2011 2nd Generation Intel® Core™ Global StarCraft II League March: Code S

From Liquipedia StarCraft 2 Wiki
Jump to: navigation, search

Participants[edit]

Protoss Protoss (9) Terran Terran (15) Zerg Zerg (8)
2011 January Code S Ro16
Team SCV Life
South Korea TricKsteR
Incredible Miracle
South Korea Mvp
Incredible Miracle
South Korea NesTea
Old Generations
South Korea MC
Old Generations
South Korea NaDa
Old Generations
South Korea Zenio
For Our Utopia
South Korea Choya
StarTale
South Korea RainBOw
Evil Geniuses
USA IdrA 1
MVP (team)
South Korea Genius
For Our Utopia
South Korea TheBest
Team SCV Life
South Korea Clide
Team Liquid
Sweden Jinro
SlayerS
South Korea BoxeR
Old Generations
South Korea Hyperdub
Prime
South Korea MarineKing
2011 January Up & Down
Prime
South Korea HongUn
WeMade FOX
South Korea Lyn
StarTale
South Korea July
Prime
South Korea anypro
ZeNEX
South Korea ByuN
Old Generations
South Korea TheWinD
ZeNEX
South Korea BanBans
Prime
South Korea Polt 2
ZeNEX
South Korea Kyrix
Old Generations
South Korea InCa
Old Generations
South Korea Ensnare
Prime
South Korea Check
ZeNEX
South Korea San
For Our Utopia
South Korea sC
Team SCV Life
South Korea FruitDealer
Old Generations
South Korea TOP
  1. IdrA withdrew from the tournament to return to the United States. Gom marked him as a "withdrew" and did not replace him.[1]
  2. By winning the Code S Wildcard Qualifier[2] Polt replaced LiveForever, who left Code S due to mandatory military service.

Ro32 Group League[edit]

  • 1st and 2nd place of a group stay in Code S and go on to the Round of 16 Tournament.
  • 3rd and 4th place enter the Up & Down Matches.

Group A[edit]

lrthread Group A
February 22, 2011 - 18:10 KST
1. South Korea Protoss MC 2-0
2. South Korea Zerg July 2-1
3. South Korea Terran Mvp 1-2
4. South Korea Terran Hyperdub 0-2

Group B[edit]

lrthread Group B
February 22, 2011 - 18:10 KST
1. South Korea Terran Clide 3-0
2. South Korea Terran ByuN 2-1
3. South Korea Zerg Zenio 0-2
4. Withdrawn 0-0

Group C[edit]

lrthread Group C
February 24, 2011 - 18:10 KST
1. Sweden Terran Jinro 2-0
2. South Korea Zerg Check 2-1
3. South Korea Terran Polt 1-2
4. South Korea Terran RainBOw 0-2

Group D[edit]

lrthread Group D
February 24, 2011 - 18:10 KST
1. South Korea Terran NaDa 3-0
2. South Korea Protoss HongUn 2-1
3. South Korea Terran TOP 1-2
4. South Korea Terran TheBest 0-3

Group E[edit]

lrthread Group E
February 26, 2011 - 14:10 KST
1. South Korea Protoss San 3-0
2. South Korea Terran Ensnare 2-1
3. South Korea Zerg NesTea 1-2
4. South Korea Terran BoxeR 0-3

Group F[edit]

lrthread Group F
February 26, 2011 - 14:10 KST
1. South Korea Terran Lyn 2-1
2. South Korea Zerg TheWinD 2-1
3. South Korea Protoss BanBans 1-2
4. South Korea Protoss Choya 1-2

Group G[edit]

lrthread Group G
March 1, 2011 - 18:10 KST
1. South Korea Protoss TricKsteR 2-0
2. South Korea Protoss anypro 2-1
3. South Korea Zerg FruitDealer 1-2
4. South Korea Protoss Genius 0-2

Group H[edit]

lrthread Group H
March 1, 2011 - 18:10 KST
1. South Korea Zerg Kyrix 2-1
2. South Korea Terran sC 2-1
3. South Korea Protoss InCa 1-2
4. South Korea Terran MarineKing 1-2

Ro16 Tournament[edit]

  • Bo3 for Ro16, Bo5 matches for quarter and semi finals, Bo7 for the finals.
  • Single elimination tournament.

Bracket[edit]

Round of 16
 South Korea MC
2
MC Protoss
Terran ByuN
March 03, 2011 18:10 KST
 South Korea ByuN
0
 Sweden Jinro
1
Jinro Terran
Protoss HongUn
March 03, 2011 19:00 KST
 South Korea HongUn
2
 South Korea San
2
San Protoss
Zerg TheWinD
March 05, 2011 14:10 KST
 South Korea TheWinD
1
 South Korea TricKsteR
1
TricKsteR Protoss
Terran sC
March 05, 2011 15:00 KST
 South Korea sC
2
 South Korea July
2
July Zerg
Terran Clide
March 03, 2011 20:00 KST
 South Korea Clide
1
 South Korea Check
0
Check Zerg
Terran NaDa
March 03, 2011 21:00 KST
 South Korea NaDa
2
 South Korea Ensnare
0
Ensnare Terran
Terran Lyn
March 05, 2011 16:00 KST
 South Korea Lyn
2
 South Korea anypro
2
anypro Protoss
Zerg Kyrix
March 05, 2011 17:00 KST
 South Korea Kyrix
0
Round of 8
 South Korea MC
3
MC Protoss
Protoss HongUn
 South Korea HongUn
0
 South Korea San
3
San Protoss
Terran sC
 South Korea sC
1
 South Korea July
3
July Zerg
Terran NaDa
 South Korea NaDa
2
 South Korea Lyn
1
Lyn Terran
Protoss anypro
 South Korea anypro
3
Semi Finals
 South Korea MC
3
MC Protoss
Protoss San
 South Korea San
1
 South Korea July
3
July Zerg
Protoss anypro
 South Korea anypro
1
Final Match
 South Korea MC
4
 South Korea July
1

Racial Distribution[edit]

  Protoss TerranZergRandom
Round of 32
9158
Round of 16
574
Round of 8
431
Semi Finals
31
Final Match
11
Winner
1

See also[edit]

External links[edit]

References[edit]