SL i-League StarSeries Season 2 SEA Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]StarLadder i-League StarSeries Season 2 SEA Qualifier
League Information
Organizer:
Type:
Online
Start Date:
2016-05-13
End Date:
2016-05-25
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 Fnatic/Fnatic
 Mineski/Mineski
 TNC Pro Team
 MVP/MVP Phoenix
Teams
Number of Teams:
8

Overview[edit]

Prize Pool[edit]

Place Seed Qualified Team
1st  LAN Finals Fnatic/Fnatic Fnatic
2nd - - Mineski/Mineski Mineski.Sports5
3rd-4th - - TNC Pro Team TNC Pro Team
MVP/MVP Phoenix MVP Phoenix
5th-6th - - Signature.Trust Signature.Trust
Execration Execration
7th-8th - - Orange.Taring Orange.Taring
Rave Rave

Format[edit]

  • Phase 1
    • Eight invited teams
    • Two four-team double-elimination groups
    • Top two from each group advance to Phase 2
    • All games are best-of-three
  • Phase 2
    • Four teams from Phase 1
    • Single-elimination bracket
    • Winner qualifiers to LAN Finals
    • All games are best-of-three

Participating Teams[edit]

MVP Phoenix
1South Korea MP 
2South Korea QO 
3South Korea Forev 
4South Korea Febby 
5South Korea DuBu 
Signature.Trust
1Thailand LaKelz 
2Thailand MyPro 
3Thailand aabBAA 
4Thailand Jabz 
5Thailand boombell 
TnC Gaming
1Philippines Raven 
2Philippines teehee 
3Philippines sam_H 
4Philippines eyyou 
5Philippines Kuku 
Orange.Taring
1Malaysia Syeonix 
2Malaysia YamateH 
3Malaysia nj 
4Malaysia Ice 
5Malaysia ling 
Mineski
1Philippines Bimbo 
2Philippines Benhur 
3Philippines Bok 
4Philippines Julz 
5Philippines Cast 
Fnatic
1Malaysia Mushi 
2Malaysia MidOne 
3Malaysia Ohaiyo 
4Philippines DJ 
5Malaysia 343 
Execration
1Philippines Nando 
2Philippines Abed 
3Philippines RR 
4Philippines Tims 
5Philippines Kim0 
Rave
1Canada Jeyo 
2Philippines ryOyr 
3Philippines rapy 
4Philippines derp 
5Philippines ninjaboogie 

Results[edit]

Phase 1[edit]

Group A[edit]

Group A
1. TNC Pro Team TNC Pro Team 2-0
2. MVP/MVP Phoenix MVP Phoenix 2-1
3. Signature.Trust Signature.Trust 1-2
4. Orange.Taring Orange.Taring 0-2

Group B[edit]

Group B
1. Fnatic/Fnatic Fnatic 2-0
2. Mineski/Mineski Mineski.Sports5 2-1
3. Execration Execration 1-2
4. Rave Rave 0-2

Phase 2[edit]

Semifinals
TNC Pro Team
0
24 May 2016 - 12:00 EEST
Slardar Vengeful Spirit Winter Wyvern Gyrocopter Drow Ranger
Witch Doctor Nature's Prophet Invoker Disruptor Mirana
37m19s
Witch Doctor Dark Seer Bounty Hunter Phantom Lancer Lone Druid
Vengeful Spirit Gyrocopter Disruptor Faceless Void Queen of Pain
34m59s
Mineski.Sports5
2
Fnatic
2
24 May 2016 - 15:00 EEST
Spectre Ancient Apparition Shadow Fiend Earth Spirit Beastmaster
Alchemist Lich Doom Centaur Warrunner Lion
50m04s
Beastmaster Witch Doctor Ember Spirit Tidehunter Shadow Fiend
Earth Spirit Nature's Prophet Spectre Lion Viper
41m35s
MVP Phoenix
0
Finals
Mineski.Sports5
0
25 May 2016 - 12:00 EEST
Witch Doctor Doom Invoker Faceless Void Mirana
Slardar Vengeful Spirit Batrider Venomancer Windranger
33m52s
Doom Vengeful Spirit Invoker Mirana Disruptor
Slardar Witch Doctor Tusk Shadow Fiend Tidehunter
25m38s
Fnatic
2

References[edit]