2017 WCS Jönköping - Europe Open Qualifier

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki




[e][h]2017 WCS Jönköping - Europe Qualifier
League Information
Organizer:
Server:
Europe
Type:
Online
Format:
1v1
Single-elimination bracket
Start Date:
2017-05-16
End Date:
2017-05-17
Liquipedia Tier:
Maps

Format[edit]

  • Single-elimination bracket.
  • Best of Three.
  • Top 4 players move into the Round of 16.

Qualified Players[edit]

Protoss Protoss (3) Terran Terran (0) Zerg Zerg (5)
Logo filler std.png
Netherlands Harstem
Logo filler std.png
Germany Lambo
Liquid2017logo std.png
Poland MaNa
Logo filler std.png
Sweden SortOf
Cascadelogo std.png
France DnS
Logo filler std.png
Sweden Zanster
Deadpixelslogo std.png
Sweden Namshar
Logo filler std.png
Poland Elazer

Results[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Cascadelogo std.png
France DnS
Logo filler std.png
Serbia Beastyqt
RomandyGaminglogo std.png
France Denver
Deadpixelslogo std.png
Germany FeaR
Cascadelogo std.png
Russia Brat_OK
Cascadelogo std.png
Ukraine DIMAGA
Logo filler std.png
Netherlands Harstem
Cascadelogo std.png
Ukraine Kas
Logo filler std.png
Poland Elazer
Isimbalogo std.png
Ukraine Hellraiser
Redbloodslogo std.png
Denmark Lillekanin
Isimbalogo std.png
Poland Guru
Deadpixelslogo std.png
Spain Majestic
Deadpixelslogo std.png
Netherlands Optimus
RomandyGaminglogo std.png
Austria HateMe
Liquid2017logo std.png
Poland MaNa
Liquid2017logo std.png
Netherlands uThermal
Nuit blanche std.png
France hinO
Isimbalogo std.png
Romania NightEnD
Logo filler std.png
Germany Lambo
Myinsanitylogo std.png
France ShaDoWn
RomandyGaminglogo std.png
Switzerland Mamba
Logo filler std.png
Germany Socke
Deadpixelslogo std.png
Sweden Namshar
Psistormgaminglogo std.png
Russia Strange
Logo filler std.png
Sweden SortOf
Liquid2017logo std.png
Germany TLO
Logo filler std.png
Sweden Zanster

Bracket[edit]

  • Starting Time: May 16, 2017 - 19:00 CEST
  • Complete bracket here
Round of 32 (Bo3)
 Netherlands uThermal
2
 Poland Indy
0
 Ukraine Kas
2
 Germany Socke
0
 Sweden SortOf
2
 France YoGo
0
 Ukraine Hellraiser
2
 Austria HateMe
0
 Netherlands Harstem
2
 Russia CoolTea
0
 Ukraine DIMAGA
0
 Switzerland Mamba
2
 France DnS
2
 Russia Strange
0
 Bulgaria Nitix
2
 Poland MaNa
0
 Germany Lambo
2
 Germany FeaR
0
 Serbia Beastyqt
2
 France Denver
1
 Russia Arctur
2
 Netherlands Optimus
1
 Poland Gerald
1
 Poland Elazer
2
 Germany TLO
1
 Ukraine Hades
2
 Spain Majestic
0
 Sweden Zanster
2
 Poland Ziggy
2
 Romania NightEnD
1
 Slovakia bluecheese
2
 Sweden Namshar
0
Round of 16 (Bo3)
 Netherlands uThermal
1
 Ukraine Kas
2
 Sweden SortOf
2
 Ukraine Hellraiser
1
 Netherlands Harstem
2
 Switzerland Mamba
0
 France DnS
2
 Bulgaria Nitix
0
 Germany Lambo
2
 Serbia Beastyqt
0
 Russia Arctur
0
 Poland Elazer
2
 Ukraine Hades
0
 Sweden Zanster
2
 Poland Ziggy
1
 Slovakia bluecheese
2
Qualifying Matches (Bo3)
 Ukraine Kas
0
 Sweden SortOf
2
 Netherlands Harstem
2
 France DnS
0
 Germany Lambo
2
 Poland Elazer
0
 Sweden Zanster
2
 Slovakia bluecheese
1
Qualified
 Sweden SortOf
 Netherlands Harstem
 Germany Lambo
 Sweden Zanster

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Cascadelogo std.png
France DnS
Logo filler std.png
Serbia Beastyqt
RomandyGaminglogo std.png
France Denver
Deadpixelslogo std.png
Germany FeaR
Cascadelogo std.png
Russia Brat_OK
Logo filler std.png
Poland Elazer
Isimbalogo std.png
Ukraine Hellraiser
Cascadelogo std.png
Ukraine Kas
Isimbalogo std.png
Poland Guru
Liquid2017logo std.png
Poland MaNa
Redbloodslogo std.png
Denmark Lillekanin
RomandyGaminglogo std.png
Austria HateMe
Isimbalogo std.png
Romania NightEnD
Deadpixelslogo std.png
Netherlands Optimus
Nuit blanche std.png
France hinO
Myinsanitylogo std.png
France ShaDoWn
Liquid2017logo std.png
Netherlands uThermal
RomandyGaminglogo std.png
Switzerland Mamba
Logo filler std.png
Germany Socke
Deadpixelslogo std.png
Sweden Namshar
Psistormgaminglogo std.png
Russia Strange
Logo filler std.png
Russia Revolver
Liquid2017logo std.png
Germany TLO
Menacelogo std.png
Finland ZhuGeLiang

Bracket[edit]

  • Starting Time: May 17, 2017 - 19:00 CEST
  • Complete bracket here
Round of 32 (Bo3)
 Netherlands uThermal
2
 Slovakia bluecheese
0
 Russia Strange
0
 Serbia Beastyqt
2
 France DnS
2
 Ukraine Hades
0
 Russia Brat_OK
2
 Switzerland Mamba
0
 Germany TLO
2
 Bulgaria Nitix
0
 Russia control
1
 Denmark Lillekanin
2
 Ukraine Kas
2
 Bulgaria ArchangeL
0
 Germany FeaR
0
 Poland Elazer
2
 Poland MaNa
2
 Poland Rodzyn
0
 Czech Republic TomikuS
2
 France hinO
0
 Austria HateMe
2
 Netherlands Optimus
0
 Russia Vanya
0
 Poland Guru
2
 Russia Arctur
2
 Russia CoolTea
0
 Finland ZhuGeLiang
2
 France Denver
1
 Poland ImmortalPasT
2
 Germany Socke
1
 Poland Indy
0
 Sweden Namshar
2
Round of 16 (Bo3)
 Netherlands uThermal
1
 Serbia Beastyqt
2
 France DnS
2
 Russia Brat_OK
0
 Germany TLO
2
 Denmark Lillekanin
1
 Ukraine Kas
0
 Poland Elazer
2
 Poland MaNa
2
 Czech Republic TomikuS
0
 Austria HateMe
2
 Poland Guru
0
 Russia Arctur
2
 Finland ZhuGeLiang
1
 Poland ImmortalPasT
1
 Sweden Namshar
2
Qualifying Matches (Bo3)
 Serbia Beastyqt
1
 France DnS
2
 Germany TLO
0
 Poland Elazer
2
 Poland MaNa
2
 Austria HateMe
0
 Russia Arctur
0
 Sweden Namshar
2
Qualified
 France DnS
 Poland Elazer
 Poland MaNa
 Sweden Namshar

External Links[edit]