Captains Draft 4.0: Europe Qualifier

From Liquipedia Dota 2 Wiki
< Captains Draft‎ | 4


[e][h]Captains Draft 4.0: Europe Qualifier
League Information
Series:
XMG Captains Draft Invitational DotaCinema
Organizer:
Game Version:
Type:
Online
Location:
Europe Europe
Number of Teams:
6
Format:
Double-elimination bracket
Start Date:
2017-11-10
End Date:
2017-11-14
Liquipedia Tier:
Links

Overview[edit]

Format[edit]

  • Six teams in a double-elimination bracket
  • All matches other than Bo5 finals are Bo3

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

OG
1Denmark N0tail 
2Ukraine Resolut1on 
3Sweden s4 
4Finland JerAx 
5Israel Fly 
CFrance 7ckngMad 
HellRaisers
1Israel 33 
2Greece Keyser 
3Netherlands SexyBamboe 
4Bosnia and Herzegovina MiLAN 
5Belarus j4 
No Rats
1Sweden Gorgc 
2Finland Topson 
3Finland Niqua 
4Sweden Pablo 
5Finland Peksu 
SRomania bOne7 
SSweden Webs 
SSweden Eskillz 
The Final Tribe
1Sweden Era 
2Denmark Haxxeren 
3Sweden jonassomfan 
4Denmark LezzQQ 
5Sweden Handsken 
MidOrFeed
1Peru Timado 
2Romania canceL^^ 
3Germany KheZu 
4Denmark syndereN 
5Romania w33 
mousesports
1Greece Madara 
2Greece ThuG 
3Greece SkyLark 
4Greece Maybe Next Time 
5Greece SsaSpartan 
CGreece conman 

Results[edit]

Quarterfinals
No Rats
2
10 November 2017 - 14:00 CET
default win
Clockwerk Chaos Knight Magnus Lion Shadow Shaman
Skywrath Mage Faceless Void Ogre Magi Storm Spirit Dragon Knight
50m26s
Tiny Drow Ranger Weaver Storm Spirit Silencer
Spirit Breaker Dazzle Dark Seer Wraith King Alchemist
25m38s
No Rats received a default loss in Game 1 for being late.
The Final Tribe
1
MidOrFeed
2
10 November 2017 - 17:00 CET
Omniknight Leshrac Kunkka Luna Queen of Pain
Chen Naga Siren Faceless Void Juggernaut Razor
39m13s
Spirit Breaker Faceless Void Zeus Lion Outworld Devourer
Jakiro Ancient Apparition Batrider Timbersaw Medusa
45m58s
Earthshaker Disruptor Venomancer Spectre Ember Spirit
Rubick Bane Pugna Vengeful Spirit Troll Warlord
47m42s
mousesports
1
Semifinals
OG
2
11 November 2017 - 14:00 CET
Shadow Demon Luna Puck Tusk Disruptor
Vengeful Spirit Nyx Assassin Lina Elder Titan Shadow Shaman
36m05s
Pudge Warlock Tinker Axe Wraith King
Slardar Phantom Assassin Bloodseeker Spirit Breaker Ember Spirit
26m15s
No Rats
0
HellRaisers
1
12 November 2017 - 14:00 CET
Earthshaker Lich Viper Nyx Assassin Wraith King
Undying Shadow Shaman Centaur Warrunner Gyrocopter Outworld Devourer
28m36s
MidOrFeed
0
Winners' Finals
OG
W
default win
OG received a default win.[1]
HellRaisers
-
Losers' Round 1
MidOrFeed
2
12 November 2017 - 15:00 CET
Omniknight Kunkka Dazzle Faceless Void Death Prophet
Mirana Spirit Breaker Bane Outworld Devourer Centaur Warrunner
58m21s
Earth Spirit Bounty Hunter Silencer Phantom Lancer Windranger
Slardar Disruptor Troll Warlord Doom Necrophos
46m31s
The Final Tribe
0
No Rats
1
12 November 2017 - 18:00 CET
Vengeful Spirit Slardar Tiny Windranger Shadow Demon
Earthshaker Underlord Oracle Necrophos Wraith King
35m02s
Sand King Leshrac Clinkz Arc Warden Tiny
Venomancer Ogre Magi Sniper Rubick Elder Titan
49m13s
Nyx Assassin Ogre Magi Medusa Storm Spirit Underlord
Dark Willow Shadow Shaman Tidehunter Death Prophet Venomancer
21m40s
mousesports
2
Losers' Round 2
MidOrFeed
1
13 November 2017 - 17:00 CET
Naga Siren Keeper of the Light Mirana Underlord Invoker
Jakiro Doom Tidehunter Chaos Knight Queen of Pain
36m23s
Vengeful Spirit Batrider Pudge Ember Spirit Arc Warden
Sand King Spirit Breaker Visage Elder Titan Ursa
66m17s
Night Stalker Vengeful Spirit Medusa Silencer Tusk
Bane Rubick Death Prophet Axe Lycan
39m19s
mousesports
2
Losers' Finals
HellRaisers
1
14 November 2017 - 14:00 CET
Nyx Assassin Ancient Apparition Terrorblade Zeus Brewmaster
Doom Disruptor Tidehunter Monkey King Juggernaut
21m54s
Chaos Knight Underlord Death Prophet Ogre Magi Zeus
Monkey King Undying Treant Protector Brewmaster Queen of Pain
22m11s
Puck Shadow Shaman Sven Keeper of the Light Dragon Knight
Omniknight Skywrath Mage Mirana Phantom Assassin Lich
42m33s
mousesports
2
Grand Finals
OG
3
14 November 2017 - 17:00 CET
Batrider Silencer Tinker Treant Protector Ursa
Shadow Shaman Phantom Lancer Mirana Magnus Juggernaut
30m12s
Ogre Magi Keeper of the Light Centaur Warrunner Tinker Dragon Knight
Phantom Lancer Shadow Shaman Tidehunter Spectre Rubick
28m44s
Magnus Faceless Void Dark Willow Zeus Underlord
Disruptor Riki Nature's Prophet Gyrocopter Visage
29m42s
Brewmaster Disruptor Naga Siren Weaver Batrider
Viper Ogre Magi Ancient Apparition Axe Terrorblade
34m21s
mousesports
1

References[edit]

  1. moonduckTV (11 November 2017). "Captain's Draft 4 EU Qualifiers Updated Schedule". Twitter.com.