ProDotA Cup Europe #19

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]ProDotA Cup Europe #19
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Number of Teams:
16
Format:
Double Elimination
Prize pool:
$3,500 USD
Start Date:
2017-06-01
End Date:
2017-07-02
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 
 
 

Overview[edit]

ProDotA Cup Europe #19 is a double elimination tournament for 16 up and coming teams.

Prize Distribution[edit]

Total prize pool for the tournament is $3,500, spread as seen below.[1]

Format[edit]

  • Double elimination bracket
  • All upper bracket matches are Bo3
  • Lower bracket rounds 1-4 are Bo1, others are Bo3
  • Grand Final is Bo5
  • Upper Bracket team has 1 game advantage in Grand Final

Participating Teams[edit]

M19
1Russia Nix 
2Russia iLTW 
3Ukraine Funn1k 
4Russia Misha 
5Russia muriel 
6Russia aoharide 
Planet Dog2
1Serbia Swiftending 
2Greece Keyser 
3Israel 33 
4Bosnia and Herzegovina MiLAN 
5Belarus j4 
1Rocket Scientists replaced Anji.[2]
2Planet Dog replaced Prodota Gaming.[3]

Results[edit]

Round 1
Comanche
2
1 June 2017 - 16:00 CEST
Bane Night Stalker Kunkka Troll Warlord Pugna
Treant Protector Puck Dark Seer Jakiro Razor
88m40s
Bane Razor Sand King Earthshaker Spectre
Clockwerk Warlock Weaver Lina Enigma
37m21s
Razor Kunkka Jakiro Night Stalker Lone Druid
Bane Dark Seer Riki Morphling Sniper
31m10s
Lost the gem Boys
1
EraseME Gaming
0
11 June 2017 - 19:00 CEST
Treant Protector Razor Rubick Batrider Tinker
Clockwerk Puck Bane Weaver Shadow Fiend
65m06s
Razor Jakiro Dark Seer Templar Assassin Chaos Knight
Sand King Puck Io Bloodseeker Death Prophet
21m36s
Effect
2
M19
0
2 June 2017 - 16:00 CEST
Nyx Assassin Crystal Maiden Troll Warlord Dark Seer Puck
Magnus Rubick Earthshaker Lina Slark
31m51s
Nyx Assassin Ursa Puck Warlock Earth Spirit
Omniknight Treant Protector Rubick Lina Razor
53m26s
Double Dimension
2
PENTA Sports
2
2 June 2017 - 19:30 CEST
Clockwerk Queen of Pain Disruptor Night Stalker Razor
Magnus Dazzle Nyx Assassin Puck Phantom Assassin
66m01s
Queen of Pain Ogre Magi Warlock Lycan Batrider
Clockwerk Magnus Jakiro Puck Troll Warlord
22m22s
Team Saphira
0
Crescendo
2
3 June 2017 - 16:00 CEST
Clockwerk Shadow Fiend Dazzle Chaos Knight Kunkka
Rubick Ursa Batrider Templar Assassin Slardar
35m01s
Treant Protector Venomancer Sand King Lycan Invoker
Night Stalker Crystal Maiden Shadow Fiend Bristleback Kunkka
38m30s
Hala Ares
0
Prodota Gaming
2
3 June 2017 - 19:30 CEST
Nyx Assassin Lifestealer Rubick Shadow Fiend Earthshaker
Batrider Disruptor Razor Slardar Windranger
34m55s
Bane Shadow Fiend Disruptor Beastmaster Drow Ranger
Clockwerk Lina Crystal Maiden Sven Elder Titan
21m45s
4 protect five
0
Gambit Esports
2
12 June 2017 - 16:00 CEST
Jakiro Kunkka Bristleback Batrider Outworld Devourer
Night Stalker Dark Seer Dazzle Sven Lina
57m06s
Io Queen of Pain Disruptor Troll Warlord Magnus
Earthshaker Keeper of the Light Ember Spirit Bristleback Lone Druid
28m38s
Io Puck Warlock Lycan Legion Commander
Queen of Pain Sand King Rubick Drow Ranger Dragon Knight
29m46s
Rocket Scientists
1
Team Singularity
2
12 June 2017 - 19:30 CEST
Treant Protector Puck Nyx Assassin Ancient Apparition Chaos Knight
Ogre Magi Dark Seer Rubick Huskar Tiny
33m41s
Magnus Night Stalker Puck Lycan Lion
Ogre Magi Drow Ranger Warlock Medusa Batrider
41m53s
Danish Bears
0
Quarterfinals
Comanche
0
14 June 2017 - 16:00 CEST
Spirit Breaker Warlock Venomancer Batrider Terrorblade
Sand King Bristleback Dazzle Queen of Pain Juggernaut
54m32s
Io Night Stalker Sand King Juggernaut Lone Druid
Earthshaker Ancient Apparition Kunkka Venomancer Faceless Void
31m15s
Effect
2
Double Dimension
0
14 June 2017 - 19:30 CEST
Jakiro Lone Druid Night Stalker Sand King Windranger
Clockwerk Disruptor Queen of Pain Lycan Slardar
35m46s
Kunkka Dark Seer Warlock Razor Slardar
Sand King Juggernaut Crystal Maiden Lina Batrider
30m49s
PENTA Sports
2
Crescendo
0
15 June 2017 - 16:00 CEST
Clockwerk Keeper of the Light Puck Storm Spirit Weaver
Sand King Jakiro Lifestealer Nature's Prophet Silencer
46m47s
Queen of Pain Sand King Skywrath Mage Lone Druid Earthshaker
Clockwerk Puck Disruptor Dark Seer Sven
44m42s
Planet Dog
2
Gambit Esports
2
15 June 2017 - 20:00 CEST
Jakiro Sand King Weaver Legion Commander Storm Spirit
Keeper of the Light Venomancer Slardar Lone Druid Disruptor
26m46s
Nyx Assassin Troll Warlord Warlock Ursa Omniknight
Disruptor Juggernaut Slardar Tidehunter Razor
25m07s
Venomancer Treant Protector Bane Earthshaker Templar Assassin
Nyx Assassin Puck Warlock Doom Drow Ranger
47m07s
Team Singularity
1
Semifinals
Effect
1
18 June 2017 - 16:00 CEST
Earthshaker Ancient Apparition Rubick Lone Druid Zeus
Slardar Disruptor Puck Lina Lifestealer
36m01s
Phoenix Earthshaker Bloodseeker Elder Titan Dragon Knight
Slardar Disruptor Puck Drow Ranger Invoker
34m14s
Elder Titan Disruptor Venomancer Bristleback Enigma
Sand King Lina Witch Doctor Ursa Tidehunter
27m00s
PENTA Sports
2
Planet Dog
2
17 June 2017 - 19:30 CEST
Sand King Queen of Pain Ancient Apparition Dark Seer Slark
Clockwerk Puck Venomancer Juggernaut Warlock
45m24s
Treant Protector Batrider Rubick Storm Spirit Weaver
Venomancer Sand King Ancient Apparition Legion Commander Anti-Mage
54m05s
Gambit Esports
0
Winners' Finals
PENTA Sports
2
21 June 2017 - 16:00 CEST
Puck Sand King Witch Doctor Lina Lifestealer
Night Stalker Queen of Pain Warlock Earthshaker Clinkz
52m28s
Queen of Pain Slardar Witch Doctor Ursa Abaddon
Disruptor Sand King Ember Spirit Lifestealer Earthshaker
37m33s
Queen of Pain Clockwerk Ancient Apparition Lifestealer Vengeful Spirit
Lina Sand King Juggernaut Batrider Bane
35m01s
Planet Dog
1
Losers' Round 1
Lost the gem Boys
1
13 June 2017 - 16:00 CEST
Nyx Assassin Dazzle Lina Earthshaker Anti-Mage
Dark Seer Slardar Bane Troll Warlord Terrorblade
41m47s
EraseME Gaming
0
M19
0
13 June 2017 - 17:30 CEST
Io Clockwerk Sand King Lina Sven
Earthshaker Silencer Razor Shadow Shaman Sniper
41m22s
Team Saphira
1
Hala Ares
0
13 June 2017 - 19:00 CEST
Sand King Puck Warlock Drow Ranger Nature's Prophet
Silencer Earthshaker Juggernaut Queen of Pain Tusk
42m37s
4 protect five
1
Rocket Scientists
0
13 June 2017 - 20:30 CEST
Clockwerk Dark Seer Puck Disruptor Anti-Mage
Rubick Batrider Sand King Queen of Pain Meepo
32m39s
Danish Bears
1
Losers' Round 2
Comanche
0
15 June 2017 - 16:00 CEST
Disruptor Earthshaker Juggernaut Kunkka Lina
Nyx Assassin Puck Dazzle Sven Legion Commander
31m19s
Lost the gem Boys
1
Double Dimension
1
18 June 2017 - 20:00 CEST
Io Batrider Razor Nyx Assassin Outworld Devourer
Bristleback Silencer Witch Doctor Terrorblade Sniper
35m31s
Team Saphira
0
Crescendo
0
16 June 2017 - 16:00 CEST
Puck Night Stalker Jakiro Slark Outworld Devourer
Sand King Silencer Troll Warlord Bristleback Leshrac
20m25s
4 protect five
1
Team Singularity
0
19 June 2017 - 17:00 CEST
Night Stalker Crystal Maiden Troll Warlord Magnus Queen of Pain
Nyx Assassin Venomancer Batrider Invoker Jakiro
41m16s
Danish Bears
1
Losers' Round 3
Lost the gem Boys
1
19 June 2017 - 18:30 CEST
Puck Spirit Breaker Rubick Earthshaker Juggernaut
Keeper of the Light Sand King Omniknight Storm Spirit Lifestealer
37m23s
Double Dimension
0
4 protect five
0
19 June 2017 - 20:30 CEST
Sand King Puck Bane Batrider Terrorblade
Magnus Ogre Magi Troll Warlord Shadow Shaman Faceless Void
36m23s
Danish Bears
1
Losers' Round 4
Effect
0
19 June 2017 - 19:30 CEST
Earthshaker Venomancer Dazzle Kunkka Outworld Devourer
Nyx Assassin Legion Commander Warlock Storm Spirit Timbersaw
36m53s
Lost the gem Boys
1
Gambit Esports
0
20 June 2017 - 17:00 CEST
Sand King Puck Rubick Huskar Nature's Prophet
Nyx Assassin Venomancer Earthshaker Shadow Shaman Invoker
42m55s
Danish Bears
1
Losers' Semifinals
Lost the gem Boys
0
20 June 2017 - 19:00 CEST
Earthshaker Warlock Pudge Lina Razor
Sand King Venomancer Ancient Apparition Bristleback Mirana
38m00s
Spirit Breaker Batrider Rubick Tinker Lifestealer
Earthshaker Vengeful Spirit Sand King Queen of Pain Faceless Void
52m17s
Danish Bears
2
Losers' Finals
Planet Dog
-
Planet Dog forfeited the match.[4]
Danish Bears
W
Grand Finals
PENTA Sports
3
2 July 2017 - 17:00 CEST
Default
Dark Seer Queen of Pain Treant Protector Sven Disruptor
Io Lycan Nyx Assassin Lina Legion Commander
32m59s
Puck Drow Ranger Silencer Dragon Knight Rubick
Sand King Queen of Pain Ancient Apparition Dark Seer Chaos Knight
60m59s
Venomancer Lone Druid Disruptor Monkey King Enigma
Nyx Assassin Warlock Omniknight Huskar Timbersaw
31m23s
Disruptor Queen of Pain Ogre Magi Ursa Omniknight
Dark Seer Nyx Assassin Lina Lion Spectre
29m55s
PENTA Sports has a 1-0 lead as the upper bracket winner.
Danish Bears
2

References[edit]

  1. "ProDotA Cup Rules". docs.google.com. Retrieved 8 April 2017.
  2. @ProdotaEu (2017-06-11). "Breaking news: Anji is replaced by Rocket Scientists in PDcup EU!". Twitter. Retrieved 2017-06-11.
  3. @ProdotaEu (2017-06-14). "*Note: Planet Dog is new team replacing Prodota!". Twitter. Retrieved 2017-06-14.
  4. @ProdotaEu (2017-06-30). "Team Planet Dogs forfeit their LB finals". Twitter. Retrieved 2017-06-30.

External Links[edit]