2016 WCS Circuit: Winter Circuit Championship - EU Server Qualifier

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki


[e][h]2016 WCS Circuit: Winter Circuit Championship - EU Server Qualifier
League Information
Organizer:
Server:
Europe
Type:
Online
Format:
Single-elimination into double-elimination
Start Date:
2016-01-27
End Date:
2016-02-06
Liquipedia Tier:
Links
Maps

The 2016 WCS Circuit: Winter Circuit Championship - EU Server Qualifier will allow 8 players to qualify for the 2016 WCS Winter Circuit Championship.

Format[edit]

Open Qualifier[edit]

  • Week 1
    • Qualifier #1: January 27, 2016 - 18:00 CET
    • Qualifier #2: January 28, 2016 - 18:00 CET
  • Week 2
    • Qualifier #1: February 3, 2016 - 18:00 CET
    • Qualifier #2: February 4, 2016 - 18:00 CET
  • Single-elimination brackets.
  • Top 4 each day qualifies to Finals.

Finals[edit]

  • Week 1: January 30, 2016 - 18:00 CET
  • Week 2: February 6, 2016 - 18:00 CET
  • 8 player double-elimination bracket
  • Top 4 each week qualifies to WCS Winter Circuit Championship.

Qualified players[edit]

Protoss Protoss (2) Terran Terran (1) Zerg Zerg (5)
Netherlands Harstem
Russia Happy
Spain VortiX
Germany ShoWTimE
France FireCake
Sweden SortOf
Germany Lambo
Finland Serral

Week 1[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
France PtitDrogo
Serbia Beastyqt
Ukraine Bly
Finland Welmu
France Dayshi
Ukraine DIMAGA
Germany GunGFuBanDa
Russia Happy
France FireCake
Netherlands Harstem
Ukraine Kas
Poland Guru
Sweden MorroW
Denmark Lillekanin
Poland Tefel
Romania NightEnD
Spain LucifroN
Spain VortiX
Russia Rail
Netherlands uThermal
Germany Lambo
Germany ShoWTimE
Poland souL
Finland ZhuGeLiang
Denmark SpaceMarine
Sweden Miniraser
Sweden Namshar
Italy Reynor
Finland Serral
Russia sLivko
Sweden Zanster
Sweden SortOf

Qualifier #1[edit]

Complete bracket: http://play.eslgaming.com/starcraft/global/sc2/major/masters/season-10-world-championship-eu-qualifier-1/rankings/

Bracket #1[edit]

Round of 64
 Netherlands Harstem
2
 Italy JeaL
1
 Italy Ryu
0
 Poland Guru
2
 Serbia Beastyqt
2
 Denmark Khyira
1
 Switzerland Mamba
0
 Sweden Namshar
2
 Poland Miszu
2
 Sweden VoLt
1
 Germany HaNfy
0
 Ukraine DIMAGA
2
 Russia SpellSinger
1
 Poland DaNa
2
 Bulgaria Numi
0
 Finland Welmu
2
Round of 32
 Netherlands Harstem
0
 Poland Guru
2
 Serbia Beastyqt
2
 Sweden Namshar
0
 Poland Miszu
2
 Ukraine DIMAGA
1
 Poland DaNa
2
 Finland Welmu
0
Round of 16
 Poland Guru
2
Guru 
 Beastyqt
 Serbia Beastyqt
1
 Poland Miszu
2
Miszu 
 DaNa
 Poland DaNa
1
Quarterfinals
 Poland Guru
2
 Poland Miszu
1

Bracket #2[edit]

Round of 64
 France FireCake
2
 Germany InZaNe
0
 Poland Zazu
0
 Denmark SpaceMarine
2
 Denmark Lillekanin
0
 Russia DmC
2
 United Kingdom Cladorhiza
0
Cladorhiza 
 PtitDrogo
 France PtitDrogo
2
 Ukraine Kas
W
 Ukraine KoyoT
-
 Croatia frozz
0
 Sweden SortOf
2
 Spain LucifroN
2
LucifroN 
 Winter
 Sweden Winter
0
 Poland Damrud
0
Damrud 
 GunGFuBanDa
 Germany GunGFuBanDa
2
Round of 32
 France FireCake
2
 Denmark SpaceMarine
0
 Russia DmC
0
 France PtitDrogo
2
 Ukraine Kas
0
 Sweden SortOf
2
 Spain LucifroN
1
LucifroN 
 GunGFuBanDa
 Germany GunGFuBanDa
2
Round of 16
 France FireCake
2
FireCake 
 PtitDrogo
 France PtitDrogo
1
 Sweden SortOf
2
 Germany GunGFuBanDa
0
Quarterfinals
 France FireCake
2
 Sweden SortOf
0

Bracket #3[edit]

Round of 64
 Sweden Zanster
2
Zanster 
 ShaDoWn
 France ShaDoWn
0
 Czech Republic TomikuS
2
 Spain tresdglasses
0
 Sweden Miniraser
2
 Germany AcRo
0
 Denmark Theo
1
 Ukraine Bly
2
 Germany Lambo
2
 Norway AldriSiAldri
1
 Belgium Nesnow
0
 France Dayshi
2
 Russia Revolver
2
 Poland Romson
0
 France hinO
1
hinO 
 uThermal
 Netherlands uThermal
2
Round of 32
 Sweden Zanster
2
 Czech Republic TomikuS
0
 Sweden Miniraser
0
 Ukraine Bly
2
 Germany Lambo
1
 France Dayshi
2
 Russia Revolver
1
 Netherlands uThermal
2
Round of 16
 Sweden Zanster
0
 Ukraine Bly
2
 France Dayshi
2
 Netherlands uThermal
0
Quarterfinals
 Ukraine Bly
1
Bly 
 Dayshi
 France Dayshi
2

Bracket #4[edit]

Round of 64
 Finland Serral
2
 Italy Vincent
0
 France Chubz
2
 Spain Botvinnik
0
 Poland Basior
1
 Germany Monty
2
 Poland Gerald
0
 Russia Happy
2
 Spain VortiX
2
VortiX 
 MiNiMaTh
 France MiNiMaTh
0
 United Kingdom TeebuL
0
 Poland Tefel
2
 Russia Rail
2
 Finland Protosser
0
 Russia SKillous
0
 Germany ShoWTimE
2
Round of 32
 Finland Serral
2
 France Chubz
0
 Germany Monty
0
 Russia Happy
2
 Spain VortiX
2
 Poland Tefel
0
 Russia Rail
1
 Germany ShoWTimE
2
Round of 16
 Finland Serral
0
 Russia Happy
2
 Spain VortiX
2
VortiX 
 ShoWTimE
 Germany ShoWTimE
0
Quarterfinals
 Russia Happy
1
Happy 
 VortiX
 Spain VortiX
2

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
France PtitDrogo
Serbia Beastyqt
Ukraine DIMAGA
Finland Welmu
Russia Happy
Poland Tefel
Germany GunGFuBanDa
Ukraine Kas
Germany Lambo
Netherlands Harstem
Denmark Lillekanin
Finland ZhuGeLiang
Sweden MorroW
Spain LucifroN
Sweden Miniraser
Romania NightEnD
Netherlands uThermal
Sweden Namshar
Russia Rail
Poland souL
Ukraine Bly
Germany ShoWTimE
Finland Serral
Denmark SpaceMarine
Russia sLivko
Russia DmC
Sweden Zanster
Spain Majestic
France MiNiMaTh
Russia Strange
United Kingdom JonnyREcco

Qualifier #2[edit]

Complete bracket: http://play.eslgaming.com/starcraft/global/sc2/major/masters/season-10-world-championship-eu-qualifier-2/rankings/

Bracket #1[edit]

Round of 64
 Netherlands Harstem
2
 Finland Haspe
0
 France Chubz
0
 Poland Romson
2
 Sweden Miniraser
2
 Finland PuPu
0
 France YoGo
0
 Poland Tefel
2
 Russia Happy
2
 Bulgaria Nitix
0
 Germany AcRo
0
 Spain Botvinnik
2
 Russia Revolver
1
 Croatia frozz
2
 Poland ArT
0
 Sweden MorroW
2
Round of 32
 Netherlands Harstem
2
 Poland Romson
0
 Sweden Miniraser
0
 Poland Tefel
2
 Russia Happy
2
 Spain Botvinnik
0
 Croatia frozz
0
 Sweden MorroW
2
Round of 16
 Netherlands Harstem
2
 Poland Tefel
0
 Russia Happy
2
 Sweden MorroW
0
Quarterfinals
 Netherlands Harstem
2
 Russia Happy
1

Bracket #2[edit]

Round of 64
 Netherlands uThermal
2
 Norway SolO
0
 Germany kauP
2
 Poland Nedi
1
 Poland Miszu
2
 Finland jagelius
0
 France Garitos
2
 Ukraine Kas
0
 Ukraine Bly
2
 Switzerland Elroye
0
 Sweden Avokado
2
 Spain Majestic
0
 Russia Rail
0
 Poland Basior
2
 Netherlands Genix
0
 Germany GunGFuBanDa
2
Round of 32
 Netherlands uThermal
2
 Germany kauP
0
 Poland Miszu
2
 France Garitos
0
 Ukraine Bly
2
 Sweden Avokado
0
 Poland Basior
0
 Germany GunGFuBanDa
2
Round of 16
 Netherlands uThermal
2
 Poland Miszu
0
 Ukraine Bly
2
 Germany GunGFuBanDa
1
Quarterfinals
 Netherlands uThermal
0
 Ukraine Bly
2

Bracket #3[edit]

Round of 64
 Sweden Zanster
2
 United Kingdom FIGARO
0
 Russia Strange
2
 Finland Protosser
1
 Denmark PappiJoe
0
 France Relmer
2
 Russia Easy
0
 Sweden Namshar
2
 France PtitDrogo
2
 United Kingdom PurGE
0
 Austria Tactyle
0
 Finland ZhuGeLiang
2
 Spain LucifroN
0
 Germany DarkHydra
2
 Poland Senin
1
 Finland Serral
2
Round of 32
 Sweden Zanster
2
 Russia Strange
0
 France Relmer
0
 Sweden Namshar
2
 France PtitDrogo
2
 Finland ZhuGeLiang
1
 Germany DarkHydra
0
 Finland Serral
2
Round of 16
 Sweden Zanster
0
 Sweden Namshar
2
 France PtitDrogo
1
 Finland Serral
2
Quarterfinals
 Sweden Namshar
2
 Finland Serral
0

Bracket #4[edit]

Round of 64
 Finland Welmu
2
 Austria HateMe
0
 Russia DmC
2
 Poland souL
0
 Ukraine DIMAGA
2
 Bulgaria HloKeY
0
 Germany mAth
0
 Germany Lambo
2
 Serbia Beastyqt
2
 Hungary Psz
0
 France DnS
0
 Sweden SortOf
2
 Romania NightEnD
2
 Germany Primelot
1
 Poland ParanOid
0
 Germany ShoWTimE
2
Round of 32
 Finland Welmu
2
 Russia DmC
0
 Ukraine DIMAGA
0
 Germany Lambo
2
 Serbia Beastyqt
1
 Sweden SortOf
2
 Romania NightEnD
0
 Germany ShoWTimE
2
Round of 16
 Finland Welmu
0
 Germany Lambo
2
 Sweden SortOf
0
 Germany ShoWTimE
2
Quarterfinals
 Germany Lambo
1
 Germany ShoWTimE
2

Participants[edit]

Protoss Protoss (2) Terran Terran (1) Zerg Zerg (5)
Netherlands Harstem
France Dayshi
Spain VortiX
Germany ShoWTimE
France FireCake
Poland Guru
Sweden Namshar
Ukraine Bly

Finals[edit]

Complete bracket: http://play.eslgaming.com/starcraft/global/sc2/major/masters/season-10-world-championship-eu-final-1/rankings/

Quarterfinals (Bo3)
 Netherlands Harstem
2
Harstem 
 Guru
January 30, 2016 - 18:00 CET
 Poland Guru
1
 France Dayshi
1
Dayshi 
 Bly
January 30, 2016 - 18:00 CET
 Ukraine Bly
2
 France FireCake
2
FireCake 
 VortiX
January 30, 2016 - 18:00 CET
 Spain VortiX
1
 Sweden Namshar
1
Namshar 
 ShoWTimE
January 30, 2016 - 18:00 CET
 Germany ShoWTimE
2
Semifinals (Bo5)
 Netherlands Harstem
3
Harstem 
 Bly
January 30, 2016 - 19:05 CET
 Ukraine Bly
0
 France FireCake
0
FireCake 
 ShoWTimE
January 30, 2016 - 20:00 CET
 Germany ShoWTimE
3
Qualified
 Netherlands Harstem
 Germany ShoWTimE
Losers' Round 1 (Bo3)
 France Dayshi
2
Dayshi 
 Guru
January 30, 2016 - 19:00 CET
 Poland Guru
1
 Sweden Namshar
1
Namshar 
 VortiX
January 30, 2016 - 18:55 CET
 Spain VortiX
2
Losers' Round 2 (Bo5)
 France FireCake
3
FireCake 
 Dayshi
January 30, 2016, 22:00 CET
 France Dayshi
1
 Ukraine Bly
1
Bly 
 VortiX
January 30, 2016, 21:00 CET
 Spain VortiX
3
Qualified
 France FireCake
 Spain VortiX

Week 2[edit]

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Russia DmC
Serbia Beastyqt
Ukraine Bly
Germany GunGFuBanDa
France Dayshi
Ukraine DIMAGA
Romania NightEnD
Russia Happy
Poland Guru
France PtitDrogo
Denmark Lillekanin
United Kingdom JonnyREcco
Russia Rail
Poland souL
Germany Lambo
Germany Socke
Netherlands uThermal
Ukraine Minato
Russia Strange
France MiNiMaTh
Finland Welmu
Sweden Namshar
Finland Serral
Poland Tefel
Finland ZhuGeLiang

Qualifier #1[edit]

Complete bracket: http://play.eslgaming.com/starcraft/global/sc2/major/masters/season-10-world-championship-eu-qualifier-3/rankings/

Bracket #1[edit]

Round of 64
 Germany GunGFuBanDa
2
 Poland trutacz
0
 Germany Monty
2
 France YoGo
0
 Spain Botvinnik
2
 Poland Tocon
0
 Italy Diord
0
 Poland Tefel
2
 Russia Rail
2
 France SbR
0
 Denmark Theo
0
 Poland Guru
2
 Russia Strange
2
 France Soey
0
 France bonsai
0
 Ukraine Bly
2
Round of 32
 Germany GunGFuBanDa
2
 Germany Monty
0
 Spain Botvinnik
2
 Poland Tefel
0
 Russia Rail
0
 Poland Guru
2
 Russia Strange
0
 Ukraine Bly
2
Round of 16
 Germany GunGFuBanDa
2
 Spain Botvinnik
0
 Poland Guru
1
 Ukraine Bly
2
Quarterfinals
 Germany GunGFuBanDa
2
 Ukraine Bly
1

Bracket #2[edit]

Round of 64
 Russia Happy
2
 Norway SolO
0
 Finland Haspe
0
 Poland Nedi
2
 Poland DaNa
2
 Sweden CookieJar
0
 Poland Hornet
0
 France Dayshi
2
 Russia DmC
2
 Netherlands Riquiz
0
 Poland Gerald
2
 Denmark Lillekanin
1
 Germany Socke
1
 Italy JeaL
2
 France ShaDoWn
0
 Finland Welmu
2
Round of 32
 Russia Happy
2
 Poland Nedi
0
 Poland DaNa
0
 France Dayshi
2
 Russia DmC
0
 Poland Gerald
2
 Italy JeaL
0
 Finland Welmu
2
Round of 16
 Russia Happy
0
 France Dayshi
2
 Poland Gerald
1
 Finland Welmu
2
Quarterfinals
 France Dayshi
2
 Finland Welmu
0

Bracket #3[edit]

Round of 64
 Finland Serral
2
 United Kingdom Cladorhiza
0
 Poland Romson
2
 Ukraine DIMAGA
0
 Poland Senin
2
 Sweden MaFarazZo
0
 Ukraine Lisandro
0
 Poland souL
2
 Finland ZhuGeLiang
2
 Russia Arctur
0
 Germany DasDuelon
-
 France MouLou
W
 United Kingdom JonnyREcco
2
 United Kingdom Redhorrn
0
 Norway Evire
0
 France PtitDrogo
2
Round of 32
 Finland Serral
2
 Poland Romson
0
 Poland Senin
0
 Poland souL
2
 Finland ZhuGeLiang
1
 France MouLou
2
 United Kingdom JonnyREcco
2
 France PtitDrogo
1
Round of 16
 Finland Serral
2
 Poland souL
1
 France MouLou
0
 United Kingdom JonnyREcco
2
Quarterfinals
 Finland Serral
2
 United Kingdom JonnyREcco
0

Bracket #4[edit]

Round of 64
 Germany Lambo
2
 Italy MagnuM
0
 France MiNiMaTh
2
 Austria HateMe
0
 Romania NightEnD
2
 Russia AfiNoGeN
0
 Germany ReDPanDa
1
 Serbia Beastyqt
2
 Sweden Namshar
1
 Switzerland Elroye
2
 France Chubz
0
 Russia Revolver
2
 Czech Republic TomikuS
0
 Germany PrimeLoT
2
 Bulgaria Nitix
0
 Netherlands uThermal
2
Round of 32
 Germany Lambo
0
 France MiNiMaTh
2
 Romania NightEnD
1
 Serbia Beastyqt
2
 Switzerland Elroye
0
 Russia Revolver
2
 Germany PrimeLoT
0
 Netherlands uThermal
2
Round of 16
 France MiNiMaTh
2
 Serbia Beastyqt
1
 Russia Revolver
1
 Netherlands uThermal
2
Quarterfinals
 France MiNiMaTh
0
 Netherlands uThermal
2

Notable Participants[edit]

Protoss Protoss Terran Terran Zerg Zerg
Romania NightEnD
Russia Happy
Sweden Namshar
France PtitDrogo
Ukraine Kas
France MiNiMaTh
Russia DmC
Serbia Beastyqt
United Kingdom JonnyREcco
Finland Welmu
Denmark Lillekanin
Ukraine Bly
Sweden MorroW
Poland souL
Sweden SortOf
Russia Rail
Spain Botvinnik
Poland Tefel
Germany Socke
Ukraine DIMAGA
Russia Strange
Poland Guru
Denmark SpaceMarine
Germany Lambo
France DnS
Russia sLivko
Sweden Zanster
Finland ZhuGeLiang
Ukraine Minato
Poland DaNa

Qualifier #2[edit]

Complete bracket: http://play.eslgaming.com/starcraft/global/sc2/major/masters/season-10-world-championship-eu-qualifier-4/rankings/

Bracket #1[edit]

Round of 64
 Sweden Zanster
2
 Sweden Avokado
1
 United Kingdom MythiC
0
 Russia sLivko
2
 Austria HateMe
2
 France Minho
1
 Finland PuPu
0
 Poland souL
2
 Serbia Beastyqt
2
 France Naffy
1
 France MiNiMaTh
2
 France SbR
0
 Romania NightEnD
2
 Denmark PappiJoe
1
 Russia Fallenger
0
 France ShaDoWn
2
Round of 32
 Sweden Zanster
2
 Russia sLivko
1
 Austria HateMe
0
 Poland souL
2
 Serbia Beastyqt
2
 France MiNiMaTh
0
 Romania NightEnD
2
 France ShaDoWn
0
Round of 16
 Sweden Zanster
2
 Poland souL
0
 Serbia Beastyqt
1
 Romania NightEnD
2
Quarterfinals
 Sweden Zanster
2
 Romania NightEnD
0

Bracket #2[edit]

Round of 64
 Russia Arctur
1
 Romania Ovix
2
 Poland Romson
1
 United Kingdom JonnyREcco
2
 Poland Senin
2
 France bonsai
1
 Finland Haspe
0
 Russia DmC
2
 France DnS
1
 Ukraine Awers
2
 Germany InZaNe
0
 Russia Revolver
2
 Switzerland Railgan
0
 Russia JungleKing
2
 Germany DarkHydra
0
 Russia Happy
2
Round of 32
 Romania Ovix
0
 United Kingdom JonnyREcco
2
 Poland Senin
1
 Russia DmC
2
 Ukraine Awers
1
 Russia Revolver
2
 Russia JungleKing
0
 Russia Happy
2
Round of 16
 United Kingdom JonnyREcco
2
 Russia DmC
1
 Russia Revolver
0
 Russia Happy
2
Quarterfinals
 United Kingdom JonnyREcco
0
JonnyREcco 
 Happy
February 04, 2016 - 22:25 CET
 Russia Happy
2

Bracket #3[edit]

Round of 64
 Sweden Multi
1
 Ukraine Minato
2
 Germany Monty
2
 Germany Socke
1
 Spain Botvinnik
2
 Belgium Nesnow
0
 France Denver
0
 Ukraine Kas
2
 Finland ZhuGeLiang
0
 France hinO
2
 Russia Easy
0
 Denmark Lillekanin
2
 Germany Tarrantius
2
 Poland Basior
1
 Poland Miszu
0
 Germany Lambo
2
Round of 32
 Ukraine Minato
1
 Germany Monty
2
 Spain Botvinnik
2
 Ukraine Kas
0
 France hinO
1
 Denmark Lillekanin
2
 Germany Tarrantius
0
 Germany Lambo
2
Round of 16
 Germany Monty
1
 Spain Botvinnik
2
 Denmark Lillekanin
1
 Germany Lambo
2
Quarterfinals
 Spain Botvinnik
0
Botvinnik 
 Lambo
February 04, 2016 - 22:50 CET
 Germany Lambo
2

Bracket #4[edit]

Round of 64
 France Chubz
2
 Germany mAth
0
 Finland Satiini
0
 Russia Strange
2
 Poland DaNa
1
 Switzerland Elroye
2
 Bulgaria ArchangeL
2
 Italy Exehn
0
 Sweden SortOf
2
 Ukraine Lisandro
0
 Poland Jade
0
 Poland Tefel
2
 Ukraine DIMAGA
2
 France YoGo
1
 France Uzikoti
0
 Finland Welmu
2
Round of 32
 France Chubz
0
 Russia Strange
2
 Switzerland Elroye
2
 Bulgaria ArchangeL
0
 Sweden SortOf
2
 Poland Tefel
0
 Ukraine DIMAGA
0
 Finland Welmu
2
Round of 16
 Russia Strange
2
 Switzerland Elroye
0
 Sweden SortOf
2
 Finland Welmu
0
Quarterfinals
 Russia Strange
0
 Sweden SortOf
2

Participants[edit]

Protoss Protoss (1) Terran Terran (3) Zerg Zerg (4)
Germany GunGFuBanDa
France Dayshi
Finland Serral
Netherlands uThermal
Sweden SortOf
Russia Happy
Sweden Zanster
Germany Lambo

Finals[edit]

Complete bracket: http://play.eslgaming.com/starcraft/global/sc2/major/masters/season-10-world-championship-eu-final-2/rankings/

Quarterfinals (Bo3)
 Sweden Zanster
1
Zanster 
 SortOf
February 6, 2016 - 18:00 CET
 Sweden SortOf
2
 Russia Happy
2
Happy 
 Serral
February 6, 2016 - 18:00 CET
 Finland Serral
0
 Netherlands uThermal
1
uThermal 
 Lambo
February 6, 2016 - 18:00 CET
 
TBD
 Germany Lambo
2
 France Dayshi
1
Dayshi 
 GunGFuBanDa
February 6, 2016 - 18:00 CET
 Germany GunGFuBanDa
2
Semifinals (Bo5)
 Sweden SortOf
3
SortOf 
 Happy
 Russia Happy
1
 Germany Lambo
3
Lambo 
 GunGFuBanDa
 Germany GunGFuBanDa
0
Qualified
 Sweden SortOf
 Germany Lambo
Losers' Round 1 (Bo3)
 Finland Serral
2
Serral 
 Zanster
February 6, 2016 - 19:10 CET
 Sweden Zanster
1
 France Dayshi
2
Dayshi 
 uThermal
February 6, 2016 - 19:10 CET
 Netherlands uThermal
1
Losers' Round 2 (Bo5)
 Germany GunGFuBanDa
1
GunGFuBanDa 
 Serral
 Finland Serral
3
 Russia Happy
3
Happy 
 Dayshi
 France Dayshi
1
Qualified
 Finland Serral
 Russia Happy

View Games[edit]

Streams[edit]

External Links[edit]