ProDotA Cup Europe #11

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]ProDotA Cup Europe #11
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Number of Teams:
16
Format:
Double Elimination
Prize pool:
$5,000 USD
Start Date:
2016-10-12
End Date:
2016-11-07
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 
 
 

Overview[edit]

ProDotA Cup Europe #11 is a double elimination tournament for 16 up and coming teams.

Prize Pool[edit]

The prize pool for the tournament is $5,000.

Format[edit]

  • Double elimination bracket
  • All upper bracket matches are best-of-three
  • Lower bracket rounds 1-4 are best-of-one, others are best-of-three
  • Grand Final is best-of-five
  • Upper Bracket team has 1 game advantage in Grand Final

Participating Teams[edit]

Chew Toy
1Russia UltraHS 
2Russia nongrata 
3Russia CA 
4Russia Женя 
5Russia hNN 
DX
1Russia Øxn 
2Russia Scandal 
3Russia Ax.Mo 
4Ukraine Sh4dowehhh 
5Russia Sonic 
Oh Well
1Saudi Arabia FakeDeath 
2Greece Berethyr 
3Croatia k3k 
4Greece Stylezz 
5Greece GEX 

Results[edit]

Round 1
Team Empire
2
12 October 2016 - 17:00 CEST
Elder Titan Mirana Omniknight Rubick Ursa
Shadow Demon Kunkka Phantom Assassin Timbersaw Axe
23m58s
Outworld Devourer Pudge Warlock Drow Ranger Axe
Phantom Assassin Omniknight Tusk Centaur Warrunner Timbersaw
16m09s
Oh Well
0
Kaipi
0
12 October 2016 - 20:00 CEST
Mirana Sand King Naga Siren Ancient Apparition Gyrocopter
Drow Ranger Dark Seer Dazzle Ogre Magi Slark
23m42s
Oracle Mirana Slardar Earthshaker Sven
Shadow Demon Luna Ogre Magi Tidehunter Tiny
25m03s
Elements Pro
2
ALTERNATE aTTaX
2
13 October 2016 - 17:00 CEST
Batrider Ogre Magi Warlock Centaur Warrunner Shadow Fiend
Shadow Demon Juggernaut Mirana Slardar Necrophos
36m18s
Batrider Ogre Magi Slark Lone Druid Jakiro
Oracle Sand King Mirana Anti-Mage Razor
40m51s
Chew Toy
0
Valkyrie eSports
2
13 October 2016 - 20:00 CEST
Mirana Omniknight Axe Dark Seer Invoker
Kunkka Slardar Juggernaut Shadow Fiend Bane
27m11s
Shadow Demon Luna Death Prophet Clockwerk Tinker
Oracle Axe Elder Titan Morphling Puck
28m54s
Walrus Punch!
0
Power Rangers
2
14 October 2016 - 20:00 CEST
Dark Seer Faceless Void Rubick Pudge Puck
Slardar Ogre Magi Silencer Lifestealer Dragon Knight
35m33s
Outworld Devourer Oracle Sand King Huskar Kunkka
Shadow Demon Luna Nyx Assassin Ancient Apparition Sniper
44m52s
DX
0
BrooDMotherS
2
14 October 2016 - 17:00 CEST
Oracle Batrider Bounty Hunter Invoker Lifestealer
Axe Kunkka Disruptor Morphling Sniper
39m48s
Batrider Bounty Hunter Oracle Juggernaut Huskar
Shadow Demon Nyx Assassin Mirana Puck Anti-Mage
45m32s
Batrider Oracle Bounty Hunter Lifestealer Naga Siren
Shadow Demon Nyx Assassin Invoker Sand King Faceless Void
33m27s
Tarantula
1
F.R.I.E.N.D.S.
2
15 October 2016 - 17:00 CEST
Mirana Oracle Night Stalker Sven Enchantress
Drow Ranger Disruptor Kunkka Clockwerk Timbersaw
41m30s
Mirana Keeper of the Light Faceless Void Naga Siren Bounty Hunter
Shadow Demon Nyx Assassin Kunkka Alchemist Luna
58m37s
Flipsid3 Tactics
0
Fantastic Five
2
15 October 2016 - 20:00 CEST
Drow Ranger Puck Sand King Oracle Treant Protector
Mirana Kunkka Keeper of the Light Phantom Assassin Juggernaut
24m17s
Sand King Lion Treant Protector Centaur Warrunner Sniper
Shadow Demon Luna Slardar Invoker Ogre Magi
28m30s
NoLifer5.Reborn
0
Quarterfinals
Team Empire
0
19 October 2016 - 20:00 CEST
Drow Ranger Outworld Devourer Warlock Batrider Pudge
Juggernaut Rubick Earthshaker Sniper Io
39m24s
Omniknight Disruptor Timbersaw Slardar Slark
Io Tiny Ursa Nyx Assassin Rubick
35m03s
Elements Pro
2
ALTERNATE aTTaX
W
19 October 2016 - 14:00 CEST
Valkyrie eSports was not able to field a roster.
Valkyrie eSports
-
Power Rangers
2
18 October 2016 - 17:00 CEST
Sand King Mirana Rubick Phantom Assassin Tinker
Drow Ranger Outworld Devourer Ogre Magi Dazzle Beastmaster
34m04s
Dark Seer Outworld Devourer Abaddon Ursa Clockwerk
Bounty Hunter Slardar Silencer Lifestealer Ember Spirit
38m23s
BrooDMotherS
0
F.R.I.E.N.D.S.
2
18 October 2016 - 20:00 CEST
Mirana Keeper of the Light Sand King Lifestealer Undying
Outworld Devourer Centaur Warrunner Beastmaster Abaddon Rubick
23m12s
Drow Ranger Mirana Rubick Undying Nyx Assassin
Outworld Devourer Phantom Assassin Bane Ogre Magi Timbersaw
35m03s
Shadow Demon Sand King Puck Anti-Mage Dark Seer
Mirana Oracle Earth Spirit Sven Axe
29m07s
Fantastic Five
1
Semifinals
Elements Pro
2
20 October 2016 - 17:00 CEST
Juggernaut Ogre Magi Disruptor Axe Alchemist
Elder Titan Faceless Void Oracle Huskar Ursa
24m08s
Ogre Magi Sniper Dark Seer Winter Wyvern Faceless Void
Drow Ranger Slardar Phantom Assassin Dazzle Sand King
36m03s
Faceless Void Mirana Sand King Omniknight Lion
Ogre Magi Slark Disruptor Lone Druid Tidehunter
26m42s
ALTERNATE aTTaX
1
Power Rangers
1
20 October 2016 - 20:00 CEST
Dark Seer Outworld Devourer Faceless Void Ogre Magi Riki
Shadow Demon Sniper Slardar Chen Bloodseeker
55m06s
Dark Seer Elder Titan Rubick Tinker Slark
Shadow Demon Luna Juggernaut Slardar Nyx Assassin
22m48s
Outworld Devourer Batrider Ogre Magi Rubick Centaur Warrunner
Shadow Demon Nyx Assassin Faceless Void Elder Titan Morphling
51m25s
F.R.I.E.N.D.S.
2
Winners' Finals
Elements Pro
0
22 October 2016 - 18:00 CEST
Ogre Magi Sand King Morphling Outworld Devourer Silencer
Keeper of the Light Naga Siren Batrider Pugna Lifestealer
44m12s
Drow Ranger Dark Seer Oracle Slark Elder Titan
Keeper of the Light Batrider Juggernaut Pugna Earthshaker
54m42s
F.R.I.E.N.D.S.
2
Losers' Round 1
Oh Well
0
18 October 2016 - 16:00 CEST
Outworld Devourer Shadow Demon Omniknight Huskar Sand King
Kunkka Ogre Magi Shadow Shaman Timbersaw Slark
23m39s
Kaipi
1
Chew Toy
0
17 October 2016 - 16:00 CEST
Drow Ranger Batrider Invoker Ogre Magi Warlock
Kunkka Keeper of the Light Puck Slark Chaos Knight
35m34s
Walrus Punch!
1
DX
1
16 October 2016 - 19:00 CEST
Mirana Keeper of the Light Juggernaut Ursa Puck
Dark Seer Kunkka Invoker Rubick Ursa
32m33s
Tarantula
0
Flipsid3 Tactics
1
16 October 2016 - 20:30 CEST
Ursa Shadow Demon Omniknight Slardar Outworld Devourer
Disruptor Invoker Elder Titan Faceless Void Phantom Assassin
28m57s
NoLifer5.Reborn
0
Losers' Round 2
Team Empire
1
21 October 2016 - 15:00 CEST
Outworld Devourer Mirana Legion Commander Lifestealer Ogre Magi
Batrider Oracle Earth Spirit Viper Ursa
15m12s
Kaipi
0
Valkyrie eSports
1
20 October 2016 - 15:00 CEST
Oracle Mirana Pudge Bloodseeker Invoker
Sand King Bane Io Morphling Ursa
41m00s
Walrus Punch!
0
BrooDMotherS
0
20 October 2016 - 16:00 CEST
Shadow Demon Mirana Morphling Bounty Hunter Dark Seer
Keeper of the Light Sand King Silencer Templar Assassin Juggernaut
35m15s
DX
1
Fantastic Five
1
19 October 2016 - 16:00 CEST
Axe Witch Doctor Mirana Treant Protector Drow Ranger
Shadow Demon Luna Earth Spirit Timbersaw Clockwerk
41m48s
Flipsid3 Tactics
0
Losers' Round 3
Team Empire
1
21 October 2016 - 16:00 CEST
Io Drow Ranger Bane Storm Spirit Slardar
Mirana Pudge Jakiro Bloodseeker Kunkka
48m40s
Valkyrie eSports
0
DX
0
21 October 2016 - 17:30 CEST
Keeper of the Light Beastmaster Silencer Morphling Puck
Omniknight Batrider Bounty Hunter Warlock Drow Ranger
24m31s
Fantastic Five
1
Losers' Round 4
Power Rangers
0
4 November 2016 - 17:00 CET
Mirana Outworld Devourer Clockwerk Ogre Magi Vengeful Spirit
Keeper of the Light Slardar Phantom Assassin Juggernaut Broodmother
33m11s
Team Empire
1
ALTERNATE aTTaX
1
22 October 2016 - 16:00 CEST
Sand King Ancient Apparition Juggernaut Elder Titan Storm Spirit
Omniknight Batrider Warlock Phantom Assassin Bounty Hunter
53m40s
Fantastic Five
0
Losers' Semifinals
Team Empire
2
4 November 2016 - 18:30 CET
Slardar Phantom Assassin Disruptor Faceless Void Enchantress
Drow Ranger Winter Wyvern Sand King Abaddon Juggernaut
30m45s
Slardar Lifestealer Dark Seer Disruptor Phantom Assassin
Nyx Assassin Io Ursa Bane Outworld Devourer
24m19s
ALTERNATE aTTaX
0
Losers' Finals
Elements Pro
0
5 November 2016 - 20:00 CET
Keeper of the Light Luna Ogre Magi Dark Seer Ursa
Shadow Demon Juggernaut Batrider Enchantress Storm Spirit
60m05s
Mirana Faceless Void Dark Seer Rubick Earth Spirit
Keeper of the Light Ogre Magi Sand King Juggernaut Anti-Mage
33m37s
Team Empire
2
Grand Finals
F.R.I.E.N.D.S.
3
7 November 2016 - 17:00 CET
Default
Ogre Magi Lifestealer Rubick Legion Commander Sniper
Batrider Keeper of the Light Doom Razor Phantom Assassin
33m42s
Luna Ogre Magi Rubick Tidehunter Invoker
Shadow Demon Mirana Axe Slark Outworld Devourer
34m31s
Batrider Rubick Chen Ursa Sniper
Oracle Sand King Nyx Assassin Sven Queen of Pain
38m02s
F.R.I.E.N.D.S. have a 1-0 lead as the upper bracket winner.
Team Empire
1

References[edit]