SL i-League StarSeries Season 2

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]StarLadder i-League StarSeries Season 2
League Information
Organizer:
Sponsor:
VPGAME.COM
Dxracer
Type:
Offline
Location:
USA Los Angeles
Prize pool:
$300,000 USD
Start Date:
2016-07-21
End Date:
2016-07-24
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 Natus Vincere/Natus Vincere
 Team Secret
 Fnatic/Fnatic
 F.R.I.E.N.D.S.
Teams
Number of Teams:
8
Chronology

The second season of the co-jointly operated StarLadder i-League StarSeries will take place in America for the very first time. From July 21st-24th, eight teams from Europe, America, China and Southeast Asia will fight for their share of the $300,000 prize pool provided by the organizers, StarLadder and ImbaTV.[1]

Format

Qualifiers

Main Event

  • Double Elimination bracket with Bo3 matches.
  • Grand Finals are Bo5.

Broadcast Talent

  • Observer:
    • USA Maut (Travis Bueno)

Prize Pool

The prize pool is $300,000 USD, split as follows:

Place $ USD Team
1st $135,000 Natus Vincere/Natus Vincere Natus Vincere
2nd $60,000 Team Secret Team Secret
3rd $37,500 Fnatic/Fnatic Fnatic
4th $22,500 F.R.I.E.N.D.S. F.R.I.E.N.D.S.
5th-6th $15,000 Digital Chaos Digital Chaos
Evil Geniuses Evil Geniuses
7th-8th $7,500 CDEC Gaming/CDEC.Y CDEC Youth
CompLexity Gaming compLexity Gaming

Participating Teams

1 Virtus.pro dropped their squad on 30th of June.
2 Newbee withdrew from the tournament and were replaced by the second place team, Invictus Gaming.[2]
3 Invictus Gaming were not able to attend due to visa issues and were replaced by compLexity Gaming. [3]

Results

Quarterfinals
Fnatic
1
July 21, 2016 - 9:30 PDT
Dazzle Drow Ranger Timbersaw Phoenix Nyx Assassin
Nature's Prophet Vengeful Spirit Lycan Enchantress Shadow Fiend
41m40s
Dazzle Invoker Witch Doctor Huskar Sand King
Beastmaster Winter Wyvern Timbersaw Faceless Void Clinkz
32m35s
Beastmaster Timbersaw Skywrath Mage Kunkka Weaver
Io Nature's Prophet Sand King Huskar Chen
13m41s
Natus Vincere
2
Evil Geniuses
2
July 21, 2016 - 16:30 PDT
Beastmaster Vengeful Spirit Elder Titan Mirana Lycan
Batrider Shadow Demon Night Stalker Slark Dragon Knight
33m27s
Shadow Demon Beastmaster Mirana Juggernaut Ancient Apparition
Vengeful Spirit Batrider Dazzle Huskar Slardar
32m41s
CDEC Youth
0
F.R.I.E.N.D.S.
0
July 21, 2016 - 13:00 PDT
Drow Ranger Shadow Demon Dazzle Sand King Luna
Winter Wyvern Ogre Magi Invoker Timbersaw Slark
37m06s
Dark Seer Earth Spirit Faceless Void Vengeful Spirit Tinker
Elder Titan Oracle Batrider Anti-Mage Dragon Knight
32m07s
Digital Chaos
2
Team Secret
2
July 21, 2016 - 20:00 PDT
Drow Ranger Shadow Demon Mirana Tidehunter Enchantress
Beastmaster Earth Spirit Dazzle Slark Tiny
29m49s
Elder Titan Shadow Demon Tidehunter Ursa Morphling
Beastmaster Io Dazzle Huskar Weaver
39m10s
compLexity
0
Semifinals
Natus Vincere
2
July 22, 2016 - 16:30 PDT
Io Nature's Prophet Timbersaw Bane Huskar
Drow Ranger Crystal Maiden Nyx Assassin Storm Spirit Dark Seer
28m26s
Batrider Io Chen Sand King Huskar
Vengeful Spirit Beastmaster Shadow Demon Terrorblade Magnus
15m30s
Evil Geniuses
0
Digital Chaos
1
July 22, 2016 - 18:30 PDT
Faceless Void Ogre Magi Mirana Slark Lion
Shadow Demon Terrorblade Keeper of the Light Slardar Storm Spirit
44m04s
Timbersaw Lion Earthshaker Lina Phantom Lancer
Shadow Demon Ursa Batrider Omniknight Templar Assassin
34m36s
Faceless Void Mirana Batrider Disruptor Juggernaut
Shadow Demon Ursa Tidehunter Alchemist Venomancer
34m59s
Team Secret
2
Winners' Finals
Natus Vincere
0
July 23, 2016 - 16:30 PDT
Batrider Phoenix Night Stalker Timbersaw Naga Siren
Drow Ranger Oracle Tidehunter Enchantress Razor
42m33s
Winter Wyvern Batrider Chen Lifestealer Slardar
Drow Ranger Oracle Axe Storm Spirit Abaddon
46m08s
Team Secret
2
Losers' Round 1
Fnatic
2
July 22, 2016 - 09:30 PDT
Drow Ranger Shadow Demon Dazzle Nyx Assassin Mirana
Ogre Magi Batrider Dark Seer Winter Wyvern Juggernaut
38m27s
Shadow Demon Nyx Assassin Juggernaut Chen Templar Assassin
Drow Ranger Phoenix Clockwerk Visage Sniper
31m05s
Shadow Demon Terrorblade Chen Alchemist Slardar
Faceless Void Mirana Disruptor Kunkka Enigma
38m14s
CDEC Youth
1
F.R.I.E.N.D.S.
2
July 22, 2016 - 13:00 PDT
Shadow Demon Drow Ranger Io Slardar Mirana
Earth Spirit Axe Crystal Maiden Broodmother Templar Assassin
33m59s
Shadow Demon Mirana Dazzle Earthshaker Morphling
Earth Spirit Batrider Oracle Gyrocopter Templar Assassin
31m18s
Batrider Earth Spirit Dazzle Slark Sand King
Shadow Demon Juggernaut Tidehunter Kunkka Timbersaw
43m31s
compLexity
1
Losers' Round 2
Digital Chaos
1
July 23, 2016 - 09:30 PDT
Shadow Demon Drow Ranger Ogre Magi Mirana Sand King
Batrider Dazzle Juggernaut Chen Luna
37m43s
Riki Slark Beastmaster Ancient Apparition Ursa
Batrider Ogre Magi Oracle Timbersaw Juggernaut
29m37s
Riki Slark Lion Ursa Broodmother
Shadow Demon Batrider Faceless Void Enchantress Ember Spirit
26m39s
Fnatic
2
Evil Geniuses
1
July 23, 2016 - 13:00 PDT
Shadow Demon Beastmaster Juggernaut Timbersaw Oracle
Batrider Io Dazzle Slark Ember Spirit
38m53s
Faceless Void Shadow Demon Ancient Apparition Weaver Night Stalker
Batrider Io Ogre Magi Luna Queen of Pain
43m18s
Mirana Riki Witch Doctor Lycan Legion Commander
Shadow Demon Beastmaster Ogre Magi Juggernaut Alchemist
48m22s
F.R.I.E.N.D.S.
2
Losers' Round 3
Fnatic
2
July 23, 2016 - 19:15 PDT
Riki Juggernaut Ancient Apparition Tidehunter Ember Spirit
Elder Titan Dark Seer Dazzle Sven Sand King
46m21s
Faceless Void Witch Doctor Chen Terrorblade Lina
Drow Ranger Vengeful Spirit Ancient Apparition Axe Queen of Pain
31m42s
F.R.I.E.N.D.S.
0
Losers' Finals
Natus Vincere
2
July 24, 2016 - 12:00 PDT
Bounty Hunter Sand King Dazzle Mirana Clinkz
Riki Faceless Void Ancient Apparition Ember Spirit Luna
33m35s
Bounty Hunter Sand King Mirana Chen Alchemist
Riki Faceless Void Rubick Medusa Magnus
33m25s
Fnatic
0
Grand Finals
Team Secret
1
July 24, 2016 - 14:40 PDT
Faceless Void Elder Titan Keeper of the Light Batrider Razor
Beastmaster Vengeful Spirit Timbersaw Chen Weaver
44m29s
Mirana Oracle Axe Abaddon Ursa
Disruptor Batrider Bounty Hunter Terrorblade Invoker
50m27s
Drow Ranger Mirana Shadow Demon Elder Titan Tidehunter
Faceless Void Winter Wyvern Enchantress Magnus Ember Spirit
45m08s
Mirana Shadow Demon Axe Abaddon Morphling
Oracle Batrider Shadow Shaman Juggernaut Huskar
18m38s
Natus Vincere
3

References