DreamHack Winter 2010

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki

[e][h]DreamHack SteelSeries LAN
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
SteelSeries
Eizo
Sapphire
Server:
Europe
Type:
Offline
Location:
Sweden Jönköping
Prize pool:
150,000 SEK (≃ $21,451.50)
Start Date:
2010-11-25
End Date:
2010-11-27
Liquipedia Tier:
Winners
Finland  Naama
Poland  MaNa
Peru  Fenix
South Korea  TOP
Player Breakdown
Number of Players:
32
11
13
8
Maps
Chronology

DreamHack is the world's largest LAN party, with demo competitions, gaming competitions and more. It's arranged twice a year at the Elmia exhibition centre in Jönköping, Sweden.

Overview[edit]

The tournament was played in a classic DreamHack format: the main tournament consists of 32 players. All slots to the main tournament are distributed via open online qualifiers, invitations, international qualifiers and a large open BYOC-qualifier. English commentary was provided by Day[9][1] and Apollo additional casts were done by Martijn and TotalBiscuit.

Prize Pool[edit]

Converted USD prizes calculated on November 27, 2010 with a currency rate of 1 SEK = 0.14301 USD provided by http://xe.com.

BYOC Qualifiers[edit]

The eight BYOC-spots was determined during the first day at the event in a BYOC qualifier. A maximum total of 512 seats was divided into eight 64-player brackets. The winner of each bracket was given a spot in the main tournament and 3000 kronor prize money.

Main Tournament[edit]

Participants[edit]

On Tour Qualifiers BYOC Qualifiers Invited Players
Netherlands  DaBoO Germany  DarKFoRcE Sweden  MaDFroG United Kingdom  DeMusliM
Sweden  LaLuSh Poland  MaNa Sweden  MorroW Peru  Fenix
Norway  Skruf Sweden  runA Germany  TLO Spain  LucifroN
France  Adelscott Sweden  NaNiwa Canada  HuK Finland  Naama
Finland  elfi Sweden  Bischu South Korea  InCa Netherlands  NTT*
Netherlands  ServaNT Germany  GoOdy Germany  Socke Sweden  SjoW
Sweden  ThorZaIN Sweden  merz USA  Tyler Poland  Tarson
Denmark  ActionJesuz Sweden  FuRy Ukraine  White-Ra South Korea  TOP

*NTT was invited by the Benelux Pack4Dreamhack Crew.[2]

  • HuK was a replacement for IdrA who was not able to attend due to his participation in GSL 3
  • InCa and TOP were replacements for Brat_OK and DIMAGA who couldn't attend due to visa issues.

Group Stage[edit]

All group stage matches are Best of 1.

Group A[edit]

Group A
November 25, 2010
1. Ukraine  White-Ra 2-1
2. Sweden  MaDFroG 2-1
3. Sweden  ThorZaIN 1-2
4. Finland  elfi 1-2

Group B[edit]

Group B
November 25, 2010
1. South Korea  TOP 3-0
2. Denmark  ActionJesuz 2-1
3. Spain  LucifroN 1-2
4. Netherlands  NTT 0-3

Group C[edit]

Group C
November 26, 2010
1. Sweden  MorroW 2-1
2. Netherlands  ServaNT 2-1
3. Sweden  SjoW 1-2
4. Sweden  NaNiwa 1-2

Group D[edit]

Group D
November 26, 2010
1. Germany  Socke 2-1
2. Finland  Naama 2-1
3. Sweden  Bischu 2-1
4. Sweden  RunA 0-3

Group E[edit]

Group E
November 26, 2010
1. Peru  Fenix 2-1
2. France  Adelscott 2-1
3. Sweden  merz 1-2
4. United Kingdom  DeMusliM 1-2

Group F[edit]

Group F
November 26, 2010
1. USA  Tyler 2-1
2. South Korea  InCa 2-1
3. Netherlands  DaBoO 1-2
4. Germany  GoOdy 1-2

Group G[edit]

Group G
November 26, 2010
1. Poland  MaNa 2-1
2. Sweden  LaLuSh 2-1
3. Germany  TLO 1-2
4. Norway  Skruf 1-2

Group H[edit]

Group H
November 26, 2010
1. Canada  HuK 3-0
2. Germany  DarKFoRcE 2-1
3. Sweden  FuRy 1-2
4. Poland  Tarson 0-3

Playoffs[edit]

Round of 16
 Ukraine White-Ra
1
White-Ra 
 Adelscott
November 26, 2010
 France Adelscott
2
 South Korea TOP
2
TOP 
 InCa
November 26, 2010
 South Korea InCa
1
 Netherlands ServaNT
2
ServaNT 
 LaLuSh
November 26, 2010
 Sweden LaLuSh
1
 Finland Naama
2
Naama 
 DarKFoRcE
November 26, 2010
 Germany DarKFoRcE
0
 Peru Fenix
2
Fenix 
 MaDFroG
November 26, 2010
 Sweden MaDFroG
1
 USA Tyler
2
Tyler 
 ActionJesuz
November 26, 2010
 Denmark ActionJesuz
1
 Poland MaNa
2
MaNa 
 MorroW
November 26, 2010
 Sweden MorroW
0
 Canada HuK
1
HuK 
 Socke
November 26, 2010
 Germany Socke
2
Quarterfinals
 France Adelscott
1
Adelscott 
 TOP
November 27, 2010
 South Korea TOP
2
 Netherlands ServaNT
0
ServaNT 
 Naama
November 27, 2010
 Finland Naama
2
 Peru Fenix
2
Fenix 
 Tyler
November 27, 2010
 USA Tyler
0
 Poland MaNa
2
MaNa 
 Socke
November 27, 2010
 Germany Socke
0
Semifinals
 South Korea TOP
1
TOP 
 Naama
November 27, 2010
 Finland Naama
2
 Peru Fenix
0
Fenix 
 MaNa
November 27, 2010
 Poland MaNa
2
Finals
 Finland Naama
3
Naama 
 MaNa
November 27, 2010
 Poland MaNa
2
3rd Place Match
 South Korea TOP
1
TOP 
 Fenix
November 27, 2010
 Peru Fenix
3

Racial distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Group stage
11138
Ro16
745
Ro8
44
Ro4
13
Final
11

VODs[edit]

TotalBiscuit[edit]

Day9 and Apollo[edit]

Recommended games[edit]

  • HuK vs Socke (Ro16)
  • MaNa vs Socke (Ro8, Game 2)
  • Fenix vs LiquidTyler (Ro8, Game 2) (Banshee hellion play, at 8:00 (game) and 16:00 (replay))
  • Naama vs MaNa (Game 3 and 4 of finals)

FPVODs[edit]

See also[edit]

External links[edit]

References[edit]