Golden Championship Series 2017 Summer Season - Western Qualifier 2

From Liquipedia Warcraft Wiki


[e][h]GCS 2017 Summer - Western Qualifier #2
Neteasegold.png
League Information
Series:
Organizer:
Neo
Ugrilainen
hundredkg
Game Version:
Type:
Online
Location:
China 
Format:
Double Elimination
Start Date:
June 3,2017
End Date:
June 4,2017
Liquipedia Tier:
Player Breakdown
Number of Players:
8
Maps

Results[edit]

Qualifier[edit]

Playoffs[edit]

  • 8 players will play a double elimination system
  • Earlier rounds are best-of-three
    • Winner Bracket Final is a best-of-five
    • Lower Bracket Final is a best-of-five
  • Top 2 will earn a spot for GCS Summer 2017

Participants[edit]

Human Human (3) Orc Orc (2) Undead Undead (0) Night Elf Night Elf (3)
Qualified via Western Qualifier #1
Russia HawK Belarus OrcWorker Serbia Rudan*
Ukraine Sonik
Qualified via Western Open Qualifier #2
France Anima Germany BounD Sweden Starshaped
Moldova Blade
  • ThomasG didnt show up on Qualifier 1 Day 2, so his results got erased. Therefore, Rudan will take his spot

Broadcast Talent[edit]

English Commentary[edit]

  • Caster(s):
    • Germany  Neo (Jannes Tjarks)


Bracket[edit]

Quarterfinal
 Ukraine Sonik
2
Sonik Nightelf icon small.png
Orc icon small.png BounD
June 3, 2017 16:00 CEST
 Germany BounD
0
 Serbia Rudan
2
Rudan Nightelf icon small.png
Human icon small.png Anima
June 3, 2017 16:00 CEST
 France Anima
0
 Russia HawK
2
HawK Human icon small.png
Human icon small.png Blade
June 3, 2017 17:00 CEST
 Moldova Blade
0
 Belarus OrcWorker
2
OrcWorker Orc icon small.png
Nightelf icon small.png Starshaped
June 3, 2017 17:00 CEST
 Sweden Starshaped
0
Semifinals
 Ukraine Sonik
1
Sonik Nightelf icon small.png
Nightelf icon small.png Rudan
June 3, 2017 19:00 CEST
 Serbia Rudan
2
 Russia HawK
2
HawK Human icon small.png
Orc icon small.png OrcWorker
June 3, 2017 20:00 CEST
 Belarus OrcWorker
0
Winners' Finals
 Serbia Rudan
0
Rudan Nightelf icon small.png
Human icon small.png HawK
June 4, 2017 18:00 CEST
 Russia HawK
3
Losers' Round 1
 Germany BounD
2
BounD Orc icon small.png
Human icon small.png Anima
June 3, 2017 18:00 CEST
 France Anima
1
 Moldova Blade
2
Blade Human icon small.png
Nightelf icon small.png Starshaped
June 3, 2017 18:00 CEST
 Sweden Starshaped
0
Losers' Round 2
 Belarus OrcWorker
2
OrcWorker Orc icon small.png
Human icon small.png Anima
June 4, 2017 16:00 CEST
 France Anima
0
 Ukraine Sonik
2
Sonik Nightelf icon small.png
Human icon small.png Blade
June 4, 2017 16:00 CEST
 Moldova Blade
0
Losers' Round 3
 Belarus OrcWorker
2
OrcWorker Orc icon small.png
Nightelf icon small.png Sonik
June 4, 2017 17:00 CEST
 Ukraine Sonik
0
Losers' Finals
 Serbia Rudan
1
Rudan Nightelf icon small.png
Orc icon small.png OrcWorker
June 4, 2017 19:30 CEST
 Belarus OrcWorker
3
Qualified for GCS Summer 2017
 Russia Hawk
 Belarus OrcWorker