2011 Sony Ericsson Global StarCraft II League January: Code S

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
Jump to: navigation, search

Participants[edit]

Protoss Protoss (9) Terran Terran (14) Zerg Zerg (9)
Prime
South Korea HongUn
Team SCV Life
South Korea Rain
Incredible Miracle
South Korea NesTea
Old Generations
South Korea MC
StarTale
South Korea RainBOw
Team SCV Life
South Korea FruitDealer
ZeNEX
South Korea Genius
Prime
South Korea MarineKing
Old Generations
South Korea Zenio
Old Generations
South Korea InCa
Old Generations
South Korea Ensnare
ZeNEX
South Korea Kyrix
For Our Utopia
South Korea Choya
Prime
South Korea Maka
Old Generations
South Korea TheWinD
Team SCV Life
South Korea TricKsteR
SlayerS
South Korea BoxeR
For Our Utopia
South Korea Leenock
Prime
South Korea anypro
ZeNEX
South Korea LiveForever
Prime
South Korea Check
ZeNEX
South Korea San
Team Liquid
Sweden Jinro
Old Generations
South Korea jookTo
ZeNEX
South Korea LegalMind
Prime
South Korea Polt
Evil Geniuses
USA IdrA
Incredible Miracle
South Korea Mvp
Old Generations
South Korea NaDa
Team SCV Life
South Korea Clide
For Our Utopia
South Korea TheBest
Old Generations
South Korea Hyperdub

Group Stage (Ro32)[edit]

  • 1st and 2nd place of a group go on to the Round of 16 Group League.
  • 3rd and 4th place enter the Up and Down Matches.

Group A[edit]

Group A
January 2, 2011
1. South Korea Zerg NesTea 2-0
2. South Korea Terran TheBest 2-1
3. South Korea Terran Polt 1-2
4. South Korea Terran Maka 0-2

Group B[edit]

Group B
January 3, 2011
1. South Korea Terran Mvp 3-0
2. South Korea Zerg Zenio 2-1
3. South Korea Zerg FruitDealer 1-2
4. South Korea Zerg jookTo 0-3

Group C[edit]

Group C
January 4, 2011
1. South Korea Terran BoxeR 2-0
2. South Korea Terran Hyperdub 2-1
3. South Korea Protoss HongUn 1-2
4. South Korea Zerg TheWinD 0-2

Group D[edit]

Group D
January 5, 2011
1. South Korea Protoss Choya 2-1
2. South Korea Protoss TricKsteR 2-1
3. South Korea Zerg Kyrix 1-2
4. South Korea Terran Rain 1-2

Group E[edit]

Group E
January 6, 2011
1. South Korea Protoss Genius 3-0
2. South Korea Terran RainBOw 2-1
3. South Korea Zerg Leenock 1-2
4. South Korea Protoss anypro 0-3

Group F[edit]

Group F
January 7, 2011
1. South Korea Protoss MC 2-0
2. South Korea Terran NaDa 2-1
3. South Korea Protoss InCa 1-2
4. South Korea Protoss San 0-2

Group G[edit]

Group G
January 10, 2011
1. South Korea Terran Clide 2-0
2. South Korea Terran MarineKing 2-1
3. South Korea Protoss LegalMind 1-2
4. South Korea Terran LiveForever 0-2

Group H[edit]

Group H
January 11, 2011
1. Sweden Terran Jinro 2-1
2. USA Zerg IdrA 2-1
3. South Korea Terran Ensnare 1-2
4. South Korea Zerg Check 1-2

Group Stage (Ro16)[edit]

  • 1st and 2nd place of a group go on to the Round of 8 Tournament.
  • 3rd and 4th place stay in Code S.

Group A[edit]

Group A
January 12, 2012
1. South Korea Zerg NesTea 2-0
2. South Korea Protoss TricKsteR 2-1
3. South Korea Zerg Zenio 1-2
4. South Korea Terran BoxeR 0-2

Group B[edit]

Group B
January 13, 2012
1. South Korea Terran Mvp 3-0
2. South Korea Protoss Choya 2-1
3. South Korea Terran TheBest 0-2
3. South Korea Terran Hyperdub 0-2

Group C[edit]

Group C
January 14, 2012
1. USA Zerg IdrA 3-0
2. South Korea Terran NaDa 2-1
3. South Korea Protoss Genius 0-2
3. South Korea Terran Clide 0-2

Group D[edit]

Group D
January 15, 2012
1. South Korea Terran MarineKing 2-0
2. Sweden Terran Jinro 2-1
3. South Korea Protoss MC 1-2
4. South Korea Terran RainBOw 0-2

Playoffs[edit]

Round of 8
 South Korea NesTea
3
NesTea Zerg
Protoss Choya
 South Korea Choya
0
 South Korea Mvp
3
Mvp Terran
Protoss TricKsteR
 South Korea TricKsteR
0
 USA IdrA
1
IdrA Zerg
Terran Jinro
 Sweden Jinro
3
 South Korea MarineKing
3
MarineKing Terran
Terran NaDa
 South Korea NaDa
0
Semi Finals
 South Korea NesTea
1
NesTea Zerg
Terran Mvp
 South Korea Mvp
3
 Sweden Jinro
1
Jinro Terran
Terran MarineKing
 South Korea MarineKing
3
Final Match
 South Korea Mvp
4
Mvp Terran
Terran MarineKing
 South Korea MarineKing
0

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Round of 32
9149
Round of 16
493
Round of 8
242
Semifinals
31
Final Match
2
Winner
1

See also[edit]