D Ranks League/DRIT 10

From Liquipedia StarCraft Brood War Wiki
Jump to: navigation, search

[e][h]DRIT season 10
League Information
Organizer:
LMaster
Server:
ICCup
Type:
Online
Format:
Group Stage, Single elimination bracket + Second chance groups to fill in for walkovers
Start Date:
2016-11-28
End Date:
2016-12-11
Links
Winners
Player Breakdown
Number of Players:
24
Protoss 8
Terran 12
Zerg 23
Random 0
Maps

General Information[edit]

The D Ranks Individual Tournament 10 was organized by Lmaster during November-December 2016. Additionally this tournament is being used to help rate players for the upcoming Coach-Pupil League (CPL). The Ro44 was played using an ODT style group format. The top player from each group was seeded into the Ro16 of the CPL ranking tournament. The second place finishers enter a second group stage. The first two to advance out of each group, and one person of a two person Bo3 will also enter the CPL Ranking Tour Ro16. Those who finished 3rd/4th in group were seeded into the D Ranks Individual Tournament 10 Proper.

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Zerg LMaster 2-0
2. Zerg iiN.Action 2-1
3. Terran Xloctis 1-2
4. Protoss pebble444 0-2

Group B[edit]

Group B
1. Zerg KatjaKean 2-0
2. Terran Scaramanga 2-1
3. Zerg TinyReaver 1-2
4. Zerg DaKommizzar 0-2

Group C[edit]

Group C
1. Terran TwiggyWan 2-0
2. Protoss Comodore 2-1
3. Protoss Vitlich 1-2
4. Terran falconfan02 0-2

Group D[edit]

Group D
1. Zerg SCC-Faust 2-0
4. Zerg Garandad 0-2
4. Protoss ShyGuyToFlyGuy 0-2
4. Protoss Golgotha 0-2

Group E[edit]

Group E
1. Terran Stardom 2-0
2. Protoss ArcTimes 2-1
3. Protoss Halfnium 0-2
4. Terran Fazek 0-2

Group F[edit]

Group F
1. Protoss EvilEye 2-0
2. Zerg nbaker 2-1
3. Zerg PrinceStranger 1-2
4. Terran Sheik 0-2


Group G[edit]

Group G
1. Terran DarkNetHunter 2-0
2. Terran bwfun 2-1
3. Protoss ClickDecision 1-2
4. Protoss mangu 0-2

Group H[edit]

Group H
1. Protoss f10eqq 2-0
2. Zerg Blixt 2-1
3. Protoss Halomonian 1-2
4. Zerg Vuk91 0-2

Group I[edit]

Group I
1. Protoss infinity21 2-0
2. Protoss Lazersnipe 2-1
3. Protoss awerti 1-2
4. Terran KHReboRnN 0-2

Group J[edit]

Group J
1. Zerg CoughingHydra 2-0
2. Zerg RedAxis 2-1
3. Zerg snowfruit 1-2
4. Zerg AndyEskimo 0-2

Group K[edit]

Group K
1. Terran floladriblere 2-0
2. Protoss rQ.Probu 2-1
3. Zerg NatureBoy 1-2

Second Group Stage[edit]

Coach-Pupil League Ranking Tournament Proper[edit]

Round of 16 Single Elimination[edit]

Round of 16
  Stardom
2
  infinity21
0
  f10eqq
2
  KatjaKean
0
  floladriblere
1
  SCC-Faust
2
  CoughingHydra
2
  LMaster
0
  ProbuA
2
  TwiggyWan
1
  bwfun
0
  DarkNetHunter
2
  Comodore
2
  Scaramanga
1
  EvilEye
2
  ArcTimes
0
Quarterfinals
  Stardom
0W
  f10eqq
2L
  SCC-Faust
2
  CoughingHydra
0
  ProbuA
0
  DarkNetHunter
2
  Comodore
0
  EvilEye
2
Semifinals
  Stardom
0
  SCC-Faust
3
  DarkNetHunter
1
  EvilEye
3
Finals
  SCC-Faust
4L
  EvilEye
0W

D-Ranks Individual Tournament 10[edit]

DRIT 10 Round of 8 Single Elimination[edit]

Quarterfinals
  Xloctis
2
  Princestranger
1
  Halomonium
0
  snowfruit
2
  TinyReaver
0
  awerti
2
  Vitlich
W
  ClickDecision
L
Semifinals
  Xloctis
3
  snowfruit
1
  awerti
1
  Vitlich
3
Finals
  Xloctis
3
  Vitlich
4

External links[edit]

VODs[edit]