Dota 2 Radiant & Dire Cup 2015

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]Dota 2 Radiant & Dire Cup 2015
League Information
Organizer:
Perfect World
Sponsor:
Perfect World
Server:
China
Type:
Offline
Location:
China Shanghai
Number of Teams:
8
Format:
Double Elimination
Prize pool:
$154,823 USD
Start Date:
2015-12-25
End Date:
2015-12-27
Dota TV Ticket:
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 
 
 
 

Overview[edit]

The Dota 2 Radiant & Dire Cup 2015 is a tournament hosted by Perfect World. Its main event was held from December 25th to 27th, 2015.[1]

Prize Pool[edit]

The prize pool will start at $150,000 supplemented by sales of the in-game ticket (25% contribution to the prize pool). The final price pool was $154,823.[2]

Format[edit]

  • 8 teams are seeded into a double elimination mixed Bo3 and Bo1 bracket with Bo3 finals.

Participants[edit]

There are 8 teams participating in the main event. The breakdown is as follows:

  • 4 teams directly invited
  • 2 teams from the Qualifiers
  • 2 teams from the Wild Card
LGD Gaming
1China Sylar 
2China Maybe 
3China rOtK 
4China MMY! 
5Macau DDC 
CDEC Gaming
1China Agressif 
2China Shiki 
3China Xz 
4China Q 
5China garder 
Vici Gaming
1China BurNIng 
2China Super 
3Singapore iceiceice 
4China fy 
5China Fenrir 
EHOME
1China Cty 
2China old chicken 
3China eLeVeN 
4China LaNm 
5China Kaka 

Results[edit]

Quarterfinals (Bo3)
Newbee Young
0
25 December 2015 - 12:00 CST
Invoker Tusk Dark Seer Juggernaut Rubick
Dragon Knight Mirana Bane Gyrocopter Faceless Void
40m38s
Gyrocopter Undying Dragon Knight Shadow Shaman Beastmaster
Tusk Nature's Prophet Ancient Apparition Wraith King Zeus
45m45s
Vici Gaming
2
LGD Gaming
2
25 December 2015 - 15:00 CST
Tusk Nature's Prophet Oracle Dragon Knight Ursa
Bane Night Stalker Alchemist Ancient Apparition Phantom Lancer
36m01s
Invoker Dazzle Night Stalker Clockwerk Terrorblade
Tusk Slardar Windranger Lina Juggernaut
24m15s
iG Vitality
0
CDEC Youth
2
25 December 2015 - 18:00 CST
Invoker Dazzle Clockwerk Terrorblade Lion
Slardar Dragon Knight Disruptor Witch Doctor Storm Spirit
27m40s
Oracle Dragon Knight Phantom Lancer Lina Lifestealer
Earth Spirit Undying Earthshaker Timbersaw Shadow Fiend
47m16s
Bane Nature's Prophet Gyrocopter Bristleback Disruptor
Dazzle Spirit Breaker Dragon Knight Morphling Zeus
34m00s
EHOME
1
Team FanTuan
0
25 December 2015 - 21:00 CST
Nature's Prophet Spirit Breaker Visage Drow Ranger Templar Assassin
Invoker Doom Phoenix Tidehunter Disruptor
20m05s
Dark Seer Ember Spirit Viper Lion Ancient Apparition
Spirit Breaker Disruptor Juggernaut Brewmaster Nature's Prophet
39m33s
CDEC Gaming
2
Winner's Semifinals (Bo3)
Vici Gaming
2
26 December 2015 - 10:00 CST
Gyrocopter Dazzle Clockwerk Mirana Storm Spirit
Tusk Ancient Apparition Witch Doctor Ember Spirit Morphling
41m24s
Tusk Vengeful Spirit Faceless Void Razor Pudge
Dazzle Gyrocopter Earthshaker Dragon Knight Skywrath Mage
36m32s
LGD Gaming
0
CDEC Youth
2
26 December 2015 - 13:00 CST
Dazzle Nature's Prophet Lion Slark Abaddon
Spirit Breaker Dark Seer Disruptor Ember Spirit Razor
39m12s
Nature's Prophet Oracle Gyrocopter Witch Doctor Beastmaster
Spirit Breaker Dark Seer Slardar Ancient Apparition Windranger
34m11s
CDEC Gaming
0
Winner's Finals (Bo3)
Vici Gaming
1
27 December 2015 - 12:30 CST
Invoker Ancient Apparition Vengeful Spirit Dragon Knight Broodmother
Dazzle Gyrocopter Clockwerk Earth Spirit Outworld Devourer
35m40s
Nature's Prophet Dragon Knight Lion Sand King Gyrocopter
Invoker Dazzle Clockwerk Terrorblade Dark Seer
56m02s
Nature's Prophet Gyrocopter Shadow Demon Brewmaster Anti-Mage
Dazzle Batrider Zeus Earthshaker Morphling
60m27s
CDEC Youth
2
Losers' Round 1 (Bo1)
Newbee Young
0
26 December 2015 - 16:00 CST
Oracle Night Stalker Phantom Lancer Queen of Pain Phoenix
Tusk Undying Shadow Fiend Vengeful Spirit Clinkz
49m41s
iG Vitality
1
EHOME
1
26 December 2015 - 17:00 CST
Earth Spirit Gyrocopter Visage Alchemist Broodmother
Undying Queen of Pain Spirit Breaker Viper Bounty Hunter
35m57s
Team FanTuan
0
Losers' Round 2 (Bo1)
CDEC Gaming
0
26 December 2015 - 18:00 CST
Invoker Dazzle Earthshaker Naga Siren Broodmother
Oracle Gyrocopter Night Stalker Lion Zeus
63m58s
iG Vitality
1
LGD Gaming
0
26 December 2015 - 19:00 CST
Oracle Gyrocopter Night Stalker Clockwerk Viper
Earth Spirit Queen of Pain Witch Doctor Kunkka Alchemist
46m19s
EHOME
1
Losers' Round 3 (Bo1)
iG Vitality
0
26 December 2015 - 20:00 CST
Night Stalker Ancient Apparition Tiny Io Slark
Undying Gyrocopter Oracle Brewmaster Jakiro
41m40s
EHOME
1
Losers' Finals (Bo3)
Vici Gaming
1
27 December 2015 - 16:30 CST
Gyrocopter Bane Faceless Void Dragon Knight Pudge
Earth Spirit Queen of Pain Earthshaker Vengeful Spirit Doom
28m56s
Dragon Knight Bane Mirana Juggernaut Enigma
Invoker Earth Spirit Abaddon Ursa Batrider
24m53s
Dazzle Phantom Lancer Beastmaster Pudge Alchemist
Undying Earth Spirit Zeus Earthshaker Timbersaw
35m57s
EHOME
2
Final (Bo3)
CDEC Youth
1
27 December 2015 - 20:30 CST
Slark Disruptor Nature's Prophet Batrider Oracle
Nyx Assassin Visage Alchemist Anti-Mage Earth Spirit
29m57s
Bane Razor Ancient Apparition Puck Lifestealer
Undying Gyrocopter Clockwerk Batrider Ember Spirit
62m02s
Earth Spirit Puck Shadow Shaman Clockwerk Spectre
Invoker Night Stalker Nyx Assassin Pugna Anti-Mage
32m05s
EHOME
2

References[edit]