Mars Dota 2 League 2016 Autumn

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]Mars Dota 2 League 2016 Autumn
League Information
Organizer:
Mars Media
Game Version:
Type:
Offline
Location:
China Xiamen
Number of Teams:
8
Format:
Online Qualifiers
Offline Playoffs
Prize pool:
$250,000 USD
Start Date:
2016-09-28
End Date:
2016-10-02
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 
 
 
 

Overview[edit]

Format[edit]

  • Group Stage
    • Two four-team GSL groups to determine seeding
    • All matches are Bo3
  • Playoffs
    • Four teams start in upper bracket, four teams start in lower bracket
    • All rounds are Bo3 with Bo5 grand finals

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Evil Geniuses
1Canada Arteezy 
2Pakistan Suma1L 
3USA UNiVeRsE 
4Sweden zai 
5Denmark Cr1t- 
MVP Phoenix
1South Korea Febby 
2South Korea QO 
3Australia Velo 
4South Korea Reisen 
5South Korea DuBu 
OG
1Denmark N0tail 
2Australia ana 
3Sweden s4 
4Finland JerAx 
5Israel Fly 
Team Secret
1South Korea MP 
2Malaysia MidOne 
3South Korea Forev 
4Estonia Puppey 
5Sweden pieliedie 
Vici Gaming1
1China END 
2China ghost 
3China Yang 
4China fy 
5Macau ddc 
1 DPL Season 1 Winner LGD Gaming withdrew. They were replaced by the 3rd place team Vici Gaming (promoted from VG.R).

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A preview
1. Newbee 2-0
2. Team Secret 2-1
3. MVP Phoenix 1-2
4. LGD.Forever Young 0-2

Group B[edit]

Group B preview
1. Evil Geniuses 2-0
2. OG 2-1
3. iG Vitality 1-2
4. Vici Gaming 0-2

Playoffs[edit]

 

 

Semifinals
Newbee
2
30 September 2016 - 10:00 CST
Outworld Devourer Kunkka Faceless Void Weaver Lion
Earth Spirit Batrider Vengeful Spirit Morphling Death Prophet
35m14s
Oracle Axe Lina Sven Alchemist
Drow Ranger Earth Spirit Puck Medusa Phoenix
35m18s
Outworld Devourer Kunkka Dazzle Slardar Lifestealer
Batrider Keeper of the Light Sven Rubick Sniper
32m54s
OG
1
Team Secret
1
30 September 2016 - 13:30 CST
Kunkka Timbersaw Ancient Apparition Morphling Magnus
Oracle Axe Sand King Juggernaut Anti-Mage
53m31s
Shadow Demon Juggernaut Naga Siren Tidehunter Ursa
Kunkka Faceless Void Oracle Huskar Timbersaw
31m00s
Shadow Demon Sand King Juggernaut Earth Spirit Luna
Outworld Devourer Kunkka Dazzle Ursa Beastmaster
45m19s
Evil Geniuses
2
Winners' Finals
Newbee
2
1 October 2016 - 15:30 CST
Shadow Demon Kunkka Lifestealer Storm Spirit Tidehunter
Oracle Elder Titan Sand King Slark Templar Assassin
36m08s
Oracle Slardar Bounty Hunter Luna Invoker
Kunkka Beastmaster Razor Keeper of the Light Slark
38m35s
Evil Geniuses
0
Losers' Round 1
MVP Phoenix
1
30 September 2016 - 17:30 CST
Shadow Demon Timbersaw Mirana Spectre Invoker
Kunkka Faceless Void Tinker Oracle Terrorblade
47m13s
Phantom Assassin Vengeful Spirit Warlock Faceless Void Naga Siren
Batrider Kunkka Witch Doctor Ursa Alchemist
28m21s
Timbersaw Oracle Sven Undying Templar Assassin
Shadow Demon Slardar Lifestealer Invoker Witch Doctor
53m26s
Vici Gaming
2
LGD.Forever Young
2
30 September 2016 - 21:30 CST
Bounty Hunter Disruptor Clockwerk Juggernaut Timbersaw
Alchemist Ursa Dark Seer Earth Spirit Ancient Apparition
41m46s
Timbersaw Earth Spirit Terrorblade Dazzle Sand King
Riki Slardar Oracle Dragon Knight Gyrocopter
56m13s
iG Vitality
0
Losers' Round 2
OG
2
1 October 2016 - 10:00 CST
Elder Titan Axe Dazzle Storm Spirit Terrorblade
Shadow Demon Juggernaut Slardar Naga Siren Mirana
31m10s
Oracle Sand King Alchemist Ancient Apparition Razor
Batrider Kunkka Huskar Dazzle Ursa
38m56s
Vici Gaming
0
Team Secret
2
1 October 2016 - 12:30 CST
Bounty Hunter Keeper of the Light Phantom Assassin Slardar Razor
Drow Ranger Batrider Oracle Dragon Knight Abaddon
37m32s
Shadow Demon Batrider Bounty Hunter Invoker Lifestealer
Timbersaw Sand King Riki Disruptor Alchemist
27m51s
LGD.Forever Young
0
Losers' Round 3
OG
2
1 October 2016 - 17:50 CST
Elder Titan Batrider Morphling Oracle Death Prophet
Shadow Demon Timbersaw Ogre Magi Tidehunter Templar Assassin
42m08s
Batrider Io Juggernaut Naga Siren Witch Doctor
Shadow Demon Kunkka Axe Slark Ember Spirit
76m02s
Team Secret
0
Losers' Finals
Evil Geniuses
2
2 October 2016 - 12:00 CST
Batrider Shadow Demon Naga Siren Anti-Mage Puck
Elder Titan Faceless Void Morphling Lion Slardar
54m27s
Outworld Devourer Oracle Beastmaster Riki Lifestealer
Batrider Drow Ranger Rubick Storm Spirit Ogre Magi
30m51s
Kunkka Shadow Demon Luna Nyx Assassin Alchemist
Batrider Naga Siren Storm Spirit Dazzle Earth Spirit
34m41s
OG
1
Grand Finals
Newbee
1
2 October 2016 - 16:30 CST
Shadow Demon Luna Axe Lina Invoker
Oracle Drow Ranger Mirana Faceless Void Warlock
57m40s
Oracle Slardar Timbersaw Witch Doctor Terrorblade
Kunkka Axe Ursa Storm Spirit Omniknight
38m09s
Shadow Demon Luna Tidehunter Mirana Bounty Hunter
Drow Ranger Warlock Batrider Vengeful Spirit Puck
41m40s
Lifestealer Slardar Earth Spirit Timbersaw Silencer
Io Axe Sven Medusa Winter Wyvern
35m39s
Evil Geniuses
3

View Games[edit]

Streams[edit]

VODs[edit]

References[edit]