MarsTV Dota 2 League 2015 Winter Chinese Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki
[e][h]MDL 2015 Winter - Chinese Qualifiers
League Information
Organizer:
Mars Media
Type:
Online
Number of Teams:
8
Format:
Online Qualifiers
Start Date:
2016-01-20
End Date:
2016-01-24
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 
 
 
 

Format[edit]

Prize Pool[edit]

Participating Teams[edit]

CDEC Gaming
1China Agressif 
2China ShiKi 
3China Xz 
4China garder 
5China Q 
Invictus Gaming
1China XDD 
2China Yuno 
3China Luo 
4China XuaN 
5China super 
Newbee
1China Hao 
2China Mu 
3China Xiao2lei 
4Malaysia ChuaN 
5China le 
Newbee Young
1China JiaJia 
2China Sccc 
3China Li 
4China 321 
5China Mrrr 
TongFu
1China Lin 
2China uuu9 
3China Faith 
4China lpc 
5China Kabu 

Results[edit]

Quarterfinals
CDEC Gaming
2
20 January 2016 - 12:00 CST
Batrider Visage Tusk Ember Spirit Templar Assassin
Vengeful Spirit Nyx Assassin Queen of Pain Undying Weaver
39m29s
Batrider Vengeful Spirit Disruptor Dragon Knight Clinkz
Nature's Prophet Oracle Juggernaut Death Prophet Abaddon
25m57s
Dream Weavers
0
Invictus Gaming
0
20 January 2016 - 15:30 CST
Earthshaker Juggernaut Jakiro Rubick Invoker
Dark Seer Dazzle Lycan Spirit Breaker Gyrocopter
31m13s
Dark Seer Lifestealer Visage Vengeful Spirit Razor
Spirit Breaker Undying Tiny Io Medusa
33m67s
TongFu
2
Newbee Young
0
20 January 2016 - 19:00 CST
Spirit Breaker Invoker Lina Ember Spirit Dark Seer
Nature's Prophet Vengeful Spirit Juggernaut Puck Rubick
22m53s
Faceless Void Spirit Breaker Zeus Gyrocopter Lina
Nature's Prophet Outworld Devourer Ogre Magi Bane Mirana
44m01s
CDEC Youth
2
Newbee
2
20 January 2016 - 22:30 CST
Earth Spirit Witch Doctor Zeus Spectre Nyx Assassin
Gyrocopter Oracle Night Stalker Dragon Knight Batrider
30m51s
Outworld Devourer Night Stalker Dark Seer Disruptor Lifestealer
Gyrocopter Witch Doctor Tusk Chen Razor
27m18s
We Are Young
0
Semifinals
CDEC Gaming
0
21 January 2016 - 12:00 CST
Tusk Outworld Devourer Gyrocopter Omniknight Shadow Shaman
Spirit Breaker Dazzle Brewmaster Razor Sand King
21m19s
Night Stalker Razor Witch Doctor Terrorblade Earthshaker
Lycan Dazzle Batrider Viper Sand King
41m08s
TongFu
2
CDEC Youth
1
21 January 2016 - 15:30 CST
Faceless Void Outworld Devourer Zeus Lion Bristleback
Death Prophet Vengeful Spirit Disruptor Brewmaster Luna
38m08s
Dazzle Batrider Undying Terrorblade Lifestealer
Earth Spirit Disruptor Dark Seer Razor Weaver
59m03s
Vengeful Spirit Zeus Juggernaut Dragon Knight Windranger
Night Stalker Witch Doctor Queen of Pain Spectre Visage
38m57s
Newbee
2
Winners' Finals
TongFu
1
23 January 2016 - 14:00 CST
Dark Seer Lycan Spirit Breaker Io Slark
Sand King Rubick Medusa Lina Witch Doctor
23m25s
Spirit Breaker Oracle Gyrocopter Tiny Nature's Prophet
Dark Seer Lion Juggernaut Earthshaker Shadow Fiend
52m39s
Spirit Breaker Dazzle Io Tiny Medusa
Clockwerk Lina Rubick Chaos Knight Ursa
40m36s
Newbee
2
Losers' Round 1
Dream Weavers
0
21 January 2016 - 19:00 CST
Spirit Breaker Witch Doctor Shadow Fiend Enchantress Morphling
Night Stalker Lion Dragon Knight Vengeful Spirit Phoenix
29m03s
Nature's Prophet Dazzle Tiny Io Juggernaut
Night Stalker Queen of Pain Bane Anti-Mage Bounty Hunter
16m55s
Invictus Gaming
2
Newbee Young
2
21 January 2016 - 22:30 CST
Night Stalker Juggernaut Lion Earthshaker Alchemist
Spirit Breaker Gyrocopter Nature's Prophet Zeus Chen
47m47s
Faceless Void Vengeful Spirit Luna Rubick Queen of Pain
Invoker Oracle Witch Doctor Batrider Anti-Mage
22m42s
We Are Young
0
Losers' Round 2
CDEC Youth
2
22 January 2016 - 18:00 CST
Vengeful Spirit Slardar Ancient Apparition Morphling Puck
Outworld Devourer Io Witch Doctor Lycan Earthshaker
50m40s
Earth Spirit Zeus Tidehunter Puck Spectre
Outworld Devourer Io Oracle Batrider Medusa
37m08s
Nature's Prophet Zeus Lone Druid Bristleback Slark
Io Spirit Breaker Earth Spirit Vengeful Spirit Invoker
24m30s
Invictus Gaming
1
CDEC Gaming
0
22 January 2016 - 21:30 CST
Batrider Oracle Spirit Breaker Morphling Queen of Pain
Vengeful Spirit Gyrocopter Outworld Devourer Faceless Void Rubick
25m00s
Dazzle Gyrocopter Batrider Chen Invoker
Night Stalker Juggernaut Vengeful Spirit Tidehunter Lina
36m11s
Newbee Young
2
Losers' Round 3
CDEC Youth
2
23 January 2016 - 17:30 CST
Faceless Void Zeus Witch Doctor Puck Clinkz
Outworld Devourer Vengeful Spirit Juggernaut Rubick Tidehunter
41m35s
Night Stalker Dazzle Tidehunter Juggernaut Batrider
Spirit Breaker Gyrocopter Vengeful Spirit Dark Seer Death Prophet
18m55s
Disruptor Spirit Breaker Gyrocopter Tidehunter Silencer
Faceless Void Vengeful Spirit Luna Rubick Razor
33m27s
Newbee Young
1
Losers' Finals
TongFu
0
23 January 2016 - 21:00 CST
Dark Seer Lycan Ancient Apparition Vengeful Spirit Razor
Faceless Void Dazzle Bristleback Lion Ember Spirit
56m3s
Lycan Dazzle Batrider Sand King Medusa
Faceless Void Zeus Earth Spirit Morphling Bristleback
39m23s
CDEC Youth
2
Grand Finals
Newbee
3
24 January 2016 - 17:00 CST
Ancient Apparition Sand King Morphling Lina Brewmaster
Night Stalker Outworld Devourer Mirana Dazzle Ember Spirit
42m15s
Earth Spirit Dark Seer Lina Ember Spirit Dragon Knight
Zeus Vengeful Spirit Batrider Morphling Tidehunter
30m25s
Outworld Devourer Vengeful Spirit Earthshaker Tiny Skywrath Mage
Faceless Void Zeus Lion Ember Spirit Silencer
58m30s
Faceless Void Zeus Gyrocopter Lina Chaos Knight
Outworld Devourer Vengeful Spirit Oracle Tidehunter Juggernaut
24m11s
CDEC Youth
1

Reference[edit]