The Shanghai Major 2016 European Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]The Shanghai Major 2016 Europe Qualifier
League Information
Organizer:
Valve/Perfect World
Sponsor:
Game Version:
Type:
Online
Number of Teams:
10
Format:
TBA
Start Date:
2016-01-07
End Date:
2016-01-10
Dota TV Ticket:
Free in Dota 2 Client
Liquipedia Tier:
Winners
 
 
 
 

The European Qualifier consists of ten teams competing for two spots in the Shanghai Major.

Format[edit]

Final Standings[edit]


Participants[edit]

Invited Teams[edit]

RoX1
1Russia Bzz 
2Russia Sedoy 
3Ukraine Ghostik 
4Russia ArsZeeqq 
5Russia yol 
Team Empire
1Ukraine XBOCT 
2Ukraine Resolut1on 
3Ukraine Funn1k 
4Ukraine ALOHADANCE 
5Russia NoFear 
Natus Vincere
1Russia Ditya Ra 
2Ukraine Dendi 
3Russia Ax.Mo 
4Russia SoNNeikO 
5Ukraine Artstyle 
HellRaisers
1Russia Ubah 
2Russia Afoninje 
3Russia Shachlo 
4Kazakhstan goddam 
5Russia UnderShock 

1 Fantastic Five 2015 were signed by RoX on January 6, 2016. [1]

Qualified Teams[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. Team Spirit 3-1-0 7p
2. Team Empire 2-1-1 5p
3. Natus Vincere 2-1-1 5p
4. Mamas Boys 0-2-2 2p
5. HellRaisers 0-1-3 1p

Cross Table[edit]

0-2
2016-01-07
0-2
2016-01-07
0-2
2016-01-08
1-1
2016-01-08
2-0
2016-01-07
0-2
2016-01-08
2-0
2016-01-08
1-1
2016-01-07
2-0
2016-01-07
2-0
2016-01-08
1-1
2016-01-07
2-0
2016-01-07
2-0
2016-01-08
0-2
2016-01-08
1-1
2016-01-07
2-0
2016-01-07
1-1
2016-01-08
1-1
2016-01-07
0-2
2016-01-07
0-2
2016-01-07

Matches[edit]

Series 1[edit]
Matches
7 January 2016 - 10:00 CET
Empire 1
7 January 2016 - 10:00 CET
Oracle Chen Spirit Breaker Anti-Mage Queen of Pain
Dark Seer Dazzle Witch Doctor Gyrocopter Brewmaster
35m52s
Chen Lone Druid Bane Nature's Prophet Night Stalker
Vengeful Spirit Queen of Pain Magnus Jakiro Lycan
45m26s
1 MB
TSpirit 1
7 January 2016 - 10:00 CET
Abaddon Lycan Invoker Dazzle Nature's Prophet
Bane Sand King Puck Anti-Mage Spirit Breaker
18m06s
Treant Protector Sven Invoker Bane Enchantress
Ancient Apparition Jakiro Magnus Spectre Spirit Breaker
67m53s
1 Na`Vi
Series 2[edit]
Matches
7 January 2016 - 12:30 CET
HR 0
7 January 2016 - 12:30 CET
Dazzle Tusk Nature's Prophet Razor Ursa
Death Prophet Oracle Spirit Breaker Enchantress Weaver
35m25s
Oracle Gyrocopter Dazzle Clockwerk Ember Spirit
Io Tiny Spirit Breaker Ancient Apparition Beastmaster
28m40s
2 Empire
MB 0
7 January 2016 - 12:30 CET
Tiny Invoker Vengeful Spirit Spirit Breaker Rubick
Io Beastmaster Lich Doom Ursa
37m48s
Io Gyrocopter Magnus Witch Doctor Dragon Knight
Invoker Chen Vengeful Spirit Sven Slardar
43m28s
2 TSpirit
Series 3[edit]
Matches
7 January 2016 - 17:15 CET
TSpirit 2
7 January 2016 - 17:15 CET
Chen Outworld Devourer Abaddon Sven Witch Doctor
Vengeful Spirit Oracle Pugna Nature's Prophet Undying
39m04s
Zeus Witch Doctor Sven Treant Protector Enchantress
Chen Vengeful Spirit Dazzle Clockwerk Drow Ranger
38m52s
0 HR
Na`Vi 2
7 January 2016 - 17:15 CET
Vengeful Spirit Spirit Breaker Puck Chen Lycan
Bane Juggernaut Night Stalker Beastmaster Dragon Knight
29m10s
Vengeful Spirit Ancient Apparition Puck Spectre Clockwerk
Doom Lich Queen of Pain Shadow Shaman Slardar
52m46s
0 MB
Series 4[edit]
Matches
8 January 2016 - 10:00 CET
HR 0
8 January 2016 - 10:00 CET
Oracle Bane Lone Druid Pudge Silencer
Vengeful Spirit Shadow Shaman Brewmaster Lifestealer Tusk
74m38s
Dazzle Lion Beastmaster Spectre Invoker
Ancient Apparition Vengeful Spirit Queen of Pain Juggernaut Slardar
38m27s
2 Na`Vi
Empire 0
8 January 2016 - 10:00 CET
Invoker Enchantress Nyx Assassin Vengeful Spirit Spirit Breaker
Chen Outworld Devourer Slardar Ursa Disruptor
19m46s
Lone Druid Invoker Rubick Juggernaut Witch Doctor
Bane Zeus Sven Treant Protector Weaver
50m19s
2 TSpirit
Series 5[edit]
Matches
8 January 2016 - 15:00 CET
HR 1
8 January 2016 - 15:00 CET
As neither team could qualify for the next stage, they agreed to a draw
1 MB
Na`Vi 0
8 January 2016 - 15:00 CET
Ancient Apparition Sand King Magnus Ember Spirit Spirit Breaker
Death Prophet Sven Bane Oracle Lone Druid
49m54s
Ancient Apparition Spirit Breaker Zeus Bounty Hunter Lifestealer
Chen Vengeful Spirit Death Prophet Tusk Wraith King
41m58s
2 Empire


Group B[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. Team Liquid 3-1-0 7p
2. Vega Squadron 2-1-1 5p
3. RoX 1-2-1 4p
4. London Conspiracy 0-3-1 3p
5. Elements Pro 0-1-3 1p

Cross Table[edit]

2-0
2016-01-07
0-2
2016-01-08
1-1
2016-01-08
2-0
2016-01-08
0-2
2016-01-07
0-2
2016-01-08
0-2
2016-01-08
1-1
2016-01-07
2-0
2016-01-08
2-0
2016-01-08
2-0
2016-01-07
1-1
2016-01-07
1-1
2016-01-08
2-0
2016-01-08
0-2
2016-01-07
1-1
2016-01-08
0-2
2016-01-08
1-1
2016-01-07
1-1
2016-01-07
1-1
2016-01-08

Matches[edit]

Series 1[edit]
Matches
7 January 2016 - 15:00 CET
EPG 1
7 January 2016 - 15:00 CET
Oracle Vengeful Spirit Shadow Fiend Clockwerk Witch Doctor
Gyrocopter Beastmaster Bane Lina Rubick
53m53s
Io Death Prophet Tusk Silencer Ember Spirit
Gyrocopter Beastmaster Vengeful Spirit Dazzle Zeus
66m49s
1 LC
Liquid 2
7 January 2016 - 15:00 CET
Earth Spirit Dark Seer Razor Shadow Shaman Lycan
Bane Oracle Queen of Pain Beastmaster Phantom Assassin
37m17s
Earth Spirit Razor Dazzle Nyx Assassin Anti-Mage
Tusk Invoker Bane Juggernaut Slardar
67m33s
0 RoX
Series 2[edit]
Matches
7 January 2016 - 20:00 CET
Vega 2
7 January 2016 - 20:00 CET
Io Tiny Disruptor Earthshaker Timbersaw
Bane Queen of Pain Ancient Apparition Spectre Tidehunter
40m15s
Nature's Prophet Zeus Ancient Apparition Lycan Vengeful Spirit
Oracle Gyrocopter Nyx Assassin Undying Medusa
24m35s
0 EPG
LC 1
7 January 2016 - 20:00 CET
Gyrocopter Beastmaster Shadow Shaman Queen of Pain Omniknight
Tusk Razor Dark Seer Undying Ember Spirit
37m44s
Gyrocopter Oracle Dark Seer Rubick Invoker
Tusk Razor Shadow Shaman Anti-Mage Broodmother
57m32s
1 Liquid
Series 3[edit]
Matches
8 January 2016 - 12:30 CET
Liquid 2
8 January 2016 - 12:30 CET
Tusk Brewmaster Earth Spirit Broodmother Gyrocopter
Vengeful Spirit Lina Invoker Batrider Lycan
35m54s
Earth Spirit Vengeful Spirit Death Prophet Nyx Assassin Medusa
Lone Druid Oracle Jakiro Sven Windranger
29m34s
0 Vega
RoX 1
8 January 2016 - 12:30 CET
Tusk Chen Zeus Phantom Assassin Broodmother
Vengeful Spirit Lone Druid Oracle Witch Doctor Dark Seer
43m49s
Tusk Bane Lina Sand King Anti-Mage
Gyrocopter Chen Witch Doctor Viper Earthshaker
24m00s
1 LC
Series 4[edit]
Matches
8 January 2016 - 16:00 CET
Vega 1
8 January 2016 - 16:00 CET
Io Tiny Witch Doctor Timbersaw Dark Seer
Chen Tusk Zeus Spectre Skywrath Mage
49m27s
Lone Druid Jakiro Lycan Puck Witch Doctor
Tusk Invoker Ancient Apparition Ember Spirit Dark Seer
43m01s
1 RoX
EPG 0
8 January 2016 - 17:05 CET
Oracle Gyrocopter Bounty Hunter Batrider Zeus
Chen Tusk Earthshaker Outworld Devourer Queen of Pain
46m57s
Ancient Apparition Earthshaker Zeus Spectre Night Stalker
Io Earth Spirit Nyx Assassin Anti-Mage Visage
45m9s
2 Liquid
Series 5[edit]
Matches
8 January 2016 - 18:30 CET
Vega 2
8 January 2016 - 18:30 CET
Vengeful Spirit Beastmaster Outworld Devourer Dazzle Alchemist
Lone Druid Oracle Zeus Witch Doctor Spectre
34m29s
Invoker Lycan Jakiro Nature's Prophet Shadow Demon
Vengeful Spirit Lone Druid Dazzle Tusk Windranger
31m00s
0 LC
RoX 2
8 January 2016 - 19:25 CET
Tusk Queen of Pain Disruptor Legion Commander Juggernaut
Io Tiny Batrider Ember Spirit Skywrath Mage
26m30s
Bane Gyrocopter Queen of Pain Earth Spirit Pudge
Tusk Rubick Enigma Lifestealer Techies
37m09s
0 EPG


Playoffs[edit]

Semi-finals
Team Spirit
2
9 January 2016 - 11:00 CET
Chen Bane Gyrocopter Dragon Knight Centaur Warrunner
Zeus Nature's Prophet Witch Doctor Ember Spirit Tusk
67m05s
Io Tiny Bane Enchantress Timbersaw
Chen Beastmaster Shadow Shaman Lycan Lina
47m06s
Invoker Bane Treant Protector Ember Spirit Tidehunter
Chen Lycan Jakiro Broodmother Dragon Knight
35m01s
Vega Squadron
1
Team Liquid
2
9 January 2016 - 15:00 CET
Tusk Lone Druid Broodmother Outworld Devourer Undying
Bane Oracle Death Prophet Tidehunter Gyrocopter
32m17s
Chen Tusk Lina Broodmother Ember Spirit
Enchantress Spirit Breaker Razor Oracle Sven
33m06s
Tusk Death Prophet Clockwerk Dazzle Lycan
Spirit Breaker Oracle Sven Outworld Devourer Batrider
31m05s
Team Empire
1
Winners' Finals
Team Spirit
0
9 January 2016 - 17:30 CET
Bane Outworld Devourer Gyrocopter Treant Protector Nyx Assassin
Earth Spirit Dark Seer Vengeful Spirit Lycan Brewmaster
59m41s
Invoker Bane Lycan Nature's Prophet Dazzle
Tusk Razor Dark Seer Gyrocopter Spirit Breaker
35m37s
Team Liquid
2
Losers' Round 1
Vega Squadron
1
10 January 2016 - 14:30 CET
Death Prophet Vengeful Spirit Lone Druid Tusk Dazzle
Oracle Invoker Bane Gyrocopter Dark Seer
33m41s
Oracle Outworld Devourer Lycan Earthshaker Lina
Invoker Vengeful Spirit Nature's Prophet Pugna Dazzle
58m18s
Lone Druid Vengeful Spirit Ancient Apparition Gyrocopter Puck
Death Prophet Enchantress Bane Weaver Treant Protector
47m17s
Team Empire
2
Losers' Finals
Team Spirit
2
10 January 2016 - 18:45 CET
Zeus Treant Protector Nature's Prophet Sven Disruptor
Chen Gyrocopter Dark Seer Dragon Knight Rubick
34m31s
Invoker Lycan Dazzle Slardar Abaddon
Lone Druid Vengeful Spirit Undying Tusk Doom
31m27s
Team Empire
0
Qualified
Team Liquid
Team Spirit

References[edit]

  1. "Это свершилось!". Facebook. 6 January 2016. Retrieved 6 January 2016.