ASUS ROG DreamLeague Season 1

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]DreamLeague Season 1
League Information
Series:
Organizer:
Type:
Online & Offline
Location:
Sweden Jönköping
Format:
Online League Play
Offline Playoffs
Prize pool:
$265,257
Start Date:
2014-03-03
End Date:
2014-06-16
Dota TV Ticket:
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 Alliance
 Cloud9
 Team Empire
 Mousesports
Teams
Number of Teams:
12

The ASUS ROG DreamLeague Season 1 begins on March 3rd and will be the first DreamHack Dota 2 in 2014. The season will feature 12 teams, $100,000 in prizes and on-stage Live Finals at DreamHack Summer 2014. The the main season features three divisions divided by region, Europe West, Europe East and North America. Each region will feature four teams and the online part will be played over 10 weeks and all the 84 league matches will be broadcast from the new DreamHack TV6 Studio in Stockholm. The Grand Finals, with the top six teams in the Season 1 standing, will take place at DreamHack Summer 2014 where $100,000 will be at stake.

Format[edit]

  • Qualifiers
    • Open Qualifiers
      • Divided in the same three regions as the rest.
      • Top two teams advances to the final qualifier.
      • Thee Open Qualifiers per division, 6 spots per division.
      • Europe West's first qualifier was the DHW13 BYOC Tournament.
    • Final Qualifiers
      • Each divisional qualifier features eight teams.
      • The top two teams of each division qualifies for DreamLeague Season 1.
  • Main Season
    • League Play
      • Four Teams in each of the divisions, twelve teams total.
      • Each team meets once, while the teams from same divisions play twice, making it 14 games for all teams.
      • The top six teams in the standings advances to the grand finals.
    • Grand Finals
      • Finals will be held at DreamHack Summer 2014.
      • Top six teams from Season 1 division play.

Prize Pool[edit]

The base prize pool announced was $100,000 but an additional prize pool featuring 25% of the price of each DreamLeague Season 1 Compendium[1] sold will be added to the prize pool.
The compendium prize pool is currently at ~$160,000* USD, as of June 13th, 2014.[2]

Place $ USD Team
1st $74,000 Alliance Alliance
2nd $41,000 Cloud9 Cloud9
3rd $31,000 Team Empire Team Empire
4th $26,000 Mousesports mousesports
5th $22,500 Fnatic/Fnatic.EU Fnatic.EU
6th $19,500 Evil Geniuses Evil Geniuses
7th-11th $8,000 Natus Vincere/Natus Vincere Natus Vincere
RoX RoX.KIS
Team Liquid Team Liquid
Virtus.pro/Virtus.pro Virtus.pro
Meet Your Makers Meet Your Makers
12th - Sigma.int Sigma.int
Base prize money
Place Prize
A11st 40,000
A22nd 25,000
A33rd 15,000
A44th 10,000
A55th 6,500
A66th 3,500
A97 - 12th 0
Ticket prize money
Place Percentage Prize
A11st 20% ~34,000
A22nd 10% ~16,000
A33rd 10% ~16,000
A44th 10% ~16,000
A55th 10% ~16,000
A66th 10% ~16,000
A97 - 12th 5% ~8,000

*Sigma.int was disqualified and will not receive any prize money or streaming revenues.[3]
*Sigma.int had a 1-7 win/loss record before forfeiting all their games and getting disqualified.

Participating Teams[edit]

Invited Teams[edit]

Natus Vincere
1Ukraine XBOCT 
2Ukraine Dendi 
3Ukraine Funn1k 
4Germany Kuroky 
5Estonia Puppey 
Alliance
1Sweden Loda 
2Sweden s4 
3Sweden AdmiralBulldog 
4Sweden EGM 
5Sweden Akke 
Team Liquid
1Canada TC 
2Germany qojqva 
3USA BuLba 
4USA DeMoN 
5Canada Waytosexy 
Virtus.pro
1Russia Illidan 
2Russia God 
3Russia ARS-ART 
4Russia NS 
5Russia JotM 
Fnatic.EU
1Sweden Excalibur 
2Germany H4nn1 
3Finland Trixi 
4Israel Fly 
5Denmark BigDaddy 
Evil Geniuses
1USA Mason 
2Canada Arteezy 
3USA Universe 
4Sweden zai 
5USA ppd 

Qualified Teams[edit]

Team Empire
1Russia Silent 
2Ukraine Resolut1on 
3Ukraine Mag~ 
4Ukraine ALWAYSWANNAFLY 
5Russia VANSKOR 
Meet Your Makers
1Denmark Unicornxoxo 
2Denmark link 
3Denmark Ace 
4Denmark Cr1t 
5Denmark Ryze 
Cloud9
1Canada EternalEnvy 
2Netherlands SingSing 
3Romania bOne7 
4Canada Aui_2000 
5Sweden pieliedie 
RoX
1Russia Bzz 
2Russia Solo 
3Russia Sedoy 
4Russia yol 
5Ukraine Goblak 
Sigma.int
1France PARIS 
2Germany FATA- 
3Denmark miGGel 
4France 7ckngMad 
5Germany paS 
mousesports*
1Sweden Pajkatt 
2Germany FATA- 
3USA MSS 
4Germany paS 
5Denmark Misery 

*Team Dog was picked up by mousesports prior to the playoffs.[4]

Results[edit]

League[edit]

League Standing
1. Cloud9 Cloud9 12-2
2. Team Empire Team Empire 12-2
3. Evil Geniuses Evil Geniuses 10-4
4. Mousesports mousesports 9-5
5. Fnatic/Fnatic.EU Fnatic.EU 8-6
6. Alliance Alliance 8-6
7. Natus Vincere/Natus Vincere Natus Vincere 7-7
8. RoX RoX.KIS 6-8
9. Team Liquid Team Liquid 5-9
10. Virtus.pro/Virtus.pro Virtus.pro 5-9
11. Meet Your Makers Meet Your Makers 2-12
DSQ. Sigma.int Sigma.int 0-14
Click here for more info about the matches.

Playoffs[edit]

Round of 6[edit]

Round 1
Evil Geniuses
0
June 14, 2014 05:00 PDT
Mirana Dark Seer Visage Tinker Rubick
Treant Protector Nature's Prophet Brewmaster Silencer Chen
47:43
Alliance
1
mousesports
0
June 14, 2014 06:30 PDT
Doom Troll Warlord Witch Doctor Vengeful Spirit Wraith King
Tinker Brewmaster Beastmaster Visage Skywrath Mage
35:01
Fnatic.EU
1
Round 2
Alliance
2
June 14, 2014 07:30 PDT
Doom Shadow Demon Lich Centaur Warrunner Razor
Io Brewmaster Disruptor Tiny Skywrath Mage
30:44
Shadow Demon Mirana Enchantress Lone Druid Templar Assassin
Doom Io Keeper of the Light Naga Siren Queen of Pain
28:53
Fnatic.EU
0
Losers' Round 1
Evil Geniuses
0
June 14, 2014 10:30 CEST
Treant Protector Lycan Vengeful Spirit Beastmaster Viper
Doom Axe Dazzle Shadow Demon Troll Warlord
30:44
Doom Treant Protector Dragon Knight Witch Doctor Weaver
Bane Mirana Centaur Warrunner Ancient Apparition Invoker
28:52
mousesports
2
Loser's Round 2
Fnatic.EU
0
June 14, 2014 13:00 PDT
Lycan Ancient Apparition Disruptor Elder Titan Kunkka
Doom Axe Vengeful Spirit Troll Warlord Witch Doctor
52:15
Doom Lich Io Tiny Brewmaster
Tidehunter Enigma Razor Bane Weaver
34:35
mousesports
2
Advances to Semifinals
Alliance
mousesports
Click here for more info about the matches.

 

Final Bracket[edit]

Semifinals
Cloud9
2
June 15, 2014 05:00 PDT
Drow Ranger Lycan Earthshaker Visage Puck
Mirana Vengeful Spirit Troll Warlord Brewmaster Treant Protector
36:55
Doom Tidehunter Wraith King Jakiro Kunkka
Batrider Ancient Apparition Nature's Prophet Bane Weaver
59:28
Doom Jakiro Silencer Bane Meepo
Enigma Tidehunter Troll Warlord Disruptor Naga Siren
40:57
mousesports
1
Team Empire
1
June 15, 2014 09:00 PDT
Mirana Dark Seer Lich Ember Spirit Bane
Treant Protector Nature's Prophet Io Sven Puck
40:26
Io Gyrocopter Dragon Knight Clockwerk Ancient Apparition
Treant Protector Doom Witch Doctor Wraith King Outworld Devourer
31:27
Rubick Clockwerk Morphling Storm Spirit Io
Nature's Prophet Chen Bane Pugna Tidehunter
27:46
Alliance
2
Winners' Finals
Cloud9
0
June 15, 2014 13:30 PDT
Tidehunter Jakiro Earthshaker Enigma Meepo
Treant Protector Brewmaster Io Storm Spirit Lone Druid
36:54
Io Mirana Dark Seer Morphling Leshrac
Batrider Treant Protector Disruptor Slark Razor
19:49
Alliance
2
Losers' Round 1
mousesports
0
June 16, 2014 01:00 PDT
Doom Bane Weaver Invoker Enchantress
Brewmaster Vengeful Spirit Visage Clinkz Beastmaster
27:45
Ancient Apparition Centaur Warrunner Lycan Vengeful Spirit Puck
Mirana Enigma Bane Dragon Knight Tidehunter
18:09
Team Empire
2
Losers' Finals
Cloud9
2
June 16, 2014 06:00 PDT
Doom Tidehunter Enigma Bane Alchemist
Io Gyrocopter Rubick Clockwerk Invoker
40:01
Tidehunter Silencer Visage Drow Ranger Queen of Pain
Enigma Brewmaster Ancient Apparition Beastmaster Phantom Assassin
49:58
Batrider Doom Shadow Demon Shadow Shaman Alchemist
Mirana Visage Vengeful Spirit Dragon Knight Beastmaster
42:45
Team Empire
1
Grand Finals
Alliance
3
June 16, 2014 10:00 PDT
Treant Protector Nature's Prophet Io Sven Puck
Dark Seer Jakiro Ember Spirit Tidehunter Alchemist
27:05
Shadow Demon Mirana Slark Skywrath Mage Kunkka
Brewmaster Nyx Assassin Disruptor Tinker Jakiro
50:38
Treant Protector Nature's Prophet Tidehunter Chen Phantom Assassin
Io Mirana Shadow Demon Gyrocopter Invoker
54:37
Nature's Prophet Io Disruptor Riki Storm Spirit
Brewmaster Tidehunter Puck Jakiro Faceless Void
45:21
Batrider Rubick Wraith King Lone Druid Enchantress
Enigma Tidehunter Io Luna Razor
33:34
Cloud9
2
Click here for more info about the matches.

View Games[edit]

References[edit]