MDL Macau Southeast Asia Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]MDL Macau Southeast Asia Qualifier
League Information
Organizer:
Mars Media
Game Version:
Type:
Online
Location:
Southeast Asia Southeast Asia
Number of Teams:
8
Format:
Single-Elimination
Start Date:
2017-11-13
End Date:
2017-11-15
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

  • Eight teams in a single-elimination bracket
  • All matches are played in a Bo3
  • Winner qualifies for MDL Macau

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Mineski
1Malaysia NaNa 
2Malaysia Mushi 
3Singapore iceiceice 
4Thailand Jabz 
5Philippines ninjaboogie 
CUSA Solace 
HappyFeet
1Philippines Rapy 
2Philippines Benhur 
3Philippines Yaj 
4Philippines Julz 
5Philippines JessieVash 
CSouth Africa scant 
Execration
1Philippines Gabbi 
2Philippines CartMaN 
3Philippines Bimbo 
4Philippines RR 
5Philippines Kim0 
CPhilippines BYB 
Fnatic
1Canada EternalEnvy 
2Philippines Abed 
3Malaysia Ohaiyo 
4Philippines DJ 
5Sweden pieliedie 
CMalaysia Adam 
TNC Pro Team
1Philippines Raven 
2Philippines Kuku 
3Philippines Sam_H 
4Philippines Tims 
5Canada 1437 
WarriorsGaming.Unity
1Singapore Meracle 
2Jordan Feero 
3Australia Velo 
4Jordan AfrOmoush 
5Malaysia xNova- 

Results[edit]

Quarterfinals
Mineski
2
13 November 2017 - 13:00 SGT
Omniknight Rubick Clockwerk Queen of Pain Tinker
Brewmaster Shadow Shaman Ogre Magi Tiny Medusa
50m53s
Brewmaster Undying Queen of Pain Vengeful Spirit Jakiro
Omniknight Rubick Gyrocopter Beastmaster Lina
26m09s
Puck Undying Jakiro Timbersaw Anti-Mage
Bane Treant Protector Death Prophet Batrider Necrophos
33m54s
New Beginning
1
HappyFeet
1
13 November 2017 - 16:30 SGT
Tiny Puck Rubick Timbersaw Anti-Mage
Winter Wyvern Venomancer Earth Spirit Monkey King Queen of Pain
62m02s
Omniknight Queen of Pain Bane Slardar Spectre
Earth Spirit Lich Viper Sand King Alchemist
45m51s
Brewmaster Lich Sand King Lifestealer Death Prophet
Night Stalker Earth Spirit Rubick Juggernaut Mirana
39m41s
Execration
2
Fnatic
2
14 November 2017 - 13:00 SGT
Clockwerk Lion Tiny Templar Assassin Monkey King
Puck Ancient Apparition Earthshaker Omniknight Chaos Knight
52m24s
Tusk Disruptor Gyrocopter Storm Spirit Omniknight
Puck Rubick Sand King Tinker Razor
31m28s
The Prime NND
0
TNC Pro Team
2
14 November 2017 - 16:30 SGT
Earth Spirit Bane Doom Lifestealer Medusa
Tiny Silencer Earthshaker Death Prophet Puck
30m02s
Omniknight Tusk Ancient Apparition Chaos Knight Terrorblade
Razor Bane Kunkka Doom Mirana
41m35s
WG.Unity
0
Semifinals
Mineski
2
13 November 2017 - 20:30 SGT
Earth Spirit Brewmaster Jakiro Terrorblade Death Prophet
Nyx Assassin Bane Centaur Warrunner Lifestealer Sniper
35m08s
Undying Centaur Warrunner Disruptor Vengeful Spirit Invoker
Winter Wyvern Queen of Pain Tiny Slardar Phantom Lancer
48m06s
Puck Ogre Magi Jakiro Lifestealer Monkey King
Queen of Pain Earth Spirit Disruptor Centaur Warrunner Chaos Knight
26m05s
Execration
1
Fnatic
0
14 November 2017 - 18:00 SGT
Tusk Rubick Razor Invoker Tiny
Ogre Magi Omniknight Slardar Mirana Medusa
31m31s
Ogre Magi Tusk Disruptor Vengeful Spirit Meepo
Earth Spirit Doom Oracle Huskar Lycan
52m27s
TNC Pro Team
2
Finals
Mineski
1
15 November 2017 - 19:00 SGT
Ogre Magi Tiny Vengeful Spirit Tidehunter Tinker
Winter Wyvern Beastmaster Slardar Lifestealer Shadow Fiend
27m13s
Tiny Timbersaw Lifestealer Undying Queen of Pain
Spirit Breaker Io Phantom Lancer Terrorblade Night Stalker
30m50s
Ogre Magi Tinker Disruptor Sven Brewmaster
Io Spirit Breaker Nyx Assassin Terrorblade Zeus
61m08s
TNC Pro Team
2

References[edit]