The International 2014

From Liquipedia Dota 2 Wiki
Jump to: navigation, search

Overview   AM Qualifiers   CN Qualifiers   EU Qualifiers   SEA Qualifiers   Playoffs Phase One   Playoffs Phase Two   Playoffs Phase Three   Main Event   Statistics   Solo Tournament   All‑Star Match    
The International 2014
League Information
Organizer: Valve
Sponsor: Valve
Event Type: Offline
Location: United States USA
Format: Group Stage, Double-Elimination Playoffs
Start Date: 2014-07-08
End Date: 2014-07-21
Dota TV Ticket: Free in Dota 2 Client
Compendium: $9.99 USD
Winners
 Newbee
 Vici Gaming
 Evil Geniuses

 Team DK

Teams
Number of Teams: 19
Alliance • Na`Vi • iG • EG • Empire • DK • VG • Newbee • C9 • Titan • Fnatic • Na'Vi.US • Arrow • LGD • mouz • Liquid • MVP • CIS • VP

The International Dota 2 Championships was held in Seattle, Washington. This tournament was the fourth edition of The International, and it was the third consecutive year that the tournament had been hosted in Seattle. Unlike the previous two years, the tournament was held at the KeyArena, a multi-purpose arena in Seattle Center with a total seating capacity of over 17,000.

A grand total of 16 teams competed in the main event of the tournament. 11 of those received a direct invite, while 4 teams had to qualify through separate regional qualifiers, with the runners up in those qualifiers getting one last chance to compete for the final spot in the main tournament.

Format[edit]

  • Qualifiers - May 12th - 27th, 2014
    • Four Regional Qualifiers.
      • The winner of each Regional Qualifier will join the other invited teams in Seattle.
      • The runner-up of each Qualifier will be invited to Seattle to compete in phase one of the playoffs.
  • Playoffs
    • Phase One - July 8th, 2014.
      • The four second place teams from the qualifiers play on-site in Seattle for a spot in phase two in the playoffs.
    • Phase Two - July 9th - 12th, 2014.
      • 16-team round robin group stage
      • The top two teams advance directly to the main event upper bracket.
      • The middle eight teams advance to phase three of the playoffs.
      • The bottom six teams are eliminated.
    • Phase Three - July 13th - 14th, 2014.
      • Two brackets of four teams seeded from phase two.
      • Last team from each bracket is eliminated.
      • Second and third teams advances to the loser's bracket of the main event.
      • First team advances to the winner's bracket of the main event.
  • Main Event - July 18th - 21st, 2014.
    • Eight-team Double Elimination Bracket played at KeyArena.

Prize Pool[edit]

The initial prize pool of the tournament was $1,600,000 USD.
An additional $2.50 USD (25%) was added to the total prize pool for every TI4 Compendium sold.[1]
There is also an option to buy points to level up the compendium in game and 25% of these purchases goes towards the prize pool of the event.
The final total prize pool is $10,930,698 ($9,330,698 added).[1]

Place Prize Percent Team
1st $5,028,121 46% Newbee Newbee
2nd $1,475,644 13.5% Vici Gaming Vici Gaming
3rd $1,038,446 9.5% Evil Geniuses Evil Geniuses
4th $819,802 7.5% Team DK Team DK
5th-6th
$655,842 6% LGD Gaming LGD Gaming
$655,842 6% Cloud 9 Cloud 9
7th-8th
$519,208 4.75% Invictus Gaming Invictus Gaming
$519,208 4.75% Natus Vincere Natus Vincere
9th-10th
$49,188 0.45% Titan Titan
$49,188 0.45% Team Liquid Team Liquid
11th-12th
$38,257 0.35% Mousesports mousesports
$38,257 0.35% Alliance Alliance
13th-14th
$21,861 0.2% Team Empire Team Empire
$21,861 0.2% Fnatic Fnatic
15th-16th
- - Natus Vincere Na`Vi North America
- - Arrow Gaming Arrow Gaming

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

Alliance
1  Sweden Loda 
2  Sweden s4
3  Sweden AdmiralBulldog
4  Sweden EGM
5  Sweden Akke
A11st The International 2013
Preview
Invictus Gaming
1  China Luo 
2  China Ferrari_430
3  China YYF
4  Malaysia ChuaN
5  China Faith
A11st The International 2012
Preview
Natus Vincere
1  Ukraine XBOCT 
2  Ukraine Dendi
3  Ukraine Funn1k
4  Estonia Puppey
5  Germany KuroKy
A11st The International 2011
Preview
Evil Geniuses
1  USA mason 
2  Canada Arteezy
3  USA UNiVeRsE
4  Sweden zai
5  USA ppd
A99 - 12th The International 2012
Preview
Team Empire
1  Russia Silent 
2  Ukraine Resolut1on
3  Ukraine Mag~
4  Russia VANSKOR
5  Ukraine ALWAYSWANNAFLY
Y-
Preview
Team DK
1  China BurNIng 
2  Malaysia Mushi
3  Singapore iceiceice
4  China LaNm
5  China X!!
A44th The International 2012
Preview
Vici Gaming
1  China Sylar 
2  China Super
3  China rOtk
4  China Fenrir
5  China fy
Y-
Preview
Newbee
1  China Hao 
2  China Mu
3  China xiao8
4  China Banana
5  China SanSheng
Y-
Preview
Cloud 9
1  Canada EternaLEnVy 
2  Netherlands SingSing
3  Romania bOne7
4  Canada Aui_2000
5  Sweden pieliedie
Y-
Preview
Titan
1  Malaysia kYxY 
2  Malaysia YamateH
3  Malaysia Ohaiyo
4  Malaysia Net
5  Malaysia XtiNcT
Y-
Preview
Fnatic
1  Sweden Era 
2  Germany H4nn1
3  Finland Trixi
4  Denmark BigDaddy
5  Israel Fly
A77 - 8th The International 2013
Preview

Qualified Teams[edit]

Na'Vi North America
1  USA Sneyking 
2  USA Korok
3  USA Brax
4  USA Fogged
5  Canada 1437
Y-
Preview
Arrow Gaming
1  Malaysia Lance 
2  Malaysia ddz
3  Malaysia JoHnNy
4  Malaysia MoZuN
5  Malaysia xiangzai
Y-
Preview
LGD Gaming
1  China Rabbit 
2  China Yao
3  China Lin
4  China DD
5  Macau DDC
A33rd The International 2012
Preview
mousesports
1  Sweden Pajkatt 
2  Germany FATA
3  USA MSS
4  Denmark MiSeRy
5  Germany paS
B313 - 16th The International 2012
Preview

Playoffs Phase One Teams[edit]

Team Liquid
1  Canada TC 
2  Germany qojqva
3  USA DeMoN
4  Canada waytosexy
5  USA BuLba
A77 - 8th The International 2013
Preview
MVP Phoenix
1  South Korea March 
2  South Korea QO
3  South Korea Forev
4  South Korea Reisen
5  South Korea Heen
Y-
Preview
CIS Game
1  Germany Black^ 
2  China inflame
3  China June
4  China Ayo
5  China demons
Y-
Preview
Virtus.pro
1  Russia Illidan 
2  Russia God
3  Russia JotM
4  Russia NS
5  Russia ARS-ART
B313 - 16th The International 2013
Preview
Full team rosters are available here.

Results[edit]

Phase One[edit]

Semifinals (Bo3)
Virtus.pro Virtus.pro
0
July 8, 2014 9:00 PDT
Mirana Clockwerk Tinker Skywrath Mage Wraith King
46:13
Brewmaster Wisp Shadow Shaman Warlock Bristleback
Treant Protector Lich Centaur Warrunner Shadow Fiend Dazzle
33:08
Wisp Ember Spirit Bristleback Enigma Sand King
MVP Phoenix MVP Phoenix
2
CIS Game CIS Game
0
July 8, 2014 11:35 PDT
Faceless Void Morphling Invoker Visage Earthshaker
32:17
Tidehunter Skywrath Mage Wraith King Razor Outworld Devourer
Batrider Mirana Wisp Lifestealer Riki
26:46
Tidehunter Shadow Shaman Skywrath Mage Ember Spirit Weaver
Team Liquid Team Liquid
2
Finals (Bo3)
MVP Phoenix MVP Phoenix
0
July 8, 2014 15:00 PDT
Doom Bristleback Dazzle Slark Witch Doctor
52:30
Lycanthrope Shadow Shaman Mirana Batrider Death Prophet
Shadow Shaman Naga Siren Faceless Void Templar Assassin Ancient Apparition
31:40
Lycanthrope Ember Spirit Skywrath Mage Razor Sand King
Team Liquid Team Liquid
2

 Click here for more information about the matches.

Phase Two[edit]

Round Robin
1. Vici Gaming Vici Gaming 12-3
2. Evil Geniuses Evil Geniuses 11-4
3. Team DK Team DK 10-5
4. Invictus Gaming Invictus Gaming 9-6
5. Natus Vincere Natus Vincere 1 8-7
6. Cloud 9 Cloud 9 1 8-7
7. Team Liquid Team Liquid 2 8-7
8. Titan Titan 2 8-7
9. Newbee Newbee 7-8
10. LGD Gaming LGD Gaming 7-8
11. Mousesports mousesports 7-8
12. Alliance Alliance 3 6-9
13. Team Empire Team Empire 3 6-9
14. Fnatic Fnatic 3 6-9
15. Natus Vincere Na`Vi North America 5-10
16. Arrow Gaming Arrow Gaming 2-13

 Click here for more information about the matches.

Phase Three[edit]

Day 1[edit]

Round 1 Match A (Bo3)
Team Liquid Team Liquid
0
July 13, 2014 9:00 PDT
Razor Brewmaster Mirana Shadow Shaman Naga Siren
27m07s
Viper Invoker Visage Treant Protector Centaur Warrunner
Enigma Viper Wraith King Venomancer Templar Assassin
25m13s
Doom Mirana Treant Protector Rubick Dragon Knight
LGD Gaming LGD Gaming
2
Round 2 Match B (Bo3)
Cloud 9 Cloud 9
2
July 13, 2014 10:45 PDT
Doom Skywrath Mage Bounty Hunter Shadow Shaman Meepo
38m09s
Razor Enigma Bane Nature's Prophet Centaur Warrunner
Mirana Tidehunter Brewmaster Treant Protector Outworld Devourer
36m09s
Invoker Skywrath Mage Kunkka Bristleback Slark
Doom Shadow Shaman Earthshaker Ember Spirit Weaver
46m51s
Brewmaster Razor Treant Protector Witch Doctor Lone Druid
LGD Gaming LGD Gaming
1
Round 3 Match C (Bo3)
Team DK Team DK
2
July 13, 2014 14:00 PDT
Skywrath Mage Juggernaut Storm Spirit Naga Siren Enigma
70m31s
Doom Mirana Invoker Puck Meepo
Lycanthrope Ember Spirit Witch Doctor Dazzle Undying
11m22s
Axe Treant Protector Enigma Clockwerk Storm Spirit
Cloud 9 Cloud 9
0

Day 2[edit]

Round 1 Match D (Bo3)
Titan Titan
1
July 14, 2014 9:00 PDT
Skywrath Mage Sand King Bristleback Brewmaster Slark
36m56s
Tidehunter Shadow Demon Morphling Viper Jakiro
Viper Shadow Shaman Morphling Batrider Earthshaker
55m24s
Tidehunter Enchantress Rubick Luna Invoker
Viper Sand King Dark Seer Naga Siren Leshrac
18m26s
Nature's Prophet Ancient Apparition Rubick Luna Dragon Knight
Newbee Newbee
2
Round 2 Match E (Bo3)
Natus Vincere Natus Vincere
0
July 14, 2014 12:30 PDT
Razor Ember Spirit Treant Protector Puck Wisp
34m39s
Tidehunter Shadow Shaman Death Prophet Weaver Earthshaker
Wisp Tiny Razor Earthshaker Clockwerk
20m18s
Tidehunter Enchantress Disruptor Templar Assassin Weaver
Newbee Newbee
2
Round 3 Match F (Bo3)
Invictus Gaming Invictus Gaming
1
July 14, 2014 14:30 PDT
Tidehunter Mirana Earthshaker Tinker Lone Druid
16m34s
Doom Shadow Shaman Puck Spectre Lich
Shadow Shaman Mirana Faceless Void Pugna Gyrocopter
28m03s
Tidehunter Rubick Invoker Shadow Demon Luna
Razor Brewmaster Rubick Nature's Prophet Enigma
55m51s
Death Prophet Earthshaker Faceless Void Ancient Apparition Ember Spirit
Newbee Newbee
2
Click here for more information about the matches.

Main Event[edit]

 

Upper Bracket Round 1 (Bo3)
Vici Gaming Vici Gaming
1
July 18, 2014 11:00 PDT
Shadow Demon Doom Weaver Leshrac Dragon Knight
14m22s
Shadow Shaman Luna Templar Assassin Puck Chen
Doom Ancient Apparition Nature's Prophet Vengeful Spirit Ember Spirit
32m22s
Tidehunter Luna Viper Shadow Demon Batrider
Tidehunter Luna Skywrath Mage Sand King Ember Spirit
36m13s
Shadow Shaman Nature's Prophet Brewmaster Earthshaker Lifestealer
Newbee Newbee
2
Evil Geniuses Evil Geniuses
2
July 18, 2014 13:00 PDT
Razor Tidehunter Ursa Enchantress Mirana
56m10s
Shadow Shaman Death Prophet Invoker Treant Protector Weaver
Razor Nature's Prophet Abaddon Dragon Knight Silencer
35m49s
Skywrath Mage Faceless Void Windrunner Shredder Kunkka
Team DK Team DK
0
Upper Bracket Round 2 (Bo3)
Newbee Newbee
2
July 18, 2014 15:45 PDT
Doom Death Prophet Earthshaker Lich Lifestealer
51m01s
Brewmaster Tidehunter Sand King Naga Siren Mirana
Brewmaster Nature's Prophet Lich Spectre Doom
35m57s
Enigma Storm Spirit Beastmaster Dragon Knight Wraith King
Evil Geniuses Evil Geniuses
0
Lower Bracket Round 1 (Bo3)
Cloud 9 Cloud 9
2
July 19, 2014 10:00 PDT
Doom Shadow Shaman Morphling Ember Spirit Earthshaker
33m55s
Faceless Void Mirana Enchantress Elder Titan Lina
Doom Shadow Shaman Tidehunter Templar Assassin Chen
21m25s
Enigma Faceless Void Invoker Venomancer Witch Doctor
Doom Skywrath Mage Ember Spirit Clockwerk Bounty Hunter
31m44s
Brewmaster Shadow Shaman Nature's Prophet Death Prophet Ancient Apparition
Natus Vincere Natus Vincere
1
Invictus Gaming Invictus Gaming
1
July 19, 2014 13:20 PDT
Death Prophet Faceless Void Earthshaker Venomancer Lich
32m26s
Razor Invoker Alchemist Skywrath Mage Centaur Warrunner
Faceless Void Invoker Mirana Alchemist Viper
33m04s
Razor Earthshaker Skywrath Mage Kunkka Dragon Knight
Invoker Faceless Void Skywrath Mage Alchemist Bristleback
45m05s
Ember Spirit Viper Mirana Vengeful Spirit Centaur Warrunner
LGD Gaming LGD Gaming
2
Lower Bracket Round 2 (Bo3)
Vici Gaming Vici Gaming
2
July 19, 2014 16:40 PDT
Doom Nature's Prophet Dazzle Sand King Bristleback
40m52s
Shadow Shaman Skywrath Mage Ember Spirit Batrider Invoker
July 20, 2014 9:30 PDT
Tidehunter Death Prophet Jakiro Earthshaker Luna
46m45s
Doom Skywrath Mage Bounty Hunter Clockwerk Meepo
Razor Earthshaker Lich Morphling Venomancer
34m20s
Shadow Shaman Nature's Prophet Brewmaster Enigma Luna
Cloud 9 Cloud 9
1
Team DK Team DK
2
July 19, 2014 18:00 PDT
Brewmaster Enchantress Nature's Prophet Templar Assassin Rubick
66m39s
Lycanthrope Centaur Warrunner Alchemist Batrider Witch Doctor
July 20, 2014 11:45 PDT
Razor Tidehunter Ancient Apparition Wraith King Outworld Devourer
27m55s
Doom Viper Skywrath Mage Sand King Sniper
Elder Titan Lion Earthshaker Shadow Fiend Weaver
41m52s
Shadow Shaman Viper Batrider Visage Centaur Warrunner
LGD Gaming LGD Gaming
1
Lower Bracket Round 3 (Bo3)
Vici Gaming Vici Gaming
2
July 20, 2014 13:45 PDT
Razor Nature's Prophet Shadow Demon Leshrac Pugna
39m26s
Beastmaster Tinker Shadow Shaman Undying Anti Mage
Lich Morphling Shadow Shaman Clockwerk Death Prophet
44m18s
Razor Ancient Apparition Rubick Faceless Void Queen of Pain
Team DK Team DK
0
Lower Bracket Round 4 (Bo3)
Evil Geniuses Evil Geniuses
1
July 20, 2014 16:00 PDT
Brewmaster Shadow Shaman Sand King Templar Assassin Dark Seer
16m38s
Razor Nature's Prophet Rubick Leshrac Centaur Warrunner
Enigma Faceless Void Weaver Alchemist Viper
45m48s
Nature's Prophet Doom Vengeful Spirit Ancient Apparition Dragon Knight
Enigma Faceless Void Mirana Shredder Alchemist
15m51s
Nature's Prophet Venomancer Shadow Demon Leshrac Dragon Knight
Vici Gaming Vici Gaming
2
Grand Finals (Bo5)
Newbee Newbee
3
July 21, 2014 10:30 PDT
Nature's Prophet Ancient Apparition Lion Lifestealer Alchemist
24m50s
Shadow Shaman Earthshaker Brewmaster Clockwerk Lone Druid
Alchemist Ancient Apparition Brewmaster Weaver Earthshaker
26m11s
Nature's Prophet Viper Skywrath Mage Sand King Morphling
Shadow Shaman Alchemist Puck Weaver Chen
17m34s
Venomancer Nature's Prophet Ancient Apparition Rubick Ember Spirit
Shadow Shaman Brewmaster Rubick Doom Ember Spirit
15m08s
Ancient Apparition Nature's Prophet Weaver Sand King Venomancer
Vici Gaming Vici Gaming
1
Click here for more information about the matches.

View Games[edit]

Streams[edit]

VODs[edit]

Additional data[edit]

Countries' representation[edit]

# Full country name #P Players
China People's Republic of China
with Special Administrative Regions
22 ChinaMacau
1 China People's Republic of China
without Special Administrative Regions
21 Luo, Ferrari_430, YYF, Faith, BurNIng, LaNm, X!!, Sylar, rOtk, Super, Fenrir, fy, Hao, Mu, xiao8, Banana, SanSheng, Rabbit, Yao, Lin, DD
Europe European Union 20 SwedenGermanyDenmarkEstoniaFinlandRomaniaNetherlands
2 Malaysia Malaysia 12 Chuan, Mushi, kYxY, Yamateh, Ohaiyo, XtiNcT, Net, Lance, ddz, JoHnNy, MoZuN, xiangzai
3 USA United States of America 10 mason, Universe, ppd, MSS, Sneyking, Korok, Brax, Fogged, BuLba, DeMoN
4 Sweden Kingdom of Sweden 9 Loda, s4, Akke, AdmiralBulldog, EGM, zai, Era, Pajkatt, pieliedie
5 Canada Canada 6 Arteezy, Aui_2000, EternaLEnVy, 1437, Waytosexy, TC
5 Ukraine Ukraine 6 Dendi, Funn1k, XBOCT, ALWAYSWANNAFLY, Resolut1on, Mag~
7 Germany Federal Republic of Germany 5 Kuroky, H4nn1, FATA, paS, qojqva
8 Russia Russian Federation 2 Silent, VANSKOR
8 Denmark Kingdom of Denmark 2 MiSeRy, BigDaddy
9 Estonia Republic of Estonia 1 Puppey
9 Israel State of Israel 1 Fly
9 Finland Republic of Finland 1 Trixi
9 Singapore Republic of Singapore 1 iceiceice
9 Romania Romania 1 bOne7
9 Netherlands Kingdom of the Netherlands 1 SingSing
9 Macau Macao Special Administrative Region 1 DDC

Gallery[edit]

External Links[edit]

References[edit]


Personal tools
Competition