Cheeseadelphia 5

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki


[e][h]Cheeseadelphia 5
League Information
Organizer:
Server:
Americas
Type:
Offline
Location:
USA Philadelphia
Format:
1v1
Prize pool:
$5,000
Start Date:
2017-07-29
End Date:
2017-07-30
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
56
14
16
19
7
Maps

Cheeseadelphia 5 is the continuation of of the Cheeseadelphia LAN series! Cheeseadelphia is North America's largest non-WCS tournament by prize pool and sign ups. Cheeseadelphia 5 will take place at the N3rd Street Gamers Summer Championship, hosted at the Sun Center, and will be casted by Ravi "feardragon" Pareek, and Kwame "Temp0" Mensah.

Format[edit]

  • Group Stages
    • Group Stage 1: Ro64 GSL Groups
    • Group Stage 2: Ro32 GSL Groups
    • The top 16 players from the group stages of the tournament will be seeded into a single elimination bracket based on their performance in stage one of the tournament.
  • Play Offs:
    • Single-elimination bracket
    • All matches are Best-of-5.
    • Finals are Best-of-7.

Prize Pool[edit]

USD 5,000* (Sliding Scale Depending on Prize Pool) are spread as listed below:

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
USA Creature
USA Pokebunny
USA Voltz
USA Tesla
USA Raze
USA JonSnow
USA printf
USA Cuddlebear
USA Suppy
Kazakhstan PiLiPiLi
Canada Semper
USA GAMETIME
USA Bails
USA Dolan
Switzerland PengWin
USA omgabanana
USA xKawaiian
USA PandaBearMe
USA Hjax
Canada MaSa
Canada Bioice
USA FuturE
South Korea TRUE
USA starkiller
USA CalebAracous

Results[edit]

Group Stage 1[edit]

See full groups here.

Group A[edit]

Group A
1. Canada  MaSa 1-0 2-0
2. USA  Hjax 2-1 4-2
3. USA  Poizon 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
1. South Korea  TRUE 1-0 2-0
2. Canada  PraetorFenix 2-1 4-2
3. USA  MoldedPixels 0-2 0-4

Group C[edit]

Group C
1. Canada  Semper 1-0 2-0
2. USA  Rengen 2-1 4-2
3. USA  Tugboat 0-2 0-4

Group D[edit]

Group D
1. Kazakhstan  PiLiPiLi 1-0 2-0
2. USA  Dolan 2-1 4-2
3. USA  CoachZ 0-2 0-4

Group E[edit]

Group E
1. USA  JonSnow 1-0 2-1
2. Switzerland  PengWin 2-1 5-3
3. USA  Ricemonkey 0-2 1-4

Group F[edit]

Group F
1. USA  Suppy 1-0 2-0
2. USA  McMonroe 2-1 2-2
3. USA  Broxy 0-2 0-2

Group G[edit]

Group G
1. USA  Jamileon 2-0 4-2
2. USA  PandaBearMe 2-1 5-3
3. USA  mykohchoo 1-2 3-5
4. USA  CalebAracous 0-2 2-4

Group H[edit]

Group H
1. USA  Bails 1-0 2-0
2. USA  Kozan 2-1 4-2
3. USA  DisReSpeCT 0-2 0-4

Group I[edit]

Group I
1. USA  Raze 2-0 4-0
2. USA  Ninja 2-1 5-3
3. USA  Skyler 1-2 3-5
4. Peru  Kuyzz 0-2 0-4

Group J[edit]

Group J
1. USA  GAMETIME 2-0 4-0
2. USA  Ninkazi 2-1 4-3
3. USA  BuBBa 1-2 3-5
4. USA  Vipor 0-2 1-4

Group K[edit]

Group K
1. USA  Cuddlebear 2-0 4-1
2. USA  SyberCat 2-1 5-4
3. USA  printf 1-2 4-4
4. USA  Clarity 0-2 0-4

Group L[edit]

Group L
1. USA  xKawaiian 2-0 4-0
2. USA  Pokebunny 2-1 4-2
3. Canada  ZenedoR 1-2 2-4
4. USA  NiceUsername 0-2 0-4

Group M[edit]

Group M
1. Canada  Bioice 2-0 2-0
2. USA  Creature 2-1 4-3
3. USA  Arkthelegend 1-2 1-4
4. USA  Hannibal 0-2 0-0

Group N[edit]

Group N
1. USA  starkiller 2-0 4-1
2. USA  FuturE 2-1 5-3
3. USA  xtremexion 1-2 3-4
4. USA  WildGame 0-2 0-4

Group O[edit]

Group O
1. USA  Tesla 2-0 4-1
2. USA  omgabanana 2-1 4-2
3. USA  Early 1-2 3-4
4. USA  robbus 0-2 0-4

Group P[edit]

Group P
1. USA  Voltz 2-0 4-0
2. USA  Farmcakes 2-1 4-2
3. USA  bchoo 1-2 1-4
4. USA  ShmubDub 0-2 0-3

Group Stage 2[edit]

See full groups here.

Group A[edit]

Group A
1. Canada  MaSa 2-0 4-0
2. USA  omgabanana 2-1 4-2
3. USA  Voltz 1-2 2-4
4. Canada  PraetorFenix 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
1. South Korea  TRUE 2-0 4-0
2. USA  Raze 2-1 4-2
3. USA  Farmcakes 1-2 2-5
4. USA  Hjax 0-2 1-4

Group C[edit]

Group C
1. Canada  Semper 2-0 4-0
2. USA  PandaBearMe 2-1 4-3
3. USA  Creature 1-2 2-4
4. USA  xKawaiian 0-2 1-4

Group D[edit]

Group D
1. USA  JonSnow 2-0 4-1
2. USA  FuturE 2-1 5-3
3. Canada  Bioice 1-2 2-4
4. USA  McMonroe 0-2 0-3

Group E[edit]

Group E
1. USA  Suppy 2-0 4-2
2. USA  starkiller 2-1 5-4
3. USA  Dolan 1-2 4-5
4. USA  Rengen 0-2 2-4

Group F[edit]

Group F
1. USA  Pokebunny 2-0 4-1
2. USA  Cuddlebear 2-1 4-2
3. USA  Tesla 1-2 3-5
4. USA  Kozan 0-2 1-4

Group G[edit]

Group G
1. Kazakhstan  PiLiPiLi 2-0 4-1
2. USA  Bails 2-1 5-2
3. USA  SyberCat 1-2 2-4
4. USA  Ninkazi 0-2 0-4

Group H[edit]

Group H
1. USA  GAMETIME 2-0 4-0
2. Switzerland  PengWin 2-1 4-3
3. USA  Jamileon 1-2 3-4
4. USA  Ninja 0-2 0-4

Playoffs[edit]

Official Bracket here.

Round of 16
 Canada MaSa
3
 USA starkiller
0
 USA Suppy
3
 USA FuturE
1
 USA JonSnow
3
 USA Cuddlebear
0
 USA Bails
3
 USA Pokebunny
1
 USA GAMETIME
2
 USA PandaBearMe
3
 Kazakhstan PiLiPiLi
3
 Switzerland PengWin
0
 Canada Semper
3
 USA Raze
0
 South Korea TRUE
3
 USA omgabanana
0
Quarterfinals
 Canada MaSa
3
MaSa 
 Suppy
July 30, 2017 - 13:00 EDT
 USA Suppy
1
 USA JonSnow
3
JonSnow 
 Bails
July 30, 2017 - 14:30 EDT
 USA Bails
0
 USA PandaBearMe
0
PandaBearMe 
 PiLiPiLi
July 30, 2017 - 15:30 EDT
 Kazakhstan PiLiPiLi
3
 Canada Semper
1
Semper 
 TRUE
July 30, 2017 - 16:20 EDT
 South Korea TRUE
3
Semifinals
 Canada MaSa
3
MaSa 
 JonSnow
July 30, 2017 - 18:10 EDT
 USA JonSnow
0
 Kazakhstan PiLiPiLi
1
PiLiPiLi 
 TRUE
July 30, 2017 - 19:20 EDT
 South Korea TRUE
3
Finals
 Canada MaSa
4
MaSa 
 TRUE
July 30, 2017 - 20:30 EDT
 South Korea TRUE
0

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Group Stage 1
1416206
Group Stage 2
101012
Round of 16
367
Quarterfinals
224
Semifinals
112
Finals
11
Champion
1

View Games[edit]

Streams[edit]

External links[edit]