SteelSeries Arena Season 3

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]SteelSeries Arena Season 3
League Information
Organizer:
Game Version:
Server:
Europe
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Format:
1v1, Group Stages,
Single-elimination Bracket
Prize pool:
200 EUR (≃ $273.37)
Start Date:
2013-09
End Date:
2014-01-10
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
32
10
13
9
Maps
Chronology

SteelSeries Arena Season 3 is a 32-player online tournament organized by Connecting Slovenia. It will start in September. It is the third season of Conn.Si Arena.

Prize Pool[edit]

Minimum of €500 (€200 for top 4 and practical computer equipment rewards) are spread among the Top8 players.

Converted USD prizes are based on the currency exchange rate (taken from xe.com) on January 10, 2014: 1 EUR = 1.36684 USD.

Format[edit]

  • 1st group stage Dual Tournament Format
    • Best of3.
    • The 4 players of each group are split into two pairs and play each other.
    • The winners of these matches will then face each other in the Winner’s match.
    • The victor places first in the group and advances to the 2nd group stage.
    • The losers of the initial matches face each other in the Loser’s match.
    • The loser of the Winner’s match and the winner of the Loser’s match will face each other in a fifth match.
    • The winner gets second place in the group and advances to the 2nd group stage.
    • Players who place 3rd and 4th in their group will not advance.
  • 2nd group stage Dual Tournament Format
    • Best of 3.
    • The 4 players of each group in the 2nd Group Stage will face off similar to 1st group stage.
    • Players who place 1st and 2nd will advance to the playoffs.
    • Players who place 3rd and 4th in their group will not advance, but will retain their spot in Conn.Si Arena.
  • Playoffs
    • Single Elimination
    • Round of 8 - Round of 4: Best of 5
    • Finals: Best of 7

Map Pool Details[edit]

Following maps were in the map pool:

  • Akilon Wastes
  • Bel'Shir Vestige
  • Derelect Watcher
  • Polar Night
  • Whirlwind
  • Yeonsu

Participants[edit]

Protoss Protoss (10) Terran Terran (13) Zerg Zerg (9)
Qualified from Conn.Si Arena Season 2 (7)
Croatia CheeseKing Hungary Breach Slovenia Starbuck
Hungary Mate Serbia Beastyqt Ukraine DIMAGA
Romania RobbyG
Qualified from PwS Invitational II (1)
Slovenia VonComet
Qualified from Conn.Si Massacres (3)
Slovenia Pajack
Slovenia Deumos
Slovenia Rivaille
Hungarian qualifiers (1)
Hungary Wordix
Croatian qualifiers (2)
Serbia ParadoxX Croatia Deny
Open qualifiers (6)
Denmark Pink Netherlands uThermal Bulgaria Giantt
USA qxc
South Korea sC
South Korea Revenge
Invited players (12)
Sweden RunA Sweden SjoW Poland Tefel
Canada HuK Croatia frozz Slovenia Evuser
France GenjiTakiya Denmark Bunny Sweden Zanster
Serbia GrayWarden Finland Naama
Germany Monty

Qualifiers[edit]

  • 6 spots for international qualifiers
  • 1 spots for Hungarian qualifiers
  • 2 spots for Croatian qualifiers
  • 1 spot to the winner of PwS Invitational II
  • 3 spots were given to the Conn.Si Massacre tournaments.

Results[edit]

Group Stage #1[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Poland  Tefel 2-0 4-1
2. Hungary  Breach 2-1 4-3
3. Bulgaria  Giantt 1-2 4-5
4. Slovenia  Pajack 0-2 1-4

Group B[edit]

Group B
1. Sweden  RunA 2-0 4-0
2. South Korea  Revenge 2-1 4-2
3. Slovenia  Evuser 1-2 2-4
4. Serbia  Beastyqt 0-0 0-0

Group C[edit]

Group C
1. Finland  Naama 2-0 4-1
2. Romania  RobbyG 2-1 4-3
3. Denmark  Pink 1-2 4-4
4. Serbia  ParadoxX 0-0 0-0

Group D[edit]

Group D
1. Germany  Monty 2-0 4-0
2. Croatia  frozz 2-1 4-3
3. Slovenia  Deumos 1-2 3-4
4. Hungary  Mate 0-0 0-0

Group E[edit]

Group E
1. USA  qxc 2-0 4-1
2. Croatia  CheeseKing 2-1 5-2
3. Croatia  Deny 1-2 2-5
4. Sweden  Zanster 0-2 1-4

Group F[edit]

Group F
1. Netherlands  uThermal 2-0 4-1
2. Ukraine  DIMAGA 2-1 5-2
3. Hungary  Wordix 1-2 2-4
4. Sweden  SjoW 0-2 0-4

Group G[edit]

Group G
1. Slovenia  VonComet 2-0 4-1
2. France  GenjiTakiya 1-1 3-2
3. South Korea  sC 0-0 0-0
4. Canada  HuK 0-0 0-0

Group H[edit]

Group H
1. Denmark  Bunny 2-0 4-1
2. Slovenia  Starbuck 2-1 5-2
3. Serbia  GrayWarden 1-2 2-4
4. Slovenia  Rivaille 0-2 0-4


Group Stage #2[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Poland  Tefel 2-0 2-1
2. USA  qxc 2-1 2-2
3. South Korea  Revenge 1-2 3-3
4. Ukraine  DIMAGA 0-2 0-0

Group B[edit]

Group B
1. Croatia  CheeseKing 2-0 4-0
2. Sweden  RunA 2-1 4-3
3. Netherlands  uThermal 1-2 3-4
4. Hungary  Breach 0-2 0-4

Group C[edit]

Group C
1. Slovenia  Starbuck 2-0 4-1
2. Finland  Naama 2-1 4-2
3. Croatia  frozz 1-2 3-4
4. Slovenia  VonComet 0-2 0-4

Group D[edit]

Group D
1. Germany  Monty 2-0 4-2
2. Denmark  Bunny 2-1 5-2
3. France  GenjiTakiya 1-2 3-4
4. Romania  RobbyG 0-2 0-4


Playoffs[edit]

Quarter Finals (Bo5)
 Poland Tefel
2
Tefel 
 Bunny
 Denmark Bunny
3
 Slovenia Starbuck
3
Starbuck 
 RunA
December 6, 2013 18:00 CET
 Sweden RunA
2
 Croatia CheeseKing
3
CheeseKing 
 Naama
 Finland Naama
2
 Germany Monty
1
Monty 
 qxc
December 6, 2013 19:00 CET
 USA qxc
3
Semi Finals (Bo5)
 Denmark Bunny
3
Bunny 
 Starbuck
January 10, 2014 17:00 CET
 
 
Frost
 Slovenia Starbuck
0
 Croatia CheeseKing
0
CheeseKing 
 qxc
January 10, 2014 18:30 CET
 
 
TBD
 
 
TBD
 USA qxc
3
Grand Final (Bo7)
 Denmark Bunny
4
Bunny 
 qxc
 USA qxc
1
3rd Place Match
 Slovenia Starbuck
3
Starbuck 
 CheeseKing
 Croatia CheeseKing
1

Racial Distribution[edit]

View Games[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Ro32
10139
Ro16
493
Ro8
332
Semi Finals
121
Finals
2
Winner
1