DreamHack Winter 2012

From Liquipedia Dota 2 Wiki
Jump to: navigation, search

[e][h]DreamHack Corsair Vengeance Dota 2 Cup- Winter 2012
League Information
Organizer:
Sponsor:
Type:
Offline
Location:
Sweden Sweden
Format:
5v5, groups into single-elimination playoffs
Prize pool:
200,000 SEK
Start Date:
2012-11-22
End Date:
2012-11-25
Liquipedia Tier:
Winners
 No Tidehunter
 Evil Geniuses
 Team Empire
 Fnatic/Fnatic.EU

Overview

Aside from Dota 2, there are competitions for StarCraft 2: Wings of Liberty, Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, Heroes of Newerth, Battlefield 3, Super Street Fighter IV Arcade Edition and Quake Live.

Prizepool

A total of 200,000 SEK (~$30,000) is spread as seen below.

Place $ USD  kr SEK Team
1st $15,099 SEK 100,000 No Tidehunter No Tidehunter
2nd $7,549.50 SEK 50,000 Evil Geniuses Evil Geniuses
3rd-4th $3,774.75 SEK 25,000 Team Empire Team Empire
Fnatic/Fnatic.EU Fnatic.EU
5th-8th - - Team Dignitas Team Dignitas
Absolute Legends Absolute Legends
Natus Vincere/Natus Vincere Natus Vincere
We haz Asian We haz Asian
9th-16th - - Team 3DMAX 3DMAX
Out of Tangos Out of Tangos
4 Friends + Chrillee 4 Friends + Chrillee
Rigg3D Rigg3D
Mousesports mousesports
Sweet 'N China Sweet 'N China
Pulse eSports Pulse eSports
SkyHigh SkyHigh

Currency conversion is based on the currency exchange rate (taken from xe.com) on 2012-11-25. [1 SEK ≈ $0.15099 USD]

Format

There are ten invited teams, two teams from the BYOC Qualifiers, three teams from Online Qualifiers, and one team from DreamHack Valencia.

  • BYOC Qualifier
    • 64 team open signup tournament.
    • Best of 1 single-elimination.
    • Top 2 advances to Group Play.
  • Group Play
    • Teams are split into four groups of four teams.
    • Group matches are played best of 1.
    • Two teams advances from each groups.
  • Playoffs
    • 8 Team single-elimination Bracket.
    • Matches are played Best of 3.

Participants

Evil Geniuses
1  USA Fear 
2  Canada Jeyo 
3  USA DeMoN 
4  Denmark Maelk 
5  USA Bdiz 
Invited
Natus Vincere
1  Ukraine XBOCT 
2  Ukraine Dendi 
3  Russia LighTofHeaveN 
4  Estonia Puppey 
5  Russia ARS-ART 
Invited
No Tidehunter
1  Sweden Loda 
2  Sweden s4 
3  Sweden AdmiralBulldog 
4  Sweden Akke 
5  Canada EternaLEnVy 
Invited
Team Empire1
1  France Sockshka 
2  Russia Scandal 
3  Ukraine Funn1k 
4  Ukraine Goblak 
5  Russia Silent 
Invited
Team Dignitas
1  Canada Aui_2000 
2  USA Fogged 
3  Canada Sneyking 
4  USA TidesofTime 
5  Canada waytosexy 
Invited
Pulse eSports
1  Sweden Wagamama 
2  Sweden PiNoY 
3  Sweden Reesion 
4  Sweden Mini 
5  Sweden Fishbone 
Invited
Absolute Legends
1  Romania S0ny 
2  Romania ComeWithMe 
3  Romania Freezer 
4  Denmark MaNia 
5  Netherlands SexyBamboe 
Invited
mousesports2
1  Germany Black^ 
2  Germany FATA- 
3  Germany paS 
4  Germany KuroKy 
5  Germany Alex 
Invited
Out of Tangos3
1  Sweden Seeder 
2  Sweden cYso 
3  Sweden Floxplox 
4  Sweden Frigoleet 
5  Sweden Steffstyle 
Invited
4 Friends + Chrillee3
1  Sweden strangby 
2  Sweden Noez 
3  Sweden Chrillee 
4  Sweden eresloco 
5  Sweden Bomborg 
Invited
Fnatic.EU
1  Sweden Era 
2  Germany H4nn1 
3  Finland Trixi 
4  Denmark N0tail 
5  Israel Fly 
Rigg3D3
1  Finland Buugi 
2  Finland Rikka 
3  Finland Milky 
4  Finland KIH 
5  Finland FetAA 
We haz Asian
1  Denmark unicornxoxo 
2  Denmark Cr1t 
3  Germany Crydasia 
4  Germany RMC 
5  Denmark hiphopNOTpop 
3DMAX4
1  Denmark Ace 
2  Denmark HesteJoe-Rotten 
3  Denmark Noia 
4  Denmark HawaiiOo 
5  Denmark Hyac 
SkyHigh
1  Sweden MATRIM 
2  Sweden Wish 
3  Sweden pepp3 
4  Sweden kloringen 
5  Sweden pieliedie 
Sweet'N China
1  Sweden Kreati 
2  Sweden Lavexas 
3  Sweden KrilleKrall 
4  Sweden Fudgie 
5  Sweden Dansk 

1 Due to passport issues, Team Empire's blowyourbrain was not able to attend and Sockshka will stand in for Empire during the event.[1]
2 mousesports qualified as Team Zero but was signed by mousesports before the event.[2]
3 Meet Your Makers, mTw and Clan Poland [3][4] were unable to attend. 4 Friends + Chrille, Out of Tangos and Rigg3D replaced them.[5]
4Team 3DMAX qualified as Gamer University but was signed by Team 3DMAX before the event.[6]

Full team rosters and more info is available here.

Results

Group Stage

Group A

Group A
1. Natus Vincere/Natus Vincere Natus Vincere 3-0
2. Absolute Legends Absolute Legends 2-1
3. Team 3DMAX 3DMAX 1-2
4. Out of Tangos Out of Tangos 0-3

Group B

Group B
1. No Tidehunter No Tidehunter 3-0
2. Evil Geniuses Evil Geniuses 2-1
3. 4 Friends + Chrillee 4 Friends + Chrillee 1-2
4. Rigg3D Rigg3D 0-3

Group C

Group C
1. Team Empire Team Empire 3-0
2. We haz Asian We haz Asian 2-1
3. Mousesports mousesports 1-2
4. Sweet 'N China Sweet 'N China 0-3

Group D

Group D
1. Fnatic/Fnatic.EU Fnatic.EU 3-0
2. Team Dignitas Team Dignitas 2-1
3. Pulse eSports Pulse eSports 1-2
4. SkyHigh SkyHigh 0-3

Playoffs

Bracket

Quarterfinals
Team Empire
2
23 November 2012, 18:00 UTC
Templar Assassin Undying Clinkz Rubick Tinker
Dark Seer Jakiro Tidehunter Gyrocopter Invoker
51m33s
Templar Assassin Bounty Hunter Naga Siren Tidehunter Bane
Dark Seer Jakiro Leshrac Windranger Luna
28m11s
Team Dignitas
0
No Tidehunter
2
23 November 2012, 21:00 UTC
Sven Lone Druid Dark Seer Keeper of the Light Vengeful Spirit
Batrider Bounty Hunter Enigma Bane Mirana
32m36s
Bounty Hunter Undying Rubick Beastmaster Lifestealer
Jakiro Batrider Sven Gyrocopter Windranger
32m16s
Absolute Legends
0
Natus Vincere
0
23 November 2012, 21:00 UTC
Jakiro Io Chaos Knight Shadow Fiend Lich
Dark Seer Sven Enigma Shadow Demon Invoker
45m46s
Templar Assassin Faceless Void Vengeful Spirit Windranger Lycan
Jakiro Sven Undying Beastmaster Clinkz
32m43s
Evil Geniuses
2
Fnatic.EU
2
23 November 2012, 18:00 UTC
Magnus Night Stalker Enigma Tidehunter Shadow Fiend
Dark Seer Jakiro Chaos Knight Keeper of the Light Phantom Lancer
59m40s
Jakiro Chen Night Stalker Shadow Fiend Broodmother
Bounty Hunter Rubick Leshrac Windranger Faceless Void
17m38s
We haz Asian
0
Semifinals
Team Empire
0
24 November 2012, 13:00 UTC
Batrider Jakiro Sven Templar Assassin Bane
Magnus Bounty Hunter Venomancer Lina Faceless Void
54m59s
Chen Leshrac Tidehunter Juggernaut Death Prophet
Bounty Hunter Magnus Keeper of the Light Rubick Lifestealer
34m55s
No Tidehunter
2
Evil Geniuses
2
24 November 2012, 16:00 UTC
Sven Enigma Vengeful Spirit Invoker Tidehunter
Batrider Jakiro Faceless Void Rubick Clinkz
37m54s
Chen Sven Leshrac Dragon Knight Omniknight
Enigma Jakiro Tidehunter Night Stalker Luna
40m35s
Fnatic.EU
0
Finals
No Tidehunter
2
24 November 2012, 20:00 UTC
Sven Keeper of the Light Templar Assassin Beastmaster Vengeful Spirit
Batrider Rubick Venomancer Enigma Faceless Void
37m06s
Sven Dark Seer Nature's Prophet Leshrac Shadow Demon
Magnus Enigma Vengeful Spirit Invoker Juggernaut
41m53s
Undying Bounty Hunter Jakiro Queen of Pain Faceless Void
Templar Assassin Rubick Chen Juggernaut Nature's Prophet
53m16s
Evil Geniuses
1

External links

Gallery

References