DOTA Summit 8: South America Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
< The Summit‎ | 8
[e][h]DOTA Summit 8: South America Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Game Version:
Type:
Online
Location:
South America South America
Number of Teams:
6
Format:
Double & Single Elimination Bracket
Start Date:
2017-11-09
End Date:
2017-11-12
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Stage 1
    • Three invited teams and two Open Qualifier teams
    • Bo3 double-elimination bracket
    • Two teams advance to Stage 2
  • Stage 2
    • Two teams from Stage 1 and two invited teams
    • Bo3 single-elimination bracket
    • Bo5 finals
    • Winner qualifies to the Main tournament

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Infamous
1Peru Kotarō Hayama 
2Argentina Papita 
3Peru StingeR 
4Peru Scofield 
5Peru Accel 
SG e-sports
1Brazil FuckinEh 
2Brazil 4dr 
3Brazil Liposa 
4Brazil Bardo 
5Brazil Thiolicor 
Mad Kings
1Colombia Liangy 
2Peru Nada 
3Peru Sword 
4Colombia Mogur 
5Ecuador sl4d1n- 
Sacred
1Peru Benjaz 
2Peru LeoStyle- 
3Peru Kingteka 
4Peru Matthew 
5Peru Masoku 

Results[edit]

Winners' Round 1
Sacred
2
9 November 2017 - 15:00 EST
Winter Wyvern Earth Spirit Juggernaut Magnus Lina
Brewmaster Lich Doom Mirana Sven
22m35s
Lich Puck Mirana Bane Earthshaker
Ancient Apparition Nyx Assassin Weaver Broodmother Meepo
25m58s
Elite Wolves
0
Mad Kings
0
9 November 2017 - 18:00 EST
Bane Sven Earth Spirit Queen of Pain Broodmother
Night Stalker Nature's Prophet Rubick Mirana Legion Commander
22m55s
Brewmaster Spirit Breaker Rubick Gyrocopter Monkey King
Undying Doom Lion Juggernaut Death Prophet
45m12s
paiN Gaming
2
Winners' Finals
Sacred
1
9 November 2017 - 21:00 EST
Rubick Clockwerk Luna Underlord Puck
Brewmaster Ogre Magi Lone Druid Lion Ember Spirit
33m07s
Jakiro Rubick Mirana Puck Spectre
Beastmaster Silencer Sand King Lifestealer Tinker
39m52s
Silencer Bounty Hunter Earthshaker Lifestealer Mirana
Winter Wyvern Anti-Mage Sand King Razor Nature's Prophet
29m08s
paiN Gaming
2
Losers' Round 1
Elite Wolves
2
10 November 2017 - 17:00 EST
Night Stalker Jakiro Troll Warlord Abaddon Queen of Pain
Beastmaster Undying Lion Monkey King Viper
33m51s
Lich Doom Keeper of the Light Phantom Lancer Io
Undying Shadow Shaman Monkey King Batrider Medusa
25m22s
Lich Omniknight Windranger Faceless Void Kunkka
Ancient Apparition Earthshaker Puck Terrorblade Ember Spirit
53m58s
Mad Kings
1
Losers' Finals
Sacred
2
10 November 2017 - 21:00 EST
Spirit Breaker Ancient Apparition Luna Nature's Prophet Lina
Undying Enchantress Rubick Troll Warlord Queen of Pain
22m51s
Lich Troll Warlord Magnus Monkey King Slardar
Bounty Hunter Doom Io Huskar Queen of Pain
36m18s
Elite Wolves
0
Semifinals
Infamous
2
11 November 2017 - 16:00 EST
Night Stalker Ancient Apparition Queen of Pain Omniknight Slark
Winter Wyvern Sand King Magnus Anti-Mage Tinker
30m03s
Ogre Magi Brewmaster Lion Slark Storm Spirit
Night Stalker Beastmaster Rubick Tinker Gyrocopter
37m02s
paiN Gaming
0
SG e-sports
0
11 November 2017 - 19:00 EST
Earth Spirit Nature's Prophet Chen Leshrac Razor
Lich Slardar Lifestealer Queen of Pain Legion Commander
36m25s
Sand King Jakiro Nature's Prophet Bloodseeker Ember Spirit
Lich Clockwerk Weaver Storm Spirit Faceless Void
36m04s
Sacred
2
Finals
Infamous
1
12 November 2017 - 17:00 EST
Brewmaster Undying Queen of Pain Disruptor Lone Druid
Winter Wyvern Clockwerk Lina Juggernaut Earthshaker
37m48s
Ancient Apparition Earth Spirit Sand King Chaos Knight Templar Assassin
Clockwerk Rubick Puck Juggernaut Magnus
30m09s
Ancient Apparition Earthshaker Anti-Mage Puck Ember Spirit
Winter Wyvern Nature's Prophet Slardar Templar Assassin Lifestealer
39m34s
Earthshaker Keeper of the Light Omniknight Slark Ember Spirit
Lion Puck Sand King Razor Axe
39m09s
Sacred
3

References[edit]