HomeStory Cup VII: European Qualifier

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
< HomeStory Cup‎ | 7
 


[e][h]HomeStory Cup VII: Europe Qualifier
HSC7 Qual Banner Sponsors.png
League Information
Organizer:
Server:
Europe
Type:
Online
Format:
1v1,Single-elimination Bracket
Date:
2013-06-07
Liquipedia Tier:
Links
Winners
Denmark Ticon small.png Bunny
South Africa Picon small.png PandaTank
Sweden Ticon small.png MorroW
Maps

Overview[edit]

The third qualifier for the HomeStory Cup VII, awarding a seed and a paid trip to its winner.[1]

Prize Pool[edit]

Place Prize ID Team
1st Invitation + Paid Trip Denmark Ticon small.png Bunny Copenhagenwolveslogo std.png Copenhagen Wolves
2nd Invitation South Africa Picon small.png PandaTank CMStormlogo std.png CM Storm
3rd Invitation Sweden Ticon small.png MorroW WesternWolvesLogo std.png Western Wolves

Format[edit]

  • Single-elimination bracket
    • Best of 1 matches until round of 32
    • Best of 3 matches from round of 16 to semifinals
    • Best of 5 in finals

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Nrslogo std.png
Finland Welmu
Roxicon std.png
South Korea Pro7ecT
Navilogo std.png
Ukraine HappyZerg
Sweden viPro
Empirelogo orig std.png
Russia Happy
Ldlc2012logo std.png
Spain AlaStOr
W4splogo std.png
Germany Tarrantius
3dclanlogo std.png
Russia Noname
Milleniumlogo std.png
USA Goswser
Empirelogo orig std.png
Russia Siw
Fnaticlogo std.png
Finland Naama
Nrslogo std.png
Germany roof
ESubalogo std.png
Czech Republic Harpner
Propertynewlogo std.png
Sweden SjoW
OGaminglogo std.png
United Kingdom JonnyREcco
WesternWolvesLogo std.png
Sweden StarNaN
Milleniumlogo std.png
Poland DieStar
Dignitaslogo std.png
Poland Tefel
CMStormlogo std.png
South Africa PandaTank
Navilogo std.png
Ukraine Strelok
Roxicon std.png
Russia LiveZerg
Ailogo std.png
Lithuania Krr
Empirelogo orig std.png
Ukraine Kas
Navilogo std.png
Belarus LoWeLy
Ailogo std.png
Sweden Seiplo
Copenhagenwolveslogo std.png
Denmark Bunny
ESubalogo std.png
Czech Republic DeViL
Propertynewlogo std.png
Sweden RunA
Nrslogo std.png
Germany KrasS
Ailogo std.png
Germany Hanfy
Milleniumlogo std.png
France Adelscott
WesternWolvesLogo std.png
Sweden MorroW
Aaalogo std.png
France BsK
Nrslogo std.png
Ukraine Underdark
Aaalogo std.png
France MarinLorD
Vega squadron std.png
France FireCake
Sweden Bischu
Teamacerlogo std.png
Poland ParanOid
Navilogo std.png
Denmark BabyKnight
K1cklogo std.png
Portugal sYz
Roxicon std.png
Russia TitaN
Myinsanitylogo std.png
Poland DaNa
Nexmultigaminglogo std.png
Germany KnowMe
Myinsanitylogo std.png
Italy Evaner
Gllogo std.png
Norway Noticimus
Vega squadron std.png
Slovenia Starbuck
Gllogo std.png
Norway Coppii
Teamacerlogo std.png
Ukraine Bly
Myinsanitylogo std.png
South Korea StarDust
Czech Republic TomikuS

Results[edit]

From Ro16 onwards (see full bracket here)

Round of 16
 Denmark Bunny
2
 South Korea StarDust
0
 Germany KrasS
0
 Denmark Thorminator
2
 Denmark ViumMaster
2
 Germany TrOn
0
 Romania Darkthorn
0
 Ukraine Bly
2
 France MarinLorD
2
 Germany ColdScars
0
 Germany Lamboking
0
 Czech Republic TomikuS
2
 Germany Monty
0
 South Africa PandaTank
2
 Sweden MorroW
2
 Denmark SpaceMarine
1
Quarterfinals
 Denmark Bunny
2
 Denmark Thorminator
0
 Denmark ViumMaster
0
 Ukraine Bly
2
 France MarinLorD
2
 Czech Republic Tomikus
0
 South Africa PandaTank
2
 Sweden MorroW
1
Semifinals
 Denmark Bunny
2
 Ukraine Bly
0
 France MarinLorD
-
MarinLorD Ticon small.png
Picon small.png PandaTank
MarinLorD forfeited the match. As neither Tomikus nor ColdScars could be contacted, the match MorroW vs PandaTank will be considered the second semi-final.
 South Africa PandaTank
W
Finals
 Denmark Bunny
3
 South Africa PandaTank
1
3rd Place Match
 Ukraine Bly
0
 Sweden MorroW
2

References[edit]