ProDotA Cup Europe #13

From Liquipedia Dota 2 Wiki

Cloud9 Danish Bears

[e][h]ProDotA Cup Europe #13
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Number of Teams:
16
Format:
Double Elimination
Prize pool:
$5,000 USD
Start Date:
2016-12-13
End Date:
2017-01-07
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 
 
 

Overview[edit]

ProDotA Cup Europe #13 is a double elimination tournament for 16 up and coming teams.

Prize Distribution[edit]

Total prize pool for the tournament is $5,000, spread as seen below.

Format[edit]

  • Double elimination bracket
  • All upper bracket matches are best-of-three
  • Lower bracket rounds 1-4 are best-of-one, others are best-of-three
  • Grand Final is best-of-five
  • Upper Bracket team has 1 game advantage in Grand Final

Participating Teams[edit]

Eternity
1USA Wolf 
2USA USH 
3USA Remy 
4USA MaRiO 
5USA Yellow 
Effect
1Russia iLTW 
2Ukraine Pikachu 
3Belarus chshrct 
4Russia Chuvash 
5Russia holla 
Horde
1Sweden Gorgc 
2Sweden Xcalibur 
3Sweden Eskillz 
4Sweden Pablo 
5Sweden Akke 
GLHF
1Russia TirsN 
2Russia Nix 
3Russia Flow 
4Russia Fervian 
5Ukraine Sm1Ley 
8000
1Russia Satan 
2Russia Volosha 
3Russia Slander 
4Russia MeTTpuM 
5Bosnia and Herzegovina lizZard 
Cloud92, 3
1Denmark Ace 
2Denmark 13abyKnight 
3Denmark HeStEJoE-RoTTeN 
4Denmark NoiA 
5Denmark Ryze 
1 AW replaced SOLIDUDES.
2 ex-The Imperial players will play under Danish Bears name after they left the organization. [1]
3 Danish Bears signed by Cloud 9. [2]

Results[edit]

AW SOLIDUDES

Round 1
Rebels
2
13 December 2016 - 16:00 CET
Axe Bounty Hunter Warlock Puck Lone Druid
Skywrath Mage Faceless Void Queen of Pain Kunkka Razor
23m54s
Batrider Io Chaos Knight Legion Commander Luna
Nyx Assassin Disruptor Spirit Breaker Viper Shadow Fiend
25m14s
Team Eternity
0
IKEA
1
13 December 2016 - 19:30 CET
Ogre Magi Outworld Devourer Batrider Disruptor Morphling
Warlock Axe Legion Commander Rubick Invoker
33m16s
Ogre Magi Outworld Devourer Batrider Disruptor Morphling
Rubick Juggernaut Earth Spirit Legion Commander Mirana
31m43s
Enigma Outworld Devourer Lifestealer Disruptor Slardar
Dark Seer Sand King Dragon Knight Dazzle Sven
24m04s
SOLIDUDES
2
F.R.I.E.N.D.S.
2
14 December 2016 - 16:00 CET
Sand King Bounty Hunter Magnus Phantom Assassin Warlock
Slardar Lifestealer Rubick Pudge Dragon Knight
30m14s
Bounty Hunter Rubick Underlord Ursa Sniper
Omniknight Luna Bane Clockwerk Viper
46m10s
Effect
0
Evil Corporation
2
14 December 2016 - 19:30 CET
Batrider Timbersaw Morphling Disruptor Io
Enigma Sand King Weaver Magnus Ogre Magi
28m41s
Sand King Undying Timbersaw Mirana Chen
Riki Juggernaut Nyx Assassin Winter Wyvern Tinker
55m24s
Question Mark
0
Elements Pro
-
15 December 2016 - 16:00 CET
Horde
W
Sanguine Sharks
2
15 December 2016 - 19:30 CET
Ogre Magi Batrider Underlord Warlock Medusa
Visage Weaver Legion Commander Disruptor Beastmaster
21m51s
Visage Leshrac Outworld Devourer Enchantress Slardar
Winter Wyvern Axe Doom Luna Dragon Knight
34m31s
GLHF
0
ALTERNATE aTTaX
0
16 December 2016 - 16:00 CET
Clockwerk Lone Druid Rubick Slark Beastmaster
Doom Dazzle Templar Assassin Timbersaw Meepo
51m23s
Lifestealer Magnus Rubick Storm Spirit Sven
Slardar Dazzle Visage Templar Assassin Slark
37m32s
8000
2
Danish Bears
2
16 December 2016 - 19:30 CET
Ogre Magi Drow Ranger Visage Puck Oracle
Warlock Sand King Mirana Dark Seer Wraith King
27m51s
Dark Seer Slardar Disruptor Slark Meepo
Ogre Magi Oracle Clockwerk Anti-Mage Mirana
20m40s
Meepo Doom Beastmaster Bane Jakiro
Phantom Assassin Timbersaw Invoker Disruptor Slardar
23m58s
Tarantula
1
Quarterfinals
Rebels
2
20 December 2016 - 16:00 CET
Underlord Arc Warden Chen Jakiro Sniper
Drow Ranger Ogre Magi Dazzle Sand King Mirana
22m03s
Batrider Slardar Witch Doctor Razor Lone Druid
Ogre Magi Legion Commander Silencer Lich Juggernaut
47m03s
AW
0
F.R.I.E.N.D.S.
2
20 December 2016 - 19:30 CET
Underlord Io Disruptor Morphling Queen of Pain
Clockwerk Keeper of the Light Magnus Luna Vengeful Spirit
70m49s
Batrider Ogre Magi Rubick Juggernaut Silencer
Slardar Weaver Keeper of the Light Enigma Abaddon
58m02s
Slardar Dark Seer Disruptor Riki Shadow Fiend
Earthshaker Weaver Warlock Enigma Mirana
82m36s
Evil Corporation
1
Horde
2
19 December 2016 - 17:00 CET
Io Oracle Juggernaut Tiny Sand King
Batrider Warlock Earth Spirit Timbersaw Anti-Mage
36m26s
Lifestealer Disruptor Dark Seer Riki Naga Siren
Io Batrider Bane Medusa Underlord
56m45s
Oracle Sand King Ogre Magi Luna Alchemist
Batrider Silencer Omniknight Ember Spirit Mirana
31m32s
Sanguine Sharks
1
8000
0
18 December 2016 - 16:00 CET
Timbersaw Jakiro Visage Sand King Tinker
Meepo Rubick Nyx Assassin Keeper of the Light Bristleback
43m00s
Slardar Rubick Night Stalker Slark Mirana
Ogre Magi Warlock Weaver Razor Dragon Knight
43m12s
Danish Bears
2
Semifinals
Rebels
0
21 December 2016 - 17:00 CET
Underlord Oracle Juggernaut Slardar Puck
Batrider Ogre Magi Shadow Shaman Ursa Templar Assassin
40m12s
Lifestealer Ogre Magi Clockwerk Shadow Fiend Lion
Slardar Weaver Omniknight Queen of Pain Bane
40m59s
F.R.I.E.N.D.S.
2
Horde
1
22 December 2016 - 19:30 CET
Dark Seer Sven Earth Spirit Skywrath Mage Invoker
Meepo Oracle Jakiro Undying Bloodseeker
25m03s
Sand King Outworld Devourer Dazzle Slardar Huskar
Underlord Ogre Magi Keeper of the Light Pugna Shadow Fiend
49m18s
Io Outworld Devourer Batrider Disruptor Tiny
Ogre Magi Rubick Legion Commander Weaver Skywrath Mage
25m45s
Danish Bears
2
Winners' Finals
F.R.I.E.N.D.S.
2
27 December 2016 - 19:00 CET
Underlord Sand King Weaver Winter Wyvern Templar Assassin
Slardar Visage Clinkz Zeus Legion Commander
32m18s
Ogre Magi Batrider Bane Slark Puck
Warlock Drow Ranger Weaver Abaddon Sand King
42m01s
Rubick Weaver Clockwerk Shadow Fiend Earth Spirit
Slardar Shadow Shaman Riki Phantom Assassin Bloodseeker
43m45s
Danish Bears
1
Losers' Round 1
Team Eternity
0
17 December 2016 - 16:00 CET
Slardar Witch Doctor Sand King Weaver Luna
Ogre Magi Lifestealer Outworld Devourer Disruptor Clockwerk
32m57s
IKEA
1
Effect
0
17 December 2016 - 17:30 CET
Batrider Lifestealer Slardar Shadow Demon Shadow Fiend
Ogre Magi Nyx Assassin Juggernaut Winter Wyvern Queen of Pain
29m10s
Question Mark
1
Elements Pro
W
17 December 2016 - 19:00 CET
GLHF deflose
GLHF
-
ALTERNATE aTTaX
0
17 December 2016 - 20:30 CET
Slardar Outworld Devourer Nyx Assassin Rubick Weaver
Dark Seer Oracle Sand King Mirana Phantom Assassin
35m07s
Tarantula
1
Losers' Round 2
AW
0
22 December 2016 - 23:00 CET
Underlord Slardar Visage Weaver Legion Commander
Batrider Lifestealer Witch Doctor Sand King Templar Assassin
34m51s
IKEA
1
Evil Corporation
1
21 December 2016 - 16:00 CET
Slardar Weaver Keeper of the Light Storm Spirit Winter Wyvern
Lifestealer Warlock Faceless Void Lich Queen of Pain
69m02s
Question Mark
0
Sanguine Sharks
1
21 December 2016 - 20:30 CET
56m49s
Elements Pro
0
8000
0
22 December 2016 - 17:30 CET
Io Shadow Fiend Ogre Magi Lifestealer Axe
Warlock Sand King Bounty Hunter Puck Medusa
78m44s
Tarantula
1
Losers' Round 3
IKEA
0
23 December 2016 - 16:00 CET
Sand King Riki Queen of Pain Rubick Juggernaut
Omniknight Clockwerk Anti-Mage Magnus Keeper of the Light
58m57s
Evil Corporation
1
Sanguine Sharks
1
23 December 2016 - 19:00 CET
Batrider Warlock Phantom Assassin Juggernaut Underlord
Oracle Nyx Assassin Mirana Kunkka Terrorblade
43m25s
Tarantula
0
Losers' Round 4
Rebels
1
26 December 2016 - 17:00 CET
Weaver Slardar Rubick Luna Ember Spirit
Lifestealer Enigma Sand King Disruptor Vengeful Spirit
25m13s
Evil Corporation
0
Horde
0
23 December 2016 - 20:30 CET
Sand King Pudge Dazzle Slark Templar Assassin
Io Disruptor Slardar Timbersaw Anti-Mage
42m57s
Sanguine Sharks
1
Losers' Semifinals
Rebels
2
5 January 2017 - 16:00 CET
Batrider Lifestealer Silencer Sand King Alchemist
Slardar Bane Mirana Slark Templar Assassin
46m37s
Luna Dazzle Legion Commander Ember Spirit Pudge
Sand King Io Warlock Timbersaw Medusa
23m57s
Juggernaut Pudge Crystal Maiden Legion Commander Silencer
Underlord Riki Disruptor Troll Warlord Shadow Fiend
29m51s
Sanguine Sharks
1
Losers' Finals
Cloud9
0
5 January 2017 - 19:30 CET
Rubick Nature's Prophet Ogre Magi Clinkz Razor
Luna Earth Spirit Witch Doctor Ember Spirit Dark Seer
27m51s
Clockwerk Shadow Fiend Legion Commander Skywrath Mage Earth Spirit
Slardar Batrider Silencer Bane Lone Druid
49m22s
Rebels
2
Grand Finals
F.R.I.E.N.D.S.
1
7 January 2017 - 17:00 CET
Default
Clockwerk Shadow Fiend Io Juggernaut Lion
Luna Pudge Silencer Legion Commander Witch Doctor
24m06s
Slardar Ogre Magi Dazzle Terrorblade Ember Spirit
Drow Ranger Weaver Bane Pudge Batrider
35m52s
Sand King Disruptor Shadow Fiend Clockwerk Necrophos
Underlord Pudge Silencer Juggernaut Rubick
39m22s
F.R.I.E.N.D.S. has a 1-0 lead as the upper bracket winner.
Rebels
3
  1. [1]
  2. [2]