StarLadder i-League Invitational #2 European Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]StarLadder i-League Invitational #2 European Qualifier
League Information
Organizer:
Game Version:
Location:
Europe Online
Number of Teams:
12
Format:
Single-elimination
Start Date:
2017-04-18
End Date:
2017-04-23
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 

Overview[edit]

Format[edit]

  • 12 teams invited play in a single-elimination bracket
  • Matches are Bo3 with the Bo5 grandfinals
  • Winner qualifies to the Main Tournament

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Cyber Anji
1Ukraine XBOCT 
2Russia NT 
3Russia Yoky- 
4Russia Chuvash 
5Russia NoFear 
Comanche
1Russia .Ark 
2Ukraine MagicaL 
3Ukraine Mag~ 
4Russia yol 
5Russia Fervian 
Prodota Gaming
1Albania Garter 
2Greece Keyser 
3Israel 33 
4Bosnia and Herzegovina MiLAN 
5Belarus j4 
Cloud 9
1Denmark Ace 
2Denmark 13abyKnight 
3Denmark HeStEJoE-RoTTeN 
4Denmark NoiA 
5Denmark Ryze 
Team Empire
1Russia Chappie 
2Ukraine fn 
3Ukraine Ghostik 
4Russia Miposhka 
5Russia KingR 
Natus Vincere
1Sweden Pajkatt 
2Ukraine Dendi 
3Ukraine GeneRaL 
4Russia SoNNeikO 
5Denmark Biver 

Results[edit]

Round of 12
Comanche
2
18 April 2017 - 17:00 CEST
Treant Protector Gyrocopter Templar Assassin Witch Doctor Batrider
Shadow Shaman Monkey King Invoker Slark Underlord
39m16s
Oracle Weaver Dark Seer Outworld Devourer Monkey King
Treant Protector Disruptor Troll Warlord Batrider Silencer
47m39s
Warlock Juggernaut Nyx Assassin Templar Assassin Slardar
Rubick Earth Spirit Invoker Phantom Lancer Dark Seer
25m40s
Digital Company
1
Elements Pro
2
18 April 2017 - 20:00 CEST
Lich Ember Spirit Sven Treant Protector Dark Seer
Warlock Axe Monkey King Outworld Devourer Gyrocopter
45m44s
Monkey King Warlock Abaddon Ember Spirit Clockwerk
Magnus Lina Rubick Riki Anti-Mage
44m17s
Magnus Warlock Earth Spirit Ember Spirit Terrorblade
Rubick Monkey King Sand King Ursa Templar Assassin
40m05s
Cyber Anji
1
Prodota Gaming
0
19 April 2017 - 17:00 CEST
Treant Protector Batrider Witch Doctor Clinkz Shadow Fiend
Io Tiny Dark Seer Weaver Tusk
35m19s
Dark Seer Spirit Breaker Lina Terrorblade Puck
Monkey King Juggernaut Rubick Tinker Underlord
51m51s
Team Spirit
2
PENTA Sports
0
19 April 2017 - 20:00 CEST
Abaddon Sniper Disruptor Dark Seer Riki
Monkey King Legion Commander Rubick Juggernaut Ember Spirit
40m33s
Legion Commander Sniper Ogre Magi Troll Warlord Riki
Crystal Maiden Abaddon Lifestealer Storm Spirit Night Stalker
39m35s
Effect
2
Quarterfinals
Team Empire
0
20 April 2017 - 17:00 CEST
Spirit Breaker Beastmaster Lifestealer Crystal Maiden Lina
Slardar Dark Seer Warlock Tinker Phantom Assassin
62m38s
Monkey King Batrider Rubick Ursa Invoker
Warlock Centaur Warrunner Juggernaut Riki Templar Assassin
44m03s
Game 1 draft: 3129691775
Comanche
2
Vega Squadron
2
20 April 2017 - 20:00 CEST
Crystal Maiden Legion Commander Slardar Shadow Fiend Vengeful Spirit
Warlock Earth Spirit Clockwerk Ember Spirit Sven
34m53s
Slardar Dazzle Death Prophet Legion Commander Juggernaut
Crystal Maiden Doom Sand King Lifestealer Sniper
26m18s
Elements Pro
0
Cloud9
1
21 April 2017 - 17:00 CEST
Treant Protector Batrider Keeper of the Light Chaos Knight Broodmother
Monkey King Venomancer Silencer Slark Omniknight
36m31s
Treant Protector Dazzle Legion Commander Lina Lycan
Dark Seer Juggernaut Tusk Bane Templar Assassin
43m11s
Legion Commander Earth Spirit Dazzle Clinkz Lina
Magnus Juggernaut Tusk Crystal Maiden Night Stalker
45m05s
Team Spirit
2
Natus Vincere
2
21 April 2017 - 20:00 CEST
Earth Spirit Dazzle Batrider Templar Assassin Huskar
Monkey King Puck Silencer Ember Spirit Sven
21m35s
Treant Protector Witch Doctor Beastmaster Templar Assassin Vengeful Spirit
Spirit Breaker Crystal Maiden Puck Slark Tinker
47m04s
Effect
0
Semifinals
Comanche
0
23 April 2017 - 15:00 CEST
Treant Protector Juggernaut Witch Doctor Invoker Clockwerk
Crystal Maiden Pudge Legion Commander Troll Warlord Vengeful Spirit
39m36s
Legion Commander Crystal Maiden Slardar Phantom Assassin Tinker
Warlock Nyx Assassin Pudge Mirana Sven
30m10s
Vega Squadron
2
Team Spirit
2
22 April 2017 - 20:00 CEST
Tusk Warlock Spirit Breaker Sniper Troll Warlord
Treant Protector Dazzle Lifestealer Puck Alchemist
31m11s
Slardar Warlock Venomancer Juggernaut Chen
Monkey King Ember Spirit Rubick Nature's Prophet Troll Warlord
54m16s
Slardar Warlock Night Stalker Sniper Phantom Assassin
Earth Spirit Batrider Juggernaut Rubick Lina
43m12s
Natus Vincere
1
Finals
Vega Squadron
3
23 April 2017 - 18:00 CEST
Warlock Legion Commander Earth Spirit Timbersaw Shadow Fiend
Tusk Juggernaut Dazzle Axe Templar Assassin
30m18s
Crystal Maiden Legion Commander Earth Spirit Lifestealer Ember Spirit
Warlock Tusk Night Stalker Templar Assassin Bloodseeker
30m11s
Crystal Maiden Legion Commander Treant Protector Mirana Juggernaut
Tusk Sniper Dark Seer Lifestealer Lion
35m56s
Team Spirit
0

References[edit]