Captains Draft 4.0: Southeast Asia Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
< Captains Draft‎ | 4


[e][h]Captains Draft 4.0: Southeast Asia Qualifier
League Information
Series:
XMG Captains Draft Invitational DotaCinema
Organizer:
Type:
Online
Location:
Southeast Asia Southeast Asia
Number of Teams:
6
Format:
Double-elimination bracket
Start Date:
2017-11-01
End Date:
2017-11-05
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Format[edit]

  • Six teams in a double-elimination bracket
  • All matches other than Bo5 finals are Bo3

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

TNC Pro Team
1Philippines Raven 
2Philippines Kuku 
3Philippines Sam_H 
4Philippines Tims 
5Canada 1437 
HappyFeet
1Philippines Rapy 
2Philippines Benhur 
3Philippines Yaj 
4Philippines Julz 
5Philippines JessieVash 
Mineski
1Malaysia NaNa 
2Malaysia Mushi 
3Singapore iceiceice 
4Thailand Jabz 
5Philippines ninjaboogie 
CUSA Solace 
Clutch Gamers
1Canada Jeyo 
2Philippines Armel 
3Philippines Bokerino 
4Philippines Boombacs 
5Philippines Flysolo 
Execration
1Philippines Gabbi 
2Philippines CartMaN 
3Philippines Bimbo 
4Philippines RR 
5Philippines Kim0 
CPhilippines BYB 
WG.Unity
1Singapore Meracle 
2Jordan Feero 
3Australia Velo 
4Jordan AfrOmoush 
5Malaysia xNova- 

Results[edit]

Quarterfinals
Mineski
2
1 November 2017 - 12:00 SGT
Monkey King Tusk Viper Windranger Spectre
Chen Weaver Clockwerk Outworld Devourer Drow Ranger
37m23s
Silencer Brewmaster Tusk Phantom Assassin Visage
Sand King Viper Undying Leshrac Slark
35m12s
Clutch Gamers
0
Execration
1
2 November 2017 - 15:00 SGT
Monkey King Night Stalker Enchantress Sniper Omniknight
Vengeful Spirit Dazzle Razor Slardar Timbersaw
46m26s
Night Stalker Pugna Winter Wyvern Arc Warden Necrophos
Kunkka Shadow Demon Brewmaster Dragon Knight Monkey King
37m16s
Io Magnus Phantom Assassin Tusk Warlock
Pugna Undying Winter Wyvern Bloodseeker Storm Spirit
34m53s
WG.Unity
2
Semifinals
TNC Pro Team
1
3 November 2017 - 15:00 SGT
Clockwerk Queen of Pain Ogre Magi Spectre Bounty Hunter
Riki Skywrath Mage Tusk Sven Viper
32m08s
Witch Doctor Mirana Treant Protector Ursa Templar Assassin
Slardar Shadow Demon Tinker Phoenix Dragon Knight
37m23s
Magnus Riki Dazzle Storm Spirit Juggernaut
Sand King Skywrath Mage Tidehunter Tinker Vengeful Spirit
23m12s
Mineski
2
HappyFeet
1
2 November 2017 - 18:00 SGT
Jakiro Pudge Dragon Knight Gyrocopter Enchantress
Queen of Pain Riki Death Prophet Drow Ranger Naga Siren
46m15s
Tusk Jakiro Bloodseeker Abaddon Huskar
Dark Willow Ember Spirit Batrider Legion Commander Death Prophet
27m38s
Sand King Outworld Devourer Necrophos Lich Juggernaut
Omniknight Dazzle Shadow Demon Shadow Fiend Skywrath Mage
41m32s
WG.Unity
2
Winners' Finals
Mineski
2
4 November 2017 - 16:00 SGT
Winter Wyvern Silencer Invoker Pangolier Treant Protector
Lina Tusk Batrider Lifestealer Shadow Shaman
42m20s
Slardar Disruptor Necrophos Monkey King Broodmother
Kunkka Leshrac Tinker Sven Axe
41m29s
WG.Unity
0
Losers' Round 1
Execration
0
3 November 2017 - 18:30 SGT
Beastmaster Vengeful Spirit Rubick Riki Invoker
Batrider Kunkka Terrorblade Leshrac Bounty Hunter
59m41s
Razor Tusk Centaur Warrunner Skywrath Mage Anti-Mage
Puck Pudge Witch Doctor Magnus Terrorblade
28m41s
TNC Pro Team
2
Clutch Gamers
0
3 November 2017 - 12:00 SGT
Bane Death Prophet Tusk Enigma Lifestealer
Bounty Hunter Brewmaster Keeper of the Light Ember Spirit Sniper
33m33s
Puck Shadow Demon Luna Naga Siren Tidehunter
Spirit Breaker Doom Treant Protector Ember Spirit Gyrocopter
35m36s
HappyFeet
2
Losers' Round 2
TNC Pro Team
2
4 November 2017 - 15:00 SGT
Vengeful Spirit Pugna Tidehunter Leshrac Chaos Knight
Treant Protector Skywrath Mage Puck Razor Queen of Pain
22m26s
Lion Storm Spirit Shadow Demon Ursa Underlord
Clockwerk Treant Protector Legion Commander Magnus Troll Warlord
60m38s
HappyFeet
0
Losers' Finals
WG.Unity
0
5 November 2017 - 12:00 SGT
Undying Death Prophet Pudge Shadow Demon Medusa
Ogre Magi Sniper Enigma Weaver Elder Titan
31m09s
Dark Willow Pudge Phantom Lancer Windranger Tidehunter
Winter Wyvern Disruptor Storm Spirit Magnus Spectre
40m49s
TNC Pro Team
2
Grand Finals
Mineski
3
5 November 2017 - 15:00 SGT
Naga Siren Pugna Brewmaster Lion Dragon Knight
Keeper of the Light Chaos Knight Warlock Nature's Prophet Luna
41m55s
Sand King Jakiro Lina Medusa Phoenix
Queen of Pain Vengeful Spirit Magnus Lifestealer Disruptor
32m07s
Bounty Hunter Death Prophet Jakiro Doom Faceless Void
Kunkka Silencer Abaddon Dragon Knight Luna
47m25s
Earth Spirit Mirana Silencer Treant Protector Centaur Warrunner
Keeper of the Light Pugna Faceless Void Jakiro Tusk
28m13s
TNC Pro Team
1

References[edit]