VPGame Challenge League Season 3

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]VPGame Challenge League Season 3
League Information
Organizer:
VPGame
Game Version:
Type:
Online
Location:
China China
Format:
Group Stage
Double-elimination bracket
Prize pool:
¥ 30,000 CNY
(≃ $4357.5 USD)
Start Date:
2017-04-13
End Date:
2017-04-23
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 EHOME/EHOME.cn
 FTD club A
 Avalon Club
 CDEC Gaming/CDEC Chase
Teams
Number of Teams:
12

Overview[edit]

Format[edit]

  • Group Stage
    • Two groups of six teams each
    • Bo2 round robin
    • Top two from each group advance to playoffs upper bracket
    • Third and fourth teams advance to playoffs lower bracket
  • Playoffs
    • Bo3 double-elimination bracket, with Bo5 grandfinals

Prize Pool[edit]

Place $ USD ¥  CNY Team
1st $2178.75 ¥ 15,000 EHOME/EHOME.cn EHOME
2nd $1162 ¥ 8,000 FTD club/FTD club A FTD club A
3rd $726.25 ¥ 5,000 Avalon Club Avalon Club
4th $290.5 ¥ 2,000 CDEC Gaming/CDEC Chase CDEC Chase
5th-6th - - 南北F4 南北F4
Newbee/Newbee.Y Newbee Young
7th-8th - - Old Boys Old Boys
Wolf.Z Wolf.Z
9th-10th - - Stronger Stronger
CDEC Avenger CDEC Avenger
11th-12th - - Chicken Gaming Chicken Gaming
VDuoBao VDuoBao
(Currency rate: 1 CNY ≈ 0.14525 USD @ xe.com on 2017-04-23.)

Participants[edit]

Wolf.Z
1China Wolf.Z.Fly 
2China lyn 
3China 力王 
4China Wzt 
5China Zz 
Old Boys
1China Zhou 
2China YYF 
3China 820 
4China DD 
5China LongDD 
Stronger
1China ZSMJ 
2China YaphetS 
3China Cold 
4China Lilith♥ 
5China 小刘 
2China Jixing 
EHOME
1China Cty 
2China old chicken 
3China Sen 
4China LaNm 
5China jdh 
Avalon Club
1China Wst 
2China Virus 
3China ZP 
4China Flecher 
5China Yp 
VDuoBao
1China hmx 
2China Nono 
3China Tone 
4Malaysia JoHnNy 
5China Adong 

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. 南北F4 南北F4 4-1-0 13p
2. CDEC Gaming/CDEC Chase CDEC Chase 3-2-0 11p
3. Old Boys Old Boys 2-2-1 8p
4. Wolf.Z Wolf.Z 2-1-2 7p
5. Stronger Stronger 1-0-4 3p
6. Chicken Gaming Chicken Gaming 0-0-5 0p

Group B[edit]

Standings
1. EHOME/EHOME.cn EHOME 4-0-1 12p
2. FTD club/FTD club A FTD club A 3-2-0 11p
3. Newbee/Newbee.Y Newbee Young 2-1-2 7p
4. Avalon Club Avalon Club 2-1-2 7p
5. CDEC Avenger CDEC Avenger 0-3-2 3p
6. VDuoBao VDuoBao 0-1-4 1p

Playoffs[edit]

 

 

Semifinals
EHOME
2
18 April 2017 - 16:00 CST
Abaddon Dazzle Clockwerk Shadow Fiend Vengeful Spirit
Slardar Rubick Dark Seer Tinker Lifestealer
11m59s
Crystal Maiden Omniknight Juggernaut Kunkka Lina
Monkey King Keeper of the Light Invoker Axe Razor
16m22s
CDEC Chase
0
南北F4
0
20 April 2017 - 17:00 CST
Monkey King Ursa Silencer Nyx Assassin Medusa
Legion Commander Earth Spirit Crystal Maiden Ember Spirit Sniper
54m31s
Crystal Maiden Slardar Ember Spirit Omniknight Phantom Assassin
Legion Commander Vengeful Spirit Invoker Nyx Assassin Weaver
26m15s
FTD club A
2
Winners' Finals
EHOME
2
21 April 2017 - 17:00 CST
Magnus Phantom Assassin Crystal Maiden Vengeful Spirit Omniknight
Monkey King Legion Commander Ember Spirit Silencer Invoker
43m59s
Nyx Assassin Crystal Maiden Magnus Troll Warlord Slark
Vengeful Spirit Earth Spirit Legion Commander Ursa Templar Assassin
27m44s
FTD club A
0
Losers' Round 1
Old Boys
0
20 April 2017 - 20:00 CST
Monkey King Centaur Warrunner Disruptor Luna Dragon Knight
Juggernaut Crystal Maiden Bounty Hunter Beastmaster Tinker
30m55s
Crystal Maiden Legion Commander Warlock Viper Chaos Knight
Juggernaut Vengeful Spirit Abaddon Ember Spirit Riki
32m59s
Avalon Club
2
Wolf.Z
0
19 April 2017 - 17:00 CST
Juggernaut Crystal Maiden Tusk Omniknight Ember Spirit
Nyx Assassin Rubick Earth Spirit Ursa Naga Siren
60m29s
Slardar Lifestealer Silencer Enigma Shadow Fiend
Earth Spirit Crystal Maiden Centaur Warrunner Slark Puck
22m59s
Newbee Young
2
Losers' Round 2
南北F4
0
22 April 2017 - 14:00 CST
Axe Riki Shadow Shaman Invoker Lifestealer
Magnus Juggernaut Warlock Bounty Hunter Templar Assassin
38m23s
Warlock Centaur Warrunner Vengeful Spirit Mirana Spectre
Monkey King Juggernaut Witch Doctor Legion Commander Tinker
26m14s
Avalon Club
2
CDEC Chase
2
21 April 2017 - 19:00 CST
Riki Ember Spirit Skywrath Mage Clockwerk Vengeful Spirit
Sand King Crystal Maiden Legion Commander Undying Troll Warlord
12m49s
Keeper of the Light Sand King Invoker Clockwerk Chaos Knight
Crystal Maiden Juggernaut Legion Commander Undying Beastmaster
35m17s
Keeper of the Light Sand King Clockwerk Shadow Fiend Slark
Crystal Maiden Legion Commander Juggernaut Ogre Magi Templar Assassin
40m51s
Newbee Young
1
Losers' Round 3
Avalon Club
2
22 April 2017 - 17:00 CST
Monkey King Juggernaut Night Stalker Tinker Witch Doctor
Keeper of the Light Sand King Ember Spirit Spectre Omniknight
32m37s
Juggernaut Crystal Maiden Pudge Ember Spirit Dark Seer
Legion Commander Keeper of the Light Lina Chaos Knight Shadow Fiend
33m18s
Juggernaut Riki Centaur Warrunner Templar Assassin Vengeful Spirit
Legion Commander Invoker Sand King Winter Wyvern Batrider
27m23s
CDEC Chase
1
Losers' Finals
FTD club A
2
22 April 2017 - 20:00 CST
Lifestealer Slardar Clockwerk Templar Assassin Rubick
Monkey King Vengeful Spirit Shadow Fiend Centaur Warrunner Ember Spirit
17m48s
Slardar Vengeful Spirit Clockwerk Shadow Fiend Mirana
Monkey King Juggernaut Crystal Maiden Abaddon Outworld Devourer
42m49s
Avalon Club
0
Grand Finals
EHOME
3
23 April 2017 - 18:00 CST
Nyx Assassin Dazzle Vengeful Spirit Shadow Fiend Clockwerk
Rubick Legion Commander Earth Spirit Slark Lina
43m00s
Nyx Assassin Alchemist Ursa Warlock Pudge
Vengeful Spirit Centaur Warrunner Juggernaut Riki Morphling
17m21s
Crystal Maiden Omniknight Treant Protector Slark Razor
Slardar Phantom Assassin Bounty Hunter Timbersaw Ancient Apparition
22m50s
FTD club A
0

References[edit]