The Boston Major 2016: Main Qualifiers

From Liquipedia Dota 2 Wiki


[e][h]The Boston Major 2016: Main Qualifiers
Bostonmajor.jpg
League Information
Organizer:
Sponsor:
Game Version:
Type:
Online
Number of Teams:
38
Format:
Group Play/Double Elimination
Start Date:
2016-10-27
End Date:
2016-10-31
Links

Format[edit]

For Each Region[edit]

Group Stage
  • One group played in a round-robin format.
    • Two teams qualified through the Open Qualifiers.
    • Remaining teams invited directly.
  • All matches are played best-of-one.
  • The top four teams advance to the Playoffs.
    • Tiebreakers: Head-to-head, then best-of-one round robin, then time rating on the round robin.
Playoffs
  • 1st placed seed from groups chooses their opponent from the 3rd/4th placed team
  • Four teams compete in a double-elimination bracket.
  • All matches are played best-of-three.
  • The top two teams are qualified to the Boston Major.


Results[edit]

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

FDL
1United Kingdom Beesa 
2USA 747 
3USA MJW 
4Space filler flag.png 04 
5USA Stan King 
Team NP
1Canada Aui_2000 
2Canada EternaLEnVy 
3USA MSS 
4USA SVG 
5Canada 1437 
Kingao+4
1Brazil hFn 
2Brazil 4dr 
3Brazil Tavo 
4Brazil KINGRD 
5Brazil c4t 

Qualified Teams[edit]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. NPlogo std.png Team NP 6-1
2. Complexitylogo std.png compLexity Gaming 5-2
3. Fdllogo std.png FDL 4-3
4. Infamous logo std.png Infamous 4-3
5. Teamfreedomlogo std.png Team Freedom 3-4
6. Elementslogo std.png Elements Pro 3-4
7. ProdotaGamingLogo std.png Prodota Gaming 2-5
8. Dotalogo std.png Kingao+4 1-6

Cross Table[edit]

Complexitylogo std.png0-1
10-28
1-0
10-28
1-0
10-27
1-0
10-27
1-0
10-27
0-1
10-28
1-0
10-28
Elementslogo std.png1-0
10-28
0-1
10-27
0-1
10-27
0-1
10-28
1-0
10-27
0-1
10-28
1-0
10-27
Fdllogo std.png0-1
10-28
1-0
10-27
0-1
10-28
1-0
10-27
1-0
10-27
0-1
10-28
1-0
10-28
Teamfreedomlogo std.png0-1
10-27
1-0
10-27
1-0
10-28
0-1
10-28
0-1
10-28
0-1
10-27
1-0
10-27
Infamous logo std.png0-1
10-27
1-0
10-28
0-1
10-27
1-0
10-28
1-0
10-28
0-1
10-27
1-0
10-27
Dotalogo std.png0-1
10-27
0-1
10-27
0-1
10-27
1-0
10-28
0-1
10-28
0-1
10-28
0-1
10-28
NPlogo std.png1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-27
1-0
10-27
1-0
10-28
0-1
10-27
ProdotaGamingLogo std.png0-1
10-28
0-1
10-27
0-1
10-28
0-1
10-27
0-1
10-27
1-0
10-28
1-0
10-27
Complexitylogo std.pngElementslogo std.pngFdllogo std.pngTeamfreedomlogo std.pngInfamous logo std.pngDotalogo std.pngNPlogo std.pngProdotaGamingLogo std.png


Playoffs[edit]

Semi-finals
NPlogo std.png Team NP
2
29 October 2016 - 11:00 PDT
Lifestealer Riki Disruptor Mirana Tidehunter
NoCheck.png
GreenCheck.png
Faceless Void Dazzle Ogre Magi Terrorblade Templar Assassin
38m47s
Naga Siren Mirana Disruptor Ogre Magi Faceless Void
GreenCheck.png
NoCheck.png
Sand King Storm Spirit Dazzle Juggernaut Batrider
51m38s
Sven Invoker Witch Doctor Beastmaster Ogre Magi
GreenCheck.png
NoCheck.png
Slardar Lifestealer Shadow Shaman Elder Titan Templar Assassin
34m51s
Infamous logo std.png Infamous
1
Complexitylogo std.png compLexity
2
29 October 2016 - 14:30 PDT
Kunkka Mirana Leshrac Sand King Spectre
GreenCheck.png
NoCheck.png
Axe Vengeful Spirit Silencer Storm Spirit Pudge
38m20s
Mirana Leshrac Slark Spirit Breaker Nature's Prophet
GreenCheck.png
NoCheck.png
Warlock Slardar Riki Juggernaut Vengeful Spirit
21m40s
Fdllogo std.png FDL
0
Winners' Finals
NPlogo std.png Team NP
2
30 October 2016 - 14:00 PDT
Mirana Timbersaw Ogre Magi Sven Skywrath Mage
GreenCheck.png
NoCheck.png
Warlock Slark Kunkka Sand King Outworld Devourer
41m14s
Mirana Timbersaw Witch Doctor Ursa Spirit Breaker
GreenCheck.png
NoCheck.png
Warlock Beastmaster Alchemist Juggernaut Puck
30m06s
Complexitylogo std.png compLexity
0
Losers' Round 1
Infamous logo std.png Infamous
2
29 October 2016 - 16:30 PDT
Lifestealer Sand King Kunkka Silencer Tinker
GreenCheck.png
NoCheck.png
Axe Warlock Riki Slark Razor
41m48s
Lifestealer Axe Witch Doctor Undying Templar Assassin
GreenCheck.png
NoCheck.png
Slardar Oracle Vengeful Spirit Beastmaster Shadow Fiend
26m15s
Fdllogo std.png FDL
0
Losers' Finals
Complexitylogo std.png compLexity
2
30 October 2016 - 16:30 PDT
Mirana Dazzle Io Bristleback Lone Druid
NoCheck.png
GreenCheck.png
Sand King Lifestealer Kunkka Silencer Death Prophet
27m43s
Mirana Warlock Kunkka Legion Commander Morphling
GreenCheck.png
NoCheck.png
Sand King Shadow Demon Faceless Void Terrorblade Omniknight
34m59s
Mirana Warlock Naga Siren Dragon Knight Sand King
GreenCheck.png
NoCheck.png
Kunkka Shadow Demon Faceless Void Storm Spirit Luna
49m11s
Infamous logo std.png Infamous
1
Qualified
NPlogo std.png Team NP
Complexitylogo std.png compLexity

 Click here for more information about the matches.

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

CDEC Gaming
1China Flyby 
2China Shade 
3China June 
4China Sep 
5China demons 
Invictus Gaming
1China BurNIng 
2China Op 
3China Xxs 
4China BoBoKa 
5China Q 
LGD Gaming
1China Ame 
2China Maybe 
3China Jixing 
4China Xz 
5China Victoria 
Vici Gaming
1China END 
2China ghost 
3China Yang 
4China fy 
5Macau ddc 
Team VGJ
1China Agressif 
2China Nono 
3China rOtk 
4China hym 
5China Fenrir 

Qualified Teams[edit]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. Lgdlogo2016 std.png LGD Gaming 8-1
2. LGD.FY std.png LGD.Forever Young 7-2
3. IGVlogo std.png iG Vitality 7-2
4. Ehome Keen logo std.png EHOME.Keen 5-4
5. IGlogo std.png Invictus Gaming 5-4
6. Cdeclogo std.png CDEC Gaming 4-5
7. Vglogo std.png Vici Gaming 4-5
8. VGJ logo std.png Team VGJ 4-5
9. FTD A logo std.png FTD club A 1-8
10. Ehome X logo std.png EHOME.X 0-9
4th Place Tiebraker
4. Ehome Keen logo std.png EHOME.Keen 1-0
5. IGlogo std.png Invictus Gaming 0-1

Cross Table[edit]

Cdeclogo std.png0-1
10-29
1-0
10-29
1-0
10-29
0-1
10-28
0-1
10-29
0-1
10-28
0-1
10-28
1-0
10-29
1-0
10-28
Ehome Keen logo std.png1-0
10-29
1-0
10-28
1-0
10-28
0-1
10-29
1-0
10-28
0-1
10-29
0-1
10-28
1-0
10-28
0-1
10-28
Ehome X logo std.png0-1
10-29
0-1
10-28
0-1
10-29
0-1
10-28
0-1
10-29
0-1
10-28
0-1
10-29
0-1
10-28
0-1
10-28
FTD A logo std.png0-1
10-29
0-1
10-28
1-0
10-29
0-1
10-28
0-1
10-28
0-1
10-28
0-1
10-28
0-1
10-28
0-1
10-29
IGlogo std.png1-0
10-28
1-0
10-29
1-0
10-28
1-0
10-28
0-1
10-29
0-1
10-29
0-1
10-29
0-1
10-29
1-0
10-29
IGVlogo std.png1-0
10-29
0-1
10-28
1-0
10-29
1-0
10-28
1-0
10-29
1-0
10-29
0-1
10-29
1-0
10-29
1-0
10-28
Lgdlogo2016 std.png1-0
10-28
1-0
10-29
1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-29
0-1
10-29
1-0
10-29
1-0
10-28
1-0
10-29
LGD.FY std.png1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-29
1-0
10-28
1-0
10-29
1-0
10-29
0-1
10-29
1-0
10-29
0-1
10-28
Vglogo std.png0-1
10-29
0-1
10-28
1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-29
0-1
10-29
0-1
10-28
0-1
10-29
1-0
10-29
VGJ logo std.png0-1
10-28
1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-29
0-1
10-29
0-1
10-28
0-1
10-29
1-0
10-28
0-1
10-29
Cdeclogo std.pngEhome Keen logo std.pngEhome X logo std.pngFTD A logo std.pngIGlogo std.pngIGVlogo std.pngLgdlogo2016 std.pngLGD.FY std.pngVglogo std.pngVGJ logo std.png


Playoffs[edit]

Semi-finals
Lgdlogo2016 std.png LGD Gaming
0
30 October 2016 - 11:00 CST
Pugna Earth Spirit Juggernaut Dark Seer Storm Spirit
NoCheck.png
GreenCheck.png
Outworld Devourer Bounty Hunter Beastmaster Sven Ancient Apparition
43m33s
Outworld Devourer Oracle Ogre Magi Slark Tidehunter
NoCheck.png
GreenCheck.png
Batrider Silencer Night Stalker Juggernaut Chen
52m23s
IGVlogo std.png iG Vitality
2
LGD.FY std.png LGD.Forever Young
2
30 October 2016 - 14:30 CST
Slardar Enigma Disruptor Timbersaw Juggernaut
GreenCheck.png
NoCheck.png
Tidehunter Keeper of the Light Rubick Sven Invoker
21m46s
Slardar Disruptor Leshrac Lifestealer Invoker
GreenCheck.png
NoCheck.png
Earth Spirit Juggernaut Death Prophet Oracle Dark Seer
29m52s
Ehome Keen logo std.png EHOME.Keen
0
Winners' Finals
IGVlogo std.png iG Vitality
0
31 October 2016 - 12:00 CST
Riki Silencer Sven Dark Seer Storm Spirit
NoCheck.png
GreenCheck.png
Slardar Enigma Disruptor Razor Dragon Knight
36m08s
Riki Slardar Juggernaut Chen Weaver
NoCheck.png
GreenCheck.png
Sand King Ursa Jakiro Dragon Knight Witch Doctor
49m22s
LGD.FY std.png LGD.Forever Young
2
Losers' Round 1
Lgdlogo2016 std.png LGD Gaming
2
30 October 2016 - 15:40 CST
Rubick Timbersaw Slark Night Stalker Sand King
GreenCheck.png
NoCheck.png
Earth Spirit Batrider Disruptor Juggernaut Anti-Mage
31m36s
Rubick Timbersaw Axe Undying Mirana
GreenCheck.png
NoCheck.png
Bounty Hunter Slardar Witch Doctor Ursa Razor
86m42s
Ehome Keen logo std.png EHOME.Keen
0
Losers' Finals
IGVlogo std.png iG Vitality
2
31 October 2016 - 15:00 CST
Slardar Lifestealer Earth Spirit Jakiro Tinker
GreenCheck.png
NoCheck.png
Rubick Axe Ursa Winter Wyvern Razor
26m41s
Slardar Lifestealer Riki Ancient Apparition Mirana
NoCheck.png
GreenCheck.png
Axe Earth Spirit Razor Jakiro Ember Spirit
24m44s
Earth Spirit Timbersaw Sand King Chen Dragon Knight
GreenCheck.png
NoCheck.png
Io Legion Commander Jakiro Slardar Gyrocopter
36m17s
Lgdlogo2016 std.png LGD Gaming
1
Qualified
LGD.FY std.png LGD.Forever Young
IGVlogo std.png iG Vitality

 Click here for more information about the matches.

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

Qualified Teams[edit]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. Virtuslogo std.png Virtus.pro 8-1
2. Secretdotalogo std.png Team Secret 7-2
3. Liquidlogo std.png Team Liquid 6-3
4. Adfinemlogo std.png Ad Finem 6-3
5. Vega2016logo std.png Vega Squadron 5-4
6. The Imperiallogo std.png The Imperial 4-5
7. Alliancelogo2016 std.png Alliance 3-6
8. Escape Gaminglogo std.png Escape Gaming 2-7
9. Navilogo std.png Natus Vincere 2-7
10. Fantasticfivelogo std.png Fantastic Five 2-7

Cross Table[edit]

Adfinemlogo std.png1-0
10-27
1-0
10-28
0-1
10-27
1-0
10-28
0-1
10-27
0-1
10-28
1-0
10-27
1-0
10-27
1-0
10-27
Alliancelogo2016 std.png0-1
10-27
0-1
10-27
0-1
10-27
1-0
10-27
1-0
10-28
0-1
10-28
0-1
10-28
1-0
10-27
0-1
10-28
Escape Gaminglogo std.png0-1
10-28
1-0
10-27
0-1
10-28
1-0
10-27
0-1
10-28
0-1
10-27
0-1
10-28
0-1
10-28
0-1
10-27
Liquidlogo std.png1-0
10-27
1-0
10-27
1-0
10-28
0-1
10-28
0-1
10-28
1-0
10-28
0-1
10-28
1-0
10-28
1-0
10-27
Navilogo std.png0-1
10-28
0-1
10-27
0-1
10-27
1-0
10-28
0-1
10-27
0-1
10-27
0-1
10-28
1-0
10-28
0-1
10-28
Secretdotalogo std.png1-0
10-27
0-1
10-28
1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-27
1-0
10-27
0-1
10-28
1-0
10-28
1-0
10-27
Vega2016logo std.png1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-27
0-1
10-28
1-0
10-27
0-1
10-27
0-1
10-27
0-1
10-27
1-0
10-28
Virtuslogo std.png0-1
10-27
1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-27
1-0
10-27
1-0
10-27
Fantasticfivelogo std.png0-1
10-27
0-1
10-27
1-0
10-28
0-1
10-28
0-1
10-28
0-1
10-28
1-0
10-27
0-1
10-27
0-1
10-28
The Imperiallogo std.png0-1
10-27
1-0
10-28
1-0
10-27
0-1
10-27
1-0
10-28
0-1
10-27
0-1
10-28
0-1
10-27
1-0
10-28
Adfinemlogo std.pngAlliancelogo2016 std.pngEscape Gaminglogo std.pngLiquidlogo std.pngNavilogo std.pngSecretdotalogo std.pngVega2016logo std.pngVirtuslogo std.pngFantasticfivelogo std.pngThe Imperiallogo std.png


Playoffs[edit]

Semi-finals
Virtuslogo std.png Virtus.pro
0
29 October 2016 - 10:00 CST
Sand King Keeper of the Light Clockwerk Shadow Fiend Juggernaut
NoCheck.png
GreenCheck.png
Shadow Demon Luna Nyx Assassin Rubick Omniknight
25m47s
Batrider Disruptor Ursa Dragon Knight Enigma
NoCheck.png
GreenCheck.png
Lifestealer Ogre Magi Magnus Faceless Void Lich
22m32s
Liquidlogo std.png Team Liquid
2
Secretdotalogo std.png Team Secret
0
29 October 2016 - 11:55 CST
Drow Ranger Outworld Devourer Disruptor Nyx Assassin Elder Titan
NoCheck.png
GreenCheck.png
Shadow Demon Luna Batrider Mirana Kunkka
43m08s
Warlock Invoker Omniknight Juggernaut Axe
NoCheck.png
GreenCheck.png
Bounty Hunter Dark Seer Faceless Void Outworld Devourer Io
48m50s
Adfinemlogo std.png Ad Finem
2
Winners' Finals
Liquidlogo std.png Team Liquid
0
30 October 2016 - 14:00 CST
Shadow Demon Drow Ranger Puck Undying Invoker
NoCheck.png
GreenCheck.png
Io Luna Dark Seer Earthshaker Templar Assassin
24m33s
Oracle Faceless Void Legion Commander Skywrath Mage Juggernaut
NoCheck.png
GreenCheck.png
Bounty Hunter Batrider Rubick Death Prophet Ursa
35m09s
Adfinemlogo std.png Ad Finem
2
Losers' Round 1
Virtuslogo std.png Virtus.pro
2
29 October 2016 - 14:50 CST
Ogre Magi Batrider Chen Dragon Knight Lifestealer
GreenCheck.png
NoCheck.png
Io Juggernaut Faceless Void Mirana Doom
52m17s
Outworld Devourer Mirana Disruptor Lifestealer Centaur Warrunner
GreenCheck.png
NoCheck.png
Ogre Magi Drow Ranger Earthshaker Templar Assassin Vengeful Spirit
74m13s
Secretdotalogo std.png Team Secret
0
Losers' Finals
Liquidlogo std.png Team Liquid
1
30 October 2016 - 16:30 CET
Luna Io Tidehunter Witch Doctor Ember Spirit
NoCheck.png
GreenCheck.png
Shadow Demon Ogre Magi Dark Seer Sven Storm Spirit
53m02s
Ogre Magi Lifestealer Disruptor Batrider Razor
GreenCheck.png
NoCheck.png
Slardar Dark Seer Omniknight Ursa Dragon Knight
50m31s
Magnus Lifestealer Disruptor Legion Commander Omniknight
NoCheck.png
GreenCheck.png
Shadow Demon Mirana Batrider Drow Ranger Weaver
40m39s
Virtuslogo std.png Virtus.pro
2
Qualified
Adfinemlogo std.png Ad Finem
Virtuslogo std.png Virtus.pro

 Click here for more information about the matches.

Participants[edit]

Invited Teams[edit]

Qualified Teams[edit]

Group Stage[edit]

Standings[edit]

Round Robin
1. Teamfacelesslogo std.png Team Faceless 8-0
2. Mineski GGNetwork std.png Mineski.GGNetwork 7-1
3. Wgunitylogo std.png WarriorsGaming.Unity 5-3
4. Fnaticlogo std.png Fnatic 5-3
5. Signature gaming logo std.png Signature.Trust 4-4
6. Fire Dragoon std.png Fire Dragoon 3-5
7. Tnclogo std.png TNC Pro Team 3-5
8. Mongolzlogo std.png The Mongolz 1-7
9. Rexregumlogo std.png Rex Regum Qeon 0-8

Cross Table[edit]

Teamfacelesslogo std.png1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-27
1-0
10-27
1-0
10-27
1-0
10-27
1-0
10-27
Fire Dragoon std.png0-1
10-28
0-1
10-27
0-1
10-28
1-0
10-28
1-0
10-27
0-1
10-27
1-0
10-28
0-1
10-27
Fnaticlogo std.png0-1
10-28
1-0
10-27
0-1
10-28
1-0
10-27
1-0
10-27
1-0
10-27
1-0
10-28
0-1
10-27
Mineski GGNetwork std.png0-1
10-28
1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-27
1-0
10-28
1-0
10-27
1-0
10-27
1-0
10-28
Mongolzlogo std.png0-1
10-27
0-1
10-28
0-1
10-27
0-1
10-27
1-0
10-28
0-1
10-28
0-1
10-27
0-1
10-28
Rexregumlogo std.png0-1
10-27
0-1
10-27
0-1
10-27
0-1
10-28
0-1
10-28
0-1
10-28
0-1
10-28
0-1
10-27
Signature gaming logo std.png0-1
10-27
1-0
10-27
0-1
10-27
0-1
10-27
1-0
10-28
1-0
10-28
1-0
10-28
0-1
10-28
Tnclogo std.png0-1
10-27
0-1
10-28
0-1
10-28
0-1
10-27
1-0
10-27
1-0
10-28
0-1
10-28
1-0
10-28
Wgunitylogo std.png0-1
10-27
1-0
10-27
1-0
10-27
0-1
10-28
1-0
10-28
1-0
10-27
1-0
10-28
0-1
10-28
Teamfacelesslogo std.pngFire Dragoon std.pngFnaticlogo std.pngMineski GGNetwork std.pngMongolzlogo std.pngRexregumlogo std.pngSignature gaming logo std.pngTnclogo std.pngWgunitylogo std.png


Playoffs[edit]

Semi-finals
Teamfacelesslogo std.png Team Faceless
2
29 October 2016 - 11:00 SGT
Warlock Undying Morphling Ursa Storm Spirit
GreenCheck.png
NoCheck.png
Juggernaut Keeper of the Light Spirit Breaker Timbersaw Sand King
36m22s
Ogre Magi Faceless Void Crystal Maiden Timbersaw Sniper
GreenCheck.png
NoCheck.png
Warlock Axe Naga Siren Drow Ranger Outworld Devourer
32m54s
Wgunitylogo std.png WG.Unity
0
Fnaticlogo std.png Fnatic
0
29 October 2016 - 13:15 SGT
Bounty Hunter Dark Seer Bane Weaver Templar Assassin
NoCheck.png
GreenCheck.png
Ogre Magi Lifestealer Outworld Devourer Nyx Assassin Crystal Maiden
83m43s
Bounty Hunter Keeper of the Light Spectre Puck Nyx Assassin
NoCheck.png
GreenCheck.png
Ogre Magi Axe Warlock Mirana Alchemist
36m43s
Mineski GGNetwork std.png Mineski.GGNetwork
2
Winners' Finals
Teamfacelesslogo std.png Team Faceless
2
30 October 2016 - 14:00 SGT
Warlock Undying Jakiro Slark Pugna
GreenCheck.png
NoCheck.png
Slardar Outworld Devourer Witch Doctor Alchemist Disruptor
71m40s
Nyx Assassin Warlock Vengeful Spirit Drow Ranger Medusa
GreenCheck.png
NoCheck.png
Batrider Juggernaut Crystal Maiden Slark Bounty Hunter
64m47s
Mineski GGNetwork std.png Mineski.GGNetwork
0
Losers' Round 1
Wgunitylogo std.png WG.Unity
2
30 October 2016 - 10:00 SGT
Sand King Dazzle Dark Seer Morphling Necrophos
NoCheck.png
GreenCheck.png
Ogre Magi Juggernaut Keeper of the Light Axe Pugna
35m38s
Keeper of the Light Naga Siren Rubick Storm Spirit Axe
GreenCheck.png
NoCheck.png
Juggernaut Warlock Ogre Magi Timbersaw Puck
69m51s
Juggernaut Elder Titan Witch Doctor Beastmaster Tinker
GreenCheck.png
NoCheck.png
Ogre Magi Axe Warlock Ursa Storm Spirit
37m18s
Fnaticlogo std.png Fnatic
1
Losers' Finals
Mineski GGNetwork std.png Mineski.GGNetwork
0
30 October 2016 - 17:40 SGT
Axe Dazzle Sven Warlock Huskar
NoCheck.png
GreenCheck.png
Juggernaut Shadow Demon Kunkka Tinker Beastmaster
28m37s
Batrider Warlock Riki Templar Assassin Chaos Knight
NoCheck.png
GreenCheck.png
Shadow Demon Lifestealer Nyx Assassin Elder Titan Medusa
53m34s
Wgunitylogo std.png WG.Unity
2
Qualified
Teamfacelesslogo std.png Team Faceless
Wgunitylogo std.png WG.Unity

 Click here for more information about the matches.

References[edit]