DOTA Summit 8: North America Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
< The Summit‎ | 8
[e][h]DOTA Summit 8: North America Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Game Version:
Type:
Online
Location:
North America North America
Number of Teams:
6
Format:
Double & Single Elimination Bracket
Start Date:
2017-11-13
End Date:
2017-11-16
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Stage 1
    • Three invited teams and one Open Qualifier team
    • Bo3 double-elimination bracket
    • Two teams advance to Stage 2
  • Stage 2
    • Two teams from Stage 1 and two invited teams
    • Bo3 single-elimination bracket
    • Bo5 finals
    • Winner qualifies to the Main tournament

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

compLexity Gaming
1Sweden Chessie 
2Sweden Limmp 
3USA Moo 
4USA Zfreek 
5USA melonzz 
Immortals
1South Korea QO 
2South Korea MP 
3South Korea Forev 
4South Korea Febby 
5South Korea DuBu 
VGJ.Storm
1USA Ritsu 
2USA Ryoya 
3USA Sneyking 
4USA FrancisLee 
5USA Stan King 
CCanada Clairvoyance 
Digital Chaos
1USA mason 
2Germany qojqva 
3USA MSS 
4USA BuLba 
5USA DeMoN 

Results[edit]

Winners' Round 1
Digital Chaos
2
13 November 2017 - 15:00 EST
Winter Wyvern Tiny Ogre Magi Broodmother Puck
Brewmaster Rubick Treant Protector Viper Sven
37m18s
Bane Tiny Sand King Timbersaw Omniknight
Shadow Shaman Beastmaster Clockwerk Vengeful Spirit Ursa
17m05s
Blue Pikachu
0
VGJ.Storm
2
13 November 2017 - 18:00 EST
Io Queen of Pain Earth Spirit Sand King Medusa
Rubick Spirit Breaker Puck Luna Underlord
33m20s
Bane Omniknight Slardar Puck Spectre
Earth Spirit Queen of Pain Disruptor Nature's Prophet Lycan
28m06s
Team Leviathan
0
Winners' Finals
Digital Chaos
2
13 November 2017 - 21:00 EST
Omniknight Clockwerk Disruptor Queen of Pain Sven
Razor Ancient Apparition Ogre Magi Chaos Knight Viper
39m50s
Bane Puck Sand King Lifestealer Invoker
Slardar Rubick Death Prophet Terrorblade Abaddon
41m25s
Slardar Beastmaster Dazzle Death Prophet Sven
Bane Earth Spirit Puck Terrorblade Zeus
30m59s
VGJ.Storm
1
Losers' Round 1
Blue Pikachu
0
14 November 2017 - 16:00 EST
Slardar Rubick Queen of Pain Tidehunter Sven
Tiny Night Stalker Warlock Nature's Prophet Templar Assassin
28m30s
Tiny Brewmaster Shadow Shaman Ancient Apparition Death Prophet
Night Stalker Warlock Timbersaw Vengeful Spirit Tinker
61m58s
Team Leviathan
2
Losers' Finals
VGJ.Storm
1
14 November 2017 - 19:45 EST
Winter Wyvern Clockwerk Sand King Storm Spirit Slark
Slardar Brewmaster Rubick Gyrocopter Outworld Devourer
28m15s
Night Stalker Beastmaster Dazzle Viper Tinker
Slardar Puck Witch Doctor Terrorblade Death Prophet
24m39s
Night Stalker Rubick Jakiro Bloodseeker Viper
Winter Wyvern Puck Sven Broodmother Enchantress
28m10s
Team Leviathan
2
Semifinals
compLexity
2
15 November 2017 - 19:00 EST
Nature's Prophet Bane Puck Drow Ranger Venomancer
Omniknight Clockwerk Disruptor Templar Assassin Phantom Assassin
24m20s
Vengeful Spirit Warlock Sand King Phantom Lancer Riki
Winter Wyvern Clockwerk Queen of Pain Lifestealer Timbersaw
43m19s
Digital Chaos
0
Immortals
2
15 November 2017 - 16:00 EST
Puck Night Stalker Lich Gyrocopter Storm Spirit
Slardar Dazzle Sand King Lifestealer Mirana
31m29s
Night Stalker Necrophos Disruptor Terrorblade Vengeful Spirit
Slardar Puck Enchantress Juggernaut Medusa
69m37s
Medusa Lifestealer Rubick Tusk Undying
Enchantress Nyx Assassin Queen of Pain Slardar Phantom Lancer
33m05s
Team Leviathan
1
Finals
compLexity
3
16 November 2017 - 16:00 EST
Sand King Ancient Apparition Viper Kunkka Sven
Winter Wyvern Puck Clockwerk Naga Siren Lifestealer
41m12s
Vengeful Spirit Beastmaster Bane Shadow Fiend Necrophos
Rubick Undying Omniknight Slark Sniper
34m45s
Ogre Magi Razor Enchantress Templar Assassin Tusk
Rubick Omniknight Clockwerk Mirana Shadow Fiend
21m46s
Jakiro Nature's Prophet Sand King Queen of Pain Faceless Void
Omniknight Ogre Magi Lion Slark Gyrocopter
53m00s
Immortals
1

References[edit]