Cheeseadelphia 4

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki

This article is a tournament stub. You can help Liquipedia by expanding it.

[e][h]Cheeseadelphia 4
League Information
Organizer:
Server:
Americas
Type:
Offline
Location:
USA Philadelphia
Format:
1v1
Prize pool:
$4,000
Start Date:
2017-01-07
End Date:
2017-01-08
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
64

About[edit]

Cheeseadelphia 4 is the continuation of of the Cheeseadelphia LAN series! Cheeseadelphia is North America's largest non-WCS tournament by prize pool and sign ups. Cheeseadelphia 4 will take place in the LocalHost LAN Arena and will be casted by Ravi "feardragon" Pareek, Tim "DrennoC" Conner, and Kwame "Temp0" Mensah.

Format[edit]

  • Group Stages
    • Group Stage 1: Ro64 GSL Groups
    • Group Stage 2: Ro32 GSL Groups
  • Play Offs
The top 16 players from the group stages of the tournament will be seeded into a single elimination bracket based on their performance in stage one of the tournament.
  • Single elimination
    • Best-of-3 Ro16-Ro8
    • Best-of-5 Semifinals
    • Best-of-7 Finals

Prize Pool[edit]

USD 4,000* (Sliding Scale Depending on Prize Pool) are spread as listed below:

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
USA Creature
USA Pokebunny
USA Voltz
USA Tesla
USA Raze
USA JonSnow
USA printf
USA Cuddlebear
USA Suppy
USA MCanning
South Korea EJK
USA GAMETIME
Canada Semper
Switzerland PengWin
Canada MaSa
USA Towelie
USA Epic
USA Dolan

Results[edit]

Group Stage #1[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Canada  MaSa 2-0 4-0
2. USA  McMonroe 2-1 4-2
3. USA  Blast 1-2 2-4
4. USA  MoldedPixels 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
1. Canada  Semper 1-0 2-0
2. USA  SyberCat 1-1 2-3
3. USA  Jamileon 1-2 3-4

Group C[edit]

Group C
1. USA  Crayon 2-0 4-0
2. USA  Suppy 2-1 4-0
3. USA  Ricemonkey 1-2 0-4
4. USA  Sacrilege 0-2 0-4

Group D[edit]

Group D
1. USA  JonSnow 2-0 4-0
2. USA  Graphix 2-1 4-2
3. USA  Xpired 1-2 2-4
4. USA  vipor 0-2 0-4

Group E[edit]

Group E
1. USA  GAMETIME 2-0 4-0
2. USA  FuturE 2-1 4-4
3. USA  DisReSpeCT 1-2 4-4
4. USA  ShmubDub 0-2 0-4

Group F[edit]

Group F
1. USA  Raze 1-0 2-0
2. USA  NaCL 1-1 3-3
3. USA  Early 1-1 3-5

Group G[edit]

Group G
1. USA  Cuddlebear 1-0 2-0
2. USA  printf 2-1 4-2
3. USA  mykohchoo 0-2 0-4

Group H[edit]

Group H
1. USA  Epic 1-0 2-0
2. USA  Savage 2-1 4-2
3. USA  Kaboosh 0-2 0-4

Group I[edit]

Group I
1. USA  Tesla 2-0 4-0
2. USA  NethuNe 2-1 4-2
3. USA  Gemini 1-2 2-4
4. USA  Mhodesty 0-2 0-4

Group J[edit]

Group J
1. USA  Pokebunny 2-0 4-0
2. USA  MCanning 2-1 4-2
3. USA  WildGame 1-2 2-4
4. USA  Greg 0-2 0-4

Group K[edit]

Group K
1. South Korea  EJK 2-0 4-0
2. Switzerland  PengWin 2-1 4-2
3. USA  Ethereal 1-2 2-4
4. USA  BoO 0-2 0-4

Group L[edit]

Group L
1. USA  Creature 2-0 4-1
2. USA  TAGurPRGNANT 2-1 5-2
3. USA  ZergGirl 1-2 2-4
4. USA  Poizon 0-2 0-4

Group M[edit]

Group M
1. USA  Skyler 2-0 4-2
2. USA  Towelie 2-1 5-3
3. USA  UpATree 1-2 4-4
4. USA  Wryza 0-2 0-4

Group N[edit]

Group N
1. USA  Dolan 2-0 4-1
2. USA  Hjax 2-1 4-2
3. USA  Ninkazi 1-2 3-4
4. USA  Scorpling 0-2 0-4

Group O[edit]

Group O
1. USA  starkiller 2-0 4-1
2. USA  Voltz 2-1 5-2
3. USA  Allaryce 1-2 2-4
4. USA  Mode 0-2 0-4

Group P[edit]

Group P
1. USA  xKawaiian 2-0 4-0
2. USA  CalebAracous 2-1 4-2
3. USA  Rookwood 1-2 2-5
4. USA  HypemanQ 0-2 1-4

Group Stage #2[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Canada  MaSa 2-0 4-0
2. USA  Hjax 2-1 4-2
3. USA  Skyler 1-2 2-4
4. USA  NaCL 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B
1. South Korea  EJK 2-0 4-0
2. Canada  Semper 2-1 4-2
3. USA  CalebAracous 1-2 2-5
4. USA  SyberCat 0-2 1-4

Group C[edit]

Group C
1. USA  Pokebunny 2-0 4-1
2. USA  FuturE 2-1 5-4
3. USA  Crayon 1-2 3-4
4. USA  NethuNe 0-2 1-4

Group D[edit]

Group D
1. USA  JonSnow 2-0 4-1
2. USA  printf 2-1 4-3
3. USA  MCanning 1-2 4-4
4. USA  xKawaiian 0-2 0-4

Group E[edit]

Group E
1. USA  Dolan 2-0 4-2
2. USA  TAGurPRGNANT 2-1 5-4
3. USA  GAMETIME 1-2 4-4
4. USA  Graphix 0-2 1-4

Group F[edit]

Group F
1. USA  Cuddlebear 2-0 4-1
2. USA  starkiller 2-1 5-3
3. USA  Towelie 1-2 3-5
4. USA  McMonroe 0-2 1-4

Group G[edit]

Group G
1. USA  Suppy 2-0 4-1
2. Switzerland  PengWin 2-1 4-3
3. USA  Epic 1-2 3-4
4. USA  Tesla 0-2 1-4

Group H[edit]

Group H
1. USA  Raze 2-0 4-0
2. USA  Voltz 2-1 4-3
3. USA  Creature 1-2 3-4
4. USA  Savage 0-2 0-4

Playoffs[edit]

Round of 16 (Bo3)
 Canada MaSa
2
 USA Voltz
0
 South Korea EJK
0
 USA TAGurPRGNANT
2
 USA Dolan
2
 USA printf
0
 USA JonSnow
2
 Switzerland PengWin
0
 USA Cuddlebear
1
 Canada Semper
2
 USA Raze
2
 USA Hjax
0
 USA Pokebunny
2
 USA starkiller
0
 USA Suppy
2
 USA FuturE
0
Quarterfinals (Bo3)
 Canada MaSa
2
 USA TAGurPRGNANT
0
 USA Dolan
0
 USA JonSnow
2
 Canada Semper
0
 USA Raze
2
 USA Pokebunny
0
 USA Suppy
2
Semifinals (Bo5)
 Canada MaSa
0
 USA JonSnow
3
 USA Raze
1
 USA Suppy
3
Finals (Bo7)
 USA JonSnow
4
 USA Suppy
1

View Games[edit]

Streams[edit]

Schedule[edit]

  • January 7: Start 10AM
  • January 8: Start 10AM

External links[edit]