Perfect World Masters

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]Perfect World Masters
League Information
Series:
Perfect World Masters Perfect World Masters
Organizer:
Perfect World
Game Version:
Type:
Offline
Location:
China Shanghai
Venue:
Jing'an Sport Center
Number of Teams:
10
Format:
Round-robin Group Stage
Double Elimination Playoffs
Prize pool:
$300,000 USD
Start Date:
2017-11-19
End Date:
2017-11-26
Pro Circuit Points:
300
Pro Circuit Tier:
Liquipedia Tier:
Links

The first Minor in China: The Perfect World Masters, will be held in Shanghai, from November 19th until the 26th.[1] As a Minor, the ten participating teams will fight for a $300,000 USD prize pool as well as qualification points for The International 2018.[2]

Format[edit]

  • Group Stage:
    • Ten teams are seeded into two groups, five teams each
    • Round-robin format; all matches are played in a Bo2
    • Top four teams advance to the playoffs
    • Bottom teams are eliminated
  • Playoffs:
    • Double-elimination bracket
    • The 1st placed team of each group can choose their opponent from the 3rd or 4th placed teams of the other group
    • First round of the lower bracket is played in a Bo1
    • All other rounds are played in a Bo3, with Bo5 Grand Finals
  • Tiebreakers rules:
    • If there is a tie along the 1st and 2nd or 4th and 5th place, an additional Bo1 set will be played
    • For other ties (in order of importance):
      • Head to head result(s) between the tied teams
      • Results against the 5th placed team
      • Results against the 1st placed team
      • Match time principle (highest difference of game time of longest loss - game time of quickest win)
    • Should additional games result in a loop the match time principle will be applied

Broadcast Talent[edit]

  • Host:
  • Observers:
    • Sweden Weppas (Johan Westberg)
    • Sweden Skrff (Rikard Holm Melin)

Prize Pool[edit]

The prize pool of the tournament is $300,000 USD and 300 Pro Circuit Points.

Participants[edit]

Newbee[3]
1China Moogy 
2China Sccc 
3Australia Kpii 
4China Kaka 
5China Faith 
CChina Li 
LGD.Forever Young[3]
1China Monet 
2China Super 
3China Inflame 
4Malaysia Ahfu 
5Macau ddc 
CChina Banana 
Team Secret1[4]
1ZZZZZ
 Denmark Ace
2
 China Cty
3ZZZZZ
 Germany FATA-
4ZZZZZ
 Jordan YapzOr
5ZZZZZ
 Estonia Puppey
CZZZZZ
 South Korea SunBhie 
1 Secret replaced Malaysia MidOne with China Cty due to an urgent personal matter.[5]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Standings preview
1. Vici Gaming 3-0-1 9p
2. LGD.Forever Young 2-2-0 8p
3. compLexity Gaming 1-1-2 4p
4. Vega Squadron 1-1-2 4p
5. SG e-sports 0-2-2 2p

Group A Cross table[edit]

0-21-12-00-2
2-01-11-12-0
1-11-10-20-2
0-21-12-00-2
2-00-22-02-0

Group B[edit]

Standings preview
1. Team Kinguin 1-3-0 6p
2. Team Secret 1-2-1 5p
3. Newbee 1-2-1 5p
4. Mineski 1-2-1 5p
5. LGD Gaming 0-3-1 3p

Group B Cross table[edit]

1-11-11-12-0
1-10-21-11-1
1-12-00-21-1
1-11-12-00-2
0-21-11-12-0


Group Matches[edit]

Group A: Day 1[edit]
Group B: Day 1[edit]
Group A: Day 2[edit]
Group B: Day 2[edit]

Playoffs[edit]

Quarterfinals
Team Secret
2
22 November 2017 - 10:00 CST
Razor Tiny Nyx Assassin Chen Dark Seer
Jakiro Nature's Prophet Sand King Chaos Knight Venomancer
39m01s
Bounty Hunter Witch Doctor Tidehunter Phantom Lancer Leshrac
Nature's Prophet Slardar Warlock Timbersaw Gyrocopter
27m05s
Bounty Hunter Witch Doctor Razor Omniknight Medusa
Nature's Prophet Tiny Sand King Shadow Shaman Venomancer
49m24s
compLexity
1
Vici Gaming
2
22 November 2017 - 14:00 CST
Slardar Dazzle Tidehunter Gyrocopter Storm Spirit
Earth Spirit Puck Undying Monkey King Medusa
44m32s
Slardar Tidehunter Ancient Apparition Puck Morphling
Ogre Magi Vengeful Spirit Clockwerk Keeper of the Light Shadow Fiend
28m29s
Mineski
0
LGD.Forever Young
1
23 November 2017 - 10:00 CST
Sand King Death Prophet Disruptor Morphling Doom
Witch Doctor Tiny Phoenix Faceless Void Enigma
32m25s
Sand King Medusa Silencer Chaos Knight Clockwerk
Death Prophet Oracle Nyx Assassin Batrider Monkey King
38m16s
Sand King Batrider Shadow Demon Morphling Lina
Omniknight Razor Disruptor Earthshaker Slark
37m51s
Newbee
2
Team Kinguin
2
23 November 2017 - 14:00 CST
Omniknight Razor Winter Wyvern Slardar Templar Assassin
Bounty Hunter Rubick Mirana Morphling Tidehunter
40m42s
Earth Spirit Silencer Doom Vengeful Spirit Viper
Ancient Apparition Sand King Axe Sven Broodmother
36m10s
Earth Spirit Disruptor Doom Razor Tiny
Winter Wyvern Night Stalker Sand King Chaos Knight Mirana
47m23s
Vega Squadron
1
Semifinals
Team Secret
0
22 November 2017 - 16:50 CST
Rubick Ogre Magi Omniknight Tiny Puck
Bane Elder Titan Brewmaster Terrorblade Templar Assassin
31m38s
Clockwerk Tidehunter Jakiro Storm Spirit Drow Ranger
Shadow Demon Sand King Omniknight Slark Dragon Knight
24m04s
Vici Gaming
2
Newbee
2
23 November 2017 - 17:20 CST
Ogre Magi Puck Clockwerk Venomancer Monkey King
Brewmaster Nyx Assassin Disruptor Templar Assassin Broodmother
42m50s
Earth Spirit Witch Doctor Weaver Tidehunter Storm Spirit
Beastmaster Lone Druid Clockwerk Rubick Anti-Mage
27m05s
Team Kinguin
0
Winners' Finals
Vici Gaming
1
25 November 2017 - 10:00 CST
Bane Elder Titan Storm Spirit Lifestealer Nyx Assassin
Ogre Magi Puck Earth Spirit Ember Spirit Tiny
29m39s
Winter Wyvern Slardar Timbersaw Puck Terrorblade
Ogre Magi Tidehunter Rubick Outworld Devourer Luna
36m58s
Winter Wyvern Death Prophet Slardar Brewmaster Lone Druid
Omniknight Razor Sand King Disruptor Medusa
41m12s
Newbee
2
Losers' Round 1
compLexity
1
24 November 2017 - 10:00 CST
Jakiro Tiny Io Ursa Abaddon
Spirit Breaker Winter Wyvern Lifestealer Tidehunter Queen of Pain
38m53s
Mineski
0
LGD.Forever Young
1
24 November 2017 - 11:30 CST
Omniknight Vengeful Spirit Enchantress Dragon Knight Witch Doctor
Ancient Apparition Tiny Rubick Doom Ursa
21m35s
Vega Squadron
0
Losers' Round 2
Team Kinguin
1
24 November 2017 - 13:00 CST
Clockwerk Ancient Apparition Batrider Lone Druid Dragon Knight
Jakiro Sand King Weaver Enchantress Phantom Lancer
42m49s
Ogre Magi Razor Doom Broodmother Earth Spirit
Tusk Gyrocopter Witch Doctor Enchantress Legion Commander
42m58s
Ogre Magi Razor Doom Nyx Assassin Vengeful Spirit
Sand King Gyrocopter Leshrac Io Chaos Knight
40m15s
compLexity
2
Team Secret
0
24 November 2017 - 17:00 CST
Tidehunter Witch Doctor Nyx Assassin Venomancer Medusa
Tiny Ancient Apparition Night Stalker Dragon Knight Elder Titan
47m16s
Spirit Breaker Zeus Pugna Bristleback Medusa
Tiny Tidehunter Earth Spirit Death Prophet Rubick
37m13s
LGD.Forever Young
2
Losers' Round 3
compLexity
1
25 November 2017 - 14:00 CST
Puck Winter Wyvern Slardar Drow Ranger Tidehunter
Tiny Night Stalker Dazzle Batrider Phantom Assassin
26m17s
Jakiro Sand King Viper Chen Juggernaut
Ancient Apparition Dragon Knight Earth Spirit Gyrocopter Batrider
28m58s
Spirit Breaker Ancient Apparition Pugna Lifestealer Razor
Witch Doctor Gyrocopter Sand King Tidehunter Sniper
50m59s
LGD.Forever Young
2
Losers' Finals
Vici Gaming
2
25 November 2017 - 18:00 CST
Bane Tidehunter Clockwerk Queen of Pain Morphling
Ogre Magi Sniper Witch Doctor Omniknight Faceless Void
27m17s
Bane Tidehunter Puck Chaos Knight Undying
Ogre Magi Vengeful Spirit Doom Enchantress Timbersaw
18m51s
LGD.Forever Young
0
Grand Finals
Newbee
3
26 November 2017 - 16:00 CST
Ogre Magi Gyrocopter Queen of Pain Batrider Clockwerk
Undying Witch Doctor Beastmaster Tinker Weaver
41m01s
Ogre Magi Gyrocopter Abaddon Slardar Templar Assassin
Winter Wyvern Lifestealer Sand King Storm Spirit Phoenix
47m06s
Ogre Magi Phantom Lancer Puck Sand King Legion Commander
Undying Queen of Pain Spirit Breaker Morphling Dark Seer
51m19s
Vici Gaming
0

External Links[edit]

References[edit]