ProDotA Cup Southeast Asia #3

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]ProDotA Cup Southeast Asia #3
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Location:
Southeast Asia Southeast Asia
Number of Teams:
10
Prize pool:
$5,000 USD
Start Date:
2016-10-12
End Date:
2016-11-08
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 
 
 

Overview[edit]

ProDota Cup Southeast Asia #3 is a tournament for 10 Southeast Asian teams.

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is $5,000 USD.

Format[edit]

  • Group stage matches are best-of-two
  • Playoffs are best-of-three
  • Grand final is best-of-five

Participants[edit]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Table
1. Rex Regum Qeon 7-1
2. Rave 6-2
3. The Mongolz 5-3
4. Entity eSports 2-6
5. Arcanys 0-8

Group B[edit]

Table
1. Team Faceless 7-1
2. WarriorsGaming.Unity 5-3
3. Power Gaming 3-5
4. s1 Lykos 3-5
5. Signature.Trust 2-6

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Team Faceless
2
21 October 2016 - 13:30 CEST
Dark Seer Earth Spirit Warlock Weaver Alchemist
Shadow Demon Axe Luna Elder Titan Puck
29m44s
Crystal Maiden Juggernaut Nyx Assassin Ursa Earth Spirit
Slardar Keeper of the Light Timbersaw Dazzle Mirana
52m22s
Entity eSports
0
Rave
2
3 November 2016 - 09:00 CET
Elder Titan Sand King Silencer Slark Puck
Nyx Assassin Outworld Devourer Rubick Bounty Hunter Lifestealer
53m48s
Juggernaut Vengeful Spirit Dazzle Meepo Batrider
Undying Sand King Rubick Storm Spirit Clinkz
41m43s
Faceless Void Witch Doctor Vengeful Spirit Drow Ranger Medusa
Juggernaut Disruptor Sand King Jakiro Ursa
25m03s
Power Gaming
1
Rex Regum Qeon
2
21 October 2016 - 10:00 CEST
Drow Ranger Warlock Omniknight Slardar Mirana
Sand King Ogre Magi Puck Rubick Ursa
44m06s
Nyx Assassin Oracle Undying Timbersaw Sven
Shadow Demon Axe Kunkka Anti-Mage Tinker
26m45s
Nyx Assassin Warlock Mirana Phantom Lancer Witch Doctor
Drow Ranger Ogre Magi Oracle Beastmaster Sniper
28m49s
s1 Lykos
1
WG.Unity
2
22 October 2016 - 10:00 CEST
Earth Spirit Juggernaut Rubick Clinkz Sand King
Dark Seer Disruptor Invoker Pudge Sven
57m36s
Shadow Demon Axe Outworld Devourer Elder Titan Lifestealer
Kunkka Tinker Rubick Anti-Mage Sand King
41m00s
Shadow Demon Elder Titan Mirana Broodmother Luna
Drow Ranger Oracle Outworld Devourer Slardar Bounty Hunter
20m58s
The Mongolz
1
Semifinals
Team Faceless
2
3 November 2016 - 13:30 CET
Batrider Disruptor Riki Lifestealer Alchemist
Sand King Rubick Slark Bounty Hunter Morphling
34m32s
Batrider Keeper of the Light Earth Spirit Timbersaw Slark
Ogre Magi Juggernaut Vengeful Spirit Slardar Mirana
29m14s
Rave
0
Rex Regum Qeon
2
1 November 2016 - 12:30 CET
Slardar Disruptor Dark Seer Ursa Invoker
Batrider Juggernaut Earth Spirit Rubick Tinker
46m12s
Shadow Demon Luna Clockwerk Shadow Fiend Centaur Warrunner
Oracle Batrider Lifestealer Elder Titan Storm Spirit
53m13s
Io Sand King Lion Alchemist Outworld Devourer
Keeper of the Light Naga Siren Earth Spirit Timbersaw Night Stalker
59m23s
WG.Unity
1
Winners' Finals
Team Faceless
2
4 November 2016 - 08:00 CET
Ogre Magi Slardar Crystal Maiden Phantom Assassin Templar Assassin
Disruptor Drow Ranger Weaver Mirana Centaur Warrunner
20m55s
Keeper of the Light Tidehunter Earth Spirit Templar Assassin Naga Siren
Slardar Disruptor Clockwerk Shadow Fiend Alchemist
25m33s
Ogre Magi Nyx Assassin Crystal Maiden Timbersaw Phantom Lancer
Mirana Outworld Devourer Disruptor Lifestealer Legion Commander
27m37s
Rex Regum Qeon
1
Losers' Round 1
Entity eSports
0
4 November 2016 - 12:00 CET
Ogre Magi Juggernaut Oracle Axe Phantom Assassin
Shadow Demon Luna Faceless Void Mirana Outworld Devourer
26m25s
Slardar Drow Ranger Rubick Mirana Faceless Void
Ogre Magi Juggernaut Dark Seer Lion Kunkka
24m49s
Power Gaming
2
s1 Lykos
2
24 October 2016 - 10:00 CEST
Drow Ranger Axe Dazzle Warlock Storm Spirit
Earth Spirit Sand King Bounty Hunter Timbersaw Mirana
45m46s
Faceless Void Silencer Nyx Assassin Outworld Devourer Clinkz
Shadow Demon Luna Dark Seer Pudge Viper
24m42s
Default
The Mongolz
1
Losers' Round 2
Rave
2
5 November 2016 - 09:00 CET
Warlock Axe Vengeful Spirit Slark Alchemist
Ogre Magi Batrider Io Morphling Bloodseeker
23m41s
Outworld Devourer Ogre Magi Lich Puck Spectre
Slardar Sniper Rubick Centaur Warrunner Faceless Void
40m11s
Batrider Ogre Magi Rubick Morphling Mirana
Outworld Devourer Oracle Juggernaut Axe Pudge
32m02s
Power Gaming
1
WG.Unity
2
2 November 2016 - 09:00 CET
Juggernaut Oracle Batrider Elder Titan Templar Assassin
Ogre Magi Axe Disruptor Puck Slark
30m38s
Rubick Phantom Assassin Crystal Maiden Omniknight Chen
Warlock Drow Ranger Batrider Venomancer Mirana
30m05s
s1 Lykos
0
Losers' Round 3
Rave
2
5 November 2016 - 12:30 CET
Outworld Devourer Batrider Oracle Huskar Rubick
Vengeful Spirit Lion Bloodseeker Magnus Sniper
24m28s
Mirana Disruptor Timbersaw Lich Spectre
Vengeful Spirit Drow Ranger Silencer Pudge Sand King
55m58s
Outworld Devourer Nyx Assassin Keeper of the Light Drow Ranger Batrider
Rubick Pugna Clockwerk Shadow Fiend Nature's Prophet
39m10s
WG.Unity
1
Losers' Finals
Rex Regum Qeon
2
7 November 2016 - 11:00 CET
Slardar Disruptor Slark Chen Dragon Knight
Mirana Ogre Magi Oracle Dark Seer Morphling
36m01s
Slardar Lifestealer Clockwerk Sniper Witch Doctor
Juggernaut Ogre Magi Disruptor Shadow Fiend Faceless Void
40m55s
Rave
0
Grand Finals
Team Faceless
3
8 November 2016 - 09:00 CET
Default
Ogre Magi Batrider Disruptor Lifestealer Razor
Sand King Juggernaut Lion Io Dragon Knight
20m37s
Nyx Assassin Undying Crystal Maiden Weaver Tinker
Ogre Magi Lifestealer Batrider Lion Alchemist
37m48s
Team Faceless has a 1-0 lead as the upper bracket winner.
Rex Regum Qeon
0