SEA Masters Cup 105: Open Qualifiers

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
[e][h]SEA Masters Cup 105: Open Qualifiers
League Information
Series:
Organizer:
Server:
Americas
Type:
Online
Format:
1v1
Double-elimination bracket
Prize pool:
$25
Start Date:
2017-10-31
End Date:
2017-11-05
Liquipedia Tier:
Maps

Top 4 of each qualify + $25 to winner of each qualifier.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (1) Terran Terran (5) Zerg Zerg (9)
Taiwan Nice
South Korea aLive
Canada Bioice
South Korea Prince
Ukraine Kas
Ukraine Bly
South Korea KeeN
Poland Guru
South Korea NaTuRal
India Demi
South Korea Ryung
South Korea Losira
Ukraine Minato
Sweden Namshar
Poland Nerchio
South Korea PenguiN

Results[edit]


Qualifier #1[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Taiwan Nice
Ukraine Hades
Ukraine Bly
South Korea NaTuRal
Poland Guru
Sweden Namshar
Poland Nerchio
South Korea PenguiN
USA starkiller

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 Vietnam MeomaikA
-
 Russia Basset
W
 Poland Nerchio
2
 South Korea NaTuRal
1
 South Korea PenguiN
2
 Costa Rica EON
0
 USA starkiller
1
 South Korea Prince
2
 Sweden Namshar
2
 Russia DjHurricane
0
 Singapore Elusory
0
 Poland Guru
2
 Taiwan Nice
2
 USA Ukko
0
 Ukraine Bly
2
 Ukraine Hades
0
Quarterfinals
 Russia Basset
0
 Poland Nerchio
2
 South Korea PenguiN
1
 South Korea Prince
2
 Sweden Namshar
2
 Poland Guru
0
 Taiwan Nice
0
 Ukraine Bly
2
Qualifying Matches
 Poland Nerchio
2
 South Korea Prince
0
 Sweden Namshar
2
 Ukraine Bly
1
Qualified - Seeding Match
 Poland Nerchio
2
 Sweden Namshar
0
Winner
 Poland Nerchio
Losers' Round 1
 USA Ukko
0
 Ukraine Hades
1
 Russia slshrz
0
 Russia DjHurricane
1
 USA starkiller
1
 Costa Rica EON
0
 South Korea NaTuRal
W
 USA QQplease
-
Losers' Round 2
 South Korea PenguiN
0
 Ukraine Hades
1
 Russia Basset
1
 Russia DjHurricane
0
 Taiwan Nice
0
 USA starkiller
1
 Poland Guru
-
 South Korea NaTuRal
W
Losers' Round 3
 Ukraine Hades
1
 Russia Basset
0
 USA starkiller
0
 South Korea NaTuRal
1
Qualifying Matches
 Ukraine Bly
2
 Ukraine Hades
0
 South Korea Prince
0
 South Korea NaTuRal
2
Qualified
 Ukraine Bly
 South Korea NaTuRal

Qualifier #2[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Taiwan Nice
South Korea aLive
India Demi
Vietnam MeomaikA
Ukraine Minato
South Korea PenguiN

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 India Demi
2
 Ukraine GhostHell
1
 Australia Vivid
2
 Canada Prosper
0
 South Korea PenguiN
2
 France ZBelin
0
 USA Seigifried
1
 Ukraine Minato
2
 Vietnam MeomaikA
2
 South Korea Prince
0
 Australia ErebusBlack
0
 Australia FuelY
2
 Taiwan Nice
2
  Bleak96
0
 South Korea aLive
2
 Russia AllHailLulu
0
Quarterfinals
 India Demi
2
 Australia Vivid
1
 South Korea PenguiN
2
 Ukraine Minato
0
 Vietnam MeomaikA
2
 Australia FuelY
0
 Taiwan Nice
1
 South Korea aLive
2
Qualifying Matches
 India Demi
0
 South Korea PenguiN
2
 Vietnam MeomaikA
0
 South Korea aLive
2
Qualified - Seeding Match
 South Korea PenguiN
W
 South Korea aLive
-
Winner
 South Korea PenguiN
Losers' Round 1
  Bleak96
-
 Russia Scratch
W
 South Africa TerranLord
0
 South Korea Prince
1
 France ZBelin
1
 Russia yoroshiku
0
 Canada Prosper
1
 Ukraine GhostHell
0
Losers' Round 2
 Ukraine Minato
1
 Russia Scratch
0
 Australia Vivid
0
 South Korea Prince
1
 Taiwan Nice
1
 France ZBelin
0
 Australia FuelY
1
 Canada Prosper
0
Losers' Round 3
 Ukraine Minato
1
 South Korea Prince
0
 Taiwan Nice
1
 Australia FuelY
0
Qualifying Matches
 Vietnam MeomaikA
1
 Ukraine Minato
2
 India Demi
2
 Taiwan Nice
1
Qualified
 Ukraine Minato
 India Demi

Qualifier #3[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Hong Kong Bistork
China Chick
Poland Guru
Taiwan Nice
Ukraine Kas
Vietnam MeomaikA
South Korea KeeN
USA starkiller
South Korea Ryung
Sweden Winter

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 Vietnam MeomaikA
2
 South Korea ddochi
0
 Australia Ascarecrow
0
 Ukraine Kas
2
 USA starkiller
2
 Australia FuelY
0
 Singapore Elusory
2
 Australia ErebusBlack
0
 Taiwan Nice
2
 South Korea Prince
0
 Sweden Winter
-
 South Korea Ryung
W
 China Chick
-
 Argentina DeRuru
W
 South Korea KeeN
-
 Poland Guru
W
Quarterfinals
 Vietnam MeomaikA
1
 Ukraine Kas
2
 USA starkiller
2
 Singapore Elusory
0
 Taiwan Nice
0
 South Korea Ryung
2
 Argentina DeRuru
0
 Poland Guru
2
Qualifying Matches
 Ukraine Kas
2
 USA starkiller
0
 South Korea Ryung
2
 Poland Guru
1
Qualified - Seeding Match
 Ukraine Kas
0
 South Korea Ryung
2
Winner
 South Korea Ryung
Losers' Round 1
 China Chick
-
 South Korea KeeN
W
 Sweden Winter
-
 South Korea Prince
W
 Australia FuelY
1
 Australia ErebusBlack
0
 South Korea ddochi
1
 Australia Ascarecrow
0
Losers' Round 2
 Singapore Elusory
W
 South Korea KeeN
-
 Vietnam MeomaikA
1
 South Korea Prince
0
 Argentina DeRuru
0
 Australia FuelY
1
 Taiwan Nice
1
 South Korea ddochi
0
Losers' Round 3
 Singapore Elusory
0
 Vietnam MeomaikA
1
 Australia FuelY
0
 Taiwan Nice
1
Qualifying Matches
 Poland Guru
2
 Vietnam MeomaikA
1
 USA starkiller
0
 Taiwan Nice
2
Qualified
 Poland Guru
 Taiwan Nice

Qualifier #4[edit]

Prize Pool[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Australia Probe
USA FuturE
Canada Bioice
South Korea KeeN
Mexico Cham
France hinO
South Korea Losira
Vietnam MeomaikA
USA starkiller

Bracket[edit]

Complete bracket: here

Round of 16
 Mexico Cham
-
 Australia Vivid
W
 USA Seigifried
1
 South Korea Losira
2
 USA starkiller
-
 Canada Bioice
W
 Singapore Elusory
-
 France hinO
W
 Vietnam MeomaikA
2
 USA Ukko
0
 South Korea KeeN
2
 South Korea Gyulzzing
1
 Australia Probe
2
 Finland WoodedMicrob
0
 USA Flume
0
 South Korea Prince
2
Quarterfinals
 Australia Vivid
0
 South Korea Losira
2
 Canada Bioice
2
 France hinO
1
 Vietnam MeomaikA
1
 South Korea KeeN
2
 Australia Probe
0
 South Korea Prince
2
Qualifying Matches
 South Korea Losira
2
 Canada Bioice
0
 South Korea KeeN
2
 South Korea Prince
1
Qualified - Seeding Match
 South Korea Losira
W
 South Korea KeeN
-
Winner
 South Korea Losira
Losers' Round 1
 Australia FuelY
0
 USA Kozan
1
 South Korea Gyulzzing
0
 Canada Ryuga
1
 Australia ErebusBlack
0
 South Korea ddochi
1
 USA Seigifried
1
 USA Kaboosh
0
Losers' Round 2
 France hinO
-
 USA Kozan
W
 Australia Vivid
1
 Canada Ryuga
0
 Australia Probe
-
 South Korea ddochi
W
 Vietnam MeomaikA
1
 USA Seigifried
0
Losers' Round 3
 USA Kozan
0
 Australia Vivid
1
 South Korea ddochi
0
 Vietnam MeomaikA
1
Qualifying Matches
 South Korea Prince
2
 Australia Vivid
0
 Canada Bioice
2
 Vietnam MeomaikA
1
Qualified
 South Korea Prince
 Canada Bioice

External Links[edit]