SL i-League StarSeries Season 2 European Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]StarLadder i-League StarSeries Season 2 European Qualifier
League Information
Organizer:
Type:
Online
Start Date:
2016-05-13
End Date:
2016-05-27
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 Virtus.pro/Virtus.pro
 Vega Squadron
 Ad Finem
 Danish Bears
Teams
Number of Teams:
12

Overview[edit]

Prize Pool[edit]

Place Qualified Team
1st StarLadder/i-League StarSeries/Season 2 Virtus.pro/Virtus.pro Virtus.pro
2nd - Vega Squadron Vega Squadron
3rd-4th - Ad Finem Ad Finem
Danish Bears Danish Bears
5th-6th - Rebels Rebels
Team Empire Team Empire
7th-8th - Power Rangers Power Rangers
No Diggity No Diggity
9th-10th - BrooDMotherS BrooDMotherS
Team Spirit Team Spirit
11th-12th - Polarity Polarity
ALTERNATE aTTaX ALTERNATE aTTaX

Format[edit]

  • Phase 1
    • Six invited teams and two pre-qualified teams
    • Two four-team double-elimination groups
    • Top two from each group advance to Phase 2
    • All games are best-of-three
  • Phase 2
    • Four invited teams and four teams from Phase 1
    • Two four-team double-elimination groups
    • Group winners advance to Final Phase
    • All games are best-of-three
  • Final Phase
    • Two teams from Phase 2
    • Winner qualifies to LAN Finals
    • Best-of-three

Participating Teams[edit]

Ad Finem
1Greece Madara 
2Greece ThuG 
3Greece SkyLark 
4Greece Maybe Next Time 
5Greece SsaSpartan 
Vega Squadron
1Ukraine fn 
2Ukraine No[o]ne 
3Ukraine Mag~ 
4Russia Solo 
5Ukraine CemaTheSlayeR 
No Diggity
1Sweden Era 
2Germany qojqva 
3Germany KheZu 
4Jordan YapzOr 
5Denmark syndereN 
Team Empire
1Russia RAMZES666 
2Russia Scandal 
3Russia Afterlife 
4Russia Miposhka 
5Russia KingR 
Danish Bears
1Denmark Ace 
2Slovenia Pingvincek 
3Denmark HeStEJoE-RoTTeN 
4Denmark NoiA 
5Denmark Ryze 
Rebels
1Russia Sedoy 
2Russia tmw 
3Russia Shachlo 
4Russia VANSKOR 
5Russia MeTTpuM 
Polarity
1Russia 9pashaebashu 
2Russia Afoninje 
3Ukraine DkPhobos 
4Ukraine Lil 
5Ukraine ALWAYSWANNAFLY 
Power Rangers
1Kazakhstan goddam 
2Romania Arise 
3Belarus chshrct 
4Ukraine Bignum 
5Belarus j4 
Virtus.pro
1Ukraine ALOHADANCE 
2Russia G 
3Russia yoky- 
4Belarus fng 
5Russia nofear 
Team Spirit
1Ukraine XBOCT 
2Ukraine Iceberg 
3Ukraine Funn1k 
4Ukraine Ghostik 
5Ukraine Goblak 
BrooDMotherS
1Greece Focus- 
2Greece Keyser Soze 
3Greece ReaLaxXx 
4Greece iLL 
5Greece SKANKS224 
Alternate aTTaX
1Poland Exotic Deer 
2Poland Supreme 
3Poland Nisha 
4Poland kacor 
5Poland eL lisasH 

Results[edit]

Phase 1[edit]

Group A[edit]

Group A
1. Rebels Rebels 2-0
2. Danish Bears Danish Bears 2-1
3. BrooDMotherS BrooDMotherS 1-2
4. Polarity Polarity 0-2

Group B[edit]

Group B
1. Virtus.pro/Virtus.pro Virtus.pro 2-0
2. Power Rangers Power Rangers 2-1
3. Team Spirit Team Spirit 1-2
4. ALTERNATE aTTaX ALTERNATE aTTaX 0-2

Phase 2[edit]

Group A[edit]

Semifinals
Ad Finem
2
19 May 2016 - 18:00 EEST
Doom Dark Seer Oracle Puck Medusa
Beastmaster Witch Doctor Sven Night Stalker Nyx Assassin
31m05s
Io Night Stalker Slark Bane Zeus
Beastmaster Jakiro Disruptor Lycan Queen of Pain
46m29s
Rebels
0
Power Rangers
0
20 May 2016 - 14:00 EEST
Witch Doctor Tidehunter Gyrocopter Razor Sand King
Io Dragon Knight Disruptor Dark Seer Juggernaut
35m33s
Slardar Bane Jakiro Invoker Sven
Doom Dark Seer Puck Disruptor Lycan
19m42s
Vega Squadron
2
Winners' Finals
Ad Finem
0
20 May 2016 - 18:00 EEST
Io Night Stalker Tiny Queen of Pain Spirit Breaker
Beastmaster Dragon Knight Disruptor Riki Clinkz
23m55s
Doom Oracle Medusa Tidehunter Viper
Io Dark Seer Disruptor Dragon Knight Gyrocopter
48m29s
Vega Squadron
2
Losers' Round 1
Rebels
2
20 May 2016 - 21:00 EEST
Doom Disruptor Puck Slark Tidehunter
Io Slardar Bane Dragon Knight Wraith King
18m38s
Doom Io Witch Doctor Anti-Mage Legion Commander
Earth Spirit Dark Seer Disruptor Slark Magnus
26m36s
Doom Witch Doctor Slardar Timbersaw Weaver
Earth Spirit Dark Seer Shadow Demon Dragon Knight Gyrocopter
34m49s
Power Rangers
1
Losers' Finals
Ad Finem
2
21 May 2016 - 18:00 EEST
Beastmaster Vengeful Spirit Juggernaut Oracle Templar Assassin
Io Witch Doctor Faceless Void Slark Queen of Pain
23m54s
Doom Dark Seer Phoenix Jakiro Medusa
Beastmaster Disruptor Earth Spirit Tinker Lycan
29m03s
Rebels
0
Grand Finals
Vega Squadron
2
21 May 2016 - 21:00 EEST
Io Dragon Knight Lion Ursa Tidehunter
Dark Seer Bane Oracle Sven Lina
49m33s
Dark Seer Spirit Breaker Lycan Rubick Ember Spirit
Bounty Hunter Lion Puck Juggernaut Batrider
30m29s
Ad Finem
0

Group B[edit]

Semifinals
No Diggity
1
24 May 2016 - 18:00 EEST
Night Stalker Disruptor Lone Druid Dragon Knight Slardar
Dark Seer Spirit Breaker Bane Timbersaw Lifestealer
30m11s
Beastmaster Invoker Lion Faceless Void Lich
Timbersaw Witch Doctor Phantom Lancer Tusk Enchantress
40m34s
Beastmaster Io Lion Tiny Storm Spirit
Night Stalker Jakiro Bane Clinkz Queen of Pain
24m45s
Danish Bears
2
Virtus.pro
1
24 May 2016 - 21:00 EEST
Lion Lifestealer Tidehunter Earth Spirit Death Prophet
Phoenix Faceless Void Puck Slardar Rubick
41m35s
Doom Sven Ancient Apparition Tinker Earthshaker
Phoenix Death Prophet Lion Venomancer Lifestealer
48m16s
Doom Lifestealer Disruptor Witch Doctor Venomancer
Death Prophet Earth Spirit Lion Axe Lycan
25m23s
Team Empire
2
Winners' Finals
Danish Bears
2
25 May 2016 - 18:00 EEST
Gyrocopter Timbersaw Night Stalker Jakiro Shadow Demon
Venomancer Dark Seer Alchemist Bounty Hunter Earth Spirit
51m36s
Razor Dragon Knight Slardar Bane Jakiro
Faceless Void Beastmaster Queen of Pain Disruptor Night Stalker
44m51s
Team Empire
0
Losers' Round 1
No Diggity
0
25 May 2016 - 21:00 EEST
Beastmaster Rubick Winter Wyvern Lycan Death Prophet
Phoenix Earth Spirit Lifestealer Dark Seer Alchemist
32m30s
Rubick Tidehunter Lifestealer Skywrath Mage Storm Spirit
Phoenix Earth Spirit Axe Slark Windranger
37m51s
Virtus.pro
2
Losers' Finals
Team Empire
1
26 May 2016 - 18:00 EEST
Beastmaster Phoenix Puck Rubick Anti-Mage
Lion Earth Spirit Magnus Juggernaut Ember Spirit
20m57s
Phoenix Lone Druid Disruptor Invoker Earthshaker
Doom Queen of Pain Vengeful Spirit Slardar Slark
41m46s
Bounty Hunter Dark Seer Death Prophet Rubick Huskar
Lion Earth Spirit Queen of Pain Tidehunter Gyrocopter
26m54s
Virtus.pro
2
Grand Finals
Danish Bears
0
30 May 2016 - 20:00 EEST
Bane Slardar Jakiro Razor Ember Spirit
Doom Lion Tidehunter Slark Puck
46m51s
Dark Seer Spirit Breaker Bane Razor Invoker
Night Stalker Earth Spirit Disruptor Death Prophet Lone Druid
37m37s
Virtus.pro
2

Final Phase[edit]

Vega Squadron
1
31 May 2016 - 18:30 EEST
Phoenix Dragon Knight Clinkz Faceless Void Silencer
Doom Lion Tidehunter Slark Broodmother
32m39s
Dark Seer Earth Spirit Death Prophet Rubick Spectre
Lion Phoenix Faceless Void Clinkz Tinker
38m38s
Tidehunter Rubick Lifestealer Disruptor Invoker
Phoenix Earth Spirit Slark Axe Queen of Pain
31m51s
Doom Juggernaut Spirit Breaker Sven Lion
Lion Dark Seer Vengeful Spirit Tidehunter Viper
42m42s
Virtus.pro
3

References[edit]