The International 2016

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]The International 2016
League Information
Organizer:
Sponsor:
Game Version:
Type:
Offline
Location:
USA Seattle
Venue:
KeyArena
Format:
Group Stage, Playoffs
Prize pool:
$20,770,460 USD
Start Date:
2016-08-02
End Date:
2016-08-13
Dota TV Ticket:
Free in Dota 2 Client
Battle Pass: $9.99 USD
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 Wings Gaming/Wings Gaming
 Digital Chaos
 Evil Geniuses
 Fnatic/Fnatic
Teams
Number of Teams:
16
Chronology

The International 2016 was the sixth annual edition of The International. The tournament was hosted in Seattle for the fifth consecutive year; it was the third consecutive year that the Main Event took place at KeyArena, a multi-purpose arena in Seattle Center with a total seating capacity of over 17,000.

Overview[edit]

Format[edit]

  • Open Qualifiers - June 21st - June 24th, 2016
    • Eight Regional Single-elimination Open Qualifiers, two brackets for each region.
      • The winners of each Regional Qualifier will advance to the respective Main Qualifier.
  • Main Qualifiers - June 25th - June 28th, 2016
    • Four Regional Qualifiers.
      • One group, with the winner advancing directly to The International.
      • Second through fifth place teams advance to the Regional Double-elimination Playoff Bracket.
      • The winner of each Regional Playoff Bracket will join the six directly invited teams in Seattle.
      • Third-place teams will advance to the Wild Card round in Seattle.
  • Wild Card - August 2nd, 2016
    • Four team double-elimination bracket.
      • Top two teams advance to group stage.
      • Bottom two teams are eliminated.
      • All matches are best of three.
  • Group Stage - August 3rd - August 5th, 2016
    • Two groups of eight teams.
      • Teams play every other team in their group in a best of 2
      • Top four teams in each group advance to upper bracket of the Main Event.
      • Bottom four teams in each group advance to lower bracket of the Main Event.
  • Main Event - August 8th - August 13th, 2016
    • Sixteen teams play in a double elimination format over six days.
      • Eight teams begin in the upper bracket, eight in the lower bracket.
      • First lower bracket game is best of one, Grand Finals are best of five, all others are best of three.

Broadcast Talent[edit]

  • EN Host:
  • EN Observers:
    • Sweden skrff (Rikard Holm Melin)
    • Sweden Weppas (Johan Westberg)
  • EN Statistician:
  • RU Host:
  • RU Observers:
  • RU Analysts:
    • Russia PGG (Vladimir Anosov)
    • Russia Dread (Andrey Golubev)
    • Russia JotM (Egor Surkov)
    • Russia NS (Yaroslav Vladimirovich Kuznetsov)
    • Russia Smile (Sergey Antonovich Revin)
    • Russia Inmate (Dmitry Filinov)
    • Ukraine XBOCT (Alexander Dashkevich)
    • Ukraine Goblak (Artur Kostenko)
  • CN Host:
    • China BBC (Zhang Hongsheng)
  • CN Commentators:
  • CN Analysts:
    • China AA (Li Qiming)
    • China AMS (Chen Juan)
    • China Kabu (Zhao Kai)
    • China Lin (Xu Ziyang)
    • China Yao (Yao Zhengzheng)
  • PH Commentators:
    • Philippines Lon (Marlon Marcelo)
    • Philippines Dunoo (Aldrin Paulo Pangan)

Prize Pool[edit]

The initial prize pool of the tournament was $1,600,000 USD.
An additional 25% of all TI6 Battle Pass sales are added to the total prize pool.[1]
These sales include compendium purchases at multiple levels and points available to level up the compendium in game.
The current total prize pool is $20,770,460 ($19,170,460 added).[1]

Place $ USD Percent Team
1st $9,139,002  44% Wings Gaming/Wings Gaming Wings Gaming
2nd $3,427,126  16.5% Digital Chaos Digital Chaos
3rd $2,180,898  10.5% Evil Geniuses Evil Geniuses
4th $1,453,932  7% Fnatic/Fnatic Fnatic
5th-6th $934,761  4.5% EHOME/EHOME.cn EHOME
MVP/MVP Phoenix MVP Phoenix
7th-8th $519,262  2.5% TNC Pro Team TNC Pro Team
Team Liquid Team Liquid
9th-12th $311,557  1.5% OG OG
LGD Gaming/LGD Gaming LGD Gaming
Alliance Alliance
Newbee/Newbee Newbee
13th-16th $103,852  0.5% Vici Gaming/Vici Gaming Reborn Vici Gaming Reborn
Team Secret Team Secret
Escape Gaming Escape Gaming
Natus Vincere/Natus Vincere Natus Vincere

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

OG
1Denmark n0tail 
2Jordan Miracle- 
3Canada MoonMeander 
4Denmark Cr1t- 
5Israel Fly 
CFrance 7ckngMad 
Y-
Preview
Team Liquid
1Finland MATUMBAMAN 
2Germany FATA- 
3Bulgaria MinD_ContRoL 
4Finland JerAx 
5Germany KuroKy 
CSouth Korea Heen 
A77 - 8th The International 2013
Preview
Newbee
1China Hao 
2China Mu 
3Australia kpii 
4Malaysia ChuaN 
5China Kaka 
CChina SanSheng 
A11st The International 2014
Preview
LGD Gaming1
1China Agressif 
2China Maybe 
3China xiao8 
4China Banana 
5China MMY! 
CChina 820 
A33rd The International 2015
Preview
MVP Phoenix
1South Korea MP 
2South Korea QO 
3South Korea Forev 
4South Korea Febby 
5South Korea DuBu 
CSingapore NutZ 
A77 - 8th The International 2015
Preview
Natus Vincere
1Russia Ditya Ra 
2Ukraine Dendi 
3Ukraine GeneRaL 
4Russia SoNNeikO 
5Ukraine Artstyle 
C - 
A11st The International 2011
Preview

Qualified Teams[edit]

Alliance
1Sweden Loda 
2Sweden s4 
3Sweden AdmiralBulldog 
4Sweden Akke 
5Sweden EGM 
C - 
A11st The International 2013
Preview

Wild Card Teams[edit]

1 September was unable to secure a visa. He was replaced by Banana. [2]
2 Yang was unable to secure a visa. He was replaced by Mikasa. [3]
Full team rosters are available here.

Results[edit]

Wild Card[edit]

Upper Bracket Semifinals (Bo3)
EHOME
2
August 2, 2016 - 9:30 PDT
Ogre Magi Batrider Sven Warlock Phoenix
Mirana Slardar Juggernaut Vengeful Spirit Weaver
39m13s
Mirana Ogre Magi Nyx Assassin Lifestealer Phoenix
Batrider Earth Spirit Juggernaut Disruptor Phantom Lancer
39m48s
Mirana Naga Siren Keeper of the Light Undying Axe
Ogre Magi Batrider Lion Morphling Alchemist
52m56s
Execration
1
Escape Gaming
2
August 2, 2016 - 9:30 PDT
Batrider Earth Spirit Morphling Ancient Apparition Queen of Pain
Slark Mirana Oracle Beastmaster Riki
41m42s
Mirana Lone Druid Dazzle Juggernaut Nyx Assassin
Batrider Earth Spirit Disruptor Timbersaw Sven
31m12s
Mirana Slark Ogre Magi Beastmaster Queen of Pain
Batrider Juggernaut Earth Spirit Dazzle Weaver
39m05s
compLexity
1
Upper Bracket Finals (Bo3)
EHOME
2
August 2, 2016 - 13:35 PDT
Ogre Magi Naga Siren Death Prophet Disruptor Axe
Faceless Void Elder Titan Dazzle Invoker Drow Ranger
44m10s
Batrider Kunkka Timbersaw Crystal Maiden Anti-Mage
Ogre Magi Slark Keeper of the Light Faceless Void Storm Spirit
49m35s
Escape Gaming
0
Lower Bracket Round 1 (Bo3)
compLexity
0
August 2, 2016 - 13:35 PDT
Io Tiny Nature's Prophet Ogre Magi Ursa
Mirana Sand King Witch Doctor Juggernaut Earth Spirit
23m33s
Sand King Dazzle Clockwerk Shadow Fiend Ember Spirit
Tidehunter Meepo Silencer Ogre Magi Puck
26m56s
Execration
2
Lower Bracket Finals (Bo3)
Escape Gaming
2
August 2, 2016 - 16:15 PDT
Batrider Dazzle Juggernaut Riki Tiny
Mirana Earth Spirit Slardar Invoker Bane
47m22s
Beastmaster Ogre Magi Dazzle Huskar Invoker
Mirana Sand King Witch Doctor Timbersaw Sven
18m48s
Execration
0
Qualified for Group Stage
EHOME
Escape Gaming
For detailed results, click here.

 Click here for more information about the Wild Card matches.

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings
1. OG OG 4-3-0 11-3 11p
2. Evil Geniuses Evil Geniuses 3-3-1 9-5 9p
3. Wings Gaming/Wings Gaming Wings Gaming 3-2-2 8-6 8p
4. Alliance Alliance 3-2-2 8-6 8p
5. TNC Pro Team TNC Pro Team 3-1-3 7-7 7p
6. Natus Vincere/Natus Vincere Natus Vincere 2-2-3 6-8 6p
7. LGD Gaming/LGD Gaming LGD Gaming 1-3-3 5-9 5p
8. Escape Gaming Escape Gaming 0-2-5 2-12 2p

Group B[edit]

Standings
1. EHOME/EHOME.cn EHOME 5-2-0 12-2 12p
2. Digital Chaos Digital Chaos 4-3-0 11-3 11p
3. Newbee/Newbee Newbee 3-2-2 8-6 8p
4. MVP/MVP Phoenix MVP Phoenix 0-6-1 6-8 6p
5. Fnatic/Fnatic Fnatic 2-1-4 5-9 5p
6. Team Secret Team Secret 2-1-4 5-9 5p
7. Team Liquid Team Liquid 1-3-3 5-9 5p
8. Vici Gaming/Vici Gaming Reborn Vici Gaming Reborn 1-2-4 4-10 4p

 Click here for more information about the Group Stage matches.

Main Event[edit]

 

 

Upper Bracket Round 1 (Bo3)
OG
1
August 8, 2016 - 11:00 PDT
Batrider Earth Spirit Juggernaut Shadow Demon Timbersaw
Faceless Void Dark Seer Spirit Breaker Phantom Assassin Bounty Hunter
39m06s
Batrider Naga Siren Oracle Terrorblade Outworld Devourer
Faceless Void Alchemist Vengeful Spirit Mirana Venomancer
43m21s
Elder Titan Faceless Void Keeper of the Light Sven Tinker
Axe Ogre Magi Shadow Demon Phantom Assassin Invoker
30m47s
MVP Phoenix
2
Digital Chaos
1
August 8, 2016 - 14:20 PDT
Oracle Alchemist Kunkka Axe Nature's Prophet
Mirana Drow Ranger Rubick Brewmaster Keeper of the Light
43m07s
Shadow Demon Kunkka Timbersaw Luna Invoker
Mirana Naga Siren Skywrath Mage Pudge Techies
27m33s
Oracle Batrider Riki Morphling Invoker
Timbersaw Rubick Slark Chen Centaur Warrunner
25m32s
Wings Gaming
2
EHOME
2
August 9, 2016 - 10:30 PDT
Shadow Demon Mirana Juggernaut Undying Sand King
Ogre Magi Drow Ranger Keeper of the Light Bristleback Storm Spirit
36m20s
Shadow Demon Mirana Elder Titan Sven Sand King
Ogre Magi Lone Druid Skywrath Mage Batrider Phantom Assassin
36m53s
Alliance
0
Evil Geniuses
2
August 9, 2016 - 12:50 PDT
Io Batrider Winter Wyvern Storm Spirit Sven
Elder Titan Slardar Shadow Demon Slark Dragon Knight
31m04s
Elder Titan Faceless Void Shadow Demon Timbersaw Morphling
Oracle Alchemist Sand King Skywrath Mage Lifestealer
70m42s
Newbee
0
Upper Bracket Round 2 (Bo3)
MVP Phoenix
0
August 10, 2016 - 16:30 PDT
Oracle Dark Seer Phantom Assassin Earth Spirit Invoker
Io Drow Ranger Puck Queen of Pain Warlock
32m59s
Bounty Hunter Dark Seer Spirit Breaker Phantom Assassin Ursa
Elder Titan Faceless Void Disruptor Juggernaut Batrider
36m39s
Wings Gaming
2
EHOME
0
August 10, 2016 - 18:45 PDT
Juggernaut Warlock Ogre Magi Timbersaw Beastmaster
Mirana Axe Shadow Demon Faceless Void Ancient Apparition
75m35s
Mirana Warlock Earth Spirit Timbersaw Axe
Shadow Demon Faceless Void Ogre Magi Drow Ranger Medusa
38m13s
Evil Geniuses
2
Upper Bracket Finals (Bo3)
Wings Gaming
2
August 12, 2016 - 13:30 PDT
Timbersaw Rubick Razor Tidehunter Enigma
Io Sand King Skywrath Mage Anti-Mage Weaver
38m26s
Elder Titan Beastmaster Shadow Demon Medusa Huskar
Mirana Ogre Magi Night Stalker Winter Wyvern Alchemist
23m46s
Evil Geniuses
0
Lower Bracket Round 1 (Bo1)
TNC Pro Team
1
August 8, 2016 - 17:20 PDT
Elder Titan Batrider Terrorblade Silencer Tinker
Axe Mirana Vengeful Spirit Weaver Storm Spirit
36m36s
VG.Reborn
0
Team Secret
0
August 8, 2016 - 18:30 PDT
Shadow Demon Alchemist Terrorblade Beastmaster Vengeful Spirit
Mirana Kunkka Juggernaut Ember Spirit Winter Wyvern
69m44s
LGD Gaming
1
Fnatic
1
August 8, 2016 - 20:00 PDT
Bounty Hunter Tidehunter Shadow Shaman Phantom Lancer Templar Assassin
Slardar Night Stalker Lifestealer Silencer Axe
26m00s
Escape Gaming
0
Natus Vincere
0
August 8, 2016 - 21:00 PDT
Oracle Nature's Prophet Queen of Pain Enchantress Faceless Void
Shadow Demon Axe Bounty Hunter Naga Siren Death Prophet
35m55s
Team Liquid
1
Lower Bracket Round 2 (Bo3)
OG
0
August 9, 2016 - 15:45 PDT
Drow Ranger Enchantress Faceless Void Medusa Witch Doctor
Elder Titan Axe Lifestealer Vengeful Spirit Phantom Lancer
54m17s
Io Dark Seer Ogre Magi Tiny Ember Spirit
Vengeful Spirit Drow Ranger Dazzle Faceless Void Huskar
59m23s
TNC Pro Team
2
Digital Chaos
2
August 9, 2016 - 18:40 PDT
Nyx Assassin Shadow Demon Kunkka Invoker Naga Siren
Batrider Elder Titan Lifestealer Templar Assassin Rubick
39m46s
Mirana Timbersaw Bounty Hunter Winter Wyvern Gyrocopter
Beastmaster Elder Titan Disruptor Dragon Knight Necrophos
56m48s
LGD Gaming
0
Alliance
0
August 10, 2016 - 10:30 PDT
Mirana Drow Ranger Dazzle Tidehunter Elder Titan
Bounty Hunter Slardar Shadow Demon Sven Storm Spirit
63m32s
Nature's Prophet Rubick Enchantress Lifestealer Puck
Mirana Batrider Witch Doctor Faceless Void Timbersaw
39m48s
Fnatic
2
Newbee
1
August 10, 2016 - 13:30 PDT
Batrider Shadow Demon Naga Siren Lifestealer Nyx Assassin
Mirana Sand King Keeper of the Light Kunkka Ember Spirit
54m17s
Batrider Juggernaut Disruptor Timbersaw Chen
Shadow Demon Mirana Sand King Morphling Undying
17m19s
Io Batrider Morphling Timbersaw Shadow Shaman
Mirana Shadow Demon Axe Anti-Mage Undying
36m00s
Team Liquid
2
Lower Bracket Round 3 (Bo3)
TNC Pro Team
1
August 11, 2016 - 10:50 PDT
Vengeful Spirit Drow Ranger Dazzle Batrider Morphling
Keeper of the Light Naga Siren Tusk Beastmaster Dragon Knight
39m30s
Axe Timbersaw Alchemist Lich Silencer
Elder Titan Faceless Void Ancient Apparition Magnus Ember Spirit
47m50s
Vengeful Spirit Terrorblade Faceless Void Disruptor Alchemist
Mirana Winter Wyvern Sand King Slark Dark Seer
28m14s
Digital Chaos
2
Fnatic
2
August 11, 2016 - 14:30 PDT
Shadow Demon Luna Undying Slardar Ember Spirit
Sand King Kunkka Rubick Naga Siren Death Prophet
40m10s
Drow Ranger Undying Shadow Shaman Sand King Queen of Pain
Oracle Axe Razor Sven Ancient Apparition
54m52s
Team Liquid
0
Lower Bracket Round 4 (Bo3)
EHOME
0
August 11, 2016 - 16:30 PDT
Shadow Demon Kunkka Sand King Anti-Mage Razor
Naga Siren Elder Titan Timbersaw Invoker Vengeful Spirit
31m52s
Shadow Demon Kunkka Nyx Assassin Death Prophet Lifestealer
Mirana Timbersaw Ogre Magi Faceless Void Skywrath Mage
37m50s
Digital Chaos
2
MVP Phoenix
0
August 12, 2016 - 10:30 PDT
Slardar Ogre Magi Timbersaw Lich Dark Seer
Bounty Hunter Slark Crystal Maiden Sand King Tinker
47m31s
Mirana Faceless Void Oracle Sven Ogre Magi
Slardar Riki Juggernaut Shadow Shaman Medusa
54m06s
Fnatic
2
Lower Bracket Round 5 (Bo3)
Digital Chaos
2
August 12, 2016 - 16:15 PDT
Slardar Keeper of the Light Slark Ursa Dark Seer
Mirana Kunkka Legion Commander Shadow Shaman Phantom Lancer
49m04s
Shadow Demon Beastmaster Kunkka Invoker Chaos Knight
Elder Titan Faceless Void Io Huskar Ember Spirit
47m52s
Fnatic
0
Lower Bracket Finals (Bo3)
Evil Geniuses
1
August 13, 2016 - 10:30 PDT
Shadow Demon Faceless Void Kunkka Luna Queen of Pain
Mirana Naga Siren Oracle Tidehunter Razor
35m27s
Elder Titan Beastmaster Dazzle Sven Medusa
Faceless Void Ogre Magi Witch Doctor Slark Jakiro
45m03s
Elder Titan Tidehunter Dazzle Terrorblade Brewmaster
Beastmaster Shadow Demon Ursa Kunkka Slark
48m55s
Digital Chaos
2
Grand Finals (Bo5)
Wings Gaming
3
August 13, 2016 - 16:00 PDT
Io Storm Spirit Slardar Silencer Pudge
Timbersaw Keeper of the Light Ogre Magi Faceless Void Skywrath Mage
33m38s
Oracle Faceless Void Invoker Sand King Slardar
Mirana Naga Siren Shadow Demon Doom Razor
40m40s
Oracle Faceless Void Kunkka Death Prophet Nyx Assassin
Mirana Timbersaw Winter Wyvern Sand King Clinkz
45m29s
Elder Titan Batrider Keeper of the Light Anti-Mage Axe
Mirana Timbersaw Vengeful Spirit Slark Night Stalker
39m28s
Digital Chaos
1
For detailed results of the Upper Bracket, click here.
For detailed results of the Lower Bracket, click here.
For detailed results of the Grand Finals, click here.


Additional Data[edit]

Country Representation[edit]

# Country/Region #P Players
1 China China 21 Agressif, Banana, bLink, eLeVeN, END, Faith_bian, Fenrir, Fy, Hao, iceice, Kaka, LaNm, Maybe, Mikasa, MMY!, Mu, Nono, old chicken, Shadow, xiao8, y`
2 Sweden Sweden 11 AdmiralBulldog, Akke, Chessie, EGM, Era, Handsken, Limmp, Loda, pieliedie, s4, zai
3 Philippines Philippines 10 Abed, DJ, eyyou, Kim0, Kuku, Nando, Raven, RR, Sam_H, Tims
4 USA United States of America 8 BuLba, DeMoN, Fear, Moo, ppd, swindlemelonzz, UNiVeRsE, ZfreeK
5 Malaysia Malaysia 5 343, ChuaN, MidOne, Mushi, Ohaiyo
5 South Korea South Korea 5 DuBu, Febby, Forev, MP, QO
7 Denmark Denmark 4 Cr1t-, N0tail, MiSeRy, syndereN
7 Germany Germany 4 FATA-, KheZu, KuroKy, qojqva
7 Ukraine Ukraine 4 Artstyle, Dendi, GeneRaL, Resolut1on
10 Canada Canada 3 Arteezy, EternaLEnVy, MoonMeander
11 Finland Finland 2 JerAx, MATUMBAMAN
11 Jordan Jordan 2 Miracle-, YapzOr
11 Russia Russia 2 Ditya Ra, SoNNeikO
14 Australia Australia 1 kpii
14 Bulgaria Bulgaria 1 MinD_ContRoL
14 Estonia Estonia 1 Puppey
14 Israel Israel 1 Fly
14 Macedonia Macedonia 1 Saksa
14 Macau Macau 1 DDC
14 Pakistan Pakistan 1 SumaiL
14 Romania Romania 1 w33
14 Singapore Singapore 1 iceiceice

Additional content[edit]

Streams[edit]

VODs[edit]

Previews[edit]

GosuGamers.net

LiquidDota.com

theScoreeSports.com

DOTABUFF.com

Interviews[edit]

GosuGamers.net[edit]

Valve[edit]

Player Profiles

Not Playing Dota

Team Interview

At the Event

Miscellaneous[edit]

Daily Recaps

Top Plays

The International Archives

Trivia[edit]

External links[edit]

References[edit]