StarLadder i-League Invitational #3: Europe Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]StarLadder i-League Invitational #3: Europe Qualifier
League Information
Organizer:
Game Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Number of Teams:
8
Format:
Double-elimination bracket
Start Date:
2017-09-18
End Date:
2017-09-26
Liquipedia Tier:
Links

The Europe Qualifier consists of eight teams competing for one spot in the StarLadder i-League Invitational #3.

Format[edit]

  • Seven teams invited and one team from Open Qualifier compete in a double-elimination bracket.
  • All matches are Bo3.
  • Winner qualifies to the Main Tournament.

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Team Secret
1Denmark Ace 
2Malaysia MidOne 
3Germany FATA- 
4Jordan YapzOr 
5Estonia Puppey 
SJordan SparDa 
SJordan Hook- 
CSouth Korea SunBhie 
OG
1Denmark N0tail 
2Ukraine Resolut1on 
3Sweden s4 
4Finland JerAx 
5Israel Fly 
CFrance 7ckngMad 
HellRaisers
1Israel 33 
2Greece Keyser 
3Netherlands SexyBamboe 
4Bosnia and Herzegovina MiLAN 
5Belarus j4 
mousesports
1Greece Madara 
2Greece ThuG 
3Greece SkyLark 
4Greece Maybe Next Time 
5Greece SsaSpartan 
CGreece conman 
Team Kinguin1
1Poland Exotic_Deer 
2Poland Nisha 
3Poland Patos 
4Poland eL lisasH 
5Poland kacor 
PENTA Sports
1Slovakia Skiter 
2Germany Nine 
3Finland Buugi 
4Croatia dnz 
5Germany rmN- 
4 protect five2
1Sweden Five 
2Sweden Flens 
3Sweden etakaka 
4Sweden eskillz 
5Sweden DancingDragon 
1 Let's Do It was signed by Team Kinguin on September 15th.[1]
2 4 protect five disbanded on September 18th.[2]

Results[edit]

Quarterfinals
Team Secret
2
18 September 2017 - 20:30 CEST
Enchantress Bane Tusk Necrophos Broodmother
Venomancer Doom Witch Doctor Invoker Chaos Knight
22m15s
Bane Enchantress Earth Spirit Pugna Terrorblade
Venomancer Necrophos Night Stalker Rubick Invoker
38m09s
SFTe-sports
0
PENTA Sports
0
18 September 2017 - 17:00 CEST
Necrophos Lich Vengeful Spirit Weaver Death Prophet
Io Earthshaker Monkey King Beastmaster Sniper
44m09s
Bounty Hunter Necrophos Windranger Sand King Juggernaut
Nature's Prophet Ancient Apparition Nyx Assassin Venomancer Monkey King
28m13s
mousesports
2
HellRaisers
1
18 September 2017 - 20:30 CEST
Earthshaker Mirana Crystal Maiden Lifestealer Broodmother
Nyx Assassin Batrider Silencer Necrophos Drow Ranger
33m33s
Nature's Prophet Shadow Shaman Earthshaker Venomancer Phantom Lancer
Nyx Assassin Batrider Lich Pugna Anti-Mage
58m58s
Spirit Breaker Troll Warlord Lich Doom Visage
Nature's Prophet Bounty Hunter Windranger Drow Ranger Witch Doctor
29m15s
Team Kinguin
2
OG
W
18 September 2017 - 17:00 CEST
4 protect five forfeited.[3]
4 protect five
-
Semifinals
Team Secret
2
21 September 2017 - 17:00 CEST
Nature's Prophet Witch Doctor Earth Spirit Timbersaw Death Prophet
Io Bounty Hunter Necrophos Lycan Legion Commander
53m40s
Bane Nyx Assassin Puck Ursa Terrorblade
Io Clockwerk Legion Commander Shadow Fiend Faceless Void
37m39s
Zeus Spirit Breaker Puck Ember Spirit Terrorblade
Nature's Prophet Clockwerk Rubick Monkey King Storm Spirit
42m10s
mousesports
1
Team Kinguin
0
21 September 2017 - 20:30 CEST
Ancient Apparition Pugna Venomancer Rubick Lone Druid
Lich Earth Spirit Batrider Weaver Arc Warden
51m59s
Lich Earthshaker Magnus Troll Warlord Monkey King
Nyx Assassin Necrophos Ancient Apparition Batrider Terrorblade
37m35s
OG
2
Winners' Finals
Team Secret
2
23 September 2017 - 17:00 CEST
Nature's Prophet Rubick Bane Razor Ember Spirit
Lich Underlord Io Tiny Mirana
35m12s
Rubick Venomancer Pugna Chen Weaver
Lich Batrider Tusk Death Prophet Faceless Void
40m34s
Nyx Assassin Lich Puck Terrorblade Razor
Io Tiny Ancient Apparition Chaos Knight Earthshaker
53m13s
OG
1
Losers' Round 1
SFTe-sports
-
21 September 2017 - 17:00 CEST
SFTe-sports forfeited the match.
PENTA Sports
W
HellRaisers
W
4 protect five disbanded on September 18th.[2]
4 protect five
-
Losers' Round 2
Team Kinguin
2
22 September 2017 - 20:30 CEST
Nyx Assassin Batrider Disruptor Outworld Devourer Troll Warlord
Ancient Apparition Chaos Knight Clockwerk Mirana Leshrac
41m41s
Ancient Apparition Clockwerk Batrider Viper Bloodseeker
Bounty Hunter Magnus Silencer Phantom Assassin Windranger
45m44s
Ancient Apparition Venomancer Tusk Puck Chaos Knight
Weaver Clockwerk Visage Ember Spirit Underlord
47m14s
PENTA Sports
1
mousesports
2
22 September 2017 - 17:00 CEST
Ancient Apparition Necrophos Clockwerk Batrider Lifestealer
Lich Earthshaker Brewmaster Ember Spirit Lone Druid
67m39s
Nyx Assassin Venomancer Jakiro Riki Terrorblade
Ancient Apparition Clockwerk Rubick Lifestealer Shadow Fiend
42m29s
HellRaisers
0
Losers' Round 3
Team Kinguin
2
23 September 2017 - 20:30 CEST
Lich Night Stalker Lycan Magnus Monkey King
Nyx Assassin Io Sven Enigma Timbersaw
29m52s
Ancient Apparition Clockwerk Necrophos Legion Commander Bloodseeker
Nyx Assassin Venomancer Jakiro Dark Seer Terrorblade
23m10s
mousesports
0
Losers' Finals
OG
2
24 September 2017 - 16:40 CEST
Lich Underlord Earth Spirit Razor Phantom Lancer
Night Stalker Nature's Prophet Outworld Devourer Disruptor Gyrocopter
84m27s
Nyx Assassin Necrophos Disruptor Dark Seer Wraith King
Venomancer Earthshaker Silencer Bloodseeker Lone Druid
51m34s
Team Kinguin
0
Grand Finals
Team Secret
2
26 September 2017 - 18:00 CEST
Chen Necrophos Rubick Lifestealer Invoker
Earth Spirit Batrider Witch Doctor Terrorblade Lina
43m38s
Lich Rubick Queen of Pain Anti-Mage Puck
Brewmaster Jakiro Necrophos Keeper of the Light Alchemist
40m40s
OG
0

References[edit]