Dota 2 League Season 4

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]Dota 2 League Season 4
Dota 2 League Season 4.png
League Information
Series:
Organizer:
Sponsor:
Location:
USA Las Vegas
Number of Teams:
4
Format:
Online with offline finals
Prize pool:
$50,000
Start Date:
2013-10-14
End Date:
2014-01-08
Liquipedia Tier:
Links
Winners
Gold.png Lgdlogo std.png
Silver.png Fnaticlogo std.png
Bronze.png Vglogo std.png
Copper.png Alliancelogo std.png

The Dota 2 League is a run by team Evil Geniuses and the fourth season is the first season not sponsored by RaidCall and features other big changes as well. The Prize Pool is increased to $50,000, and the top four teams will be flown in and accommodated in Las Vegas for an additional $40,000 to compete at the live finals at CES 2014.

Format[edit]

All 16 teams divided into two regions of eight teams each will play a best of three series once against all other teams in their region in the round-robin league stage. The round-robin stage will be followed by a bubble race single elimination playoffs. The top four teams, two from each region, will advance to the live finals in Las Vegas during the 2014 International CES.

Broadcast Details[edit]

  • Eastern Division (October 14 - 31)
    • Three matches twice a week.
    • See this page for individual match dates and details.
  • Western Division (November 4 - 17)
    • Two matches per day, Monday through Sunday.
    • See this page for individual match dates and details.
  • Regular Season Playoffs (December 3-5)
    • See this page for individual match dates and details.

Prize Pool[edit]

A Prize Pool of $50,000 is spread as seen below.

An additional $40,000 will be offered to cover flight and hotel for the top four teams that advance to the finals in Las Vegas.

Participating Teams[edit]

Regular Season Results[edit]

League Play[edit]

Western Division[edit]

League Play
1. Alliancelogo std.png Alliance 7-0 14-2
2. Liquidlogo std.png Team Liquid 6-1 12-2
3. Navilogo std.png Natus Vincere 5-2 10-5
4. Fnaticlogo std.png Fnatic 4-3 9-7
5. Virtuslogo std.png Virtus.pro 3-4 6-9
6. Eglogo std.png Evil Geniuses 2-5 8-10
7. Mousesportslogo std.png mousesports 1-6 3-12
8. Dignitaslogo std.png Team Dignitas 0-7 0-2
Click here to view more details about the matches.

Eastern Division[edit]

League Play
1. Lgdlogo std.png LGD Gaming 7-0 14-2
2. IGlogo std.png Invictus Gaming 6-1 13-4
3. Vglogo std.png Vici Gaming 5-2 10-7
4. DKlogo std.png Team DK 4-3 8-7
5. Tongfulogo std.png TongFu 3-4 10-9
6. Lgdintlogo std.png LGD International 2-5 6-10
7. Rattlesnakelogo std.png RattleSnake 1-6 2-13
8. Risingstarslogo std.png RisingStars 0-7 3-14
Click here to view more details about the matches.

Regular Season Playoffs[edit]

Western Division[edit]

Finals Qualifier Round 1
Fnaticlogo std.png Fnatic
2
December 3, 2013
Elder Titan Crystal Maiden Io Chaos Knight Alchemist
GreenCheck.png
NoCheck.png
Venomancer Viper Naga Siren Puck Doom
33:06
Venomancer Weaver Gyrocopter Nyx Assassin Dark Seer
GreenCheck.png
NoCheck.png
Crystal Maiden Abaddon Viper Puck Drow Ranger
42:40
Virtuslogo std.png Virtus.pro
0
Finals Qualifier Round 2
Navilogo std.png Natus Vincere
1
December 3, 2013
Io Chen Clockwerk Bristleback Storm Spirit
NoCheck.png
GreenCheck.png
Enchantress Visage Alchemist Weaver Venomancer
38:46
Nature's Prophet Crystal Maiden Alchemist Clinkz Templar Assassin
GreenCheck.png
NoCheck.png
Lifestealer Visage Nyx Assassin Bounty Hunter Pudge
29:47
Io Chaos Knight Doom Outworld Devourer Ancient Apparition
GreenCheck.png
NoCheck.png
Enchantress Visage Batrider Timbersaw Luna
31:02
Fnaticlogo std.png Fnatic
2
Qualification Match
Liquidlogo std.png Team Liquid
1
December 5, 2013
Visage Clinkz Beastmaster Night Stalker Bane
GreenCheck.png
NoCheck.png
Venomancer Weaver Crystal Maiden Luna Enigma
36:59
Elder Titan Venomancer Lich Outworld Devourer Slardar
NoCheck.png
GreenCheck.png
Nature's Prophet Alchemist Chen Rubick Mirana
23:09
Elder Titan Weaver Bane Centaur Warrunner Witch Doctor
NoCheck.png
GreenCheck.png
Visage Enchantress Luna Windranger Invoker
60:17
Clinkz Alchemist Rubick Dragon Knight Nyx Assassin
NoCheck.png
GreenCheck.png
Elder Titan Enchantress Weaver Outworld Devourer Lich
37:23
Fnaticlogo std.png Fnatic
3
Click here to view more details about the matches.


Eastern Division[edit]

Finals Qualifier Round 1
DKlogo std.png Team DK
2
December 3, 2013
Clockwerk Outworld Devourer Crystal Maiden Weaver Enchantress
NoCheck.png
GreenCheck.png
Visage Rubick Luna Nyx Assassin Clockwerk
31:12
Clockwerk Rubick Luna Leshrac Templar Assassin
GreenCheck.png
NoCheck.png
Alchemist Crystal Maiden Viper Puck Windranger
43:21
Dark Seer Vengeful Spirit Nature's Prophet Dragon Knight Visage
GreenCheck.png
NoCheck.png
Lich Rubick Chaos Knight Weaver Clockwerk
34:27
Tongfulogo std.png TongFu
1
Finals Qualifier Round 2
Vglogo std.png Vici Gaming
2
December 3, 2013
Visage Bristleback Crystal Maiden Lone Druid Venomancer
NoCheck.png
GreenCheck.png
Clockwerk Rubick Luna Outworld Devourer Lich
40:40
Clockwerk Rubick Nyx Assassin Storm Spirit Clinkz
GreenCheck.png
NoCheck.png
Timbersaw Crystal Maiden Gyrocopter Puck Doom
39:41
Visage Dragon Knight Crystal Maiden Bristleback Nyx Assassin
GreenCheck.png
NoCheck.png
Timbersaw Rubick Luna Lich Night Stalker
17:03
DKlogo std.png Team DK
1
Qualification Match
IGlogo std.png Invictus Gaming
1
December 5, 2013
Alchemist Rubick Luna Leshrac Puck
NoCheck.png
GreenCheck.png
Visage Clockwerk Nyx Assassin Storm Spirit Gyrocopter
41:34
Clockwerk Venomancer Nature's Prophet Gyrocopter Chen
GreenCheck.png
NoCheck.png
Pugna Bristleback Crystal Maiden Windranger Necrophos
28:50
Elder Titan Crystal Maiden Nature's Prophet Anti-Mage Puck
NoCheck.png
GreenCheck.png
Alchemist Visage Dragon Knight Timbersaw Weaver
59:35
Bristleback Pugna Dragon Knight Shadow Demon Jakiro
NoCheck.png
GreenCheck.png
Clockwerk Anti-Mage Rubick Leshrac Outworld Devourer
18:03
Vglogo std.png Vici Gaming
3
Click here to view more details about the matches.

Live Finals Results[edit]

Participants[edit]

Alliance
1Sweden Loda 
2Sweden s4 
3Sweden AdmiralBulldog 
4Sweden EGM 
5Sweden Akke 
Fnatic1
1Canada Aui_2000 
2USA DeMoN 
3Finland Trixi 
4Denmark N0tail 
5Israel Fly 
LGD Gaming
1China Rabbit 
2China xiao8 
3China Yao 
4Macau ddc 
5China DD 
Vici Gaming
1China Sylar 
2China Super 
3China rOtk 
4China Fenrir 
5China fy 

1 Era and H4nn1 were unable to attend, thus Aui_2000 and DeMoN were used as stand-ins.[1]

Playoff Bracket[edit]

Semifinals
Alliancelogo std.png Alliance
1
7 January 2014, 12:00 PST
Dragon Knight Io Treant Protector Viper Tusk
GreenCheck.png
NoCheck.png
Venomancer Chen Outworld Devourer Clockwerk Luna
20m11s
Chen Weaver Shadow Demon Lone Druid Puck
NoCheck.png
GreenCheck.png
Venomancer Rubick Dragon Knight Pugna Bounty Hunter
33m28s
Bristleback Abaddon Dazzle Outworld Devourer Slardar
NoCheck.png
GreenCheck.png
Venomancer Enchantress Storm Spirit Clockwerk Lone Druid
23m54s
Vglogo std.png Vici Gaming
2
Lgdlogo std.png LGD Gaming
2
7 January 2014, 15:00 PST
Venomancer Dragon Knight Bane Visage Necrophos
GreenCheck.png
NoCheck.png
Chen Slark Lifestealer Storm Spirit Shadow Demon
16m36s
Crystal Maiden Doom Io Razor Lifestealer
GreenCheck.png
NoCheck.png
Nature's Prophet Outworld Devourer Rubick Leshrac Elder Titan
43m43s
Fnaticlogo std.png Fnatic
0
Winners' Finals
Vglogo std.png Vici Gaming
1
8 January 2014, 12:00 PST
Lone Druid Visage Rubick Bristleback Kunkka
NoCheck.png
GreenCheck.png
Doom Dragon Knight Crystal Maiden Io Tiny
44m33s
Visage Clockwerk Lone Druid Pugna Vengeful Spirit
GreenCheck.png
NoCheck.png
Crystal Maiden Dragon Knight Outworld Devourer Dark Seer Elder Titan
24m18s
Chen Lone Druid Dragon Knight Nature's Prophet Rubick
NoCheck.png
GreenCheck.png
Doom Crystal Maiden Visage Luna Invoker
44m15s
Lgdlogo std.png LGD Gaming
2
Losers' Round 1
Alliancelogo std.png Alliance
1
7 January 2014, 18:00 PST
Io Crystal Maiden Timbersaw Storm Spirit Chaos Knight
GreenCheck.png
NoCheck.png
Enchantress Bristleback Dragon Knight Shadow Shaman Necrophos
20m12s
Visage Dragon Knight Lifestealer Clockwerk Skywrath Mage
NoCheck.png
GreenCheck.png
Alchemist Crystal Maiden Elder Titan Death Prophet Shadow Fiend
25m03s
Nature's Prophet Crystal Maiden Weaver Abaddon Night Stalker
NoCheck.png
GreenCheck.png
Doom Venomancer Rubick Luna Slark
43m38s
Fnaticlogo std.png Fnatic
2
Losers' Finals
Vglogo std.png Vici Gaming
1
8 January 2014, 15:00 PST
Venomancer Pugna Visage Clockwerk Spectre
GreenCheck.png
NoCheck.png
Io Doom Rubick Tiny Beastmaster
39m39s
Visage Nature's Prophet Rubick Nyx Assassin Luna
NoCheck.png
GreenCheck.png
Venomancer Io Bristleback Shadow Fiend Slardar
20m59s
Doom Visage Disruptor Gyrocopter Dragon Knight
NoCheck.png
GreenCheck.png
Crystal Maiden Timbersaw Elder Titan Nature's Prophet Kunkka
38m58s
Fnaticlogo std.png Fnatic
2
Grand Finals
Lgdlogo std.png LGD Gaming
3
8 January 2014, 18:00 PST
Hero Transparent.png Hero Transparent.png Hero Transparent.png Hero Transparent.png Hero Transparent.png
GreenCheck.png
NoCheck.png
Hero Transparent.png Hero Transparent.png Hero Transparent.png Hero Transparent.png Hero Transparent.png
Default
Doom Visage Dragon Knight Rubick Storm Spirit
NoCheck.png
GreenCheck.png
Crystal Maiden Timbersaw Luna Naga Siren Shadow Fiend
48m32s
Visage Nature's Prophet Nyx Assassin Storm Spirit Dragon Knight
GreenCheck.png
NoCheck.png
Alchemist Crystal Maiden Bristleback Elder Titan Kunkka
32m41s
Visage Dragon Knight Clockwerk Spectre Disruptor
GreenCheck.png
NoCheck.png
Doom Crystal Maiden Elder Titan Nature's Prophet Outworld Devourer
25m39s
LGD Gaming has a 1-0 lead as the upper bracket winner.
Fnaticlogo std.png Fnatic
1
Click here to view more details about the matches.

Streams[edit]

VODs[edit]

External links[edit]

References[edit]

http://www.reddit.com/r/DotA2/comments/1o93nl/hyperx_d2l_season_4_full_details_east_and_west/