HomeStory Cup VIII

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
Jump to: navigation, search
 
[e][h]HomeStory Cup VIII
League Information
Series:
Organizer:
Game Version:
Server:
Europe
Type:
Offline
Location:
Germany Krefeld
Format:
1v1, Group Stages,
Single-elimination Bracket
Prize pool:
$25,000
Start Date:
2013-11-14
End Date:
2013-11-17
Liquipedia Tier:
Links
Winners
South Korea Terran TaeJa
South Korea Zerg HyuN
South Korea Terran jjakji
South Korea Zerg Symbol
Player Breakdown
Number of Players:
32
Protoss 13
Terran 7
Zerg 12
Maps
Chronology

HomeStory Cup VIII is a StarCraft II Tournament hosted by Dennis "TaKe" Gehlen at his studio apartment in Krefeld, Germany.

Overview

The HomeStory Cup, organised by Dennis "TaKe" Gehlen, is a tournament where TaKe invites star players from around the world into his home to compete and socialize with one another. Providing multiple streams and interviews over three to four days, it is a fun atmosphere for both players and fans alike.

Format

  • Two group stages, Dual Tournament group stage format:
    • Four players per group are paired off and face each other.
    • The winners play each other, with the winner advancing from the group in first place.
    • The losers play each other, with the loser being eliminated.
    • The remaining two players face each other, the winner of which advances in second.
  • Top two of each group from the Ro16 will advance to the bracket.
    • Bracket will be single-elimination, best of 5.
    • Grand finals will be best of 7.

Group Selection Procedure

Ro16 groups were selected according to the following procedure:

  • The top 4 Ro32 group winners (ranked by match and map score, ties broken by drawing lots) were distributed into the 4 Ro16 groups (alphabetically by ID).
  • The remaining 4 Ro32 group winners drew their group assignments from a hat.
  • The four groups were filled by the second place finishers from each Ro32 group (again drawing their assignments from a hat).
    • Any player who drew a Ro32 opponent again drew a new group.
  • Top 4 Ro32 winners were then allowed to change groups with any other player (the highest ranked player having the final selection).

For a full walkthrough of the actual group selection, see this post on TeamLiquid.net.

Prize Pool

$25,000 is spread among the players as seen below:

Place $ USD Player Team
1st $10,000 South Korea Terran TaeJa Team Liquid Team Liquid
2nd $6,500 South Korea Zerg HyuN Quantic Gaming Quantic Gaming
3rd $3,000 South Korea Terran jjakji MYinsanity mYinsanity
4th $2,000 South Korea Zerg Symbol AZUBU AZUBU
5th-8th $2,000 Denmark Protoss BabyKnight Millenium Millenium
South Korea Protoss HerO Team Liquid Team Liquid
Russia Terran Happy Team Empire Team Empire
South Korea Zerg Leenock For Our Utopia For Our Utopia

Qualifiers

Three qualifiers will be held, one for each region. The winner of each qualifier will receive an all-expenses paid trip to the HomeStory Cup VIII.[1]

League Date Qualified Players
Korean Qualifier 2013-10-21 South Korea Zerg Symbol
North American Qualifier 2013-10-22 Canada Protoss HuK
European Qualifier 2013-10-23 Russia Protoss TitaN

Participants

Protoss Protoss (13) Terran Terran (7) Zerg Zerg (12)
Invited Players (29)
Evil Geniuses
USA iNcontroL
MYinsanity
South Korea jjakji
Team Liquid
Germany TLO
XMG
France ToD
Team Liquid
South Korea TaeJa
Team ROCCAT
Ukraine DIMAGA
Mousesports
Germany HasuObs
Millenium
France Dayshi
Team Liquid
Netherlands Ret
Team ALTERNATE
Germany Socke
Mousesports
Germany HeRoMaRinE
Team Acer
Canada Scarlett
Mousesports
Poland MaNa
Team Empire
Ukraine Kas
Quantic Gaming
South Korea HyuN
SK Gaming
South Korea MC
Evil Geniuses
Sweden ThorZaIN
Team LDLC.com
France MoMaN
Fnatic
Romania NightEnD
Team Empire
Russia Happy
Team Dignitas
Norway TargA
Alliance
Sweden NaNiwa [2]
Team Liquid
South Korea Zenio
Team Liquid
South Korea HerO
Team Acer
Poland Nerchio
Millenium
Denmark BabyKnight
For Our Utopia
South Korea Leenock
Fnatic
Netherlands Harstem
Evil Geniuses
France Stephano
MYinsanity
South Korea StarDust [2]
Qualified Players (3)
Evil Geniuses
Canada HuK
AZUBU
South Korea Symbol
RoX
Russia TitaN

Results

Group Stage 1

lrthread Group A
November 14, 2013 15:30 CET
1. South Korea Protoss MC 2-0 4-1
2. Germany Terran HeRoMaRinE 2-1 4-3
3. Germany Zerg TLO 1-2 3-4
4. Ukraine Zerg DIMAGA 0-2 1-4

lrthread Group B
November 14, 2013 19:30 CET
1. South Korea Terran jjakji 2-0 4-0
2. Germany Protoss Socke 2-1 4-4
3. Poland Protoss MaNa 1-2 4-4
4. South Korea Zerg Zenio 0-2 0-4

lrthread Group C
November 14, 2013 17:30 CET
1. South Korea Terran TaeJa 2-0 4-1
2. Canada Zerg Scarlett 2-1 5-2
3. Romania Protoss NightEnD 1-2 2-4
4. France Zerg MoMaN 0-2 0-4

lrthread Group D
November 14, 2013 21:00 CET
1. South Korea Protoss HerO 2-0 4-1
2. Russia Protoss TitaN 2-1 4-3
3. Ukraine Terran Kas 1-2 2-4
4. Norway Zerg TargA 0-2 2-4

lrthread Group E
November 15, 2013 15:30 CET
1. South Korea Protoss StarDust 2-0 4-0
2. France Terran Dayshi 2-1 5-4
3. Poland Zerg Nerchio 1-2 3-5
4. Netherlands Zerg Ret 0-2 1-4

lrthread Group F
November 15, 2013 21:30 CET
1. South Korea Zerg Leenock 2-0 4-1
2. France Protoss ToD 2-1 5-3
3. France Zerg Stephano 1-2 3-5
4. USA Protoss iNcontroL 0-2 1-4

lrthread Group G
November 15, 2013 17:30 CET
1. Denmark Protoss BabyKnight 2-0 4-2
2. South Korea Zerg Symbol 2-1 5-3
3. Germany Protoss HasuObs 1-2 4-5
4. Sweden Terran ThorZaIN 0-2 1-4

lrthread Group H
November 15, 2013 23:20 CET
1. South Korea Zerg HyuN 2-0 4-1
2. Russia Terran Happy 2-1 5-3
3. Netherlands Protoss Harstem 1-2 3-5
4. Canada Protoss HuK 0-2 1-4

Group Stage 2

lrthread Group A
November 16, 2013 15:30 CET
1. Russia Terran Happy 2-0 4-2
2. South Korea Terran jjakji 2-1 5-2
3. France Protoss ToD 1-2 3-5
4. South Korea Protoss MC 0-2 1-4

lrthread Group B
November 16, 2013 21:00 CET
1. Denmark Protoss BabyKnight 2-0 4-0
2. South Korea Protoss HerO 2-1 4-3
3. France Terran Dayshi 1-2 3-4
4. Canada Zerg Scarlett 0-2 0-4

lrthread Group C
November 16, 2013 16:00 CET
1. South Korea Terran TaeJa 2-0 4-1
2. South Korea Zerg Symbol 2-1 5-4
3. Russia Protoss TitaN 1-2 3-5
4. South Korea Protoss StarDust 0-2 2-4

lrthread Group D
November 16, 2013 20:00 CET
1. South Korea Zerg Leenock 2-0 4-2
2. South Korea Zerg HyuN 2-1 5-3
3. Germany Protoss Socke 1-2 3-4
4. Germany Terran HeRoMaRinE 0-2 1-4

Playoffs

Quarterfinals (Bo5)
 Denmark BabyKnight
0
BabyKnight Protoss
Zerg Symbol
November 17, 2013 - 16:15 CET
 South Korea Symbol
3
 South Korea HerO
0
HerO Protoss
Terran TaeJa
November 17, 2013 - 17:00 CET
 South Korea TaeJa
3
 Russia Happy
2
Happy Terran
Zerg HyuN
November 17, 2013 - 16:30 CET
 South Korea HyuN
3
 South Korea jjakji
3
jjakji Terran
Zerg Leenock
November 17, 2013 - 18:15 CET
 South Korea Leenock
2
Semifinals (Bo5)
 South Korea Symbol
2
Symbol Zerg
Terran TaeJa
November 17, 2013 - 18:00 CET
 South Korea TaeJa
3
 South Korea HyuN
3
HyuN Zerg
Terran jjakji
November 17, 2013 - 20:10 CET
 South Korea jjakji
2
Finals (Bo7)
 South Korea TaeJa
4
TaeJa Terran
Zerg HyuN
November 17, 2013 - 23:40 CET
 South Korea HyuN
0
3rd Place Match
 South Korea Symbol
1
Symbol Zerg
Terran jjakji
November 17, 2013 - 22:00 CET
 South Korea jjakji
3

Racial Distribution

  Protoss TerranZergRandom
Round of 32
13712
Round of 16
754
Quarterfinals
233
Semifinals
22
Finals
11
Winner
1

View Games

Streams

VODs

Additional Coverage

See Also

External Links

References

  1. TaKeTV (October 15, 2013). "HSC VIII Qualifier". Teamliquid.net. Retrieved October 21, 2013.
  2. 2.0 2.1 Dennis "TaKe" Gehlen (November 12, 2013). "NaNiwa cancels, replaced by StarDust". Facebook.com. Retrieved November 12, 2013.