ELEAGUE Street Fighter V Invitational

From Liquipedia Fighting Games Wiki
[e][h]ELEAGUE Street Fighter V Invitational
Tournament Information
Series:
Organizer:
Location:
USA Atlanta
Prize pool:
$250,000
Start Date:
2017-03-27
End Date:
2017-05-26
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
32

Format[edit]

  • Preliminaries
    • Four groups of eight players
    • Single round-robin
    • Best-of-3 Series
    • Top 2 advance to Phase Two of Regular Season
    • Places 3-6 advance to Phase One of Regular Season
  • Regular Season
    • Phase One
      • Four groups of four players (Places 3-6 from Preliminaries)
      • GSL-style (Double-Elimination Bracket)
      • Top 2 advance to Phase Two of Regular Season
    • Phase Two
      • Four player single-elimination bracket
      • Top 2 from Preliminaries
      • Top 2 from Phase 1 of Regular Season
      • Winner of Finals advances to Winners' Bracket of Playoffs
      • Loser of Finals advances to Losers' Bracket of Playoffs
  • Playoffs
    • Eight player double-elimination bracket
    • Grand Finals is played as a single best-of-seven set with a 1-round advantage granted to the player from the winners' side of the bracket.

Broadcast Talent[edit]

  • Commentators:

Prize pool[edit]

$250,000 (USD) are spread among the competitors as follows:

Participants[edit]

Capcom Pro Tour Top 12
Taiwan Necalli GamerBee
South Korea Nash Infiltration
Japan Guile Daigo Umehara
Japan R. Mika Fuudo
USA Ken Julio Fuentes
USA Karin Justin Wong
Japan Ken Momochi
Japan Cammy MOV
USA R. Mika NuckleDu
Norway Necalli Phenom
Japan Ryu Tokido
China Cammy Xiao Hai
Capcom Pro Tour Regional
Brazil Necalli Brolynho
Japan Ken Eita
USA Dhalsim Filipino Champ
France R. Mika Luffy
Invited
USA Rashid Alex Valle
USA Ken Chris Tatarian
USA Dhalsim Gllty
USA Ryu Gootecks
USA Nash LI Joe
USA Birdie LPN
Vietnam Ibuki Marn
Puerto Rico Necalli PR Balrog
USA Karin Punk
USA Cammy K-Brad
USA Balrog Smug
USA Zangief Snake Eyez
USA Chun-Li Ricki Ortiz
United Kingdom Ken Ryan Hart
USA Laura Wolfkrone
Singapore F.A.N.G Xian

Results[edit]

Regular Season[edit]

April 7 - May 12

Group A[edit]

Phase One[edit]
Winners' Semis
 USA Smug
3
USA Smug
USA Julio Fuentes
Balrog Balrog
2 - 0
Ken Ken
Balrog Balrog
2 - 0
Ken Ken
Balrog Balrog
2 - 1
Ken Ken
 USA Julio Fuentes
0
 South Korea Infiltration
3
South Korea Infiltration
Brazil Brolynho
Juri Juri
2 - 0
Necalli Necalli
Juri Juri
2 - 1
Necalli Necalli
Juri Juri
1 - 2
Necalli Necalli
Juri Juri
2 - 0
Necalli Necalli
 Brazil Brolynho
1
Winners' Finals
 USA Smug
3
USA Smug
South Korea Infiltration
Balrog Balrog
2 - 1
Juri Juri
Balrog Balrog
2 - 0
Juri Juri
Balrog Balrog
2 - 0
Juri Juri
 South Korea Infiltration
0
Losers' Semis
 USA Julio Fuentes
1
USA Julio Fuentes
Brazil Brolynho
Ken Ken
0 - 2
Necalli Necalli
Ken Ken
2 - 0
Necalli Necalli
Ken Ken
1 - 2
Necalli Necalli
Ken Ken
0 - 2
Necalli Necalli
 Brazil Brolynho
3
Losers' Finals
 South Korea Infiltration
0
South Korea Infiltration
Brazil Brolynho
Juri Juri
1 - 2
Necalli Necalli
Juri Juri
0 - 2
Necalli Necalli
Juri Juri
1 - 2
Necalli Necalli
 Brazil Brolynho
3
Advance
 USA Smug
 Brazil Brolynho
Phase Two[edit]
Winners' Semis
 USA Punk
3
USA Punk
Brazil Brolynho
Karin Karin
2 - 0
Necalli Necalli
Karin Karin
1 - 2
Necalli Necalli
Karin Karin
2 - 0
Necalli Necalli
Karin Karin
2 - 1
Necalli Necalli
 Brazil Brolynho
1
 Japan Momochi
0
Japan Momochi
USA Smug
Ken Ken
0 - 2
Balrog Balrog
Ken Ken
1 - 2
Balrog Balrog
Ken Ken
1 - 2
Balrog Balrog
 USA Smug
3
Winners' Finals
 USA Punk
3
USA Punk
USA Smug
Karin Karin
2 - 1
Balrog Balrog
Karin Karin
2 - 0
Balrog Balrog
Karin Karin
1 - 2
Balrog Balrog
Karin Karin
1 - 2
Balrog Balrog
Karin Karin
2 - 0
Balrog Balrog
 USA Smug
2
Losers' Semis
 Brazil Brolynho
0
Brazil Brolynho
Japan Momochi
Necalli Necalli
1 - 2
Ken Ken
Necalli Necalli
0 - 2
Ken Ken
Necalli Necalli
0 - 2
Ken Ken
 Japan Momochi
3
Losers' Finals
 USA Smug
0
USA Smug
Japan Momochi
Balrog Balrog
0 - 2
Ibuki Ibuki
Balrog Balrog
0 - 2
Ibuki Ibuki
Balrog Balrog
1 - 2
Ibuki Ibuki
 Japan Momochi
3
Advance
 USA Punk
 Japan Momochi

Group B[edit]

Phase One[edit]
Winners' Semis
 Japan Eita
0
Japan Eita
Japan Daigo Umehara
Ken Ken
0 - 2
Guile Guile
Ken Ken
-
Guile Guile
Ken Ken
-
Guile Guile
 Japan Daigo Umehara
3
 USA Justin Wong
0
USA Justin Wong
Taiwan GamerBee
Karin Karin
0 - 2
Necalli Necalli
Karin Karin
0 - 2
Necalli Necalli
Karin Karin
0 - 2
Necalli Necalli
 Taiwan GamerBee
3
Winners' Finals
 Japan Daigo Umehara
3
Japan Daigo Umehara
Taiwan GamerBee
Guile Guile
1 - 2
Necalli Necalli
Guile Guile
1 - 2
Necalli Necalli
Guile Guile
2 - 0
Necalli Necalli
Guile Guile
1 - 2
Necalli Necalli
 Taiwan GamerBee
1
Losers' Semis
 Japan Eita
3
Japan Eita
USA Justin Wong
Ken Ken
2 - 0
Karin Karin
Ken Ken
2 - 0
Chun-Li Chun-Li
Ken Ken
2 - 0
Karin Karin
 USA Justin Wong
0
Losers' Finals
 Taiwan GamerBee
0
Taiwan GamerBee
Japan Eita
Necalli Necalli
1 - 2
Ken Ken
Necalli Necalli
1 - 2
Ken Ken
Necalli Necalli
0 - 2
Ken Ken
 Japan Eita
3
Advance
 Japan Daigo Umehara
 Japan Eita
Phase Two[edit]
Winners' Semis
 USA Snake Eyez
0
USA Snake Eyez
Japan Daigo Umehara
Akuma Akuma
0 - 2
Guile Guile
Akuma Akuma
1 - 2
Guile Guile
Akuma Akuma
1 - 2
Guile Guile
 Japan Daigo Umehara
3
 Puerto Rico PR Balrog
3
Puerto Rico PR Balrog
Japan Eita
Balrog Balrog
2 - 1
Ken Ken
Balrog Balrog
0 - 2
Ken Ken
Balrog Balrog
2 - 0
Ken Ken
Balrog Balrog
2 - 0
Ken Ken
 Japan Eita
1
Winners' Finals
 Japan Daigo Umehara
1
Japan Daigo Umehara
Puerto Rico PR Balrog
Guile Guile
0 - 2
Balrog Balrog
Guile Guile
0 - 2
Balrog Balrog
Guile Guile
2 - 0
Balrog Balrog
Guile Guile
0 - 2
Balrog Balrog
 Puerto Rico PR Balrog
3
Losers' Semis
 USA Snake Eyez
1
USA Snake Eyez
Japan Eita
Zangief Zangief
0 - 2
Ken Ken
Zangief Zangief
1 - 2
Ken Ken
Zangief Zangief
2 - 0
Ken Ken
Zangief Zangief
0 - 2
Ken Ken
 Japan Eita
3
Losers' Finals
 Japan Daigo Umehara
3
Japan Daigo Umehara
Japan Eita
Guile Guile
2 - 1
Ken Ken
Guile Guile
1 - 2
Ken Ken
Guile Guile
0 - 2
Ken Ken
Guile Guile
2 - 1
Ken Ken
Guile Guile
2 - 0
Ken Ken
 Japan Eita
2
Advance
 Puerto Rico PR Balrog
 Japan Daigo Umehara

Group C[edit]

Phase One[edit]
Winners' Semis
 Singapore Xian
2
Singapore Xian
Japan Tokido
Ibuki Ibuki
0 - 2
Akuma Akuma
Ibuki Ibuki
2 - 1
Akuma Akuma
Ibuki Ibuki
0 - 2
Akuma Akuma
Ibuki Ibuki
2 - 0
Akuma Akuma
Ibuki Ibuki
2 - 3
Akuma Akuma
 Japan Tokido
3
 Japan MOV
0
Japan MOV
USA Filipino Champ
Chun-Li Chun-Li
1 - 2
Dhalsim Dhalsim
Chun-Li Chun-Li
0 - 2
Dhalsim Dhalsim
Chun-Li Chun-Li
1 - 2
Dhalsim Dhalsim
 USA Filipino Champ
3
Winners' Finals
 Japan Tokido
3
Japan Tokido
USA Filipino Champ
Akuma Akuma
2 - 0
Dhalsim Dhalsim
Akuma Akuma
2 - 1
Dhalsim Dhalsim
Akuma Akuma
1 - 2
Dhalsim Dhalsim
Akuma Akuma
0 - 2
Dhalsim Dhalsim
 USA Filipino Champ
1
Losers' Semis
 Singapore Xian
3
Singapore Xian
Japan MOV
Ibuki Ibuki
2 - 0
Chun-Li Chun-Li
Ibuki Ibuki
2 - 1
Chun-Li Chun-Li
Ibuki Ibuki
0 - 2
Chun-Li Chun-Li
Ibuki Ibuki
2 - 0
Chun-Li Chun-Li
 Japan MOV
1
Losers' Finals
 USA Filipino Champ
2
USA Filipino Champ
Singapore Xian
Dhalsim Dhalsim
1 - 2
Ibuki Ibuki
Dhalsim Dhalsim
2 - 1
Ibuki Ibuki
Dhalsim Dhalsim
2 - 1
Ibuki Ibuki
Dhalsim Dhalsim
0 - 2
Ibuki Ibuki
Dhalsim Dhalsim
1 - 2
Ibuki Ibuki
 Singapore Xian
3
Advance
 Japan Tokido
 Singapore Xian
Phase Two[edit]
Winners' Semis
 Japan Fuudo
3
Japan Fuudo
Japan Tokido
R. Mika R. Mika
0 - 2
Akuma Akuma
R. Mika R. Mika
2 - 0
Akuma Akuma
R. Mika R. Mika
2 - 1
Akuma Akuma
R. Mika R. Mika
2 - 1
Akuma Akuma
 Japan Tokido
1
 USA Wolfkrone
2
USA Wolfkrone
Singapore Xian
Laura Laura
1 - 2
Ibuki Ibuki
Laura Laura
0 - 2
Ibuki Ibuki
Laura Laura
2 - 1
Ibuki Ibuki
Laura Laura
2 - 0
Ibuki Ibuki
Laura Laura
0 - 2
Ibuki Ibuki
 Singapore Xian
3
Winners' Finals
 Japan Fuudo
3
Japan Fuudo
Singapore Xian
R. Mika R. Mika
1 - 2
Ibuki Ibuki
R. Mika R. Mika
0 - 2
Ibuki Ibuki
R. Mika R. Mika
2 - 0
Ibuki Ibuki
R. Mika R. Mika
2 - 1
Ibuki Ibuki
R. Mika R. Mika
2 - 1
Ibuki Ibuki
 Singapore Xian
2
Losers' Semis
 Japan Tokido
0
Japan Tokido
USA Wolfkrone
Akuma Akuma
1 - 2
Laura Laura
Akuma Akuma
1 - 2
Laura Laura
Akuma Akuma
1 - 2
Laura Laura
 USA Wolfkrone
3
Losers' Finals
 Singapore Xian
2
Singapore Xian
USA Wolfkrone
Ibuki Ibuki
1 - 2
Laura Laura
Ibuki Ibuki
1 - 2
Laura Laura
Ibuki Ibuki
2 - 1
Laura Laura
Ibuki Ibuki
2 - 0
Laura Laura
Ibuki Ibuki
0 - 2
Laura Laura
 USA Wolfkrone
3
Advance
 Japan Fuudo
 USA Wolfkrone

Group D[edit]

Phase One[edit]
Winners' Semis
 France Luffy
3
France Luffy
United Kingdom Ryan Hart
May 12, 2017
R. Mika R. Mika
2 - 1
Guile Guile
R. Mika R. Mika
2 - 0
Guile Guile
R. Mika R. Mika
1 - 2
Guile Guile
R. Mika R. Mika
2 - 0
Guile Guile
 United Kingdom Ryan Hart
1
 USA Chris Tatarian
3
USA Chris Tatarian
China Xiao Hai
May 12, 2017
Ken Ken
0 - 2
Cammy Cammy
Ken Ken
1 - 2
Cammy Cammy
Ken Ken
2 - 0
Cammy Cammy
Ken Ken
2 - 0
Cammy Cammy
Ken Ken
2 - 1
Cammy Cammy
 China Xiao Hai
2
Winners' Finals
 France Luffy
2
France Luffy
USA Christ Tatarian
May 12, 2017
R. Mika R. Mika
1 - 2
Ken Ken
R. Mika R. Mika
0 - 2
Ken Ken
R. Mika R. Mika
2 - 1
Ken Ken
R. Mika R. Mika
2 - 0
Ken Ken
R. Mika R. Mika
1 - 2
Ken Ken
 USA Christ Tatarian
3
Losers' Semis
 United Kingdom Ryan Hart
1
United Kingdom Ryan Hart
China Xiao Hai
May 12, 2017
Urien Urien
0 - 2
Cammy Cammy
Urien Urien
0 - 2
Cammy Cammy
Guile Guile
2 - 1
Cammy Cammy
Guile Guile
1 - 2
Cammy Cammy
 China Xiao Hai
3
Losers' Finals
 France Luffy
1
France Luffy
China Xiao Hai
May 12, 2017
R. Mika R. Mika
0 - 2
Cammy Cammy
R. Mika R. Mika
0 - 2
Cammy Cammy
R. Mika R. Mika
2 - 1
Cammy Cammy
R. Mika R. Mika
0 - 2
Cammy Cammy
 China Xiao Hai
3
Advance
 USA Chris Tatarian
 China Xiao Hai
Phase Two[edit]
Winners' Semis
 Norway Phenom
3
Norway Phenom
USA Chris Tatarian
May 12, 2017
Necalli Necalli
2 - 1
Ken Ken
Necalli Necalli
1 - 2
Ken Ken
Necalli Necalli
2 - 0
Ken Ken
Necalli Necalli
2 - 0
Ken Ken
 USA Chris Tatarian
1
 USA NuckleDu
1
USA NuckleDu
China Xiao Hai
May 12, 2017
Guile Guile
2 - 1
Cammy Cammy
Guile Guile
1 - 2
Cammy Cammy
Guile Guile
1 - 2
Cammy Cammy
R. Mika R. Mika
1 - 2
Cammy Cammy
 China Xiao Hai
3
Winners' Finals
 Norway Phenom
3
Norway Phenom
China Xiao Hai
May 12, 2017
Necalli Necalli
2 - 1
Cammy Cammy
Necalli Necalli
2 - 0
Cammy Cammy
Necalli Necalli
2 - 0
Cammy Cammy
 China Xiao Hai
0
Losers' Semis
 USA Chris Tatarian
1
USA Chris Tatarian
USA NuckleDu
May 12, 2017
Ken Ken
2 - 0
Guile Guile
Ken Ken
0 - 2
Guile Guile
Ken Ken
1 - 2
Guile Guile
Ken Ken
1 - 2
Guile Guile
 USA NuckleDu
3
Losers' Finals
 China Xiao Hai
3
China Xiao Hai
USA NuckleDu
May 12, 2017
Cammy Cammy
2 - 0
R. Mika R. Mika
Cammy Cammy
0 - 2
Guile Guile
Cammy Cammy
2 - 0
Guile Guile
Cammy Cammy
2 - 1
Guile Guile
 USA NuckleDu
1
Advance
 Norway Phenom
 China Xiao Hai

Playoffs[edit]

May 26

 

 

Semifinals
 USA Punk
3
USA Punk
Puerto Rico PR Balrog
May 26, 2017
Karin Karin
2 - 0
Balrog Balrog
Karin Karin
2 - 1
Balrog Balrog
Karin Karin
2 - 1
Balrog Balrog
 Puerto Rico PR Balrog
0
 Japan Fuudo
0
Japan Fuudo
Norway Phenom
May 26, 2017
R. Mika R. Mika
0 - 2
Necalli Necalli
R. Mika R. Mika
0 - 2
Necalli Necalli
R. Mika R. Mika
1 - 2
Necalli Necalli
 Norway Phenom
3
Winners' Finals
 USA Punk
1
USA Punk
Norway Phenom
May 26, 2017
Karin Karin
2 - 1
Necalli Necalli
Karin Karin
1 - 2
Necalli Necalli
Karin Karin
0 - 2
Necalli Necalli
Karin Karin
0 - 2
Necalli Necalli
 Norway Phenom
3
Losers' Round 1
 Japan Momochi
3
Japan Momochi
Japan Daigo Umehara
May 26, 2017
Ken Ken
2 - 0
Guile Guile
Ken Ken
2 - 1
Guile Guile
Ken Ken
0 - 2
Guile Guile
Ken Ken
2 - 0
Guile Guile
 Japan Daigo Umehara
1
 USA Wolfkrone
2
USA Wolfkrone
China Xiao Hai
May 26, 2017
Laura Laura
1 - 2
Cammy Cammy
Laura Laura
2 - 1
Cammy Cammy
Laura Laura
2 - 0
Cammy Cammy
Laura Laura
1 - 2
Cammy Cammy
Laura Laura
1 - 2
Cammy Cammy
 China Xiao Hai
3
Losers' Round 2
 Japan Fuudo
3
Japan Fuudo
Japan Momochi
May 26, 2017
R. Mika R. Mika
2 - 0
Ken Ken
R. Mika R. Mika
2 - 1
Ken Ken
R. Mika R. Mika
2 - 1
Ken Ken
 Japan Momochi
0
 Puerto Rico PR Balrog
3
Puerto Rico PR Balrog
China Xiao Hai
May 26, 2017
Balrog Balrog
2 - 1
Cammy Cammy
Balrog Balrog
1 - 2
Cammy Cammy
Balrog Balrog
2 - 0
Cammy Cammy
Balrog Balrog
0 - 2
Cammy Cammy
Balrog Balrog
2 - 0
Cammy Cammy
 China Xiao Hai
2
Losers' Round 3
 Japan Fuudo
3
Japan Fuudo
Puerto Rico PR Balrog
May 26, 2017
R. Mika R. Mika
1 - 2
Balrog Balrog
R. Mika R. Mika
2 - 1
Balrog Balrog
R. Mika R. Mika
1 - 2
Balrog Balrog
R. Mika R. Mika
2 - 1
Balrog Balrog
R. Mika R. Mika
2 - 1
Balrog Balrog
 Puerto Rico PR Balrog
2
Losers' Finals
 USA Punk
3
USA Punk
Japan Fuudo
May 26, 2017
Karin Karin
2 - 0
R. Mika R. Mika
Karin Karin
1 - 2
R. Mika R. Mika
Karin Karin
1 - 2
R. Mika R. Mika
Karin Karin
2 - 0
R. Mika R. Mika
Karin Karin
2 - 0
R. Mika R. Mika
 Japan Fuudo
2
Grand Finals
 Norway Phenom
2
Norway Phenom
USA Punk
May 26, 2017
Necalli Necalli
1 - 2
Karin Karin
Necalli Necalli
1 - 2
Karin Karin
Necalli Necalli
2 - 1
Karin Karin
Necalli Necalli
1 - 2
Karin Karin
Necalli Necalli
1 - 2
Karin Karin
Phenom started the set with a 1 win advantage as he advanced to Grand Finals from the winners' side.
 USA Punk
4

References[edit]