StarLadder StarSeries Season 9

From Liquipedia Dota 2 Wiki

Overview[edit]

Format[edit]

Group Stage
Two groups of four teams in a best-of-one round robin.
Top two teams advance to the upper bracket and the bottom two advance to the lower bracket.
All matches are played in a Best of One series.
Playoffs
Double Elimination Bracket with four teams seeded into the upper and lower bracket respectively.
First two round of lower bracket are played in Best of One format.
All other matches except Grand Finals are played in Best of Three format.
Grand Finals are played in a Best of Five Series.

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Round Robin
1. Team DK/Team DK Team DK 3-0
2. Alliance Alliance 2-1
3. Team Empire Team Empire 1-2
4. MVP/MVP Phoenix MVP Phoenix 0-3

Group B[edit]

Round Robin
1. Evil Geniuses Evil Geniuses 3-0
2. Invictus Gaming/Invictus Gaming Invictus Gaming 1-2
3. Natus Vincere/Natus Vincere Natus Vincere 1-2
4. RoX RoX 1-2

Group B Tiebreaker[edit]

Tiebreaker
1. Invictus Gaming/Invictus Gaming Invictus Gaming 2-0
2. Natus Vincere/Natus Vincere Natus Vincere 1-1
3. RoX RoX 0-2

Playoffs[edit]

Bracket[edit]

 

 

Winner's Round 1 (Bo3)
Team DK
2
18 April 2014, 18:30 CET
Clinkz Invoker Centaur Warrunner Meepo Dazzle
Naga Siren Nature's Prophet Storm Spirit Ancient Apparition Rubick
46:52
Mirana Invoker Centaur Warrunner Enigma Shadow Demon
Tinker Nature's Prophet Axe Dazzle Treant Protector
27:32
Invictus Gaming
0
Evil Geniuses
2
18 April 2014, 21:30 CET
Treant Protector Mirana Puck Shadow Fiend Witch Doctor
Naga Siren Ancient Apparition Io Chaos Knight Centaur Warrunner
26:52
Ember Spirit Dark Seer Shadow Demon Sand King Luna
Batrider Disruptor Mirana Storm Spirit Silencer
68:43
Alliance
0
Winners' Finals
Team DK
2
19 April 2014, 18:00 CET
Batrider Enchantress Io Tiny Kunkka
Lycan Nyx Assassin Bane Outworld Devourer Clockwerk
32:52
Lycan Puck Io Morphling Keeper of the Light
Ember Spirit Dazzle Nature's Prophet Enigma Lone Druid
31:45
Evil Geniuses
0
Loser's Round 1 (Bo1)
Natus Vincere
1
19 April 2014, 10:45 CET
Ancient Apparition Naga Siren Tinker Visage Puck
Doom Shadow Demon Luna Dazzle Nyx Assassin
26:32
MVP Phoenix
0
Team Empire
1
19 April 2014, 09:00 CET
Invoker Dark Seer Shadow Demon Mirana Sand King
Treant Protector Dazzle Gyrocopter Outworld Devourer Nyx Assassin
35:15
RoX
0
Loser's Round 2 (Bo1)
Invictus Gaming
1
19 April 2014, 15:15 CET
Centaur Warrunner Mirana Dragon Knight Enchantress Vengeful Spirit
Dazzle Treant Protector Luna Timbersaw Storm Spirit
32:43
Natus Vincere
0
Alliance
0
19 April 2014, 12:30 CET
Dazzle Puck Centaur Warrunner Spectre Rubick
Batrider Ancient Apparition Dragon Knight Morphling Treant Protector
35:35
Team Empire
1
Loser's Round 3 (Bo3)
Invictus Gaming
0
20 April 2014, 10:00 CET
Centaur Warrunner Mirana Shadow Demon Templar Assassin Doom
Dazzle Luna Sand King Dark Seer Clockwerk
35:47
Batrider Enchantress Dazzle Shadow Fiend Slardar
Shadow Demon Invoker Luna Clockwerk Vengeful Spirit
42:10
Team Empire
2
Loser's Finals (Bo3)
Evil Geniuses
1
20 April 2014, 14:00 CET
Batrider Visage Dazzle Dragon Knight Pugna
Invoker Shadow Demon Mirana Sand King Clockwerk
46:38
Treant Protector Luna Puck Shadow Demon Dragon Knight
Centaur Warrunner Bane Invoker Dazzle Morphling
22:00
Shadow Demon Luna Puck Templar Assassin Crystal Maiden
Dazzle Invoker Sand King Dark Seer Gyrocopter
35:42
Team Empire
2
Grand Finals
Team DK
1
2
20 April 2014, 19:00 CET
Centaur Warrunner Ancient Apparition Invoker Faceless Void Disruptor
Dark Seer Puck Leshrac Vengeful Spirit Lycan
50:05
Ember Spirit Abaddon Elder Titan Pugna Rubick
Nyx Assassin Shadow Demon Mirana Shadow Shaman Doom
31:55
Team Empire
0
0

VODs[edit]