DreamLeague Season 8 Southeast Asia Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]DreamLeague Season 8 Southeast Asia Qualifier
League Information
Series:
Organizer:
Game Version:
Type:
Online
Location:
Southeast Asia Southeast Asia
Number of Teams:
4
Format:
Double Elimination
Start Date:
2017-11-17
End Date:
2017-11-18
Liquipedia Tier:
Links

Format[edit]

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Mineski
1Malaysia NaNa 
2Malaysia Mushi 
3Singapore iceiceice 
4Thailand Jabz 
5Philippines ninjaboogie 
CUSA Solace 
Fnatic
1Canada EternaLEnVy 
2Philippines Abed 
3Malaysia Ohaiyo 
4Philippines DJ 
5Sweden pieliedie 
CMalaysia Adam 
TNC Pro Team
1Philippines Raven 
2Philippines Kuku 
3Philippines Sam_H 
4Philippines Tims 
5Canada 1437 

Results[edit]

Semifinals
Fnatic
2
17 November 2017 - 16:00 SGT
Ogre Magi Terrorblade Clockwerk Queen of Pain Shadow Shaman
Omniknight Earth Spirit Zeus Gyrocopter Phantom Lancer
36m59s
Earth Spirit Earthshaker Warlock Gyrocopter Puck
Undying Lone Druid Lion Queen of Pain Underlord
42m21s
TNC Pro Team
0
Mineski
2
17 November 2017 - 18:30 SGT
Night Stalker Puck Rubick Tiny Phantom Lancer
Beastmaster Treant Protector Lion Lifestealer Templar Assassin
31m02s
Ogre Magi Jakiro Monkey King Templar Assassin Centaur Warrunner
Puck Vengeful Spirit Undying Sand King Weaver
32m33s
HappyFeet
0
Winners' Finals
Fnatic
2
18 November 2017 - 15:50 SGT
Tusk Undying Disruptor Death Prophet Faceless Void
Earth Spirit Venomancer Lich Tiny Mirana
35m50s
Ogre Magi Tusk Beastmaster Queen of Pain Lifestealer
Earth Spirit Vengeful Spirit Warlock Mirana Tidehunter
36m42s
Clockwerk Undying Beastmaster Invoker Razor
Ogre Magi Queen of Pain Jakiro Abaddon Slardar
31m57s
Mineski
1
Losers' Round 1
TNC Pro Team
2
17 November 2017 - 21:00 SGT
Ogre Magi Vengeful Spirit Nyx Assassin Sniper Chaos Knight
Night Stalker Rubick Tiny Queen of Pain Clockwerk
42m11s
Omniknight Queen of Pain Rubick Tusk Spectre
Ogre Magi Terrorblade Earthshaker Tinker Lion
46m33s
Ogre Magi Slardar Batrider Medusa Razor
Winter Wyvern Tusk Chaos Knight Legion Commander Storm Spirit
37m12s
HappyFeet
1
Losers' Finals
Mineski
0
18 November 2017 - 18:30 SGT
Undying Broodmother Vengeful Spirit Disruptor Medusa
Witch Doctor Earthshaker Phantom Lancer Razor Batrider
37m09s
Clockwerk Gyrocopter Silencer Tiny Invoker
Tusk Undying Batrider Lycan Mirana
36m28s
TNC Pro Team
2
Grand Finals
Fnatic
2
18 November 2017 - 21:00 SGT
Undying Earthshaker Queen of Pain Dark Seer Weaver
Tusk Puck Razor Rubick Doom
31m51s
Clockwerk Undying Beastmaster Medusa Storm Spirit
Tusk Queen of Pain Witch Doctor Phantom Lancer Weaver
34m49s
Tusk Omniknight Nyx Assassin Storm Spirit Medusa
Earth Spirit Batrider Warlock Juggernaut Slark
46m47s
TNC Pro Team
1

References[edit]