The International 2013

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]The International 2013
League Information
Organizer:
Sponsor:
Game Version:
Type:
Offline
Location:
USA Seattle
Format:
Invitational, group stage into
double-elimination playoffs
Prize pool:
$2,874,380 USD
Start Date:
2013-08-02
End Date:
2013-08-11
Dota TV Ticket:
Free in Dota 2 Client
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 Alliance
 Natus Vincere/Natus Vincere
 Orange Esports/Orange Esports
 TongFu/TongFu
Teams
Number of Teams:
16
iG • TongFu • Liquid • Orange • Alliance • Fnatic.EU • Na`Vi • Zenith • Dignitas • Vp • DK • LGD.int • MUFC • mouz • LGD.cn • RS

The International Dota 2 Championship was held in Seattle, Washington, at the Benaroya Hall. It was the world's largest Dota 2 tournament, based on prize pool. The event was held from August 8 to August 11, 2013, at Benaroya Hall in Seattle, Washington. This event is the third tournament to bear the name 'The International.' The first International was held in 2011 at Gamescom while the second International was held in 2012 in Seattle.

Out of the 16 participating teams, 13 were invited, with two of the remaining teams receiving their place in the tournament via two invite-only geographic qualifier tournaments, the "West Qualifier" and the "East Qualifier." The final team received their place by winning the Wildcard Match between the runners-up of the two qualifier tournaments.

Overview[edit]

Format[edit]

  • Qualifiers - May 13th - May 30th, 2013
    • Two Regional Qualifiers.
      • The winner of each Regional Qualifier will join the other invited teams in Seattle.
      • The runner-up of each Qualifier will be invited to Seattle to compete in the wildcard match.
  • Wild Card - August 2nd, 2013
    • One best-of-five match.
      • Winner advances to group stage.
  • Group Stage - August 3rd - August 5th, 2013
    • Two groups of eight teams.
      • Teams play every other team in their group in a best of 2
      • Top four teams in each group advance to upper bracket of the Main Event.
      • Bottom four teams in each group advance to lower bracket of the Main Event.
  • Main Event - August 7th - August 11th, 2013
    • Sixteen teams play in a double elimination format over six days.
      • Eight teams begin in the upper bracket, eight in the lower bracket .
      • First three lower bracket games are best of one, Grand Finals are best of five, all others are best of three.

Broadcast Talent[edit]

  • EN Host:
    • United Kingdom 2GD (James Harding)
  • EN Panelists:

Prize Pool[edit]

The base prize pool was the same as the one used at the first and second Internationals. However, 25% of the revenue generated by the sale of the Interactive Compendium was redirected to the prize pool. The final prize pool was $2,874,380 ($1,274,380 added) USD.

Place $ USD Percent Team
1st $1,437,190  50% Alliance Alliance
2nd $632,364  22% Natus Vincere/Natus Vincere Natus Vincere
3rd $287,438  10% Orange Esports/Orange Esports Orange Esports
4th $201,207  7% TongFu/TongFu TongFu
5th-6th $114,975  4% Invictus Gaming/Invictus Gaming Invictus Gaming
Team DK/Team DK Team DK
7th-8th $43,116  1.5% Team Liquid Team Liquid
Fnatic/Fnatic.EU Fnatic.EU
9th-12th - - Team Dignitas Team Dignitas
LGD Gaming/LGD International LGD International
LGD Gaming/LGD Gaming LGD Gaming
Team Zenith Team Zenith
13th-16th - - RattleSnake RattleSnake
Mousesports mousesports
MUFC MUFC
Virtus.pro/Virtus.pro Virtus.pro

Participants[edit]

Invite Procedure[edit]

13 teams were selected by Valve and were sent personal invitations to compete in the tournament and were announced during the week of April 23rd - 30th. The teams who were not directly invited had a chance to qualify through two qualifiers divided by geographical region. These invitational tournaments were appropriately named the Eastern Qualifiers and the Western Qualifiers. The winners of these qualifiers were directly invited to the tournament while the runner-ups of each tournament were flown to compete for the final spot in the tournament through a qualification game in Seattle.

Invite Timeline[edit]

Participating Teams[edit]

Invictus Gaming
1China Zhou 
2China Ferrari 430 
3China YYF 
4Malaysia ChuaN 
5China Faith 
TongFu1
1China Hao 
2China Mu 
3China SanSheng 
4China Banana 
5China KingJ 
Team Liquid
1USA Korok 
2Canada TC 
3USA Bulba 
4USA FLUFFNSTUFF 
5USA ixmike88 
Orange Esports
1Malaysia Mushi 
2Malaysia kYxY 
3Malaysia Ohaiyo 
4Malaysia XtiNcT 
5Malaysia Net 
Alliance
1Sweden Loda 
2Sweden s4 
3Sweden AdmiralBulldog 
4Sweden EGM 
5Sweden Akke 
Fnatic.EU
1Sweden Era 
2Germany H4nn1 
3Finland Trixi 
4Denmark BigDaddy 
5Israel Fly 
Natus Vincere
1Ukraine XBOCT 
2Ukraine Dendi 
3Ukraine Funn1k 
4Estonia Puppey 
5Germany KuroKy 
Team Zenith
1Singapore iceiceice 
2Malaysia YamateH 
3Singapore xy- 
4Singapore xFreedom 
5Malaysia Ice 
Virtus.pro
1Russia Illidan 
2Russia Crazy 
3Ukraine KSi 
4Russia ARS-ART 
5Russia NS 
Team DK
1China BurNIng 
2China Super 
3China rOtK 
4China QQQ 
5China MMY! 
LGD International
1Sweden Pajkatt 
2Russia God 
3USA Brax 
4Canada 1437 
5Denmark MiSeRY 
MUFC
1Malaysia dabeliuteef 
2Malaysia TooFuckingGood 
3Malaysia Ling 
4Malaysia FzFz 
5Malaysia WinteR 

1 LGD.cn's invite was revoked due to roster changes. Instead they were forced to play in the Eastern Qualifier and their invite spot was given to TongFu.

Full team rosters are available here.

Results[edit]

Preliminaries[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Natus Vincere/Natus Vincere Natus Vincere 11-3
2. Team DK/Team DK Team DK 10-4
3. Fnatic/Fnatic.EU Fnatic.EU 9-5
4. LGD Gaming/LGD Gaming LGD Gaming * 9-6
5. Team Dignitas Team Dignitas * 8-7
6. Team Zenith Team Zenith 6-8
7. Mousesports mousesports 4-10
8. MUFC MUFC 0-14

Group B[edit]

Group B
1. Alliance Alliance 14-0
2. TongFu/TongFu TongFu 8-6
3. Invictus Gaming/Invictus Gaming Invictus Gaming 8-6
4. Orange Esports/Orange Esports Orange Esports 8-6
5. Team Liquid Team Liquid 7-7
6. LGD Gaming/LGD International LGD International 5-9
7. RattleSnake RattleSnake 3-11
7. Virtus.pro/Virtus.pro Virtus.pro 3-11
* As both teams finished with the same score, an additional game was played to determine upper and lower bracket seeds.


You can click on the individual matches in the bracket to get more information about them.


Playoffs[edit]

 

 

Upper Bracket Round 1 (Bo3)
Natus Vincere
2
August 07, 2013 - 12:00 PDT
Weaver Naga Siren Dragon Knight Bane Mirana
Visage Nature's Prophet Weaver Tidehunter Alchemist
36m08s
Lifestealer Chen Bane Bounty Hunter Puck
Nature's Prophet Razor Shadow Demon Sand King Beastmaster
24m55s
Chen Lifestealer Puck Rubick Tidehunter
Weaver Windranger Sand King Lone Druid Bounty Hunter
25m53s
Orange Esports
1
TongFu
2
August 07, 2013 - 16:00 PDT
Weaver Treant Protector Nature's Prophet Crystal Maiden Viper
Lifestealer Chen Puck Rubick Gyrocopter
22m11s
Batrider Visage Gyrocopter Storm Spirit Bane
Lifestealer Chen Venomancer Puck Nature's Prophet
51m46s
Fnatic.EU
0
Alliance
2
August 08, 2013 - 12:00 PDT
Visage Nature's Prophet Keeper of the Light Phantom Lancer Clockwerk
Alchemist Bane Magnus Nyx Assassin Beastmaster
62m46s
Naga Siren Nature's Prophet Gyrocopter Crystal Maiden Puck
Alchemist Visage Bane Magnus Nyx Assassin
26m35s
LGD Gaming
0
Team DK
2
August 08, 2013 - 15:00 PDT
Alchemist Weaver Treant Protector Enigma Clockwerk
Lifestealer Visage Timbersaw Dragon Knight Vengeful Spirit
32m10s
Visage Razor Rubick Enigma Lone Druid
Outworld Devourer Weaver Naga Siren Vengeful Spirit Windranger
98m58s
Weaver Visage Nyx Assassin Spectre Magnus
Dragon Knight Dark Seer Rubick Enchantress Lone Druid
35m10s
Invictus Gaming
1
Upper Bracket Round 2 (Bo3)
Natus Vincere
2
August 09, 2013 - 15:00 PDT
Chen Rubick Mirana Pudge Gyrocopter
Dark Seer Shadow Demon Spectre Jakiro Clockwerk
30m27s
Chen Visage Windranger Puck Ursa
Dark Seer Anti-Mage Rubick Dragon Knight Leshrac
38m54s
Chen Alchemist Nyx Assassin Pudge Windranger
Dark Seer Rubick Gyrocopter Visage Doom
46m46s
TongFu
1
Alliance
2
August 09, 2013 - 12:00 PDT
Batrider Nature's Prophet Chen Anti-Mage Windranger
Weaver Dark Seer Alchemist Jakiro Shadow Demon
55m28s
Nature's Prophet Naga Siren Alchemist Chen Dragon Knight
Visage Anti-Mage Nyx Assassin Dark Seer Beastmaster
48m19s
Batrider Naga Siren Keeper of the Light Phantom Lancer Nature's Prophet
Spectre Chen Alchemist Rubick Clockwerk
40m35s
Team DK
1
Upper Bracket Finals (Bo3)
Natus Vincere
0
August 10, 2013 - 16:00 PDT
Io Gyrocopter Sand King Windranger Skywrath Mage
Naga Siren Chen Bounty Hunter Puck Alchemist
28m35s
Io Enchantress Luna Nature's Prophet Tidehunter
Naga Siren Lone Druid Alchemist Keeper of the Light Nyx Assassin
33m07s
Alliance
2
Lower Bracket Round 1 (Bo1)
Team Dignitas
1
August 07, 2013 - 18:00 PDT
Io Timbersaw Rubick Nature's Prophet Morphling
Weaver Chaos Knight Gyrocopter Keeper of the Light Naga Siren
36m24s
RattleSnake
0
LGD International
1
August 07, 2013 - 19:00 PDT
Chen Dragon Knight Gyrocopter Clockwerk Vengeful Spirit
Nature's Prophet Puck Keeper of the Light Nyx Assassin Phantom Lancer
37m32s
mousesports
0
Team Liquid
1
August 08, 2013 - 18:00 PDT
Io Outworld Devourer Beastmaster Ursa Crystal Maiden
Nature's Prophet Rubick Leshrac Dragon Knight Omniknight
26m11s
MUFC
0
Team Zenith
1
August 08, 2013 - 19:00 PDT
Visage Naga Siren Gyrocopter Dark Seer Invoker
Chen Queen of Pain Rubick Clockwerk Anti-Mage
40m54s
Virtus.pro
0
Lower Bracket Round 2 (Bo1)
Orange Esports
1
August 07, 2013 - 20:00 PDT
Visage Nature's Prophet Queen of Pain Chaos Knight Lina
Alchemist Timbersaw Rubick Lone Druid Enchantress
38m52s
Team Dignitas
0
Fnatic.EU
1
August 07, 2013 - 21:00 PDT
Visage Lifestealer Bane Dragon Knight Bounty Hunter
Gyrocopter Naga Siren Puck Jakiro Templar Assassin
31m38s
LGD International
0
LGD Gaming
0
August 08, 2013 - 20:00 PDT
Naga Siren Nature's Prophet Magnus Alchemist Jakiro
Gyrocopter Razor Bane Crystal Maiden Clockwerk
51m53s
Team Liquid
1
Invictus Gaming
1
August 08, 2013 - 21:00 PDT
Chen Rubick Lifestealer Puck Morphling
Weaver Naga Siren Dark Seer Jakiro Slark
45m09s
Team Zenith
0
Lower Bracket Round 3 (Bo1)
Orange Esports
1
August 09, 2013 - 18:00 PDT
Nature's Prophet Anti-Mage Crystal Maiden Undying Magnus
Dark Seer Chen Vengeful Spirit Shadow Fiend Morphling
50m24s
Fnatic.EU
0
Team Liquid
0
August 09, 2013 - 19:00 PDT
Outworld Devourer Lifestealer Rubick Crystal Maiden Puck
Batrider Weaver Nyx Assassin Keeper of the Light Shadow Fiend
60m14s
Invictus Gaming
1
Lower Bracket Round 4 (Bo3)
Team DK
1
August 9, 2013 - 20:00 PDT
Alchemist Weaver Bane Keeper of the Light Magnus
Nature's Prophet Lifestealer Chen Rubick Shadow Fiend
41m37s
August 10, 2013 - 12:00 PDT
Weaver Treant Protector Dragon Knight Doom Timbersaw
Visage Dark Seer Nyx Assassin Slardar Shadow Fiend
27m13s
Alchemist Nyx Assassin Keeper of the Light Phantom Lancer Enigma
Nature's Prophet Bane Magnus Chen Ursa
44m54s
Orange Esports
2
TongFu
2
August 9, 2013 - 21:00 PDT
Lifestealer Rubick Dragon Knight Timbersaw Doom
Weaver Visage Storm Spirit Earthshaker Beastmaster
51m32s
August 10, 2013 - 14:00 PDT
Weaver Alchemist Beastmaster Shadow Demon Leshrac
Chen Rubick Nature's Prophet Storm Spirit Morphling
64m51s
Lifestealer Chen Anti-Mage Rubick Enigma
Batrider Weaver Naga Siren Shadow Fiend Lion
30m58s
Invictus Gaming
1
Lower Bracket Round 5 (Bo3)
Orange Esports
2
August 10, 2013 - 19:00 PDT
Sven Chen Bane Dark Seer Puck
Clockwerk Silencer Nyx Assassin Storm Spirit Lifestealer
39m01s
Batrider Nyx Assassin Weaver Bane Doom
Dark Seer Visage Anti-Mage Rubick Dragon Knight
48m34s
Visage Nature's Prophet Nyx Assassin Gyrocopter Naga Siren
Chen Anti-Mage Puck Rubick Enigma
28m41s
TongFu
1
Lower Bracket Finals (Bo3)
Natus Vincere
2
August 11, 2013 - 12:00 PDT
Dark Seer Lifestealer Rubick Jakiro Shadow Fiend
Nyx Assassin Nature's Prophet Weaver Naga Siren Queen of Pain
40m05s
Lifestealer Puck Weaver Naga Siren Crystal Maiden
Nature's Prophet Bane Leshrac Tidehunter Alchemist
24m41s
Lifestealer Puck Nyx Assassin Bounty Hunter Enigma
Dark Seer Outworld Devourer Bane Sand King Windranger
47m28s
Orange Esports
1
Grand Finals (Bo5)
Alliance
3
August 11, 2013 - 15:00 PDT
Io Nature's Prophet Gyrocopter Enchantress Clockwerk
Batrider Visage Venomancer Vengeful Spirit Bounty Hunter
15m48s
Visage Nature's Prophet Venomancer Spectre Beastmaster
Io Batrider Alchemist Bounty Hunter Enigma
20m33s
Batrider Lone Druid Mirana Ogre Magi Lina
Io Alchemist Visage Razor Rubick
47m31s
Io Nature's Prophet Gyrocopter Crystal Maiden Night Stalker
Batrider Alchemist Puck Rubick Bane
36m25s
Io Nature's Prophet Crystal Maiden Puck Chaos Knight
Batrider Alchemist Rubick Enigma Templar Assassin
43m45s
Natus Vincere
2
For detailed match results click here.

View Games[edit]

Streams[edit]

Additional data[edit]

Country Representation[edit]

# Country/Region #P Players
1 China China 23 Zhou, Ferrari_ 430, YYF, Faith, Hao, Mu, SanSheng, Banana, KingJ, BurNIng, Super, rOtK, QQQ, MMY!, Sylar, Yao, xiao8, LaNm, Luo, Icy, Kabu, Sag
2 Malaysia Malaysia 13 ChuaN, Mushi, kYxY, Ohaiyo, XtiNcT, Net, YamateH, Ice, dabeliuteef, TooFuckingGood, Ling, FzFz, WinteR
3 USA United States 8 Korok, Bulba, FLUFFNSTUFF, ixmike88, Sneyking, Universe, Fogged, Brax
4 Sweden Sweden 7 Loda, s4, AdmiralBulldog, EGM, Akke, Era, Pajkatt
5 Germany Germany 6 H4nn1, KuroKy, Black^, FATA-, qojqva, paS
5 Russia Russia 6 Illidan, Crazy, ARS-ART, NS, God, Silent
7 Ukraine Ukraine 5 XBOCT, Dendi, Funn1k, KSi, Goblak
8 Canada Canada 4 TC, Aui_2000, Waytosexy, 1437
9 Singapore Singapore 3 iceiceice, xy-, xFreedom
9 France France 3 Funzii, Sockshka, 7ckngMad
9 Denmark Denmark 3 BigDaddy, MiSeRY, syndereN
12 Finland Finland 1 Trixi
12 Israel Israel 1 Fly
12 Estonia Estonia 1 Puppey
12 Macau Macau 1 DDC

Additional Coverage[edit]

External Links[edit]

References[edit]