The International 2014: Southeast Asia Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]The International 2014: SEA Qualifiers
TI4 Announcement Banner.jpeg
League Information
Organizer:
Game Version:
Type:
Online
Format:
Group Stage followed by Double Elimination
Start Date:
2014-05-16
End Date:
2014-05-19
Liquipedia Tier:
Links
Winners
Gold.png Arrowgaminglogo std.png
Silver.png MVPPhoenixlogo std.png
Bronze.png Mithtrust std.png
Copper.png Mineskilogo std.png
Teams
Number of Teams:
10

This page is for the Southeast Asia Regional Qualifying event for The International 2014. Ten top-level Southeast Asian teams were invited to qualify, with the winner of the regional qualifier receiving an invite to the main event in Seattle.

Format[edit]

The first phase is a round-robin group stage with every team playing each other once. The top four teams from the group stage advance to the playoff round and the bottom six are eliminated. The second phase is a double elimination Best of Three playoff round with the first and second seeded teams starting in the upper bracket and third and fourth seeded teams in the lower bracket. Each Regional Grand Finals is a Best of Five match, with the winner receiving an invite to the International and the loser receiving an invite to the Play-In series.

Final Standings[edit]

Participating Teams[edit]

Schedule[edit]

Day 1 - Friday, May 16[edit]

Time EDT Stream 1 Stream 2 Stream 3 Stream 4
00:00 - 01:20 Arrowgaminglogo std.pngvs.Rexregumlogo std.png Scythelogo std.pngvs.Execrationlogo std.png Mithtrust std.pngvs.MVPPhoenixlogo std.png Zephyrlogo std.pngvs.Firstdeparturelogo std.png
01:20 - 02:40 Scythelogo std.pngvs.Firstdeparturelogo std.png Mineskilogo std.pngvs.Orangelogo std.png Rexregumlogo std.pngvs.MVPPhoenixlogo std.png Arrowgaminglogo std.pngvs.Execrationlogo std.png
02:40 - 04:00 Zephyrlogo std.pngvs.Mineskilogo std.png Arrowgaminglogo std.pngvs.MVPPhoenixlogo std.png Execrationlogo std.pngvs.Firstdeparturelogo std.png Mithtrust std.pngvs.Orangelogo std.png
04:00 - 05:20 Scythelogo std.pngvs.Mineskilogo std.png Mithtrust std.pngvs.Zephyrlogo std.png Rexregumlogo std.pngvs.Orangelogo std.png Arrowgaminglogo std.pngvs.Firstdeparturelogo std.png
05:20 - 06:40 MVPPhoenixlogo std.pngvs.Orangelogo std.png Execrationlogo std.pngvs.Mineskilogo std.png Scythelogo std.pngvs.Mithtrust std.png Rexregumlogo std.pngvs.Zephyrlogo std.png
06:40 - 08:00 Execrationlogo std.pngvs.Mithtrust std.png MVPPhoenixlogo std.pngvs.Zephyrlogo std.png Arrowgaminglogo std.pngvs.Orangelogo std.png Firstdeparturelogo std.pngvs.Mineskilogo std.png
08:00 - 09:20 Orangelogo std.pngvs.Zephyrlogo std.png Arrowgaminglogo std.pngvs.Mineskilogo std.png Firstdeparturelogo std.pngvs.Mithtrust std.png Rexregumlogo std.pngvs.Scythelogo std.png

Day 2 - Saturday, May 17[edit]

Time EDT Stream 1 Stream 2 Stream 3 Stream 4
00:00 - 01:20 Arrowgaminglogo std.pngvs.Zephyrlogo std.png Execrationlogo std.pngvs.Rexregumlogo std.png MVPPhoenixlogo std.pngvs.Scythelogo std.png Mineskilogo std.pngvs.Mithtrust std.png
01:20 - 02:40 Firstdeparturelogo std.pngvs.Rexregumlogo std.png MVPPhoenixlogo std.pngvs.Execrationlogo std.png Arrowgaminglogo std.pngvs.Mithtrust std.png Orangelogo std.pngvs.Scythelogo std.png
02:40 - 04:00 Zephyrlogo std.pngvs.Scythelogo std.png Mineskilogo std.pngvs.Rexregumlogo std.png Orangelogo std.pngvs.Execrationlogo std.png Firstdeparturelogo std.pngvs.MVPPhoenixlogo std.png
04:00 - 05:20 Orangelogo std.pngvs.Firstdeparturelogo std.png Mithtrust std.pngvs.Rexregumlogo std.png Mineskilogo std.pngvs.MVPPhoenixlogo std.png Zephyrlogo std.pngvs.Execrationlogo std.png
05:20 - 06:40 Arrowgaminglogo std.pngvs.Scythelogo std.png

Day 3 - Sunday, May 18[edit]

Time EDT
00:00 - 03:30 Winner Bracket Finals
03:30 - 07:00 Loser Bracket Round 1

Day 4 - Monday, May 19[edit]

Time EDT
00:00 - 03:30 Loser Bracket Finals
03:30 - 07:00 Grand Finals

Results[edit]

Stage One[edit]

Group Stage[edit]

SEA Groupstage
1. Arrowgaminglogo std.png Arrow Gaming 7-2
2. MVPPhoenixlogo std.png MVP Phoenix 7-2
3. Mineskilogo std.png Mineski 5-4 *
4. Mithtrust std.png MiTH.Trust 5-4 *
5. Orangelogo std.png Orange Esports 5-4 *
6. Firstdeparturelogo std.png First Departure 4-5
7. Scythelogo std.png Scythe Gaming 4-5
8. Rexregumlogo std.png Rex Regum QEON 4-5
9. Zephyrlogo std.png Team Zephyr 3-6
10. Execrationlogo std.png Execration 1-8
For a list of every match, click here.
For detailed information about the matches Day 1 and Day 2.

Tiebreaker Matches[edit]

Tiebreaker Teams
1. Mineskilogo std.png Mineski 2-0
2. Mithtrust std.png MiTH.Trust 1-1
3. Orangelogo std.png Orange Esports 0-2
For detailed results, click here.

Cross Table[edit]

Mineskilogo std.png   0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
Mithtrust std.png 1-0
2014-05-17
  0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
MVPPhoenixlogo std.png 1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
  1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-17
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
Scythelogo std.png 0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-17
  0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-17
Firstdeparturelogo std.png 0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
  0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
Arrowgaminglogo std.png 1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-16
  1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-16
Rexregumlogo std.png 0-1
2014-05-17
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-16
  1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-17
0-1
2014-05-16
Zephyrlogo std.png 0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-17
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-16
  1-0
2014-05-17
0-1
2014-05-16
Execrationlogo std.png 0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-17
  0-1
2014-05-17
Orangelogo std.png 1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-16
0-1
2014-05-16
0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-17
0-1
2014-05-16
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-16
1-0
2014-05-17
 
Mineskilogo std.png Mithtrust std.png MVPPhoenixlogo std.png Scythelogo std.png Firstdeparturelogo std.png Arrowgaminglogo std.png Rexregumlogo std.png Zephyrlogo std.png Execrationlogo std.png Orangelogo std.png

The table is intended to be read row-wise, with wins in green, and losses in red. The scores are displayed as "row-team - column-team".

Stage Two[edit]

 
 
Winners' Round 1
Arrowgaminglogo std.png Arrow Gaming
2
May 18, 2014 - 00:00 EDT
Wraith King Dark Seer Ancient Apparition Weaver Razor
GreenCheck.png
NoCheck.png
Treant Protector Nature's Prophet Rubick Lycan Nyx Assassin
27m56s
Nature's Prophet Mirana Chen Tinker Vengeful Spirit
GreenCheck.png
NoCheck.png
Treant Protector Death Prophet Witch Doctor Tidehunter Slardar
64m14s
MVPPhoenixlogo std.png MVP Phoenix
0
Losers' Round 1
Mineskilogo std.png Mineski
1
May 18, 2014 - 00:00 EDT
Batrider Sand King Chen Vengeful Spirit Luna
NoCheck.png
GreenCheck.png
Naga Siren Treant Protector Viper Tidehunter Jakiro
49:31s
Treant Protector Doom Shadow Demon Templar Assassin Mirana
GreenCheck.png
NoCheck.png
Invoker Wraith King Centaur Warrunner Leshrac Enchantress
53m14s
Treant Protector Viper Shadow Demon Mirana Tinker
NoCheck.png
GreenCheck.png
Batrider Doom Ancient Apparition Morphling Witch Doctor
47m36s
Mithtrust std.png MiTH.Trust
2
Losers' Round 2
MVPPhoenixlogo std.png MVP Phoenix
2
May 19, 2014 - 00:00 EDT
Jakiro Nature's Prophet Rubick Warlock Slark
GreenCheck.png
NoCheck.png
Treant Protector Morphling Centaur Warrunner Shadow Demon Razor
51m21s
Nature's Prophet Jakiro Rubick Tidehunter Naga Siren
GreenCheck.png
NoCheck.png
Treant Protector Death Prophet Slark Shadow Demon Razor
53m33s
Mithtrust std.png MiTH.Trust
0
Grand Finals
Arrowgaminglogo std.png Arrow Gaming
3
May 19, 2014 - 03:30 EDT
Nature's Prophet Ancient Apparition Faceless Void Witch Doctor Dark Seer
GreenCheck.png
NoCheck.png
Treant Protector Jakiro Slark Wraith King Templar Assassin
26m40s
Wraith King Dazzle Tidehunter Queen of Pain Anti-Mage
NoCheck.png
GreenCheck.png
Nature's Prophet Sand King Rubick Viper Faceless Void
41m12s
Nature's Prophet Sand King Dazzle Lifestealer Brewmaster
GreenCheck.png
NoCheck.png
Viper Shadow Demon Centaur Warrunner Visage Luna
36m25s
Shadow Demon Dazzle Dark Seer Naga Siren Tiny
GreenCheck.png
NoCheck.png
Nature's Prophet Jakiro Rubick Storm Spirit Silencer
34m40s
MVPPhoenixlogo std.png MVP Phoenix
1
For detailed results, click here.

VODs[edit]

Spoiler-Free NA Hub VODs @ DotaVODs

External Links[edit]

References[edit]