The International 2013: Western Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]The International 2013: Western Qualifiers
The International 2013.png
League Information
Organizer:
Game Version:
Type:
Online
Format:
Two Dual Tournament Group Stages
Start Date:
2013-05-13
End Date:
2013-05-19
Liquipedia Tier:
Links
Winners
Gold.png Mousesportslogo std.png
Silver.png Dddotalogo std.png
Bronze.png Roxlogoorig std.png
Copper.png Eglogo std.png
Teams
Number of Teams:
8
aL • EG • mouz • RoX • Empire • iCCup • Red Pandas • DD.Dota

Format[edit]

Each of the 8 teams will be initially placed into two groups of four. Two teams will advance from each group in the initial group stage to play in the second group stage. The two advancing teams from the second group stage will compete in the grand finals which will be a best of 5 series in which the winner will advance to main tournament of TI3. All group stage matches will be best of 3. The loser will also be flown to Seattle to compete live for the Wildcard slot.

Final Standings[edit]

Participating Teams[edit]

Schedule[edit]

  • Group Stage 1
    • May 13th 13:30 CEST (UTC +2): Group A, initial matches and winner’s match (3 x Bo3)
    • May 14th 17:00 CEST (UTC +2): Group A, loser’s match and final match (2 x Bo3)
    • May 15th 14:00 CEST (UTC +2): Group B, initial matches and winners’ match (3 x Bo3)
    • May 16th 17:00 CEST (UTC +2): Group B, loser’s match and final match (2 x Bo3)
  • Group Stage 2
    • May 17th 14:00 CEST (UTC +2): Initial matches and loser's match (3 x Bo3)
    • May 18th 17:00 CEST (UTC +2): Winner’s match and loser's final (2 x Bo3)
  • Grand Finals
    • May 19th 17:00 CEST (UTC +2): Grand Final (1 x Bo5)

Results[edit]

Stage One[edit]

Group A[edit]

May 13th & 14th, 2013 13:30 & 17:00 CEST (GMT+2)

Group A
1. Dddotalogo std.png DD.Dota 2-0
2. Roxlogoorig std.png RoX.KIS 2-1
3. Absolutelegendslogo std.png Absolute Legends 1-2
4. Empirelogo orig std.png Team Empire 0-2

For detailed match results, click here.

Group B[edit]

May 15th & 16th, 2013 14:00 & 17:00 CEST (GMT+2)

Group B
1. Eglogo std.png Evil Geniuses 2-0
2. Mousesportslogo std.png mousesports 2-1
3. Qpandalogo std.png QPAD Red Pandas 1-2
4. Iccuplogo std.png iCCup 0-2

For detailed match results, click here.

Stage Two[edit]

Bracket[edit]

Semifinals
Dddotalogo std.png DD.Dota
2
Mousesportslogo std.png mousesports
0
Eglogo std.png Evil Geniuses
1
Roxlogoorig std.png RoX.KIS
2
Winners' Finals
Dddotalogo std.png DD.Dota
2
Roxlogoorig std.png RoX.KIS
1
Losers' Round 1
Mousesportslogo std.png mousesports
2
Eglogo std.png Evil Geniuses
0
Losers' Finals
Roxlogoorig std.png RoX.KIS
0
Mousesportslogo std.png mousesports
2
Grand Finals
Dddotalogo std.png DD.Dota
1
Mousesportslogo std.png mousesports
3

For detailed match results, click here.

External Links[edit]

References[edit]