Dota 2 Asia Championships 2017 SEA Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki

[e][h]Dota 2 Asia Championships 2017 SEA Qualifier
League Information
Game Version:
 7.017.02
Type:
Online
Location:
Southeast Asia Southeast Asia
Start Date:
2017-02-03
End Date:
2017-02-10
Liquipedia Tier:
Links
Winners
 Team Faceless
Teams
Number of Teams:
8

Overview[edit]

Format[edit]

  • Group Stage
    • Two groups of four teams.
      • Double-elimination format with matches played in a best-of-three.
      • Top two teams in each group advance.
      • Bottom two teams in each group are eliminated.
  • Playoffs
    • The top two teams of each group play in a Bo3 double-elimination bracket

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

1 Fnatic withdrew from the qualifier. [1] They were replaced by Next Generation. [2]

Results[edit]

Group Stage[edit]

Group A[edit]

Group A lrthread
1. Team Faceless Team Faceless 2-0 4-0
2. WarriorsGaming.Unity WarriorsGaming.Unity 2-1 4-2
3. Next Generation Next Generation 1-2 2-4
4. Signature.Trust Signature.Trust 0-2 0-4

Group B[edit]

Group B lrthread
1. TNC Pro Team TNC Pro Team 2-0 4-0
2. Mineski/Mineski Mineski.GGNetwork 2-1 4-3
3. Rex Regum QEON Rex Regum QEON 1-2 2-5
4. Execration Execration 0-2 2-4

Playoffs[edit]

Semifinals
Team Faceless
2
February 8, 2017 - 15:00 SGT
Earth Spirit Ember Spirit Rubick Dark Seer Clinkz
Ogre Magi Magnus Lone Druid Silencer Legion Commander
22m37s
Ember Spirit Earth Spirit Dark Seer Crystal Maiden Anti-Mage
Rubick Weaver Sand King Tinker Tidehunter
34m49s
Mski.GGNetwork
0
TNC Pro Team
1
February 8, 2017 - 18:00 SGT
Vengeful Spirit Ogre Magi Juggernaut Outworld Devourer Sand King
Earthshaker Weaver Disruptor Timbersaw Sniper
39m47s
Lone Druid Enigma Crystal Maiden Undying Queen of Pain
Shadow Demon Timbersaw Pudge Shadow Fiend Ember Spirit
41m32s
Shadow Demon Magnus Ogre Magi Slark Nyx Assassin
Ember Spirit Pudge Rubick Weaver Omniknight
30m01s
WG.Unity
2
Winners' Finals
Team Faceless
1
February 9, 2017 - 18:00 SGT
Ember Spirit Crystal Maiden Dark Seer Slardar Anti-Mage
Earth Spirit Weaver Oracle Juggernaut Legion Commander
34m51s
Rubick Magnus Ogre Magi Outworld Devourer Wraith King
Ember Spirit Disruptor Weaver Centaur Warrunner Anti-Mage
30m14s
Elder Titan Crystal Maiden Enigma Invoker Wraith King
Shadow Demon Timbersaw Ember Spirit Shadow Fiend Doom
48m30s
WG.Unity
2
Losers' Round 1
Mski.GGNetwork
1
February 9, 2017 - 15:00 SGT
Weaver Axe Crystal Maiden Outworld Devourer Silencer
Dazzle Legion Commander Bounty Hunter Dark Seer Alchemist
36m 17s
Weaver Legion Commander Nyx Assassin Silencer Witch Doctor
Naga Siren Crystal Maiden Outworld Devourer Axe Io
50m31s
Shadow Demon Lifestealer Leshrac Shadow Fiend Nyx Assassin
Lone Druid Vengeful Spirit Dazzle Sand King Juggernaut
23m53s
TNC Pro Team
2
Losers' Finals
Team Faceless
2
February 10, 2017 - 15:00 SGT
Ogre Magi Timbersaw Witch Doctor Templar Assassin Vengeful Spirit
Rubick Undying Nyx Assassin Ursa Sniper
34m35s
Earth Spirit Rubick Nyx Assassin Ember Spirit Clinkz
Weaver Vengeful Spirit Ogre Magi Axe Troll Warlord
41m19s
TNC Pro Team
0
Grand Finals
WG.Unity
0
February 10, 2017 - 18:00 SGT
Ember Spirit Shadow Demon Doom Templar Assassin Legion Commander
Nyx Assassin Invoker Disruptor Undying Faceless Void
29m35s
Rubick Magnus Earthshaker Shadow Fiend Morphling
Ember Spirit Disruptor Undying Centaur Warrunner Anti-Mage
16m38s
Team Faceless
2

References[edit]