SEA Masters Cup 106: Open Qualifiers

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]SEA Masters Cup 106: Open Qualifiers
League Information
Series:
Organizer:
Server:
Americas
Type:
Online
Format:
1v1
Double-elimination bracket
Prize pool:
$25
Start Date:
2017-11-14
End Date:
2017-11-19
Liquipedia Tier:
Maps

Top 4 of each qualify + $25 to winner of each qualifier.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (2) Terran Terran (3) Zerg Zerg (11)
Taiwan Nice
Russia Brat_OK
Ukraine Bly
USA puCK
Ukraine Hades
India Demi
Poland souL
USA GAMETIME
Mexico JimRising
Sweden Namshar
Poland Nerchio
Canada Scarlett
Norway Snute
USA starkiller
Australia Vivid
USA Voltz

Results[edit]


Qualifier #1[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Taiwan Nice
Australia Azure
Peru BLord
Ukraine Hades
Ukraine Bly
Sweden Namshar
Canada Scarlett
USA starkiller
USA Voltz

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 Taiwan Nice
2
 USA Bowman
1
 Australia Azure
2
 Peru BLord
0
 Singapore Elusory
2
 South Africa TerranLord
0
 Canada Scarlett
2
 Germany MisterL
0
 Sweden Namshar
2
 Canada Prosper
0
 Poland souL
-
 USA Voltz
W
 USA starkiller
2
 South Africa PhoenixTears
0
 Ukraine Bly
1
 Ukraine Hades
2
Quarterfinals
 Taiwan Nice
2
 Australia Azure
0
 Singapore Elusory
0
 Canada Scarlett
2
 Sweden Namshar
2
 USA Voltz
0
 USA starkiller
2
 Ukraine Hades
0
Qualifying Matches
 Taiwan Nice
0
 Canada Scarlett
2
 Sweden Namshar
2
 USA starkiller
0
Qualified - Seeding Match
 Canada Scarlett
1
 Sweden Namshar
2
Winner
 Sweden Namshar
Losers' Round 1
 South Africa PhoenixTears
0
 Argentina Ruru
1
 Poland souL
-
 Canada Prosper
W
 South Africa TerranLord
W
 Germany MisterL
-
 USA Bowman
-
 Peru BLord
W
Losers' Round 2
 Singapore Elusory
1
 Argentina Ruru
0
 Australia Azure
1
 Canada Prosper
0
 Ukraine Hades
1
 South Africa TerranLord
0
 USA Voltz
-
 Peru BLord
W
Losers' Round 3
 Singapore Elusory
-
 Australia Azure
W
 Ukraine Hades
1
 Peru BLord
0
Qualifying Matches
 USA starkiller
W
 Australia Azure
-
 Taiwan Nice
1
 Ukraine Hades
1
Qualified
 USA starkiller
 Taiwan Nice

Qualifier #2[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Russia Brat_OK
Ukraine Bly
Poland souL
USA CalebAracous
India Demi

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 India Demi
2
  Axis
0
 Canada Prosper
W
 South Africa PhoenixTears
-
 Ukraine Bly
W
 USA zeaky
-
 Australia Ascarecrow
0
 USA CalebAracous
2
 Singapore Elusory
W
 Australia ShayneRarma
-
 Australia Vivid
1
 Russia Brat_OK
2
 Poland souL
2
 USA Fluid
0
 USA Hupsaiya
2
 Russia control
1
Quarterfinals
 India Demi
2
 Canada Prosper
0
 Ukraine Bly
2
 USA CalebAracous
0
 Singapore Elusory
0
 Russia Brat_OK
2
 Poland souL
2
 USA Hupsaiya
0
Qualifying Matches
 India Demi
0
 Ukraine Bly
2
 Russia Brat_OK
0
 Poland souL
2
Qualified - Seeding Match
 Ukraine Bly
-
 Poland souL
W
Winner
 Poland souL
Losers' Round 1
 USA Fluid
-
 Romania deebo
W
 Australia Vivid
1
 Australia ShayneRarma
0
 Australia Ascarecrow
W
 USA zeaky
-
 South Africa PhoenixTears
W
  Axis
-
Losers' Round 2
 USA CalebAracous
1
 Romania deebo
0
 Canada Prosper
1
 Australia Vivid
0
 USA Hupsaiya
-
 Australia Ascarecrow
W
 Singapore Elusory
1
 South Africa PhoenixTears
0
Losers' Round 3
 USA CalebAracous
1
 Canada Prosper
0
 Australia Ascarecrow
W
 Singapore Elusory
-
Qualifying Matches
 Russia Brat_OK
2
 USA CalebAracous
0
 India Demi
1
 Australia Ascarecrow
0
Qualified
 Russia Brat_OK
 India Demi

Qualifier #3[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Ukraine Hellraiser
Bulgaria ArchangeL
Mexico JimRising
Ukraine Hades
Vietnam MeomaikA
Ukraine Kas
Poland Nerchio
Norway Snute

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 Vietnam MeomaikA
0
 Canada Prosper
2
 Mexico JimRising
2
 Bulgaria ArchangeL
0
 USA Seigifried
2
 USA Nistic
1
 Poland Nerchio
2
 Russia AllHailLulu
1
 Norway Snute
2
 Australia Vivid
0
 Ukraine Kas
0
 Ukraine Hellraiser
2
 Singapore Elusory
0
 USA CalebAracous
2
 Australia Ascarecrow
0
 Ukraine Hades
2
Quarterfinals
 Canada Prosper
0
 Mexico JimRising
2
 USA Seigifried
0
 Poland Nerchio
2
 Norway Snute
2
 Ukraine Hellraiser
0
 USA CalebAracous
0
 Ukraine Hades
2
Qualifying Matches
 Mexico JimRising
0
 Poland Nerchio
2
 Norway Snute
2
 Ukraine Hades
0
Qualified - Seeding Match
 Poland Nerchio
1
 Norway Snute
2
Winner
 Norway Snute
Losers' Round 1
 Singapore Elusory
-
 Australia Ascarecrow
W
 Ukraine Kas
1
 Australia Vivid
0
 USA Nistic
1
 Russia AllHailLulu
0
 Australia CaVaLieR
1
 Romania deebo
0
Losers' Round 2
 USA Seigifried
1
 Australia Ascarecrow
0
 Canada Prosper
0
 Ukraine Kas
1
 USA CalebAracous
0
 USA Nistic
1
 Ukraine Hellraiser
1
 Australia CaVaLieR
0
Losers' Round 3
 USA Seigifried
1
 Ukraine Kas
0
 USA Nistic
0
 Ukraine Hellraiser
1
Qualifying Matches
 Ukraine Hades
2
 USA Seigifried
0
 Mexico JimRising
1
 Ukraine Hellraiser
0
Qualified
 Ukraine Hades
 Mexico JimRising

Qualifier #4[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Hong Kong Bistork
USA GAMETIME
Ukraine Hellraiser
Mexico JimRising
USA puCK
Vietnam MeomaikA
Switzerland PengWin
USA Voltz

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 Vietnam MeomaikA
-
 USA Nistic
W
 USA puCK
2
 Australia Vivid
0
 USA GAMETIME
2
 Canada Ryuga
0
 USA Voltz
W
 USA DisReSpeCT
-
 Singapore Elusory
W
 USA Jardozer
-
 Ukraine Hellraiser
W
 USA Early
-
 USA Seigifried
0
 Hong Kong Bistork
2
 Mexico JimRising
W
 Australia FuelY
-
Quarterfinals
 USA Nistic
0
 USA puCK
2
 USA GAMETIME
1
 USA Voltz
2
 Singapore Elusory
0
 Ukraine Hellraiser
2
 Hong Kong Bistork
1
 Mexico JimRising
2
Qualifying Matches
 USA puCK
1
 USA Voltz
2
 Ukraine Hellraiser
0
 Mexico JimRising
2
Qualified - Seeding Match
 USA Voltz
2
 Mexico JimRising
1
Winner
 USA Voltz
Losers' Round 1
 USA Seigifried
1
 USA Granhit
0
 USA Early
-
 USA Jardozer
W
 Canada Ryuga
0
 Switzerland PengWin
1
 Vietnam MeomaikA
-
 Australia Vivid
W
Losers' Round 2
 USA GAMETIME
1
 USA Seigifried
0
 USA Nistic
W
 USA Jardozer
-
 Hong Kong Bistork
0
 Switzerland PengWin
1
 Singapore Elusory
-
 Australia Vivid
W
Losers' Round 3
 USA GAMETIME
1
 USA Nistic
0
 Switzerland PengWin
0
 Australia Vivid
1
Qualifying Matches
 Ukraine Hellraiser
0
 USA GAMETIME
1
 USA puCK
2
 Australia Vivid
0
Qualified
 USA GAMETIME
 USA puCK

External Links[edit]