The International 2013: Eastern Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]The International 2013: Eastern Qualifiers
The International 2013.png
League Information
Organizer:
Type:
Online
Number of Teams:
8
Format:
Groups into Double Elimination
Start Date:
2013-05-20
End Date:
2013-05-30
Liquipedia Tier:
Links
Winners
Gold.png Lgdlogo std.png
Silver.png Rattlesnakelogo std.png
Bronze.png Vglogo std.png
Copper.png Risingstarslogo std.png
Teams
FD • LD • LGD • VG • RS • RStars • MiTH.Trust • Mineski

Format[edit]

Each of the 8 teams will be initially placed into two groups of four. Two teams will advance from each group in the initial group stage to play in the second group stage. The two advancing teams from the second group stage will compete in the grand finals which will be a best of 5 series in which the winner will advance to main tournament of TI3. All group stage matches will be best of 3. The loser will also be flown to Seattle to compete live for the Wildcard slot.

Final Standings[edit]

Participating Teams[edit]

Ledion Dreamz2
1Philippines Owey 
2Philippines LA 
3Philippines Julz 
4Philippines JyC 
5Philippines Yoshi 
LGD Gaming1
1China Sylar 
2China Yao 
3China xiao8 
4China DD 
5Macau DDC 
Vici Gaming
1China Xtt 
2China Cty 
3China ZSMJ 
4China fy 
5China Fenrir 
RattleSnake
1China Icy 
2China Luo 
3China LaNm 
4China Kabu 
5China Sag 
RisingStars
1China Rabbit 
2China Air 
3China xdd 
4China super 
5China Mofi 
MiTH.Trust
1Thailand LaKelz 
2Thailand aabBAA 
3Thailand TnK 
4Thailand sD 
5Thailand r5r5 
Mineski
1Philippines Jhoven 
2Philippines Yani 
3Philippines Jay 
4Philippines owa 
5Philippines Gio 

1Due to roster issues, LGD was moved from direct invite to qualifiers. LGD received Tongfu's spot in the Eastern Qualifier.[1]
2Neolution International were replaced by Ledion Dreamz[2]

Schedule[edit]

  • Group Stage 1
    • May 20th 15:00 SGT: Group A, Rattlesnake vs First Departure, LGD.cn vs Dreamz, winner's match
    • May 21st 18:00 SGT: Group A, loser's match and final match
    • May 22nd 15:00 SGT: Group B, Rising Stars vs MiTH, Vici Gaming vs Mineski, winner's match
    • May 23rd 18:00 SGT: Group B, loser's match and final match
  • Group Stage 2
    • May 28th 15:00 SGT: Initial matches and winner's match
    • May 29th 18:00 SGT: Loser's match and final match
  • Grand Finals
    • May 30th 21:00 SGT: Grand Final

Bracket[edit]

Stage One[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Lgdlogo std.png LGD Gaming 2-0
2. Rattlesnakelogo std.png RattleSnake 2-1
3. Firstdeparturelogo std.png First Departure 1-2
4. Dreamzlogo std.png Ledion Dreamz 0-2

For detailed match results, click here.

Group B[edit]

Group B
1. Vglogo std.png Vici Gaming 2-0
2. Risingstarslogo std.png RisingStars 2-1
3. Mithtrust std.png MiTH.Trust 1-2
4. Mineskilogo std.png Mineski 0-2

For detailed match results, click here.

Stage Two[edit]

Semifinals
Lgdlogo std.png LGD Gaming
2
Risingstarslogo std.png RisingStars
1
Vglogo std.png Vici Gaming
2
Rattlesnakelogo std.png RattleSnake
1
Winners' Finals
Lgdlogo std.png LGD Gaming
2
Vglogo std.png Vici Gaming
1
Losers' Round 1
Risingstarslogo std.png RisingStars
0
Rattlesnakelogo std.png RattleSnake
2
Losers' Finals
Vglogo std.png Vici Gaming
1
Rattlesnakelogo std.png RattleSnake
2
Grand Finals
Lgdlogo std.png LGD Gaming
3
Rattlesnakelogo std.png RattleSnake
0

For detailed match results, click here.

Detailed Results[edit]

References[edit]